PDA

Zobacz pełną wersję : Piec kondensacyjny i określenie warunków przyłącza gazowego



karolinawarzycha
22-04-2020, 14:09
Wypełniam wniosek o określenie warunków przyłącza gazowego i nie wiem jak określić moje planowane zapotrzebowanie na gaz. Nie znalazłam żadnych rozsądnych wskazówek w internecie, ani tym bardziej kalkulatorów. To co wiem na tę chwilę to:

1. Projekt mojego domu ma 165m2 pow. zabudowy i 40m2 pomieszczeń gospodarczych. Pow. użytkowej jest 145m2.
2. Ogrzewanie ma być gazowe z piecem kondensacyjnym (zamknięta kom. spalania).
3. Chciałabym w przyszłości założyć instalację solarną, jak już się pobuduję.
4. W kuchni chciałabym mieć piecyk elektryczny i płytę indukcyjną (ale nie jestem jeszcze w 100% przekonana do indukcji).
5. Gazownia będzie dostarczać gaz typu E.

Moje pytania:
1. Czy piec 1-funkcyjny 20kW z zasobnikiem 200L ciepłej wody wystarczy dla takiego domu na 4-osobową rodzinę?
2. Czy piec 1-funkcyjny będzie współdziałał z instalacją solarną w przyszłości? A może trzeba iść w 2-funkcyjny?
3. Czy we wniosku mogę uwzględniać kuchenkę gazową np. 8kW i na etapie wykonywania instalacji z niej zrezygnować?

Doradzi ktoś?

vr5
22-04-2020, 14:22
Zgłoś zapotrzebowanie na W-2. Jeśli jest to dom dobrze docieplony to do 1200 m3 gazu może na rok wystarczyć. Zwłaszcza, że zimy mamy coraz cieplejsze.
Przepisy dotyczące Umowy z gazownią są takie, że jeśli przekroczysz zużycie gazu 1200 m3, to automatycznie przejdziesz do W-3. Nie ma żadnej kary.

Rok w gazowni to: 1 październik do 30 wrzesień następnego roku.

Te dane kaloryczności gazu w m3 dotyczą gazu dającego przy spalaniu około 11 kWh z jednego metra sześciennego.
Indukcja to dobra rzecz - brak tłustości na ścianach kuchni.

Konsultant Viessmann
22-04-2020, 14:47
Wypełniam wniosek o określenie warunków przyłącza gazowego i nie wiem jak określić moje planowane zapotrzebowanie na gaz. Nie znalazłam żadnych rozsądnych wskazówek w internecie, ani tym bardziej kalkulatorów. To co wiem na tę chwilę to:

1. Projekt mojego domu ma 165m2 pow. zabudowy i 40m2 pomieszczeń gospodarczych. Pow. użytkowej jest 145m2.
2. Ogrzewanie ma być gazowe z piecem kondensacyjnym (zamknięta kom. spalania).
3. Chciałabym w przyszłości założyć instalację solarną, jak już się pobuduję.
4. W kuchni chciałabym mieć piecyk elektryczny i płytę indukcyjną (ale nie jestem jeszcze w 100% przekonana do indukcji).
5. Gazownia będzie dostarczać gaz typu E.

Moje pytania:
1. Czy piec 1-funkcyjny 20kW z zasobnikiem 200L ciepłej wody wystarczy dla takiego domu na 4-osobową rodzinę?
2. Czy piec 1-funkcyjny będzie współdziałał z instalacją solarną w przyszłości? A może trzeba iść w 2-funkcyjny?
3. Czy we wniosku mogę uwzględniać kuchenkę gazową np. 8kW i na etapie wykonywania instalacji z niej zrezygnować?

Doradzi ktoś?

