PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł ekogroszek, kominek pw, podłogówka



wierzba1234
23-04-2020, 05:41
Witam,

zaczynam planować instalacje w nowym domu. Dom w standardzie NF40 100% podłogówka ok 200m2.

W kotłowni będzie kocioł na ekogroszek (brak gazu na wiosce) mam 2 letni kocioł Zębiec 19kw więc chcę go wykorzystać. W przyszłości planuję pompę ciepła na razie brak funduszy.

Do tego zestawu kominek z płaszczem wodnym w salonie. Czy połączenie jak na przykładzie z buforem ciepła to dobry pomysł ? Chcę uzyskać jakieś porady zanim zacznę rozmowę z instalatorami.

plamiak
23-04-2020, 05:57
Piszesz że brak funduszy, a wywalasz kasę na komin systemowy do kotła, kotłownię, bufor plus do tego kominek - z drugim kominem zapewne....Złą drogą poszedłeś.

wierzba1234
23-04-2020, 06:30
Nie wywalam pieniędzy bo taki projekt chciałem i w planie zawsze miałem kominek w salonie. Akurat koszty kominów systemowych ok 3tyś. to żaden koszt w porównaniu do pompy. Szkoda też wywalić kocioł o wartości ok. 8 tyś. lub sprzedać go za 3tyś, żeby inwestować 40 w PC.
Pompę planuję jak się kocioł wykończy pewnie za 5lat może wtedy będą lepsze dotacje.
Nie na tym polega moje pytanie, żeby spierać się dlaczego nie chcę pompy ciepła. Mam kocioł, który chcę wykorzystać i pytam jak to dobrze połączyć z kominkiem pw. i tak chcę mieć kotłownie w salonie lubię rąbać drewno i codziennie rozpalać w kominku jakby ktoś chciał poruszyć jeszcze tą kwestie.

kulibob
23-04-2020, 06:39
Podłogówka wodna z grzałką do tego jakaś tania klimatyzacja kanałowa np Midei. Później dostawisz jakąś PC jeśli jeszcze będziesz chciał.
Chyba że złałożenia rezygnujesz z tzw PC to bardziej firmowa klimatyzacja kanałowa i kable grzejne.
A kominek jak najbardziej tylko bez buforów i cudów. Kminek to rekreaacyjno-awayne ogrzewanie.
Lepiej kozę są tańsze mniej miejsca zajmują i są mniejszej mocy minimalnej niż kominki.

wierzba1234
23-04-2020, 07:03
Tak tylko mam kocioł na ekogroszek i chciałbym go wykorzystać, bo jest prawie nowy pracował jeden sezon. Kominkiem będę dogrzewał się w okresach wiosna, lato a zimą pewnie co 2-3 dzień rozpalę, dlatego myślę o płaszczu wodnym.

Konsultant Viessmann
24-04-2020, 13:58
Tak tylko mam kocioł na ekogroszek i chciałbym go wykorzystać, bo jest prawie nowy pracował jeden sezon. Kominkiem będę dogrzewał się w okresach wiosna, lato a zimą pewnie co 2-3 dzień rozpalę, dlatego myślę o płaszczu wodnym.

No, podzielam zdanie innych forumowiczów - kocioł stałopalny w nowym domu... dlatego uważasz, że kocioł który pracował jeden sezon grzewczy skończy się po 5 latach?

Poza tym kiedy planujesz budowę? Na jakim etapie masz budynek? W przyszłym roku wchodzą nowe WT 2021 i kotła stałopalnego na węgiel niestety nie będzie można zainstalować. Dlatego pytam bo o tym na jaki etapie jesteś nie ma słowa w Twoim poście.
PS. Może warto go sprzedaż teraz, kiedy ma za sobą jedynie jeden sezon grzewczy?

Tylko podpowiadam :)

Sandek
24-04-2020, 22:13
Cześć,
Załączyłeś bardzo mały obrazek Szczegółów nie widać, ale:

1. Pompa tłocząca wodę z kotła na bufor powinna być na powrocie wody z bufora. Wodę masz wtłaczać do kotła, a nie zasysać
2. Nie widzę ochrony powrotu wody do kotła ( np. zawór 3D ), tak nie może być
3. Bufor ( jego zasilanie ) zasilasz ( za pomocą kotła CO ) za pomocą wężownicy czy wodą obiegową w buforze ? Czy wężownica jest miedziana ?

Temat nadałeś w złym miejscu. Przejdź sobie do wątku o buforach. Poczytaj, popytaj.

Pozdrawiam

klaudiusz_x
24-04-2020, 23:04
Tak tylko mam kocioł na ekogroszek i chciałbym go wykorzystać, bo jest prawie nowy pracował jeden sezon. Kominkiem będę dogrzewał się w okresach wiosna, lato a zimą pewnie co 2-3 dzień rozpalę, dlatego myślę o płaszczu wodnym.

Kocioł 5 klasy?
Jeśli niżej, to nie przejdzie odbioru domu, bo tylko 5 klasy są dopuszczone.

klaudiusz_x
24-04-2020, 23:07
Co do kominka z płaszczem, odpuść.
Szkoda kasy.
Zamontuj lepiej klimę z grzaniem.
Taniej i bez syfu w kotłowni, czyli salonie.
Jeśli chcesz jednak kominek, to lepsza koza.
Tańsza i na klimę zostanie.

wierzba1234
25-04-2020, 19:01
Poprawiłem schemat. Kocioł mam klasy 5.

kulibob
25-04-2020, 20:28
Sprzedaj i niebierz sobie tego na głowę nie warto.

Sandek
25-04-2020, 20:46
Zasilanie podłogi podłącz koniecznie poniżej zasilania cwu. ZAWSZE cwu jest priorytetem ! Sterowanie ( nie ważne jakie ) CO będzie dążyło do utrzymania zadanej temperatury, i w razie np. braku paliwa ( grochu ) kocioł nie będzie nabijał bufora, pompa wyssie całą ciepłą wodę na ogrzewanie podłogowe, a do mycia pozostanie Ci zimna woda.. Oczywiście są sytuacje, że pompa CO, mimo iż w buforze może być zimna woda, będzie nadal tłoczyła wodę ( już chłodną ) do podłogówki. Ale tu stosujesz termostat np. dwuczujnikowy ( na zasilanie pompy CO ), by uniknąć takiej sytuacji.
Wg mnie, kominek z płaszczem przy grochu to raczej zbędny wydatek. Kociołek i tak będzie ( teoretycznie ) pracował non stop ( to nie pelleciak który wygasza się po pracy ), na bieżąco ładując bufor. Kominek, moim zdaniem nie będzie miał co robić.. Przemyślałeś to ?