PDA

Zobacz pełną wersję : USTAWIENIE PARAMETRÓW OGRZEWAQNIA



28-10-2002, 17:15
Witam
Mam piec vaillant 30kw + zasobnik 120l sterowanie w pokoju bez pogodówki
Piec jest niestety przewymiarowany (dałem się zrobić)
powinien być 24kw
Dom 200m2+piwnica ocieplony 12cm styropian
Mam pytania
1.Jaka powinna być ustawiona temp.pieca
2.Jak ma się zużycie gazu w waszym przypadku
3.Jeśli przy temp zew +10 zużcie gazu jest 15m3 to jakie może być
przy temp np 0
4.Po jakim czasie ocieplenie domu daje 100% skuteczność
tzn ja ociepliłem dom miesiąc temu czy dom złapał swoją temperature czy trwa to dłużej
5.Jaka powinna być szybkość pracy pompy (ma 3stopnie)

Marek13
29-10-2002, 07:34
Temperatura pieca - każdy dom ma swoją własną krzywą grzania, którą tak naprawdę poznaje się przez doświadczenie. Wszystko zależy od ocieplenia, pieca, kaloryferów, wentylacji. Ogólnie zasada jest prosta - im niższa temperatura na zewnatrz tym wyższa temperatura wody w piecu. Przy pogodówce temperatura ta reguluje się samoczynie, w Twoim przypadku ręcznie.
Zużycie gazu - w moim domu (180 mkw, temp. zew ok 10 st, wewnetrzna 21,5 st. zużycie gazu nie przekracza 9,5 m gazu ziemnego. Jednakże pamiętaj, że w przypadkach kotłów z zasobnikiem, część energii jest zużywana na podgrzanie CWU (może to być od 1 do nawet kilku metrów gazu.
Zużycie początkowe - w wielu czasopismach twierdzi się, że zużycie energii na ogrzewanie może być większe w pierwszym i nawet drugim roku eksploatacji budynku (usuwanie wilgoci technologicznej).
Zużycie przy 0 - zależności są liniowe. Jeżeli teraz w Twoim przypadku różnica temperatur wynosi 10 st. (20 wewnątrz - 10 zewn=10 st) i przy założeniu, że na CWU zużywasz 2 m gazu, to prawdopodobnie przy O st będziesz zużywał 2+2*8=18 m sześciennych gazu.

Gradziu
29-10-2002, 09:02
Jesli chodzi o prace pompy, to kazda pompa ma swoją charakterystyke, jesli podasz typ pompy oraz producenta to chetnie pomoge w kwestii ustawienia biegu, jest ono uzaleznione od wydajności instalacji (czyli wynikającego stad przeplywu oraz wymaganej wysokosci podnoszenia, czy tez inaczej mowiac strat cisnienia w obiegu).

29-10-2002, 11:03
MAREK13 Dzięki ale jeszcze raz skąd te 18m3
GRADZIU pompa co grundfos ups 25-60
do zasobnika ups 25-40
Panowie ja nie ogrzewam piwnicy więc mam ok 180m2 do grzania
i spalam ok 15-20m3 to coś dużo.co zrobić!.
może to te 30kw.Jesli tak to jaka jest możliwość zmniejszenia mocy kotła

Marek13
29-10-2002, 11:44
Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu zależy od różnicy temperatur. Niech O będzie zapotrzebowaniem energii potrzebnym do osiagnięcia 1 stopnia różnicy pomiędzy temperaturą zewnętrzną - ogrzewanie. C ciepło potrzebne do ogrzania CWU. Dla uproszczenia O i C będzie oznaczało dzienne zużycie gazu (zakładam, że będzie to 2 m dziennie), a Z zużycie całkowite.
W Twoim przypadku dla ogólnie Z=deltaT*O+C
15=10*O+2 to O=1,3 (1,3 kW na osiągnięcie jednostopniowej różnicy temperatur)

Zużycie przy delcieT = 20 (wewnętrzna 20, zewnetrzna 0)
wynosi 20*1,3+2=28

W poprzednim poście obliczyłem zużycie dla mojego domu, ups.

Gradziu
29-10-2002, 11:47
pompka co na 1 w okresie przejsciowym, w okresie slilnych mrozow, lub jesli w domu bedzie chlodno - na 2.
zasobnik, jesli dobrze rozumiem jest na cwu, ale zasobnik z wymiennikiem, czy przeplywowo podgrzewanan woda w kotle i tylko "magazynowan" w zasobniku? Moze to zuzycie gazu ma cos wspolnego z woda uzytkowa?
W kazdym razie, pompka zasobnika nie powinna wowczas dzialac ciagle, a jedynie "doladowac" zasobnik, do uzyskania odpowiedniej temperatury.

