PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł gazowy - sterowanie: zawór termostatyczny / czujnik pokojowy i pogodowy ?



bykrzys
10-05-2020, 11:26
Witam,

Planuję zamianę kopciucha na kocioł gazowy.
Jak powinno zostać ustawione sterowanie przy piecu gazowym na domu o pow. 160m2 z grzejnikami na niskiej temperaturze; Jeden obwód grzejników.
Proszę o pomoc w zrozumieniu gdyż chciałbym to zrobić jak najbardziej efektywnie co nie znaczy najdrożej. Niesztuka nawalić czujników w stosunkowo prostej instalacji a potem ich zgranie może nie być takie proste.

Zawory termostatyczne regulują bezpośrednio termperaturą w poszczególnych pomieszczeniach regulując przepływ wody.
Czujnik pokojowy ustawiamy w najchłodniejszym pomieszczeniu i czym on steruje? temperaturą na wyjściu z kotła?
Czym w takim przypadku steruje czujnik pogodowy? i czy/kiedy warto go instalować?

4 duże pokoje mam od strony południowej więc kiedy wchodzi słońce zawory termostatyczne się zamykają.
Zakładam że w takim przypadku zmniejszy się przepływ w instalacji i czujnik pokojowy utrzymując daną temperaturę zacznie taktować?
Czy czujnik pogodowy powinien regulować temperaturę wyjścia kotła? w takim przypadku można by uniknąć/zmniejszyć regulowania zaworami termostatycznymi oraz taktowanie.

Chciałbym też uniknąć taktowania pieca o którym dużo naczytałem i na pewno nie jest to zdrowe dla pracy kotła.

Ponieważ mam przewymiarowane grzejniki to obecnie na wyjściu z kotła mam ok 40-50 stopni więc to jak najbardziej dla kotła kondensacyjnego.

BrodowskiG
10-05-2020, 12:07
Jak kupisz lepszy kocioł np. Buderus to dajeszcz czujnik temp. zewnętrznej a w pomieszczeniu sterownik pokojowy. Możesz ustawić system tak, żeby grzał kocioł wg krzywej grzewczej ale z wpływem temp. pomieszczenia czyli ustawiasz jak bardzo temperatura pomieszczenia modyfikuje krzywą grzewczą. To jest najambitniejsze sterowanie,w danym pomieszczeniu ściągasz głowicę termostatyczną a w pozostałych sobie regulujesz.

bykrzys
14-05-2020, 13:27
dzięki ale to nadal nie odpowiada czym steruję czujnik pogodowy?
termostaty na grzejnikach redukują przepływ;
czujnik pokojowy reguluje temperaturą na wyjściu z kotła
a czujnik pogodowy?
dodatkowo co w przypadku kiedy 4 duże grzejniki w pokojach południowych zamkną się (duże nasłonecznienie); czujnik pokojowy nadal będzie pokazywał tą samą temperaturę (gdyż najchłodniejszy pokój po stronie północnej) więc nie zmniejszy temperatury na kotle; palnik zjedzie do minimum gdyż powrót z obiegu grzejników będzie wyższa temperatura i się wyłączy po osiągnięciu min.
po co w takim przypadku czujnik pogodowy?

BrodowskiG
14-05-2020, 15:50
przecież pisałem o krzywej grzewczej.
jak dobrze ustawisz krzywe to może bez głowic wyregulujesz, samo kryzowanie i głowice na full, możesz dać zawór nadmiarowy w razie zamknięcia głowic, ale w dobrym kotle jest bypass i nie potrzeba.
ster pokojowy trzeba zamontowac w odpowiednim miejscu
co ci przeszkadza zamkniecie głowic?

bykrzys
15-05-2020, 06:30
przepraszam ale nadal nie rozumiem za słaby chyba jestem;
zawory termostatyczne nic mi nie przeszkadzają - wręcz przeciwnie; w zależności od nasłonecznienia zamykają kaloryfery po południowej stronie domu;
czy dobrze rozumiem że krzywa grzewcza pokazuje zależność temp na kotle od temp zewnętrznej? czy od czujnika pokojowego?
dodam jeszcze że planuję kocioł Junkersa ok 20kW tylko nie wiem jeszcze który model (czekam na serwisanta) i z jaką automatyką ale chciałbym to zrobić dobrze nawet płacąc z lepszy sterownik tylko czy to ma sens?

mistalova
15-05-2020, 14:49
czy dobrze rozumiem że krzywa grzewcza pokazuje zależność temp na kotle od temp zewnętrznej?

Tak. Krzywa Grzewcza (KG) decyduje o tym, jaka temperatura wody na kotle będzie w zależności od temp. zewnętrznej.
Np. przy +10"C na dworzu będzie 40'C w instalacji, a przy -10'C na dworzu będzie 60'C w instalacji. Stosunek wzrostu temp. nazywamy współczynnikiem KG (dla 1.0 każdy stopień temp. mniej na dworzu oznacza jeden stopień więcej w instalacji, zaś dla KG 1.5 będzie - jeden stopień mniej na dworzu oznacza półtorej więcej w instalacji.

Teraz co do Twojej instalacji. Najprostsze rozwiązanie (co ciekawe dające największy komfort!) to sterowanie kotła samą pogodówką plus głowice na grzejnikach. Czyli podpinasz sam czujnik temp. zewnętrznej do kotła, zwierasz linię termostatu, ustawiasz KG i zapominasz o dedykowanych (bądź nie) sterownikach. Zalety - zawsze letnie grzejniki, najwyższy możliwy komfort termiczny. Wady - niektórych ciężko przełknąć kilkanaście złotych miesięcznie za ciągłą pracę pompy w kotle;)

Rozwiązanie drugie - Sterowanie pogodowo z "kagańcem" w postaci termostatu pokojowego. Zalety - Nieco mniejszy rachunek za prąd. Wady - grzejniki raz ciepłe, raz zimne i tak w kółko. Komfort termiczny średni.

Rozwiązanie trzecie - Sterowanie termostatem pokojowym. Zalety - nie widzę. Wady - grzejniki raz gorące, raz zimne i tak w kółko. Komfort termiczny kiepski.

Jeszcze mała podpowiedź - pierwsze rozwiązanie jest stosowane w blokach - tam stale w układzie krąży woda o zmiennej temperaturze (zależna od temp. na dworzu), zaś o prawidłową temperaturę w pokojach (nie przegrzać i nie za zimno) dbają głowice termostatyczne na grzejnikach.

Decyzja należy do Ciebie.
Ps. Moim zdaniem za duży kocioł dobiera Ci instalator.

bykrzys
15-05-2020, 15:47
mistalova
bardzo dziękuję za odpowiedź; to chyba najbardziej trafiający do mnie opis sterowania na tym forum :-)
najbardziej pasuje mi chyba ta opcja pierwsza gdyż jest z racji ciągle pracującej pompki jest bardzo podobna do obecnego kopciucha oraz dodatkowo grzejniki są ciągle ciepłe i przez to zmniejszone ryzyko taktowania kotła i łatwiejsze/płynniejsze sterowanie mocą palnika;