PDA

Zobacz pełną wersję : wybór nowego źródła co i cwu i może fotowolt w starej docieplonej kostce ok 160m2



bykrzys
05-05-2020, 07:46
Witam po raz pierwszy na tym forum :-)

Ponieważ mój stary kopciuch ma już 10 lat spodziewam się że zaraz mi padnie (tyle lat miał poprzedni) i dlatego chciałbym w tym roku zmienić źródło ciepła.
Domek kostka z lat 70tych docieplony styropianem 15cm ściany i wełna mineralna (do pełna) na poddaszu wiele lat temu. Powierzchnia użytkowa ok 160m2 i dwie rodziny = podwójna kuchnia i 6 osób zamieszkałych.
Obecny kocioł węglowy zużywał ok. 3 ton dobrego węgla na sezon. Grzejniki aluminiowe na tyle dużej powierzchni że temperatura na wyjściu z kotła to ok 40-50oC. Tylko w naprawdę zimne dni dochodzi do 60oC co ostanimi laty jest rzadkością. Muszę wymienić trzy stare jeszcze panelowe grzejniki więc mogę jeszcze zwięjszyć tą powierzchnię.
Woda ogrzewana elektrycznym boilerem i kuchenki także elektryczne. Tak zgadza się spore rachunki za prąd - nawet do 800pln na dwa miesiące zimowe.
Dodam że obok domu przechodzi instalacja gazowa więc wchodzi w grę ogrzewanie gazowe.
Opcje rozważane:
- kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny ze zbiornikiem cwu ok 150l (2 łazienki); jakich kosztów mogę się spodziewać? sam węgiel na CO (bez CWU) kosztował mnie ok 3000pln / sezon;
- ekogroszek raczej odpada z racji na małą i niską piwnicę (1,6 wysokości i bardzo ciasno); i moim zdaniem nie będzie już taniej i brudniej i niewygodniej;
- powietrzna pompa ciepła z fotowolatiką; trochę strach o stary dach i zabranie paneli przez wichury chociaż sam dach niby w dobrym stanie; tym załatwiłbym zarówno ogrzewanie jak i wysokie rachunki prądowe; instalacja ok.7kW nie uwzględniłem tutaj wtedy pompy ciepła (nie mam pojęcia ile i jaka moc);
- inne opcje mile widziane :-)

Bardzo dziękuję z góry za wszelkie konstruktywne podpowiedzi.

kryzys
05-05-2020, 08:29
A co ci przeszkadza że piwnica 160 cm ? mam piwnice i w jednej mam 185cm a w drugiej 160 cm i kocioł wstawiłem w tej drugiej niskiej , teraz masz kotły z wymiennikami pionowymi {lepsze} i niższe oraz z półkami wysokie , mój kocioł ma prawie 1 metr wys więc normalnie działa , nie rozumię po co grzać wodę cwu bojlerem skoro ekogroszek załatwi sprawę 4 razy taniej , raz w tygodniu zasypujesz i zapominasz . za ekogroszkowca dasz ok 8,5 tys na skamp z sv-200 dwupaliwowy który ma atest 5 klasy na ekogroszek oraz pellet do instalacji założyć zawór 3 drogowy i zasilasz instalację ile tam potrzebujesz , za panele gaz itp zapłacisz podwójnie chyba że planujesz pompę ciepła to miałoby to sens ale to co ty chcesz nie ma sensu ekonomicznego bo najlepszym źrudłem ciepła jest prostota i nie generowanie kosztów a to gaz a to panele itp .

bykrzys
05-05-2020, 09:26
dziękuję
zapomniałem dodać że mam licznik dwutaryfowy i woda grzana tylko na drugiej (tańszej) taryfie

bykrzys
05-05-2020, 09:32
węgiel nie jest już taki tani; 1000pln /t i nie liczę że będzie mniej; a gaz mamy coraz bardziej zdywersyfikowany więc może będzie tańszy; co do wysokości piwnicy to bałem się jak zasypać kosz który jest dosyć wysoko pod sufitem;

klaudiusz_x
05-05-2020, 10:51
Jeśli teraz płacisz 1000zł za tonę węgla, to bym się nie pchał w śmieciucha 5 klasy.
Idź w gaz.
Koszt pewnie z 12-15tys, bliżej 15.
PS.
U mnie znajomy 2 tygodnie temu z piasta za groszek zapłacił 630zł/t.
Przy 1000, nie ma co się babrać. Za ogrzewanie zapłacisz 3--3,5 tys za sezon gazem max.