Marek13
29-10-2002, 12:37
Pompa zasobnika to jest raczej pompa cyrkulacji cwu. Jeżeli masz słabo zaizolowane rury, to one mogą być przyczyną dużych strat ciepła. Możesz przeprowadzić prosty test wyłącz na 1 dzień (dokonująz oczywiście pomiarów zuzytego gazu) podgrzewanie wody w zasobniku i zobaczysz ile gazu jest potrzebne na samo ogrzewanie.

29-10-2002, 15:38
Zasobnik z wymiennikiem pompa ups 25-40 a cyrkulacja up15-14but.
Z tym zasobnikiem tak zrobie i jutro napisze jak jest a wy jeśli można prosić pomyślcie co by się stało w przypadku złego doboru grzejnika w pokoju z czujnikiem.Na 13m2 radson 1200/600 czyli bodzjże 1700W temp zasilająca 50st.Czy nie powinna być wyrzsza temperatura zasilania?.Może ten grzejnik nie jet w stanie uzyskać zadanej temp i czujnik daje do kotła cały czas informacje o braku zadanej temperatury.Pozdrawiam

Mis Uszatek
29-10-2002, 16:02
Mialem podobny problem i mam podobny piec - Vaillant. Grzejnik masz ok. U mnie pomogło podniesienie krzywej grzewczej. Teraz mam 2.2 i jest git.
Przedtem piec właczał sie czesto ale na krótko i ze zbyt niska temp. zasilania, skutkiem czego było zimno mimo sporych ilosci spalanego gazu. Teraz gazu spalam troche mniej, ale za to mam duzo cieplej (21-22). Powodzenia!

29-10-2002, 17:35
A z ciekawości misiu jakie masz zużycie gazu

Mis Uszatek
29-10-2002, 19:15
4-5 m3 gazu w okresie przejsciowym (jak teraz) na 100 m kw powierzchni. Ile przy mrozach to nie wiem - prawdziwej zimy jeszcze u mnie nie było :wink:

30-10-2002, 20:24
Witam
jest tak
Ciepła woda zużywa 2m3 a z cyrkulacją 3m3
Na zewnątrz jest +5 a ja spalam 20m3
NA POMOC!!!!!!!!!

Marek13
30-10-2002, 21:44
Na razie wszystko zgodnie z założeniami, przy 0 dojdziesz do 28. To był żart, jak na dom w którym ogrzewasz 180 mkw to trochę za dużo. Czy w domu masz ciepło, czy też jest to przypadek Misia Uszatka? A może wentylacja jest trochę za dobra?
Tak naprawdę to powinno się policzyć teoretyczne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu i porównać z rzeczywistością.

30-10-2002, 22:38
w domu jest 22*C
Wentylacja przysłonięta
styropian 12cm od 3tygodni
wełna dach 20cm
stropy 6cm styropian
wszystko jak w muratorze
Może coś z piecem,zła mieszanka czy co
A najciekawsze w tym jest to że przy +12 spala tyle samo co przy+5
Jeśli ktoś zna jakiegoś fachowego serwisanta który może pomierzyć ten piec w krakowie to bardzo bym prosił.
Ten co robił mi instalacje jest przedstawicielem vaillanta,ale coś ma mnie w...
POZDRAWIAM

Marek13
31-10-2002, 08:16
On 2002-10-28 18:15, Anonymous wrote:
3.Jeśli przy temp zew +10 zużcie gazu jest 15m3 to jakie może być
przy temp np 0


To w końcu jak to jest z tym zużyciem? W poniedziałek pisałeś coś innego niż wczoraj.

31-10-2002, 09:46
Nie miałem jeszcze wszystkich grzejników na poddaszu

hugo
31-10-2002, 10:57
Jeżeli chodzi o moc pieca to należy ją tak dobrać aby nie zachodziło przegrzewanie zadanej temp. c.o. (dobranej doświadczalnie podczas eksploatacji), nie chodzi o kręcenie potencjometrem na pulpicie sterowniczym ale o regulację mocy na palniku.
Z 30 KW powinno udać się obniżyć moc kotła do 13-15KW.

31-10-2002, 11:27
hugo
Czyli chodzi o ilość gozu doprowadzonego do dysz.
Czy w takim razie na próbe moge zmniejszyć ilość gazu do pieca?

