PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperacja - wytłumienie



vietcong
02-05-2020, 19:09
Witam,
mieszkam w bliźniaku zbudowanym jakies 4 lata temu. Budynki są rozdzielone podwójną ścianą (ceramika) i 5cm styropianu; wg zapewnień dewelopera podłoga i sufit parteru (teriva) sa oddzielne dla każdego budynku. Strop piętra to płyta GK.
Niestety człowiek całe życie się uczy i ta maksyma ma zastosowanie również przy korzytaniu z usług specjalistów. Generalnie - do rozplanowania kanałów i montazu zaprosiłem firmę specjalizującą sie w tego typu pracach, ale jak życie pokazuje dali ciała. Rekuperator wanas zlokalizowany jest na podaszu i tam dobiegają wszystkie rury. Instalator puścił rury biegnące z parteru po scianie stykającej się z drugą połówką bliźniaka i pomimo tego, że ściany oddzielne , że styropian, to jednak dźwięk od sąsiadów przenika przez ściany i biegnie tymi rurami do rekuperatora, a następnie jest niejako rozprowadzany kanałami po całym domu.
Planuję rozwwalić zabudowę osłaniająca rury reku, obic wnętrze korkiem i dobrze wypełnić watą. To powinno nieco pomóc. Mam jednak pytanie czy mogę jeszcze w jakis sposób wyciszyć opisany powyżej problem. Instalacja jest na rurach pe-flex (poza instalacja na poddaszu - wszystkie rury podłączone do reku to takie srebrne alu z mała warstwą waty). Nie mam zamontowanych żadnych tłumików - czy to może jakoś pomóc?
Poproszę o jakies porady jak usunąć/zminimalizować powyższy problem. Z góry wielkie dzięki.

PS. Instalator nie widzi problemu, bo mogłem wskazać inne miejsce montażu rur skoro to mi sie nie podoba. Nie potrafi tez zaproponowac żadnego rozwiązania - w Was cała nadzieja :)

CityMatic
03-05-2020, 17:00
Wystarczy przenieś mocowanie rur na inną ścianę - nie stykającą się ze ścianą sąsiadów. Ten dźwięk przenoszą kołki i system mocowania bezpośrednio na rury które rezonują i dodatkowo wzmacniają ten dźwięk. Zastosowanie tłumików niewiele pomoże. Jeśli brak jest możliwości trzeba zamocować rury za pośrednictwem elementów tłumiących np taśmy klejącej do podklejania profili ścian GK w kilku warstwach wiem, że pomagają i hamują przenoszenie jakichkolwiek dźwięków z przegród budowlanych w 100%.