PDA

Zobacz pełną wersję : Zawartość projektu budowlanego a instalacje wewnętrzne 2020?



poniat13
27-04-2020, 21:08
Witam, proszę o pomoc w ustaleniu z czego musi składać się kompletny projekt budowlany w 2020, przede wszystkim czy potrzebne są:
-projekt konstrukcyjny budynku oraz (rysunki) instalacji wewnętrznych (sanitarnej, c.o, wodnej, elektrycznej),
-świadectwo energetyczne budynku.?
Dowiedziałem się że w poprzednich latach ww były wymagane przez urzędy w celu wydania pozytywnej decyzji.Jak wygląda teraz sytuacja? .
Czy pozwolenie na budowę bądź zgłoszenie budowy robi różnice na to z czego powinien składać się projekt budowlany?
Pozdrawiam

Kaizen
27-04-2020, 22:22
Rozporządzenie w sprawie zawartości projektu poczytaj. Ale co powiat, to królestwo i mogą mieć odrębną interpretację nawet zdawałoby się oczywistych przepisów.

Clinu
30-04-2020, 20:25
Nadal wszystko co zostało wymienione jest wymagane.
Kwestię poruszasz zapewne w związku z nowelizacją prawa budowlanego, które dopiero będzie miało miejsce około czerwca bodajże.

Lew2
05-05-2020, 09:49
Obecne Prawo Budowlane (jeśli Wydział Architektury wymaga), to wymaga tzw. "Projektu Budowlanego", który jest tylko "na sztukę" (tzn. żeby jakiś był), jak to określił projektant moich instalacji. Jak mnie tłumaczył prawdziwy i pracochłonny projekt to jest "Projekt Wykonawczy" - nie wymagany prawem dla domów jednorodzinnych. Projekt Budowlany to w praktyce na szybko machnięte kreski bez troski o trasę przebiegu.
Natomiast urzędnik w Wydziale Architektury - powiat grodzki Kraków, powiedział że oni w ogóle nie sprawdzają tych projektów branżowych, ani konstrukcji wewnątrz budynku, bo by nie wygrzebali się z papierów. Sprawdzają tylko: posadowienie na działce, odległości od granic, obszar oddziaływania na sąsiadów, zgodność z MPZP. Czyli de facto tylko to co w nowym Prawie Budowlanym będzie składane do urzędu w projekcie.

Nowe Prawo Budowlane wchodzi w życie od 19 września 2020. W nowym Prawie Budowlanym nie składasz do urzędu ani konstrukcji, ani instalacji.

P.S. Mój projekt budowlany zawiera kilka niezgodności z przepisami wewnątrz budynku i nikt na to nie zwrócił uwagi.