kryzys
05-05-2020, 11:50
węgiel nie jest już taki tani; 1000pln /t i nie liczę że będzie mniej; a gaz mamy coraz bardziej zdywersyfikowany więc może będzie tańszy; co do wysokości piwnicy to bałem się jak zasypać kosz który jest dosyć wysoko pod sufitem;

U mnie ekogroszek dobry Polski mocny Chwałowice po 700 zł tona więc grzanie nie do przebicia niczym , zeszły sezon za 1500zł grzałem cały dom 120m2 podłogówki i czasami dodatkowo na piętrze 40m2 plus ciepła woda do kąpieli wanny i ciapranie codzienne , taniej się nie da niczym jak na razie .

Konsultant Viessmann
06-05-2020, 10:45
Witaj, przy modernizacji ogradzałbym ponownie instalowanie systemu opartego o urządzenie stałopalne, poza tym - zarówno kocioł gazowy jak i pompa ciepła + PV jest dobrą opcją - szczególnie, że mamy Czyste Powietrze i w zależności od dochodów, można dość sporo odzyskać.

Jeżeli gaz masz blisko, w działce, to kocioł gazowy może być tańszym inwestycyjnie rozwiązaniem, ale na myśląc na przyszłość i biorąc pod uwagę gruntowną modernizację, po dociepleniu i wymianie stolarki warto rozważyć pompę ciepła + PV.
Mamy w ofercie zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie, więc cały system można zrobić na komponentach jednej marki, przez jedną firmę wykonawczą - warto rozważyć taka kompleksową inwestycję. Gdybyś miał pytania o produkty - jestem do dyspozycji.

klaudiusz_x
07-05-2020, 22:09
U mnie ekogroszek dobry Polski mocny Chwałowice po 700 zł tona więc grzanie nie do przebicia niczym , zeszły sezon za 1500zł grzałem cały dom 120m2 podłogówki i czasami dodatkowo na piętrze 40m2 plus ciepła woda do kąpieli wanny i ciapranie codzienne , taniej się nie da niczym jak na razie .

Da się taniej.
I to bez latania z węglem i popiołem.
A koszty inwestycji mniejsze, niż śmieciuch 5 klasy z rureczkami.

bykrzys
08-05-2020, 10:57
Kludiusz
Dzięki ale niestety koszy inwestycyjne nie będą niższe; nie wiem ile dałbym za nowego śmieciucha 5kpln? ale na pewno więcej dam za kocioł kondensacyjny z zasobnikiem + przyłączenie gazu (bez przyłącza bo już jest) oraz lekkie przemodelowanie instalacji gdyż piwnica niska i kocioł muszę zamontować w nowym miejscu więc mam nadzieję że w 15kPLN się zmieszczę; Viesmann pewnie najdroższy ale i najbardziej doświadczony; wszystko pewnie zależy od człowieka na danej lokalizacji który to obsługuje/serwisuje;

klaudiusz_x
08-05-2020, 22:19
Kludiusz
Dzięki ale niestety koszy inwestycyjne nie będą niższe; nie wiem ile dałbym za nowego śmieciucha 5kpln? ale na pewno więcej dam za kocioł kondensacyjny z zasobnikiem + przyłączenie gazu (bez przyłącza bo już jest) oraz lekkie przemodelowanie instalacji gdyż piwnica niska i kocioł muszę zamontować w nowym miejscu więc mam nadzieję że w 15kPLN się zmieszczę; Viesmann pewnie najdroższy ale i najbardziej doświadczony; wszystko pewnie zależy od człowieka na danej lokalizacji który to obsługuje/serwisuje;

Gaz, to dobry wybór.
Moją odpowiedź skierowałem do @kryzys.
Ty masz inny dom.

kryzys
09-05-2020, 08:03
Da się taniej.
I to bez latania z węglem i popiołem.
A koszty inwestycji mniejsze, niż śmieciuch 5 klasy z rureczkami.

To mnie oświeć też bym chciał ale bez wydawania na start 40 tys za pc oraz 50 tys za panele , dawaj .

klaudiusz_x
09-05-2020, 12:22
To mnie oświeć też bym chciał ale bez wydawania na start 40 tys za pc oraz 50 tys za panele , dawaj .