Wladek
31-10-2002, 11:38
A jak często (patrz sugestja Misia) włącza Ci się ten piec?

hugo
31-10-2002, 11:44
Do kolegi anonimowego. Oto chodzi ale nie mam pojęcia jak chcesz ograniczyć ten dopływ gazu do pieca ( chyba nie masz na myśli przymykania zaworu gazowego), należy dokonać regulacji w piecu (przeważnie potencjometr ukryty na płytce elektronicznej)

Marek13
31-10-2002, 11:48
U mnie w Junkersie programuje się maksymalną moc pieca. Sposób musi być opisany w instrukcji obsługi.

hugo
31-10-2002, 11:58
Przewymiarowany kocioł pracuje zrywami, rozgrzewa się do zadanej temp szybko i gasi palniki, potem wybieg pompy (od 1 min do nawet 12 min, zależy jak ustawiony). To zagrzanie jest pozorne bo kocioł ma tak dużą moc że rozgrzewa wodę tylko w kotle mimo napływające znacznie zimniejszej wody powrotnej) i niby na kotle 800C a grzejniki letnie i zużycie gazu znaczne, dlatego należy tak dobrać moc aby tych cykli przegrzewu zadanej temp było jak najmniej, układ c.o. rozgrzeje się równomiernie i powrót zbliży się do zasilania i oto chodzi.

31-10-2002, 12:01
Waldek -ok co15min
hugo -no w zasadzie to miałem to na myśli (próbnie)
marek13-poszukam

Może ktoś wie jak to zrobić. Piec vaillant VK30\K-1E

hugo
31-10-2002, 12:15
Do anonimowego, UWAGA jeżeli ograniczysz w ten sposób dopływ gazu do kociołka to może się okazać że nie zapali i wejdzie w stan awarii, ponieważ kotły zapalają przeważnie na mocy minimalnej dopiero po chwili przechodzą na maksymalne parametry, może na minimum być za mało gazu.

31-10-2002, 13:41
W moim kotle nie zauważyłem podnoszenia się mocy po włączeniu,raczej jest odrazu jest max.
Zmniejszyłem dopływ i na razie zaobserwowałem mniejszą temp rury do odprowadzania spalin.Albo mi się wydaje

Marek13
31-10-2002, 13:48
Jak zmniejszyłeś dopływ?

31-10-2002, 14:07
zaworem do gazu za piecem

Marek13
31-10-2002, 14:22
Byłem na stronie Vaillanta w Niemczech. Nie mogę znaleźć Twojego kotła. Jednakże oznaczenie 1 w symbolu może sugerować, że jest to kocioł bez modulacji mocy. Czy na pewno masz taki symbol jak podałeś? Zobacz na tabliczkę znamionową. Czy jest to kocioł stojący?

31-10-2002, 16:16
Marku dokładnie tak stojący bez modulacji

Marek13
31-10-2002, 18:41
No to nie ma zbyt wiele możliwości regulacji. Jest to Twój pierwszy sezon grzewczy i należy mieć nadzieję, że zwiększone zapotrzebowanie wynika z konieczności osuszenia domu i ogrzania zimnych ścian.

31-10-2002, 20:09
Sytuacja uległa lekkiej zmianie
na piecu gałe temp.z4 dałem na 7 to jest temp zasilania
Mio że na termometrach zasilanie jest ok55 a powrotu 45
zużycie spadło do 15m3
Czy ta temp zasilania sama się podniesie np do 70 jeśli wzrośnie zapotrzebowanie na ciepło.
Czt jeśli instalacja jest obliczona 70/60 to czy to zaczy że takie parametry osiągnie przy -20*C,a przy O będą np 50\40
mówie o wskazaniach tetmometrów.

01-11-2002, 17:42
Coś chyba masz zepsute

Gradziu
02-11-2002, 19:43
z tymi temperaturami to mniej wiecej tak jak piszesz. 70/60 bedzie przy -20. w innych warunkach rzezcywiscie bedzie mniej na zasilaniu, mniejsza bedzie tez roznica zasilanie/powrot.
pewien pomysl przychodzi mi do glowy, jak w pewnym stopniu zmniejszyc skutki przewymiarowanego kotla. moze podsune Ci w ten sposob jakis pomysl. jezeli do istniejacego ukladu dolozysz zasobnik ok.200l (dobrze zaizolowany), wlaczany do instalacji CO, na zasadzie "akumulatora ciepla", wode w tym zasobniku bedziesz grzal do +80 lub nawet +90 stopni wowczas mozesz zmniejszyc czestoliwosc zalaczen kotla. kociol musi byc wowczas sterowany temp. w zasobniku (gdy ta spadnie ponizej 70 -zalacza - gdy dojdzie do 90 - wylacza). za zasobnikiem montujesz pompke, na grzejnikach masz termostaty, wiec uklad bedzie sie "rozladowywal" przez jakis czas.
mozesz sprobowac wykorzystac swoj zasobnik, puszczajac co na zbiornik, a wode cwu na wezownice.

