PDA

Zobacz pełną wersję : pomoc w doborze rozwiązani sterowania ogrzewaniem podłogówka + grzejniki



xyzo
29-04-2020, 19:36
Cześć forumowicze,

wiem, że systemy mieszane są niepożądane, ale jak już jest (robota developera) to zastanawiam się nad efektywnym sposobem sterowania.
Przypuszczam, że developer zrobił to po taniości dlatego też zwracam się o poradę do Was:]

Mieszkanie w bliźniaku na parterze 64m. Podłogówka: 4 pętle (korytarz, łazienka, salon, aneks kuchenny), grzejniki: dwie sypialnie.
Piec to Ariston Cared Premium EU. zastosowany zawór 3drożny Afriso ARV384.

Zdjęcie rozdzielni załączyłem.


Proszę o wszelkie sugestie jak temat ugryźć żeby korzystanie z ogrzewania było efektywne i ekonomiczne.



443535

instaler.pro
03-05-2020, 20:26
Cześć, a tam nie brakuje pompki w szafce? To w ogóle działa?

Duży Boban
04-05-2020, 14:53
To nie będzie dobrze działać, musi być zawór termostatyczny np Afriso ATM 366

xyzo
05-05-2020, 20:25
No własnie coś czułem, że nie do końca zrobił to tak jak powinien. Odbiory techniczne zaczynają się od przyszłego tyg, ale z tego co wiem to instalacja działa. Jak sadze jest puszczona ta sama temp. wody na grzejniki i podłogówkę bo chyba innej opcji nie ma. Czyli reasumując powinna być pompa i zawór termostatyczny czy sam zawór termostatyczny lub pompa wystarczy?

Czy zawór termostatyczny nie powinien mieć źródła zasilania ciepłej i zimniej wody, bo wedle układu jaki mam to wydaje mi się, że jest tylko zasilanie cieplej i jej powrót.

Duży Boban
06-05-2020, 08:26
Jak zobaczysz np na Allegro jak wyglądają rozdzielacze do podłogówki z mieszaczami to są one zawsze z pompami.
Zawór 3d jest podłączony tylko do zasilania i powrotu.

Mam układ mieszany w domu i na początku miałem taki zawór 3d jak twój i to po prostu nie działa, nie jesteś w stanie ustawić pożądanej temperatury na zasilaniu podłogówki. A jak nawet ustawisz to na następny dzień znowy byś musiał ustawiać. Musi być zawór termostatyczny.

xyzo
06-05-2020, 22:59
Czyli aby dobrze to działało, niezależne grzanie podłogówki i grzejników to muszę dodać pompę do rozdzielacza i zawór termostatyczny.