PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu standardowy czy keramzyt?



dadycool
26-04-2020, 18:50
Witam,
Przeglądam od jakiegoś czasu Wasze posty i z każdym jestem coraz bardziej przerażony...
Planuje start budowy domu, działka już jest, ale nie bardzo wiem jak się zabrać realnie za to. Wiadomo przeglądałem już projektów wiele czytałem dużo, ale dalej jestem ciemny.
I dlatego powstaje moje pytanie dla kogoś kto może miał takie dylematy jak ja.
Chce postawić dom ok 120-130 metrów parterowy dach dwuspadowy z garażem. 4 pokoje plus salon. Projektów jest dużo, ale czytając forum dochodzę do wniosku, że sam tego nie ogarnę bo zwyczajnie nie mam czasu. Dlatego zastanawiam się czy nie wybudować domu z kermazytu z prefabrykatów przez jedną firmę do stanu deweloperskiego. Wiem, że raczej będzie drożej, ale czy ktoś realnie jest w stanie powiedzieć ile procentowo?
Czemu tak myślę... Ponieważ jeżeli chce projekt indywidualny sam budować wszystko to sam projekt i "opieka" architekta wyjdzie z 20tys a gdzie Jeszce szukać ekipy do murów inna do dachu inna do fundamentów itd.
A takie firmy przynajmniej zapewniają, że robią wszystko w cenie i podpisując umowę wiem ile zapłacę i nie wiele się martwię.
Tylko pytanie czy to jest aż tak duża różnica, że nie warto czy niekoniecznie. I czy sama technologia jest ok?
Chyba, że takie firmy trochę nie mówią jak jest i np wycenia mi stan deweloperski na 500tys a do tego dolicza zaraz milion rzeczy. Dlatego czy ktoś ma doświadczenie i wiedzę. Jestem po rozmowach z dwoma firmami, ale to są luźne gadki nic na piśmie.
Dzięki z góry za jakąś radę.

Lukasz11
26-04-2020, 19:39
Kiedyś rozmawiałem z jedną firm budujących domy z keramzytu, to niby twierdzili, że finalnie koszt takiego domu jest porównywalny z kosztem domu murowanego. Jedyna różnica jest taka, że SSO wychodzi drożej, a potem doprowadzenie do stanu deweloperskiej taniej. Czy to prawda, to nie wiem.

Jedną istotną sprawa - wyceny domu z prefabrykatów z reguły nie uwzględniają zrobienia fundamentów.

corey10
26-04-2020, 20:23
Ja początkowo też byłem przerażony i nie wiedziałem od czego zacząć, dalej mało wiem ale powiedzmy mam już zarys i jakieś punkty zaczepienia. Czytam w wolnych chwilach, mimo że też jestem zapracowany i nawet zaczęło mi to sprawiać przyjemność. Satysfakcji że nad wszystkim panuję nie zastąpi budowa na zasadzie że jedna firma robi wszystko według jej uznania i "będzie Pan zadowolony". Pierwotnie planowałem tak jak Ty że całość zrobi jedna, góra dwie firmy, bo przecież nie mam o tym zielonego pojęcia. Z czasem okazało się że temat nie jest tak skomplikowany jak budowa portu kosmicznego i da się to ogarnąć. Rzeczywistość zweryfikowały też koszty od +50% do nawet + 100% przy opcji "my zrobimy wszystko a Pan będzie zadowolony", tak więc obecnie mam osobną ekipę od stanu surowego od fundamentów po dach (mam stosunkowo prosty projekt indywidualny, bez żadnych fanaberii), 3 firmy od instalacji, firmę od okien drzwi/bram i z czasem dojdą kolejne od wylewek, sufitów, elewacji itd. Pół roku temu jeszcze nie wierzyłem że podołam organizacji tego wszystkiego. Obecnie nie jest to już problemem. Na forum masz wielu mądrych i uczynnych ludzi którzy doradzą, rozejrzyj się za dobrym kierownikiem budowy i inspektorem - też dużo pomogą.

