PDA

Zobacz pełną wersję : Dom jednorodzinny 100m2 do ogrzania - Jaki kocioł polecacie



Kenvelo
07-05-2020, 19:48
Witam
Po zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej 10 KW chcę wymienić ogrzewanie w budynku-ściany grube 60cm bez ocieplenia, poddasze ocieplone wełną, okna 2-szybowe, kopciuch 24KW pracuje na minimum w okresie grzewczym ustawiona temeperatura na piecu 35 stopni, zużycie węgla około 4 ton na sezon, grzejniki panelowe, w łazience 2 drabinki do ogrzania 100m2, woda użytkowa- przepływowy ogrzewacz wody 18/24 KW który też chciałbym wymienić
co będzie najbardziej opłacalne

SUSPENSER
08-05-2020, 14:38
Witam
Po zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej 10 KW chcę wymienić ogrzewanie w budynku-ściany grube 60cm bez ocieplenia, poddasze ocieplone wełną, okna 2-szybowe, kopciuch 24KW pracuje na minimum w okresie grzewczym ustawiona temeperatura na piecu 35 stopni, zużycie węgla około 4 ton na sezon, grzejniki panelowe, w łazience 2 drabinki do ogrzania 100m2, woda użytkowa- przepływowy ogrzewacz wody 18/24 KW który też chciałbym wymienić
co będzie najbardziej opłacalne

Skoro spalasz 4 tony na sezon to wcale nie na minimum bo z 15 kW wychodzi w najmroźniejsze dni a około 20 tys kWh z tego produkujesz więc resztę sam przelicz biorąc pod uwagę dotacje z Czyste Powietrze np. do pompy ciepła dostaje się 60% dofinansowania i to wg mnie warto tu rozważyć.

Kenvelo
08-05-2020, 20:09
dziękuje za info rozważam PC (kosztowna inwestycja) ale mysle też nad kotłem elektrycznym np. Kospel Ekco.Mn3-12/16/20/24

Kaizen
08-05-2020, 22:02
kopciuch 24KW pracuje na minimum w okresie grzewczym ustawiona temeperatura na piecu 35 stopni, zużycie węgla około 4 ton na sezon

Po pierwsze, to zainteresuj się dopłatami z programu Czyste Powietrze. Może całkiem tanio zrobisz większą termomodernizację i wymienisz okna. Może rekuperację zainstalujesz. I zapotrzebowanie pozwoli na grzanie kotłem elektrycznym.
Bo teraz nawet zakładając, że kopciuch pracując na minimum ma sprawność 50% to wychodzi ze 12,5MWh/r, czyli licząc po 40gr/kWh (a raczej wyższą średnią wyciągniesz przy grzejnikach przez marną akumulację - chyba, że zainstalujesz spory bufor) wychodzi 5 000 zł/r. Nabiera wtedy sensu pompa ciepła na którą tez możesz dostać dopłatę która pociągnie z 1/3 (albo i mniej) z gniazdka. Ale jest znacznie droższa w montażu i zazwyczaj wymaga płatnych przeglądów dla utrzymania gwarancji.