PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka - rury co 30 cm?



wujo17
24-04-2020, 08:18
Witam,

Hydraulik, który będzie układał mi podłogówkę zrobił projekt jakimś super mądrym programem (widziałem logo Danfoss chyba). I wg tego projektu wychodzi że w sypialniach będą rurki co 30 cm + jakaś tam zagęszczona strefa brzegowa w sypialni z oknem balkonowym.

Ogrzewanie z pompy ciepła będzie, podłogówka w całym domu.

W salonie, kuchni, łazienkach itd. już bardziej racjonalnie wychodzi bo średnio jakoś co 15 cm.

Budynek nienajgorzej docieplony chyba, pod posadzką 15 cm styropianu, ściany 20 cm. Parterówka, nad częścią użytkową poddasza wełna 30 cm, nad nieużytkową 15 lud 20 cm styropianu na stropie (jeszcze nie zrobione). Ściany z maxa.

Wracając do tyłowego pytania, te 30 cm to nie będzie za rzadko? Bo tak mi trochę podpowiada logika, zazwyczaj z tego co widziałem/słyszałem układa się co 10 do 20 cm.

Wierzyć hydraulikowi czy cisnąć żeby było gęściej? Co poradzicie?

agb
24-04-2020, 08:22
Było o tym kilkukrotnie. Na podstawie moich doświadczeń, nawet jeżeli wychodzi z obliczeń co 30cm, warto dać gęściej. Bo o ile moc jest wystarczająca to jednak czuć różnicę pod stopami pomiędzy takimi pomieszczeniami, a takimi co mają rurki gęściej.

Kaizen
24-04-2020, 09:24
Jak w salonie i łazienkach tak samo, znaczy nie policzone.

asolt
24-04-2020, 09:56
Witam,

Hydraulik, który będzie układał mi podłogówkę zrobił projekt jakimś super mądrym programem (widziałem logo Danfoss chyba). I wg tego projektu wychodzi że w sypialniach będą rurki co 30 cm + jakaś tam zagęszczona strefa brzegowa w sypialni z oknem balkonowym.

...

Wierzyć hydraulikowi czy cisnąć żeby było gęściej? Co poradzicie?

Nie jest dobrze jak hydraulik bierze sie za projektowanie, bo ani ten projekt ani wykonanie nie jest takie jakie byc powinno. Hydraulik ma za zadanie wykonac instalację zgodnie z projektem. Od projektowania są inni. Podstawą projektu sa dokladne i rzetelne obliczenia OZC. Wszelkie kalkulatory do podłogówki tylko szacują obciazenia cieplne poszczegolnych pomieszczen. Wracajac do meritum, to jezeli chcemy miec najnizsza mozliwą Tz powinny byc dla pomieszczen z najwiekszymi obciazeniami cieplnymi na m2 rozstawy 10 cm. W praktyce mozna w jednym budynku uzyskac z obliczen rozstawy 10, 15, 20 czasem i 25 lub 30 cm a w garazach najczesciej od 40 do 60 cm. Nie pownno sie przekraczac rozstawu 30 cm ze wzgledu na odczucia o których pisał wyzej kol. agb.