Witam,
w odpowiedzi na pytanie nr 1 - a masz zrobione OZC? Nie wiemy jaka jest technologia wykonania i docieplenia budynku... nie mogę podać konkretnej mocy kotła. . Pytanie 2 - czy pisząc instalacja solarna masz na myśli kolektory słoneczne do wspomagania przygotowania cwu?

saturnv
24-04-2020, 12:49
Jak dasz styro 20cm na sciane o przyzwoitej lambdzie i welne, czy piane zgodnie z nowymi normami pod dach, to taki Vitodens 200-W 1.9-19kw (17 kW na CWU) spokojnie wystarczy. Ja mam stary typ Vitodensa 300-W 1.9-19kw na podobny metraz. Na ogrzewanie i tak bedziesz miec skrecona moc do pewnie 9-11kW (zalezy od zapotrzebowania na energie domu, docieplenie posadzek, scian, stropu, dachu). Jak zobaczysz w materialach, to max 1.8 m^3 /h gazu. Wpisz we sniosku 19kW mocy i 2 m^3h/h do tego dodaj 8kW na kuchenke jakies 1 m^3/h. Czyli razem bedzie 3m^3/h max.
I tak dostaniesz pewnie standardowo licznik do 4m^3/h.

Sat

karolinawarzycha
25-04-2020, 14:39
Zgłoś zapotrzebowanie na W-2. Jeśli jest to dom dobrze docieplony to do 1200 m3 gazu może na rok wystarczyć. Zwłaszcza, że zimy mamy coraz cieplejsze.
Przepisy dotyczące Umowy z gazownią są takie, że jeśli przekroczysz zużycie gazu 1200 m3, to automatycznie przejdziesz do W-3. Nie ma żadnej kary.

Dzięki za poradę. A tak z ciekawości, do czego konkretnie gazownia potrzebuje takich szacunków ile będę zużywała gazu? Jakie są tego konsekwencje na przyszłość?

Czy na tej podstawie będą mi wyliczali prognozowaną opłatę za zużycie gazu jak już podpiszę umowę? Czy też może jest to tylko w celach technicznych do ustalenia średnicy rury gazowej czy coś w tym stylu?

Pytam, bo nie wiem czy podawać we wniosku zapotrzebowanie na kW z zapasem (odpukać: jak zdarzy się jakaś mroźna zima) czy lepiej na styk. I co wtedy jak będę miała na styk? Więcej kW nie dostanę jak będzie zimniej?

karolinawarzycha
25-04-2020, 14:47
Witam,
w odpowiedzi na pytanie nr 1 - a masz zrobione OZC? Nie wiemy jaka jest technologia wykonania i docieplenia budynku... nie mogę podać konkretnej mocy kotła. .

Racja. Dopiero przecieram szlaki.
A propos OZC, to mam w projekcie takie wyliczenia:
1. EP = 91,74 [kWh/m2*rok]
2. Zapotrzebowanie na energię pomocniczą końcową Epom [kWh/rok] => Ogrzewanie = 269,41, Przygotowanie ciepłej wody = 64,14

Ściany zewnętrzne są zaprojektowane dla 25cm Porotherm + 20 styropianu EPS 0,32.


Pytanie 2 - czy pisząc instalacja solarna masz na myśli kolektory słoneczne do wspomagania przygotowania cwu?

Dokładnie tak. Chciałabym w przyszłości wspomagać ogrzewanie cwu, energią z kolektorów słonecznych. Nie wiem za bardzo jaki piec kondensacyjny się do tego nadaje.

Konsultant Viessmann
28-04-2020, 11:51
Racja. Dopiero przecieram szlaki.

Dokładnie tak. Chciałabym w przyszłości wspomagać ogrzewanie cwu, energią z kolektorów słonecznych. Nie wiem za bardzo jaki piec kondensacyjny się do tego nadaje.

Dobrze kombinujesz...
Inwestując w nową instalację grzewczą, warto uzupełnić ją o instalację solarną, która pozyskuje darmową energię promieniowania słonecznego i wykorzystuje ją na potrzeby grzewcze budynku. Instalacja solarna pozwoli ograniczyć zużycie energii i cieszyć się z niższymi comiesięcznymi rachunkami za ogrzewanie wody użytkowej.