03-11-2002, 18:27
Gradziu
dzęki za zaangażowanie coś spóbuje nad tym pomyśleć.
Po kilku doświadczeniach mam następujące wyniki.
Przypominam iż mam do ogrzania ok 180m2
Na termostacie pokojowym mam ustawioną temp 22*C na syałe bez obniżania nocnego czyli maksymalne zapotrzebowanie.
Rodzina 4 osobowa,czyli zużycie ciepłej wody z zasobnika to ok 3m* gazu
Moje całkowite zużycie co+cwu+kuchenka to
temp +5 ok 15m* gazu ziemnego
temp 0 ok 20m*
Jak ten wynik ma się do waszych i czy powinienem jeszcze eksperymentować?

Marek13
03-11-2002, 20:59
Za wczoraj miałem 8,7 m gazu (CO, CWU). Dom 180, temp 21,5. W moich poprzednich wiadomościach mówiłem o przypadku nowego domu, kiedy to w pierwszym sezonie spala sie dużo więcej. Według notatek z pierwszego sezonu grzewczego zużycie w moim domu wahało się w okolicach 15 m (fakt było trochę chłodniej -2 - 4 C).

03-11-2002, 21:32
Marek13
Czyli powinienem jeszcze popracować
Powiedz jaki masz piec,zasobnik jakie masz ustawienia,jak często włącza się piec itd.W jakim miejscu masz regulator temp.Czy urzywasz obniżania temp.Czy masz cyrkulacje cwu.

Marek13
04-11-2002, 07:53
Ale może dopiero w przyszłym sezonie. Obecnie proponuję:
1. obliczenie teoretycznego zapotrzebowania na energię Twojego domu (może się okazać, że Twoje zużycie jest odpowiednie dla charakterystyki domu),
2. notowanie zużycia gazu, najłatwiej w cyklach tygodniowych o tej samej godzinie,
3. nastawienie w nocy temperaturę na 20 C,
4. zainstalowanie zegara sterującego pracą pompy do CWU (niech pracuje wtedy kiedy woda jest potrzebna). Czy zaizolowałeś rury CWU ?
5. sprawdzenie termostatów w pokojach, czy faktycznie są dobrze nastawione,
6. sprawdzenie, czy masz zaizolowane rury w kotłowni
7. jeżeli Twój piec jest przewymiarowany to zainstalowanie zegara sterującego pracą pieca. Niech pracuje w cyklach półgodzinnych.

To są raczej tanie propozycje dwa zegary plus trochę otulin. Jest też radykalna. Jeżeli takie zużycie się utrzyma to rachunki za sezon grzewczy przekroczą 5000 zł. Może zastanowić się nad wymianą pieca na kondensacyjny. Niektóre źródła mówią o możliwej redukcji kosztów sięgającej 30%.

Moja kotłownia to jednofunkcyjny Junkers Eurostar z zasobnikiem 160 l, zegar sterujący pompą cwu, sterowanie pogodowe do pieca. W domu temperaturą sterują poprzez krzywą grzania (temp zasilania) i termostatami w pokojach. W nocy obniżam temperaturę na ok 3 godziny. W dzień cały czas jest 21,5, ponieważ mam małe dziecko, które cały czas jest w domu.
Sam dom to:
ściany trójwarstwowe z betonu komórkowego (teraz się tak już nie buduje)24 + 8 styropian + 12. W tym sezonie przy okazji renowacji tynków ociepliłem dwie strony domu 5cm styropianu.
Poddasze ocieplone wełną mineralną,
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator). Ostatnio zainstalowałem termometr powietrza wtłaczanego do pomieszczeń, na wyjściu z rekuperatora ma obecnie 19,9 C.