PV u mnie się nie opłacają.
Co do pc.
Klimatyzator rotenso 5KW z modułem wifi 3400zl.
Wymiennik 45 bar 1,28m2 1100zl.
Chlodnik do podłączenia samych rurek gazowych plus sprawdzenie szczelności 360zl.
Tak tanio nie kupisz nigdzie śmieciucha 5 klasy.
Jeśli przyjdą duże mrozy, włączasz grzałkę i masz w poważaniu wszystko.
PS.. Mnie ten sezon za CO kosztował 1000zl. Z czego kwiecień pompą za 15zl.
Jak widzę na forum w nowszych domach śmieciucha, to mnie rozwala.
Do tego jarać się tanim węglem, bo koszt niski z miotełką i szufelką w ręku.
Pzdr.

strusp
17-05-2020, 11:53
Po pierwsze brakuje danych jaką moc potrzeba do twojej kostki. Można by szacować przy podanej powierzchni, ale tego brak.
Rozwiązań rozsądych masz parę:
1) kocioł kondensacyjny gazowy
2)kocioł zgazowujący na drewno+ bufory ciepła( masz niską piwnicę, to trzeba parę złożyć). Bufor z wężownicą do cwu.
3)grzałki + mała PC powietrze woda+bufory ciepła. Bufor z wężownicą do cwu.
4) przeróbka klimatyzatora na PC jak masz zdolności+zasobnik cwu . Opcjonalnie bufor.
5) PC powietrze/woda +zasobnik cw
Jak będziesz znał potrzebną moc, to sobie policzysz który wariant jest optymalny cenowo w perpektywnie 10 lat(instalacja+ koszty roczne paliwa/prądu)

bykrzys
17-05-2020, 16:29
strusp;
powierzchnia domu była podana 160m2
podobnie podałem ilość spalanego węgla na sezon grzewczy wyłącznie na co - 3 tony

gawel
17-05-2020, 16:34
Witam po raz pierwszy na tym forum :-)

Ponieważ mój stary kopciuch ma już 10 lat spodziewam się że zaraz mi padnie (tyle lat miał poprzedni) i dlatego chciałbym w tym roku zmienić źródło ciepła.
Domek kostka z lat 70tych docieplony styropianem 15cm ściany i wełna mineralna (do pełna) na poddaszu wiele lat temu. Powierzchnia użytkowa ok 160m2 i dwie rodziny = podwójna kuchnia i 6 osób zamieszkałych.
Obecny kocioł węglowy zużywał ok. 3 ton dobrego węgla na sezon. Grzejniki aluminiowe na tyle dużej powierzchni że temperatura na wyjściu z kotła to ok 40-50oC. Tylko w naprawdę zimne dni dochodzi do 60oC co ostanimi laty jest rzadkością. Muszę wymienić trzy stare jeszcze panelowe grzejniki więc mogę jeszcze zwięjszyć tą powierzchnię.
Woda ogrzewana elektrycznym boilerem i kuchenki także elektryczne. Tak zgadza się spore rachunki za prąd - nawet do 800pln na dwa miesiące zimowe.
Dodam że obok domu przechodzi instalacja gazowa więc wchodzi w grę ogrzewanie gazowe.
Opcje rozważane:
- kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny ze zbiornikiem cwu ok 150l (2 łazienki); jakich kosztów mogę się spodziewać? sam węgiel na CO (bez CWU) kosztował mnie ok 3000pln / sezon;
- ekogroszek raczej odpada z racji na małą i niską piwnicę (1,6 wysokości i bardzo ciasno); i moim zdaniem nie będzie już taniej i brudniej i niewygodniej;
- powietrzna pompa ciepła z fotowolatiką; trochę strach o stary dach i zabranie paneli przez wichury chociaż sam dach niby w dobrym stanie; tym załatwiłbym zarówno ogrzewanie jak i wysokie rachunki prądowe; instalacja ok.7kW nie uwzględniłem tutaj wtedy pompy ciepła (nie mam pojęcia ile i jaka moc);
- inne opcje mile widziane :-)

Bardzo dziękuję z góry za wszelkie konstruktywne podpowiedzi.

Mam pytanie jaki sens ma oczywisty dla ciebie zestaw pc+PV , nie rozumiem tego pompa ciepła to urządzenie oszczędzające prąd który ty chcesz mieć za darmo wydając lekką ręką ok 40 tys na PV , co to ma na celu???

bykrzys
18-05-2020, 20:18
pc i pv ma na celu całkowicie darmowe CO i CWU; oraz prąd który użytkujemy a jest tego sporo 300-400pln/miesiąc