Mamy ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji termicznych instalacji solarnych, dzięki czemu możesz zdać się na naszą wiedzę techniczną i wysoką jakość. Wszystkie instalacje firmy Viessmann są zaprojektowane z myślą o połączeniu z technologią solarną.Jeśli inwestujesz w nowy system grzewczy, warto zdecydować się na kocioł kondensacyjny. W przypadku samego podgrzewu ciepłej wody użytkowej zużycie energii można obniżyć nawet o 60%.
Polecam rodzinę kotłów gazowych Vitodens wrac z kolektorami Vitosol.
Zapytaj nas o bezpłatną wycenę - to do niczego nie zobowiązuje - zobacz TUTAJ (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html?utm_source=google&utm_medium=paid_search&utm_campaign=1711677733_&utm_term=%2Bviessmann&utm_content=358980009984&utm_adgroup=&gclid=EAIaIQobChMIu6eu9_iK6QIVxY2yCh3eMgyBEAAYASAA EgI6CfD_BwE)

W razie pytań - jestem do dyspozycji.

pandzik
28-04-2020, 13:03
Korzyści da fotowoltaika. Wspomaganie grzania CWU przy gazie... przecież to są groszowe sprawy. Nie jest tak , że przy dobrze zaizolowanym domu piecyk powinien byc nieprzewymiarowany aby pracował na "najniższym biegu" Pewnie jakis o mocy 12kW dałby z powodzeniem rade.
Uważaj w gazowni, ja podałem piecyk 12kw to chcieli mnie pobić. "min 25kW przy 165m2"...

Konsultant Viessmann
28-04-2020, 14:09
Korzyści da fotowoltaika. Wspomaganie grzania CWU przy gazie... przecież to są groszowe sprawy. Nie jest tak , że przy dobrze zaizolowanym domu piecyk powinien byc nieprzewymiarowany aby pracował na "najniższym biegu" Pewnie jakis o mocy 12kW dałby z powodzeniem rade.
Uważaj w gazowni, ja podałem piecyk 12kw to chcieli mnie pobić. "min 25kW przy 165m2"...

Technologia kondensacyjna + kolektory słoneczne = optymalny rezultat
Jeśli inwestujesz w nowy system grzewczy, warto zdecydować się na kocioł kondensacyjny. Stanowi on najbardziej ekonomiczną alternatywę dla konwencjonalnych urządzeń grzewczych, jeśli uwzględnimy aktualne ceny energii. W przypadku samego podgrzewu ciepłej wody użytkowej w takiej kombinowanej instalacji (kocioł gazowy + kolektory) zużycie energii można obniżyć nawet o 60%. Poza tym, w okresie letnim kocioł wcale nie musi pracować. Wyręczą go kolektory.

karolinawarzycha
30-04-2020, 21:01
W razie pytań - jestem do dyspozycji.

Super, to skorzystam. Nawiasem mówiąc, wasz serwis kontaktowy chyba kuleje, wysłałam 3 dni temu zgłoszenie, że chce pogadać o piecach z waszej oferty i zero odzewu.
Ale wracając...
Rozmawiamy o:
- dom 146m2 pow. użytkowej mieszkalnej
- ogrzewanie: podłogówka parter + grzejniki w pokojach na poddaszu użytkowym
- dodatkowo mam 40 m2 pomieszczeń technicznych z grzejnikami
- piec ma być kondensacyjny, jednofunkcyjny z zamknięta komorą spalania,
- szacuję zapotrzebowanie pieca na max 14 kW
- dodatkowo zasobnik c.w.u. do 200 litrów
- za 2-3 lata montuję fotowoltaikę lub solary, żeby odciążyć piec

Macie coś sensownego w katalogu pod takie wymagania?

karolinawarzycha
30-04-2020, 21:23
Korzyści da fotowoltaika. Wspomaganie grzania CWU przy gazie... przecież to są groszowe sprawy.

Może i tak jest, ja nie mam doświadczenia to chętnie posłucham wartościowych opinii. Skoro kolektory słoneczne - nie, to czy zasilanie fotowoltaiką (grzałka) zasobnika c.w.u nie ma sensu ekonomicznego i rezygnować z tego rozwiązania zostawiając zasobnik bez grzałki?

vr5
02-05-2020, 17:58
- za 2-3 lata montuję fotowoltaikę lub solary, żeby odciążyć piec




Solary to przestarzała technologia... Świat idzie szybko "do przodu". Jeśli to sugeruję PV. Miałem solary. Zapracowały na siebie i je zlikwidowałem.

Około 10 lat temu firma Watt nosiła się z zamiarem uruchomienia produkcji solarów w Sosnowcu.
Teraz są hale do wynajęcia, a firma chyba zbankrutowała.