PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie na tynk betonowy ZRYWAC czy ZOSTAWIC? (jest foto)



pmg
22-05-2005, 17:35
witam,
prosze o porade.
mam na scianie tynk betonowy, budowa lata 90`
wyglada tak:
http://www.pmg.kylos.pl/tynk.jpg
trzyma sie mocno, ale nie wiem czy przy ociepleniu styropianem moze zostac czy nie...
wiec: trzeba zrywac czy mozna zostawic i ocieplic na niego...
prosze o pomoc
pozdrawiam
przemek :D

cinko
23-05-2005, 11:44
ja osobiście zaczął bym , od wymiany okien i parapetów .Starego tynku bym nie skuwał, nowe okna zainstalował bym bliżej zewnętrznej krawędzi
tak aby sztorc w sumie z ociepleniem wyniósł 10-15cm .W przeciwnym wypadku będzie wynosil dużo więcej , co spowoduje że w mieszkaniu będzie dużo ciemniej .

pitbull
23-05-2005, 12:34
To jest mocny tynk. Mozesz ocieplac bezposrednio na nim, najlepiej klejem i kotwami systemowymi.

pmg
23-05-2005, 14:41
co do okien: jasna sprawa, zdjecie jest stare, okna sa juz wymienione, ustawione wlasnie jak piszecie: dalej niz na fotkach, jezeli dojdzie ocieplenie nie beda zbyt glebokie

PYTANIE : czy nie bedzie grzyba (zawilgocen) gdy styropian nie bedzie dolegal wszedzie idealnie ?
Caly tynk to góry i doliny, wiec bedzie zbierac sie tam powietrze = moze i woda??

pitbull
24-05-2005, 08:59
Mozesz zastosowac styropian ryflowany. Ale to czy bedzie kondensacja pary wodnej na styku styropianu i sciany zalezy od tego z czego masz sciane i jakie sa opory dyfuzyjne poszcegolnych warstw jak rowniez zaistniale w czasie eksploatacji warunki brzegowe.
Jesli pod styopianem bedzie szczelina powietrzna z wlotem i wylotem to kondensacja raczej nie wystapi. Ale technicznie trzeba wlozyc wiele wysilku aby to dobrze wykonac.

cinko
24-05-2005, 09:12
" Szczelina powietrzna z wlotem i wylotem " tylko co zrobić gdy przez szcelinę wejdą gryzonie i zadomowią się na dobre pod styropianem .

pitbull
24-05-2005, 10:06
Szczelina powinna byc zabezpieczona drobna siatka.

pmg
24-05-2005, 21:11
co do scian: sa z poczatku lat 90, biale duze bloczki (nie wiem co to), calosc sucha, bez grzyba, nawet w piwnicy, dom na górze, wiec nie ma szans na studnie, ale i wszedzie sucho...

co do szczelin: faktycznie beda, poniezwz tynk jest taki ale inny. Jak to sie zachowa... nie wiadomo, dlatego pytam czy zrywac.
co to tynku nie ma sensu, poniewaz jest super mocny, ale co do jego struktury: beda szczeliny...

wiec dylemat jest nadal: sciagac czy nie...

pitbull
25-05-2005, 08:07
Ja bym nie zrywał.
To nie jest szczelina wentylacyjna. Jesli bedzie zamknieta, moze stanowic tylko dodatkowa warstwe izolacyjna.

cinko
25-05-2005, 08:15
Jeśli masz wątpliwości to zarzuć ściane np.klejem wyrównaj ściane i dopiero styropian .

pitbull
25-05-2005, 09:06
U siebie bym zostawił. Jelsi wyrownywac to lepiej zaprawa cem. - bedzie tansza

pmg
25-05-2005, 11:03
Ja bym nie zrywał.
To nie jest szczelina wentylacyjna. Jesli bedzie zamknieta, moze stanowic tylko dodatkowa warstwe izolacyjna.

tez mi sie tak wydaje... : 8) :

pmg
25-06-2005, 19:48
sam juz nie wiem czy to tynk betonowy - moze i nie ale napewno tynk :D

Geno
29-06-2005, 22:20
Tynk betonowy to nie jest - trzeba sprawdzić czy trzyma się dobrze podłożą popukać, posukać , sprawdzić czy nie ma głuchych dźwięków, ewentualnie też sprawdzić czy zew. faktura nie sypie się.

pmg
30-06-2005, 19:55
nic nie odpada, trzyma sie jak ..... (mocno :)

Geno
30-06-2005, 20:06
nic nie odpada, trzyma sie jak ..... (mocno :)

W takim razie nie ma przeciwskazań....