dadycool
27-04-2020, 07:57
Dziękuję Wam za odpowiedzi. Wiem, że człowiek może nauczyć się wszystkiego i zapanowac na tym. Ostatecznie wielu ludzi buduję się i daje jakoś radę to nie fizyka kwantowa :), ale są też pewne rzeczy u mnie przemawiające ze kermazytem i firma od A do Z budującą. Po pierwsze działka jest na Żuławach teren podmokły no nie jest zalewowy ale na pewno grunt nie jest idealnie suchy co za tym idzie technologia standardowa wymagać będzie zdecydowanie lepszych fundamentów czyli droższych i to nie o 5tys zł pewnie.
Kolejna sprawa to taka, że wykosztowałem się na działkę zakup gotówkowy i zostało mi nie wiele pieniędzy w skarbonce dlatego praktycznie 95% domu to będzie kredyt i w przypadku budowy standardowej wiem i od Was forumowicze i od innych źródeł, że rzadko na kosztorysie do kredytu się kończy bo ekipa np Pana Zenka robiącą np dach za pół roku powie, że materiały zdrożały o 20% i nagle dach np 20 tys więcej itd. I okaże się że uzbiera się nagle powiedzmy 60 70 tys co nie jest raczej chyba nie możliwe i będzie klops. 10 - 20 spoko jakoś ogarniemy ale nagle 70 to już będzie nie wesoło. Boję się tego.
A z taką firma która stawia z kermazytu który jest dużo lżejszy to umowa jest na 500 tys powiedzmy i guzik mnie obchodzi tyle ma być. Najwyżej zapłacę radcy prawnemu żeby zobaczył umowę przed podpisem czy coś tam nie ukryli potem ewentualnie przed odbiorem rzeczoznawcy czy wszystko jest jak w umowie i głowa apokojna. Czy moje myślenie jest błędne?
Pytam Was bo jestescie mądrzejsi na pewno ode mnie.
Dziękuję

corey10
28-04-2020, 16:39
Zacznij od badań geologicznych i projektu. To w projekcie będzie określony rodzaj fundamentów jakich wymaga Twój dom na tym konkretnym terenie. Projektant musi wiedzieć że dom ma być z kermazytu i pod tym kątem przygotować projekt indywidualny lub zaadaptować gotowy. Najlepiej jakbyś już wtedy miał wybraną konkretną firmę/system tak żeby projektant mógł się z nimi konsultować.

Co do kwestii kosztowo-prawnych to nie byłbym takim optymistą. Raczej to firma zabezpieczy się przed Tobą tak żeby nie było nawet najmniejszej opcji starty, bo oni z tego żyją.

To są tylko moje luźne i ogólne porady. Może poszukaj tematów związanych z budowa z prefabrykatów i jak do tego podejść, podzwoń po firmach i zorientuj się jak to wygląda od ich strony.

Z tego co piszesz to potrzebujesz chyba kogoś (inwestor zastępczy) kto poprowadzi za Ciebie cały proces inwestycji A do Z bo postawienie budynku to tylko część całości.

tomkowz
28-04-2020, 20:23
Zainwestuj w książkę "Szkołę Budowania" od murator dom, pooglądaj trochę Łukasza Budowlańca żebyś liznął o co chodzi w tej całej budowie domu albo obejrzyj filmy samorobów. Trochę się Tobie rozjaśni i przynajmniej będziesz wiedział o czym rozmawiać i o co pytać wykonawców/firmy czy będziesz wiedział jak rozbić pracę, co trzeba zrobić i takie tam.

Tutaj to kobiety nawet pchają swoje budowy i wychodzi im to bardzo dobrze, trzeba tylko trochę więcej cierpliwości i samozaparcia niż zwykle i pewnie dasz radę :)

ciężkiprzypadek
29-04-2020, 06:44
Mam projekt indywidualny i dom budowany z keramzytu. Projektanta miałam w cenie.
Co do technologii, to już bym nigdy nie budowała metodą tradycyjną. To prawda, że cena jest porównywalna na etapie stanu SSO a przy wykończeniówce tańsza, choćby przez to, że ta technologia nie wymaga tynkowania we wnętrzu, bo ściany są gładkie.
Ale, jeśli myślisz, że podpiszesz umowę i potem tylko przyjedziesz po odbiór domu, to się mylisz.
Trzeba być często na budowie i przy każdym etapie patrzeć na ręce pracownikom, bo jak tego nie zrobisz,,,,to zrobią dla siebie po linii prostej i dostaniesz babola zamiast domu. To jest wspólne dla wszystkich technologii, tylko przy keramzycie jest tych wizyt mniej, ze względu na szybki proces budowy.
My nie mieliśmy problemu z podłożem, ale i tak mamy płytę fundamentową i ten system również polecam. Szybko i idealnie prosto.

Co do samej firmy, to jakiej byś nie wybrał, pamiętaj że nie ma firm idealnych, trzeba mieć na nich pieczę.