PDA

Zobacz pełną wersję : Tymczasowa studnia oraz oczyszczalnia wpisana w warunkach zabudowy



mar0009
23-04-2020, 21:17
Witam.

Jestem właśnie na etapie starania się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Dostałem z urzędu pismo zobowiązujące mnie do usunięcia wymienionych nieprawidłowości we wniosku. O ile większość punktów to błahostki o tyle moje wątpliwości wzbudził punkt mówiący o tym że w przypadku jeśli nie ma możliwości podłączenia do sieci wodnej oraz kanalizacyjnej (nie ma takiej możliwości aktualnie) rozwiązane to może być tymczasowo - studnia wiercona oraz oczyszczalnia przydomowa. Chodzi o słowo "tymczasowo". W punkcie tym jest przywołana decyzja o warunkach zabudowy dla tej działki, w której również studnia oraz oczyszczalnia widnieją również jako "tymczasowe" rozwiązania (niestety w czasie wydawania warunków zabudowy umknęło mi to).
Chciałbym wybudować na swojej działce studnię oraz oczyszczalnię oraz korzystać z nich "na stałe", z racji poniesionych kosztów na ich budowę nie chciałbym "za chwilę" kiedy tylko postaną sieci wodna i kanalizacyjna musieć się do nich podłączyć.
Czy urząd, po wybudowaniu tych sieci będzie mógł mi kazać podłączyć się do tych sieci?
Czy urzędy mogą stosować takie zapiski stanowiące o tymczasowości tych rozwiązań?
Może miał ktoś podobny problem i doradzi mi jak to rozwiązać?

Nieruchomość ma być położona na terenie miasta Białystok i aktualnie nie ma na terenie planowanej inwestycji miejscowego planu zagospodarowania.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

CityMatic
24-04-2020, 13:33
Witaj
Wg wszelkich "znaków na niebie i ziemi" możesz korzystać zarówno z POŚ czy szamba( czy później wybudowanej kanalizacji) jak również z wody ze studni i z miejskiej/wiejskiej (rozliczenie wg wodomierza, ryczałtem czy jak tam ustalicie) - wybór należy do Ciebie.

Kaizen
24-04-2020, 18:39
Ustawa


Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
[...]
2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;

Do tego Rozporządzenie w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków par. 11:
4. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego poza aglomeracją,
mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) ich ilość nie przekracza łącznie 5,0 m3
na dobę;
2) BZT5
ścieków dopływających do indywidualnego systemu oczyszczania ścieków jest redukowane co najmniej o 20%,
a zawartość zawiesiny ogólnej co najmniej o 50%;
3) miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.
5. Ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego w aglomeracji,
mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) ich ilość nie przekracza łącznie 5,0 m3
na dobę;
2) nie przekraczają najwyższych dopuszczalnych wartości substancji zanieczyszczających właściwych dla RLM aglomeracji, na obszarze której zlokalizowane jest gospodarstwo, określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
3) miejsce ich wprowadzania do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego
użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.

Ale to, co powoduje wątpliwą ekonomiczność budowy i korzystania z oczyszczalni w aglomeracji to konieczność badania ścieków 4/2 x do roku. Cytat z powyższego rozporządzenia.
§ 5. 1. Pobierania próbek ścieków bytowych oraz ścieków komunalnych, wprowadzanych do wód lub do ziemi, do celów oznaczenia wartości substancji zanieczyszczających lub procentu redukcji substancji zanieczyszczających, określonych w załączniku nr 2 i 3 do rozporządzenia, dokonuje się:
1) w regularnych odstępach czasu w okresie roku;
2) stale w tym samym miejscu, w którym ścieki są wprowadzane do wód lub do ziemi, lub w innym miejscu reprezentatywnym dla jakości tych ścieków, a jeżeli z pozwolenia wodnoprawnego albo pozwolenia zintegrowanego wynika, że poboru próbek ścieków dokonuje się w miejscach, w których ścieki dopływają do oczyszczalni ścieków, również stale w tych samych miejscach.
2. Liczba pobranych średnich dobowych próbek ścieków, o których mowa w ust. 1, nie może być mniejsza niż dla:
1) RLM oczyszczalni poniżej 2000 – 4 próbki w okresie roku, a jeżeli ścieki spełniają wymagane warunki – 2 próbki w następnym roku; w przypadku gdy co najmniej jedna próbka z dwóch pobranych nie spełnia wymaganych warunków, w następnym roku pobiera się ponownie 4 próbki;

Oczywiście znaczenie mają też zapisy MPZP/WZ.

Ograniczeń co do studni nie znam (poza wymaganymi odległościami).