PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki dwuteownik pod taras rozpiętości 3,85m?



Henryk123
04-05-2020, 10:32
Witam wszystkich!


Mój taras wykonany jest jako betonowy, z wysuniętą końcową częścią, tak jak balkon - patrz rysunki.
Wykończenie tarasu stanowią płytki, brakuje opierzenia. Płytki już odpadają. Poziom tarasu jest powyżej podłogi w salonie.

Postanowiłem skuć górę tarasu i obniżyć go o kilkanaście cm, w ten sposób, żeby nowy taras (z desek na legarach) wyszedł na tym samym poziomie, co podłoga w salonie.
I tu pojawia się problem. Jeśli skuję od góry kilkanaście cm, wówczas zniknie wylana płyta nad końcową częścią tarasu. Nie chcę jej ponownie wylewać, tylko w jej miejsce ułożyć dwa dźwigary (dwuteowniki) - patrz rysunek rzutu tarasu. Do dźwigarów od góry chcę przymocować legary aluminiowe i na tym ułożyć już deski. Nie chcę likwidować przestrzeni pod obecną płytą betonową, ani stawiać tam filarków.

Poradzi ktoś jaki dwuteownik dobrać? Chodzi mi jaki typ (IPN, IPE, HEB ...) i jaki rozmiar. Rozstaw w świetle wynosi 385 cm.


Pozdrawiam!
Henryk

jajmar
04-05-2020, 21:37
Tak na szybko to jak użyjesz np IPE160 będzie dobrze, może też być I 160 ( dwuteownik zwykły). Może być np HEB 100 ale on jest mniej ekonomiczny. Sprawdzone wg Twojego szkicu czyli dla 2 profili stalowych.