04-11-2002, 13:18
No to troszke inaczej
Mimo to będe dzielny i próbuje dalej

Marek13
04-11-2002, 13:23
Jest jeszcze jedna fajna rzecz - programowalne termostaty grzejnikowe. Można automatycznie nastawiać temperaturę dla każdego z pomieszczeń z osobna. Dla próby nabyłem 3 do salonu. Rozwiązują problem spadku temperatury w nocy, osobiście nie lubię kiedy w sypialni jest poniżej 21 C, a tak w każdym pomieszczeniu tak jak chcę.

04-11-2002, 16:32
A ja z niewyjaśnionych przyczyn pale 20m*
temperatura na polu się podniosła ale dla mojego systemu nie ma znaczenia.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy przy czujniku pokojowym ma znaczenie temperatura zasilania.
Pytanie może dziwne no ale trudno.
Jest jeszcze jedno.
Wiadomo że przymknięcie grzejników powinno zmiejszyć ilość gazu.W moim przypadku jest to fikcja.
W normalnym układzie wszysto jest otwarte na termostatach przy kaloryferach na ok 22*C.Piec na nr7 a temp jest ok50/40.
Wyłączyłem wszystkie kaloryfery oprucz tego w pokoju z czujnikiem i co?i apsolutnie nic.Temperatura zasilania podniosła się do 70/60 a czas pracy kotła jest bez zmian 13min przerwa 3.5min grzania czli gazu idzie tyle samo.
I co wy na to?

14-11-2002, 22:20
Drogie panie i panowie
Powracam z problemem mojego zużycia gazu.
Jestem po wizycie vaillanta,który to nie znalazł NIC!!!
Jedynym elementem który został wymieniony na moją prośbę to regulator pokojowy VRT 240.
Niestety żadnej poprawy.Zużycie gazu ok 18m*.
Przypomnę wszystkie fakty.
Posiadam piec vaillant 30kW jednostopniowy z zasobnikiem 120l
bez systemu pogodowego.
Dom ocieplony jakieś 2miesiące temu ,średnio 12cm
Dach bez ocieplony,okna 1.1.
Pow całkowita z piwnicami ok 300m
Ogrzewam tylko 180m mieszkalne.Wpokoju z regulatorem ok16m na kaloryferze nie ma termostatu,a na pozostałych są heimejery.
Moc kaloryferów to ok 140w/m*.
I co się dzieje
Nie ma żadnej rużnicy w spalaniu między dzisiejszą temp +15 a -5
W domu cały czas 21.5
Ktoś podawał wzór na spalanie gazu do temp zew,lecz co do mnie to
się niema ni jak.
Czy to ten pierwszy sezon
Czy to brak pogodówki
Czy złe pomieszczenie na czujnik
Czy .........................

Bardzo proszę o pomoc!!!!!!!!!!

Klaudia
15-11-2002, 06:50
Przepraszam, że się wtrące w tą męską, fachową rozmowę, ale jestem tematem żywo zainteresowana. Czy ja dobrze zrozumiałam Ty masz nieocieplony dach? Jaki masz dom? z poddaszem użytkowym, czy piętrowy i czy zamieszkujesz górę? Nie bardzo sobie wyobrażam jakikolwiek brak ocieplenia dachu może tutaj jest przyczyna dużych strat ciepła i stąd takiego zużycia gazu?
Pozdrawiam

Zachar
15-11-2002, 06:55
Cześć! Czytam sobie ten wątek i nie za bardzo rozumiem -w domu masz cały czas dobrą temperaturę, więc jest OK? Z tego, że nie zmienia Ci się zużycie gazu przy zmianie temperatury zewnętrznej wynika, że masz dobrze ocieplony dom, więc jest OK? Tak na mój rozum to mogą być tylko trzy przyczyny dużego zużycia gazu:
1. Coś jest nie tak z kotłem z jego sprawnością albo z samym palnikiem.
2. Coś jest nie tak z gazem -może masz GZ35 a palnik dla GZ50?
3. Wszystko jest OK i po prostu tyle musisz ogrzewać.

Jeżeli serwisant nic nie stweirdził to raczej 2 lub 3.

15-11-2002, 07:42
Uważam podobnie jak Mariusz.
Jeżeli dom jest dobrze ocieplony to zmiana temperatury zewnętrznej nie powoduje natychmiastowej zmiany tem. wewnętrznej.
W lecie musi być chłodno, a w zimie ciepło.
To jest charakterystyczne dla dobrze ocieplonego domu.

Marek13
15-11-2002, 07:56
Przy zmianie temperatury zapotrzebowanie na ciepło musi się zmieniać. Są to zależności wprost proporcjonalne, im zimniej tym większe zapotrzebowanie na energię. Także zużycie gazu musi się zmieniać.

