PDA

Zobacz pełną wersję : Gazowy piec CO z wymiennikiem CWU i bojler elektryczny



intru
08-05-2020, 22:18
Witam.

Ma pytanie dotyczące możliwości rozbudowy istniejącej instalacji grzewczej wody użytkowej o podłączenie bojlera elektrycznego.



Instalacja zawiera gazowy piec który zasila ogrzewanie domu oraz wymiennik cwu z obiegiem cyrkulacji.

Niestety wymiennik nie ma możliwości zamontowania grzałki elektrycznej.

Chciałbym związku z posiadana instalacją fotowoltaiczną uzupełnić system grzewczy o grzanie wody użytkowej w bojlerze elektrycznym niestety nie jestem pewien czy moje podejście jest prawidłowe.

Czy wpięcie bojlera elektrycznego na wyjściu z wymiennika CWU ciepłej wody użytkowej będzie bezpieczne ?

443881

Zbiornik ma dopiero 2 lata.

W obwodzie cyrkulacji jest pompa.

Czy w związku z istnieniem obiegu cyrkulacji moc grzałki bojlera pozwoli na ogrzanie takiej ilości wody ( wymiennik CWU 150l + bojler )

Jakiej pojemności zastosować bojler i jakiej mocy grzałka 2000 W ?

Znalazłem podobne rozwiązania ale nie posiadały one obiegu cyrkulacji.



Dziękuję za pomoc.

LDP05
09-05-2020, 14:07
Powinno to działać, przy czym mam kilka uwag:
- grzałka ogrzeje ci nowy bojler a cyrkulacja "rozprowadzi" po instalacji ale niekoniecznie wypełni w całości zasobnik, tak jest to konstruowane ze powrót z cyrkulacji wchodzi do zasobnika w połowie wysokości,
- sama cyrkulacja wprowadza duże straty do instalacji, wiec zyski z PV będą pochłaniane przez straty instalacji i budynku,
- sens używania grzałki jest tylko wtedy gdy świeci słońce, aby skonsumować produkcję na potrzeby własne, bez oddawania do sieci - co musiałbyś jakość zautomatyzować.
- policzy czy masz tyle nadprodukcji z PV, której nie chcesz oddawać do sieci, aby ten pomysł ci się po prostu opłacał.

intru
10-05-2020, 23:53
Instalację przewymiarowałem więc jest nadprodukcja ( od marca jestem już na plusie tzn więcej oddałem do sieci niż pobrałem ). Oczywiście zdaję sobie sprawę że jest jeszcze jesień gdzie to będzie wykorzystane.

Automatykę sterującą tzn włączającą bojler (i pompę obiegową) wtedy gdy świeci mocno słońce i jest nadprodukcją myślę że jestem wstanie zrobić .
Zastanawiam się więc na pojemnością bojlera i mocą grzałki

ps. a gdyby bym poszedł w kierunki wymiany wymiennika na taki posiadający możliwość dołączenia grzałki elektrycznej czy można coś polecić?

Dziękuje za wszelkie sugestie.

Zastanawiam się jeszcze nad takim podłączeniem
443930
Wymaga on zastosowania dodatkowej pompy ( włączana tylko wtedy gdy pracuje bojler tzn gdy świeci słoneczko ) nie wiem czy wyjście z bojlera (ciepła woda ) mogę podać na wejście wymiennika .

BrodowskiG
11-05-2020, 16:48
a moze zamiast bojlera bufor grzany do 95 stopni, który ładowałby obecny zasobnik przez wężownicę?