PDA

Zobacz pełną wersję : Wyboczenie ościeżnic regulowanych



3rav
09-05-2020, 20:39
Witam,
Proszę o poradę dotyczącą wyboczonych ościeżnic, mianowicie niektóre ościeżnice po jakiś 2 miesiącach od montażu wyboczyły się w niektórych miejscach tak że odrzwi ocierają (np. w okolicy zamka, punktowo). Ościeżnice zostały na początku poprawnie zamontowane (użyta pianka to Penosil Gold 65), szczeliny-luzy pomiędzy ościeżnicami a skrzydłem drzwi były równe na całej wysokości. Niestety po jakiś 2 miesiącach trzy ościeżnice lekko się wyboczyły, nie wiem czego jest to przyczyna.
Proszę o poradę, dodam iż budynek jest dość "świeży".

finlandia
09-05-2020, 21:41
Różne mogą być przyczyny. Zaczynając od serii pianki, po jej ilość, warunki w jakich została zaaplikowana, itp po same drzwi.
Ja od wielu lat ościeżnice montuję ościeżnice na śruby ukryte pod uszczelką. Od tego czasu skończyły mi się takie przypadki. Tyle że sama śruba to nie wszystko. Np. Asilo daje w komplecie 4 szt. Ale mój majster i tak daje swoje 6.. I szczerze przyznaję : Ejoty trzymają o niebo lepiej niż tanie zamienniki popularne na rynku.

3rav
13-05-2020, 09:53
Różne mogą być przyczyny. Zaczynając od serii pianki, po jej ilość, warunki w jakich została zaaplikowana, itp po same drzwi.
Ja od wielu lat ościeżnice montuję ościeżnice na śruby ukryte pod uszczelką. Od tego czasu skończyły mi się takie przypadki. Tyle że sama śruba to nie wszystko. Np. Asilo daje w komplecie 4 szt. Ale mój majster i tak daje swoje 6.. I szczerze przyznaję : Ejoty trzymają o niebo lepiej niż tanie zamienniki popularne na rynku.

Dziękuję za odpowiedź, dodam jeszcze iż czasami drzwi ocierają mocniej a czasami słabiej (czy pianka montażowa otwarto-komórkowa zmienia swoją objętość pod wpływem wilgoci?).

finlandia
13-05-2020, 10:25
Tak, piana rozszerza się od wilgoci. Słyszałem o przypadkach zapracowania piany po czasie. Ale nie o tym by ona tak "oddychała" pełną strukturą ;)
Także - wady szukałbym w materiale drzwi: rozszerza się i kurczy pod wpływem wilgoci.
Słuchaj - drzwi wg założeń większości firm powinny mieć po 3mm luzu na stronę. Nie ma co doszukiwać się na siłę przyczyny - to trzeba poprawić i tyle.
To zwykle nie jest trudna robota. Jakbyś pokazał fotę byłoby łatwiej, ale przy klasycznej ościeżnicy trzeba zdjąć opaskę, wygrzebać pianę w miejscu wypaczenia, włożyć rozpórkę i zapianować ponownie. To jest 15 minut pracy.

3rav
18-05-2020, 12:57
Tak, piana rozszerza się od wilgoci. Słyszałem o przypadkach zapracowania piany po czasie. Ale nie o tym by ona tak "oddychała" pełną strukturą ;)
Także - wady szukałbym w materiale drzwi: rozszerza się i kurczy pod wpływem wilgoci.
Słuchaj - drzwi wg założeń większości firm powinny mieć po 3mm luzu na stronę. Nie ma co doszukiwać się na siłę przyczyny - to trzeba poprawić i tyle.
To zwykle nie jest trudna robota. Jakbyś pokazał fotę byłoby łatwiej, ale przy klasycznej ościeżnicy trzeba zdjąć opaskę, wygrzebać pianę w miejscu wypaczenia, włożyć rozpórkę i zapianować ponownie. To jest 15 minut pracy.

Dlatego kombinuję bo mam inne prace do zrobienia, strasznie mnie wkurza że muszę to poprawić.
Przypomniałem sobie ostatnio iż ten drzwi które maja ten problem są tylko i wyłącznie na piance PENOSIL GOLD 65 Plus, te które robiłem pianką TYTAN 70 są OK.

finlandia
18-05-2020, 13:17
Zadziwiająca jest Twoja pamięć do marek piany... Poprawki to praca tak banalna, że szkoda tej dyskusji.

Edit, pomyliłem tematy i odpowiedziałem w kontekście "akustyki", ale nie będę już tego kasował:
"Kierunek piana" jest kompletnie ślepy. Nawet tania pianka podaje w okolicach 60dB. Druga sprawa - nie piana, a jej ilość. Wiele instrukcji każe pianować punktowo, czyi na około futryny są jak najbardziej dopuszczalne dziury, ale to i tak nie ma znaczenia, bo drzwi w najlepszym razie mają 25-30dB, czyli dwukrotnie słabiej niż piana. Także - najszybciej szukałbym wady w ścianach.

3rav
18-05-2020, 13:48
Zadziwiająca jest Twoja pamięć do marek piany... Poprawki to praca tak banalna, że szkoda tej dyskusji.

Edit, pomyliłem tematy i odpowiedziałem w kontekście "akustyki", ale nie będę już tego kasował:
"Kierunek piana" jest kompletnie ślepy. Nawet tania pianka podaje w okolicach 60dB. Druga sprawa - nie piana, a jej ilość. Wiele instrukcji każe pianować punktowo, czyi na około futryny są jak najbardziej dopuszczalne dziury, ale to i tak nie ma znaczenia, bo drzwi w najlepszym razie mają 25-30dB, czyli dwukrotnie słabiej niż piana. Także - najszybciej szukałbym wady w ścianach.

Banalne może, ale tak nie powinno być.

To dlaczego tak się stało?

Pamięć wynika z tego iż sam kupowałem do własnego domu.

przykład:
To może inaczej ktoś osadził 10 drzwi i 20 okien, użył wyżej wymienionej pianki (po około 6 miesiącach ma tak jak ja). Zapłaci za montaż powiedzmy 2 tysiące i ma się nie przejmować że pianka nie dała radę bo jak cytuję "Poprawki to praca tak banalna, że szkoda tej dyskusji"

finlandia
18-05-2020, 14:04
Wracamy do punktu pierwszego, czyli składasz reklamację do wykonawcy montażu.
Używałem zarówno Penosila jak i Tytana jak i wielu innych marek. Nie miałem problemu z wypaczaniem. W czymś konkretnie można Ci pomóc?