PDA

Zobacz pełną wersję : Poziome pęknięcia na ścianie nośnej - piętro



a g
27-04-2020, 07:09
Witam,
Budynek 4 letni, mieszkam w nim od 2 lat i gdzieś po około roku zauważyłem pierwszej małe pęknięcie poziome w pokoju na piętrze (zdj. nr 1),

443454

po jakimś czasie to pęknięcie pojawiło się po drugiej stronie ściany na klatce schodowej (zdj. nr 2, 3 i 4).

443455

443456

443457

Od kilku miesięcy zauważam kolejne pęknięcia wzdłuż tej ściany (rysunek),

443458

które są symetryczne tzn. jeśli jest pękniecie to na ścianie obok lub z drugiej strony pojawia się na tej samej wysokości jednak na całej długości ściany nośnej pęknięcia w różnych pokojach nie pokrywają się, tzn. w jednym pokoju są niżej w innym wyżej. Mówimy o ścianie nośnej w jej górnej części na piętrze, na parterze jak na razie nie ma żadnych pęknięć.

Co może być tego przyczyną, rozumiem że powodów może być wiele i pewnie jeszcze więcej informacji potrzebujecie ale czy to "normalne" zjawisko? Czy może budynek za niedługo runie? Planuje ogólnie wezwać jakiegoś fachowca ale przy obecnym zamieszaniu może to trochę potrwać.

ps. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale praktycznie od kiedy tu mieszkam (szczególnie przy zmianach temperatur) to na strychu słychać trzaski, jakby więźba pracowała, która swoją drogą też ma pęknięcia (nawet zakładałem tu chyba jakiś temat ale wszyscy mnie zapewniali, że to normalne i te pęknięcie nie są wcale najgorsze).

Dziękuję i pozdrawiam.

a g
29-04-2020, 12:33
Nikt nie spotkał się z takimi pęknięciami ?

humidorek
30-04-2020, 18:06
A może ugina się strop? Czy pod tą ścianą, masz na parterze też ścianę nośną, czy pustkę?

a g
30-04-2020, 18:21
Też nośna i na niej (na parterze) nie ma żadnych śladów.

Na tej nośnej (zresztą jak i na drugiej) jest dodatkowo podparta płatew (nie wiem czy to dobrze nazywam, taka ta belka szczytowa, która idzie przez cały dach) a że drewno mocna pracuje bo to słychać i widzę to może te drgania się jakoś przenoszą i tam to pęka?

Gdzieś też wyczytałem, że komuś też tak pękało poziomo (z tym że to było na działowych ściankach) i prawdopodobnie powodem było wypłukiwanie piasku czy jakiegoś utwardzenia pod fundamentami (?) nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, mam nadzieje, że to nie to

esteta 2
04-05-2020, 00:10
Podejrzewam, że powodem tych pęknięć jest źle wykonany fundament. Budujący bardzo często lekceważą ten etap budowy próbując minimalizować koszty. Słaby fundament pęka, budynek "siada" nierówno, pojawiają się rysy na ścianach które na nim stoją.

jar.os
04-05-2020, 10:43
a g ....nie mieszkasz przypadkiem w rejonie zagrozonym szkodami górniczymi ?

esteta 2
04-05-2020, 22:26
Nie mieszkam w rejonie zagrożonym szkodami górniczymi, zresztą nie ma to nic do rzeczy. Czekam na twoje zdanie w tym temacie. I nie zaczynaj od g.... bo to nieładnie.

jajmar
04-05-2020, 23:28
Nie mieszkam w rejonie zagrożonym szkodami górniczymi, zresztą nie ma to nic do rzeczy. Czekam na twoje zdanie w tym temacie. I nie zaczynaj od g.... bo to nieładnie.

Nie ładnie to Ty odpowiadasz komuś kto próbuje coś podpowiedzieć.

a g
05-05-2020, 05:33
Podejrzewam, że powodem tych pęknięć jest źle wykonany fundament. Budujący bardzo często lekceważą ten etap budowy próbując minimalizować koszty. Słaby fundament pęka, budynek "siada" nierówno, pojawiają się rysy na ścianach które na nim stoją.

ok, może bo to developerka ale w takim razie dlaczego nie pękają tynki na parterze? Jeśli faktycznie ta część fundamentu pękła to co teraz?

Dodam jeszcze, że to szeregówka. Pytałem sąsiadów i jeden (kilka domów wcześniej) też ma poziome pęknięcie na tej samej ścianie! ale tylko jedno od zeszłego roku i na razie nie ma nowych a to sie nie powiększa a drugi zaraz przede mną też mówił że ma pęknięcia na klatce ale nie wiem dokładnie jak duże i na której ścianie bo ma odbicie lustrzane. Obaj mieszkają krócej ode mnie o jakiś +/- rok


a g ....nie mieszkasz przypadkiem w rejonie zagrozonym szkodami górniczymi ?

Nie mieszkam w takim rejonie. Działka ma bardzo twardą ziemię (przynajmniej na ogródku ale podejrzewam, że pod budynkiem też), z tym że glina przy odwiertach pod słupki ogrodzeniowe 3 ludzi musiało dociskać wiertnice i co kilka słupków ostrzyć

BJ83
17-02-2022, 20:38
Witam. Czy udało się ustalić przyczynę pęknięć?