PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła, przepływ, podłogówka - teoria



Lukasz11
27-04-2020, 09:00
Taka sytuacja - mój przyszły dom będzie miał wg OZC projektowe obciążenie cieplne na poziomie 3,8 kW.
Teraz obliczam przepływ całościowy wody w podlogowce (przy dt 5 st) ze wzoru Q = c*m*dt, czyli m = 3,8/(4,189*5) = 0,1814 litra na sekundę, co daje około 10,8 litra na minutę.

Teraz patrzę na pewną pompę ciepła, która ma przepływ nominalny 14,3 litra na minutę.


Trochę szczegółów jeszcze. Podłogówka po całości na parterze i poddaszu. Wstępnie policzyłem, że nawet jest regulatory pokojowe odetna wybrane pętle, to minimalny zład wody w układzie dla tej pompy i tak bedzie zachowany. Problem jest tylko z tym przepływem.

Jak taka pompę ciepła wpiac do kotłowni? Zaznaczam, że nie chce bufora wpinanego równolegle, czyli sprzęgła i dodatkowej pompy na obiegu wtornym.
Da się to zrobić jakoś inaczej?

A co, jeśli trochę komplikuje układ i np część pomieszczeń będzie miała regulatory pokojowe? Pewne pętle zostaną odcięte, przepływ sumaryczny będzie jeszcze mniejszy niż 10,8 litra na minutę.

Można jakoś podpiąć bypass? Ale gdzie? I jak?

agb
27-04-2020, 09:10
Ale to, że masz w OZC 3.8kW nie oznacza, że PC właśnie z taką i tylko taką mocą będzie chodziła. Twoja instalacja ma zapewnić możliwość przepływu co najmniej 14.3l/min, a pompa sama będzie dobierała przepływ.

Lukasz11
27-04-2020, 09:18
Ale to nie jest tak, że przy sterowaniu pogodowym przepływ zawsze będzie stały (nie mniejszy niż wymagany przez pompe), a zmienia się jedynie temperatura wody, co finalnie przekłada się na zmienną moc ogrzewania?

No i jak to wszystko wyregulowac? Oczywiście jakiś majster będzie to robił, a nie ja. Jednak lubię wiedzieć co i jak działa. Jeśli z projektu podlogowki wyjdzie jakis tam sumaryczny przepływ (10,8 litra na minute) i taki zostanie ustawiony na rotametrach, to przecież większy nie będzie (wymagany 14,3).

Może źle rozumuję, ale chcialbym wiedzieć, czy mam się nastawić na sprzęgło i dodatkowa pompę obiegowa, czy nie.

agb
27-04-2020, 10:09
Ale wiesz, że 3.8kW to jest dla temperatury obliczeniowej dla danej strefy? Np dla -20C czy -18C? Przecież dla okolic 0C nie będzie dławił przepływu do 5l/min? I czy zamierzasz w ogóle grzać 24/7?

Szukasz problemu tam, gdzie go nie ma :P

Lukasz11
27-04-2020, 10:44
Jakby się dało, to wolałbym grzać tylko w taniej taryfie.
Tylko ciagle nie wiem, jak z tym przepływem. Bo w podłogowe z wyliczeń ewidentnie przepływ wyjdzie mniejszy niż wymagany przez pompę ciepła. A wiem, że niektórzy instalatorzy wciskają sprzeglo i dodatkowa pompę. A tych elementów chciałbym uniknąć.

Może szukam sobie problemów, ale zwyczajnie nie wiem jak się mają przepływy wody w podłogowce i pompie ciepła. Bo sa to istotnie różne wielkości.

agb
27-04-2020, 10:55
Toż Ci tłumaczę, że te 3.8kW to jest moc dla -20C/-18C, czyli temperatur... rzadkich u nas.

Pompa nie ma pojęcia o tych Twoich 3.8kW i przepływ sobie dobiera tak aby utrzymać deltę. Uparłeś się na jakąś wartość, która tak naprawdę nie ma większego znaczenia.

Skoro chcesz Grzać w taniej taryfie, to po kilku godzinach przerwy PC musi "nadgonić" pracując z mocą nominalną. Jak dobije do docelowej temp zasilania i delty zacznie zmniejszać moc/przepływ. A jak już nie będzie w stanie niżej zejść, to się po prostu wyłączy.

