PDA

Zobacz pełną wersję : Drzewo na działce - wątpliwości



myca
26-04-2020, 21:12
Witajcie

Mam upatrzoną działkę, na której rośnie piękny, 100-letni dąb. Rośnie on sobie na samym środku działki. Oczywiście nie mam zamiaru go ścinać, a wręcz przeciwnie. Pomyślałem, żeby dobrać taki projekt domu w kształcie litery C, a ten dąb zostawić w środku, w tej wnęce. Mam nadzieję, że obrazowo opisałem. Drzewo stanowiłoby punkt centralny i byłoby otoczone z trzech stron murem domu.
Proszę o rozwianie moich wątpliwości:
1. Czy są jakieś prawne przeciwwskazania? np. minimalna odległość od domu?
2. Zakładam, że przy kopaniu fundamentów część korzeni się zniszczy. Czy nie zaszkodzi to drzewu? Jaką zastosować minimalną odległość od muru? Tu musiałby się chyba wypowiedzieć jakiś dendrolog ;)
3. Czy są jakieś techniczne problemy, na które muszę zwrócić uwagę? np. typ użytych materiałów, czego unikać, jak rozwiązać system nawodnienia drzewa?
4. Czy z czasem korzenie nie spowodują pękania ścian i jak temu zaradzić?

Za wszelkie uwagi dziękuję z góry.

Kaizen
26-04-2020, 21:50
Wiecznie zapchane rynny, ryzyko spadania uschniętych (albo i nie uschniętych) konarów w czasie wichur albo opadów lepkiego śniegu, jesienią liście w całym ogrodzie (trzeba zbierać, żeby trawnik nie zaczął pleśnieć i gnić).

Bertha
26-04-2020, 22:36
Drzewo obok domu wygląda pięknie tylko na fotografii. Gdy doznasz łaski konara L=15m o wadze około tony i dach to wytrzyma a ty przeżyjesz, to będziesz happy. Verry, verry happy.

Resztę napisał Kaizen.

Robinson74
26-04-2020, 22:53
No ja też mam dąb na sąsiedniej działce, ale na szczęście jakieś 30-35 metrów od mojego domu.
Wygląda ładnie i w tej odległości jest chyba bezpieczny?

jajmar
26-04-2020, 23:08
Znam realizację gdzie trzeba było zostawić ogromne drzewo otoczone budynkiem użyteczności publicznej. Projekt pod drzewo , drzewo w wewnętrznym patio i takie tam problemy w trakcie realizacji. Zanim budowa się skończyła drzewo uschło , został dziwny pusty plac.

Inne wady już znasz

Bertha
26-04-2020, 23:12
Jeśli odległość jest zdecydowanie większa od wysokości drzewka, to konarek nie dofrunie. Śpij spokojnie. :bye:

myca
26-04-2020, 23:26
... Zanim budowa się skończyła drzewo uschło , został dziwny pusty plac.

Inne wady już znasz

Dokładnie tego się najbardziej boję, że korzenie się uszkodzą, lub chemia jakaś się dostanie podczas budowy Taki projekt bez okazałego drzewa będzie dziwnie wyglądał. Do do uciążliwości typu liście, złamane konary itd to się liczę z tym.

Zwierzaczysko
27-04-2020, 05:12
To drzewo oprócz walorów estetycznych (jeśli uda mu się nie uschnąć przez budowę) nie posiada żadnych innych zalet. Będą z nim same kłopoty jak wspomniano wyżej. Dodatkowo, jako ciekawostkę dodam, że według wierzeń ludowych nie powinno sadzić się dębów na własnej działce.
U siebie miałem lasek sosnowy, którego cześć również chciałem zostawić, bo ładniej będzie. Przyszła wichura, powyrywała z korzeniami kiła drzew i od razu chęć mi przeszła na leśny styl.

Wyrzynio
27-04-2020, 08:07
Obserwowałem podobną budowę, gdzie właściciel zażyczył, aby drzewo pozostało. Trwało to etapami, dbali o to, aby nie uszkodzić i niestety od momentu skończenia domu, drzewo nadało się do wycięcia.. bo tak naprawdę, nikt nie zbadał, czy te drzewo jest zdrowe. Więc zanim cokolwiek zaczniesz robić, sprawdź czy to ma sens.

key1
27-04-2020, 11:43
Zobacz odcinek Grand Designs, w którym dom zbudowano wokół dużego dębu, ale tak żeby go nie uszkodzić.
Wyszedł naprawdę fajny dom.
https://www.dailymotion.com/video/x7m2v9v

Nurek_
27-04-2020, 12:08
Zobacz odcinek Grand Designs, w którym dom zbudowano wokół dużego dębu, ale tak żeby go nie uszkodzić.
Wyszedł naprawdę fajny dom.
https://www.dailymotion.com/video/x7m2v9v

Tylko jaka technologia budowy. Tam nawet wykopów specjalnie nie było....

key1
27-04-2020, 12:15
Wykopy początkowo miały być, ale zmienili podejście właśnie po to by nie uszkodzić korzeni.

To drzewo było dla nich ważne, centralny punkt projektu.

myca
27-04-2020, 12:40
Zobacz odcinek Grand Designs, w którym dom zbudowano wokół dużego dębu, ale tak żeby go nie uszkodzić.
Wyszedł naprawdę fajny dom.
https://www.dailymotion.com/video/x7m2v9v

Dokładnie o coś takiego mi chodziło. Dziękuję za ten link. Pozostaje kwestia technologii. Czy w Polskich warunkach jest to do zrobienia? Ktoś powie, że kwestia budżetu i wszystko się da. Ale jaką technologię wybrać, żeby nie wydać majątku a jednocześnie, żeby dom spełniał podobne warunki techniczne co dom murowany (czyt. służył długie lata, był energetycznie efektywny itd). A może właśnie wyjdzie takiej niż murowany? Jaką technologię byście polecali do takiego projektu?

Elfir
27-04-2020, 13:42
Robiłam projekt ogrodu dla nowoczesnego domu w kształcie C z dębem pośrodku. Wizualnie przepięknie wtopiony dom w otoczenie.
Nie pamiętam czy to nie było na płycie, aby ograniczyć wykopy. Gleba piaszczysta, wiec nie było wymiany gruntów. Przy uszkodzeniu korzeni konieczne jest korygowanie wielkości korony

Ale żołędzie... Jak zawiał wiatr miało się wrażenie, że ktoś jedzie serią z karabinu po dachu. Bardzo głośne i dla mnie byłoby w nocy potwornym dyskomfortem. Ale może idzie się przyzwyczaić?
W ogrodzie była stała walka z siewkami dębów (podobny problem jest z klonami). Liście dębów też się wolno rozkładają, wiec trzeba było je wygrabiać z rabat, bo dusiłyby posadzone dołem rośliny.


Teraz proponowałabym tylko styl naturalny, bez wypielęgnowanego trawnika. Po prostu koszona łąka, bez roślin pod drzewami. Z warstwą suchych liści. Ewentualnie jakiś płyty kamienia, jako taras-patio