PDA

Zobacz pełną wersję : Uszczelnianie spoin murów - czy jest sens to robić?



corey10
03-05-2020, 09:42
Mam dylemat odnośnie spoin pionowych. Z tego co się orientuję to obecnie bloczki, w moim przypadku silikatowe, układa się na cienkowarstwowym kleju bez wypełniania szczelin pionowych. Tutaj na forum spotkałem się z głosami że ze względów energooszczędnych warto jednak takie spoiny pionowe "zakleić". Głosy z drugiej strony twierdzą znowu że to bez sensu dodatkowy koszt i praca bo, ściany są uszczelniane od środka tynkowaniem, a od zewnątrz prawidłowym klejeniem styropianu (na ramkę). Kto ma rację i czy warto zrobić takie dodatkowe uszczelnienie czy bez sensu?

Jeśli jednak zdecydowanie warto to bardzo proszę o informacje jak to powinno być zrobione: całą ścianę zaciągnąć jakimś preparatem i zatopić w tym siatkę, czy same spoiny tylko? Robić to na bieżąco czy już po postawieniu murów? Jakie konkretnie preparaty do tego zastosować? Jaki to może być orientacyjny dodatkowy koszt (robocizna ekipy + materiał za m2) ?

W załącznikach 2 przykłady takiego uszczelnienia wzięte chyba nawet z tego forum.

Robinson74
03-05-2020, 10:04
U mnie też tak "popaciali" te spoiny niedługo po postawieniu muru (może na drugi dzień czy jakoś tak).
Wygląda to brzydko, ale przeciwwskazań raczej nie ma. Chyba że miało to ukryć jakieś nadmierne szczeliny, które im wyszły.

boconek03
03-05-2020, 12:23
Wg mnie bez sensu.
Tylko bym zapiankował tam gdzie są duże szczeliny.

Karasso
03-05-2020, 12:42
jeżeli masz zamiar mieszkać jakiś czas w nieocieplonym domu tzn bez elewacji radziłbym te pionowe szczeliny wypełnić, ponieważ podczas mocniejszej ulewy jak deszcz zacina na ścianę będziesz miał mokre pionowe paski na tynku od wewnątrz w dodatku ogrzanie budynku będzie Cie słono kosztowało. Natomiast jak od razu ocieplasz wypełnienie ich jest bez najmniejszego sensu. Pisze z własnego doświadczenia, co prawda budowałem z ytongu ale technologia budowy jest taka sama tzn układasz na kleju na pióro wpust. Mieszkałem w nieocieplonym budynku 1 sezon . Po ociepleniu rachunki za ogrzewanie spadły prawie x3 no i musiałem malować drugi raz 2 sciany które były najmocniej wystawione na zacinający deszcz ze względu na pojawiające się pionowe mokre paski.

corey10
10-05-2020, 10:00
Ok, dziękuje wszystkim za podpowiedzi!