Lukasz11
27-04-2020, 10:59
Dobrze. To po kiego grzyba producenci pomp ciepła podają parametr taki, jak przepływ (nominalny)?

agb
27-04-2020, 11:04
Odwróć swój wzór i będziesz wiedział dlaczego. Przepływ nominalny potrzebny jest dla osiągnięcia mocy nominalnej. Przy założeniu domyślnej delty.

Z 14.3l/min wynika, że mowa o pompie mocy 5kW.

plamiak
27-04-2020, 11:07
Dobrze. To po kiego grzyba producenci pomp ciepła podają parametr taki, jak przepływ (nominalny)?

Muszą przyjąć jakieś warunki do obliczeń...
BTW np. Daikin nie wymaga minimalnego zładu wody w instalacji, jedynie minimalny przepływ. W sytuacji kiedy zamknie się większość pętli zadziała zawór bypass....
Tylko po co Ci te komplikacje z zaworami na pętlach? Niech układ działa stale, przepływ i moc pompa sama dobierze - prosto i tanio....

Lukasz11
27-04-2020, 11:09
Ok.
Jeszcze gdzieś w Internecie spotkałem się z zaleceniem, że przy pompie ciepła gdzieś w okolicach rozdzielacza podłogówki powinien być zawór bypass.

Podobnie jedli bufor jest spięty szeregowy na powrocie, to też powinno się dawać obejście, ale mozliwie blisko pompy. Jakie to są zawory bypass? Różnicowe?

Co do sterowania pokojowego, to zastanawiam się, czy nie zrobić takiego jedynie w pokojach. Na pewno jeden pokoj a może i dwa będzie używany sporadycznie. Chyba lepszy w takim układzie termoregulator na ścianie niż zakręcanie zaworu na rozdzielacz?

agb
27-04-2020, 11:20
Możesz blokować przepływ w jednym-dwóch pokojach pod warunkiem, że w dalszym ciągu możliwe będzie osiągnięcie przepływu nominalnego na reszcie pętli. Ja mogę zakręcić 10 z 22 pętli u siebie i dalej nie ma z tym problemu. Żadnych buforów, bypassów, itp.

Lukasz11
27-04-2020, 12:27
Tyle rozumiem. Ale ciągle wracamy do mojego pytania. Pompa ciepła wymaga większego przepływu niż przepływ wynikający z obliczeń podłogówki. Jak zatem uregulować przepływy na rotametrach, żeby zadno z pomieszczeń nie było ani niedogrzane, ani przegrane?
Jeśli ustawię przepływy z projektu, to pompa nie wyrzuci błędu zbyt małego przepływu? A moze przepływy w każdej pętli grzewczej zwiększyć proporcjonalnie? A o resztę zadba automatyka pompy ciepła?

agb
27-04-2020, 12:52
Nie rozumiesz. Zamierzasz tym samym przepływem i mocą ogrzewać mimo iż OZC nie bierze pod uwagę tego, że grzać chcesz wyłącznie w taniej taryfie? Reszta energii skąd się w takim razie weźmie?

Lukasz11
27-04-2020, 13:02
To po co w takim razie robić projekt podłogówki? Mam ustawiać rotametry na czuja? Przecież chyba trzeba na rotametrach wyregulowac przepływy, żeby każde pomieszczenie dostawalo tyle energii, ile potrzebuje.

agb
27-04-2020, 13:13
OMG. Zrozum, że OZC określa straty energii danej temperaturze zewn., (w zależności od miejsca w kraju od -16C do -22C) w ciągu godziny, które musisz uzupełnić, aby utrzymać temperaturę. Ponieważ nie będziesz miał ciągle takiej temperatury na zewnątrz, ani nie zamierzasz tych strat uzupełniać 24/7 kurczowe trzymanie się przepływu, który sobie wyliczyłeś i tak usilnie się go trzymasz, jest pozbawione sensu.

Pompy nie interesuje te Twoje wydumane 10.8l/min. Ją interesuje temperatura jaką jej zadałeś, np. wg krzywej lub prostej. I wg własnego algorytmu dąży do niej sama dobierając m.in przepływ. I musi mieć możliwość uzyskania nominalnego przepływu.

Jeszcze raz zadam Ci pytanie. Skoro ustawisz sobie na rotametrach te swoje magiczne 10.8l/min, a grzał będziesz tylko 10h na dobę, bo tyle wyniknie z taniej taryfy, to skąd pozostała część energii do budynku zostanie dostarczona?

agb
27-04-2020, 13:17
A w projekcie podłogówki, jeżeli będzie uwzględniać grzanie w taniej taryfie, na pewno Ci nie wyjdzie łącznie 10.8l/min na rotametrach.

Lukasz11
27-04-2020, 13:24
Ok. Rozjaśnia mi się trochę.
Fakt, projektu podłogówki jeszcze nie mam, ale zakładam, że będą tam wyliczone jakieś przepływy (mniejsza teraz o to, dla jakiej temp zewn, jakiego obciążenia cieplnego itp).

Chodzi mi o to, jak ustawiać przepływy na rotametrach.
1. Patrzę na dane pompy i widzę jakiś tam wymagany przepływ
2. Patrzę w projekt ogrzewania i widzę jeszcze inne wartość i przepływów
3. Podchodzę do rozdzielacza i? I co mam ustawic? Zakładam, że jednak przepływy w każdej pętli powinny być też zróżnicowane.

agb
27-04-2020, 13:31
Ja, jak i wiele osób tutaj, mam to zrobione łopatologicznie. W OZC jest obciążenie dla każdego pomieszczenia z osobna. Na tej podstawie i m.in delcie projektowane są rozstawy rurek w poszczególnych pomieszczeniach. Wszystkie rotametry odkręcone na max i jak jakieś pomieszczenie się przegrzewa, dławisz je na rotametrze aż do osiągnięcia spodziewane skutku. Po pierwszym sezonie praktycznie nie dotykasz tego. Nie trzymasz się kurczowo żadnych 10.8l/min.

Lukasz11
27-04-2020, 13:40
Ta regulacja lopatologiczna w zupełności wystarczy? Jest potem komfortowo w domu niezależnie, czy za oknem -10, 0 lub +10st? Masz może, albo widzisz potrzebę regulatorów pokojowych?

agb
27-04-2020, 13:46
Mam regulatory pokojowe. Niepodłączone nawet :D Dobowe wahania temp mam w okolicach 0.2C-0.4C.

agb
28-04-2020, 13:14
I ile niby ta PC zmagazynuje tej energii w tym buforze? Biorąc pod uwagę koszt bufora i spadek COP w ogóle kiedyś wyjdzie na plus?

Lukasz11
28-04-2020, 14:09
a czemu zamiast wykonać projekt gdzie wszystko będziesz miał dobrane próbujesz zachowywać się jak typowy polski janusz... gwarantuje, że jak zrobisz tak jak planujesz to za jakiś czas bedziesz zakłądał wątek w którym będziesz płakał jaki to bubel ta PC. Oczywiście nigdy nie przyznając się do swojej głupoty.


Albo PC będzie miała zagwarantowany przepływ (i to non stop) albo musisz! mieć bufor. W tańszej wersji bufor optymalizujący, a jeśli chcesz jechać tylko w taniej taryfie to dużo droższe rozwiązanie czyli bufor magazynujący.

Projekt jest już w fazie liczenia.
Bufor magazynujacy po co? Podobno wylewka to już spory bufor. A do zabezpieczenia przepływów ma być bufor, czy sprzęgło?

plamiak
28-04-2020, 15:35
Tutaj Ci rozjaśni w głowie: https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/

mickry
20-11-2022, 18:42
jest w stanie ktoś podpowiedzieć jak wyregulować przepływ między PC a buforem, i poźniej buforem a podłogówką (miedzy buforem a zasilaczami jest pompka)? Mam spory problem z grzaniem przez pc, dzis po dłuższych eksperymentach doszedłem do wniosku że zbyt duży przepływ był między PC a buforem, bo po zmniejszeniu prędkości pompki nagle pompa zaczeła grzać temp. zasilania do "prawie" zadanej wartości. Niestety na powrocie jest zbyt duża różnica, po zwiększeniu mocy pompki na podłogówce znów zaczeła spadać tamta wcześniejsza temperatura zasilania. A to nie jest normalne żeby przy -1st na dworze urządzenie miało taki problem z dogrzaniem..