15-11-2002, 12:16
Dach ocieplony
Marku nie zmienia się znacząco 18-20m*
Czy taka sytuacja może mieć miejsce przy założeniu że to pierwszy sezon?
Ściany są wyraźnie zimne,a styropian dopiero 2 miesiąc.
Marek 13 wspominał że w pierszym sezonie spalał prawie dwa razy więcej gazu.Czy w tedy miałeś odzysk ciepła.
Jeśli ktoś kontrolował pierwszy sezon lub jest w trakcie to proszę o podzielenie się opiniami na temat ilości gazu.

Marek13
15-11-2002, 12:47
Sezony (dane dla całego roku):
1999/2000 listopad - listopad - 8,4 m3 dziennie (z tym, że do marca 2000 ogrzewany tylko parter),
2000/2001 listopad - listopad - 9,0 m3 dziennie cały dom
2001/2002 listopad - listopad - 8,0 m3 dziennie cały dom (od sezonu 2001 zainstalowany rekuperator)
Maksymalne zużycie gazu w sezonie grzewczym nigdy nie przekroczyło 19,5 m3 dziennie (w największe mrozy -20).
Dom 180 mkw, co plus cwu.

Wladek
15-11-2002, 12:51
Byłem wczoraj u znajomych kupili kocioł dwufukcyjny IMMERGAS i wczoraj go monter odpalał. Przeczytałem w instrukcji, że można ograniczyć moc kotła poprzez regulację zaworu/reduktora w piecu, oraz regulację trymerkiem na płycie głównej kotła. Niestety u Ciebie to nie zda egzaminu bo pewnie masz kocioł niemodulowany. Przestudjuj dokładnie instrukcję może tam jest jakaś informacja. A jak nie to zobacz wątek REGULATOR POKOJOWY tam chyba HUGO ograniczał moc kotła "zatykając dysze" sprawa b. ryzykowna, ale może być jdynym tanim rozwiązaniem.

Powodzenia.

P.S. Co do serwisantów to nie mam o nich najwyższego zdania bo się kila razy zawiodłem na kompetencji "autoryzowanych serwisów". Może zadzwoń bezpośrednio do przedstawiciela.

hugo
15-11-2002, 13:45
Każdy kociołek, czy to jednostopniowy czy z modulacją posiada regulację ciśnienia gazu na palniku znajdującą się na zaworze gazowym, co do zaślepiania dysz to jest to konieczne kiedy kociołek jest przewymiarowany np. 5x i obniżanie mocy w zakresie przewidzianym przez producenta jest nie wystarczające.

15-11-2002, 14:11
Marku czy to np.9m* to średnia za 12 miesięcy czy średnia sezonu

Marek13
15-11-2002, 14:18
średnia całego roku. W poniedziałek mogę podać dane za miesiące sezonu grzewczego. Ale jak widać z moich danych, w pierwszym sezonie zużycie gazu było znacząco wyższe, mimo ogrzewania części domu.

Wladek
15-11-2002, 14:22
No właśnie też mi się tak wydawało. To powinno pomóc ponieważ piec ma za małe cykle grzewcze aby osiągnąć pełną sprawność.

15-11-2002, 20:39
Marek13
Jeśli możesz to poproszę o nszczeguły
Jeśli chodzi o moc pieca to znalazłem zawór,tylko że jest plomba,ale jest możliwość zmniejszenia mocy z31 do 26kw czy to ma sens.
A co sądzicie o grzejnikach 140w/m*

hugo
18-11-2002, 09:04
Jeżeli jest po gwarancji to możesz zerwać plombę i śruba znajdującą się pod zaślepka zmniejszyć moc. Możesz zejść poniżej granicy podawanej przez producenta, sprawdź tylko czy będzie ładnie zapalał po zmniejszeniu mocy.

18-11-2002, 10:24
Hugo
Do jakiej mocy zejść jeśli na zasobniku jest 26KW

19-11-2002, 11:00
Marek13
Podaj proszę szczegółowszą listę

Marek13
19-11-2002, 11:38
Dzisiaj wierczorem.

19-11-2002, 11:40
OK

Marek13
19-11-2002, 12:20
A może masz jakiegoś maila, to wysłałbym cały arkusz?

19-11-2002, 16:34
Marek13
[email protected]

Marek13
19-11-2002, 21:26
wysłałem

20-11-2002, 11:44
Podzielcie się z innymi!
Nas też to interesuje!

Łysy

Marek13
20-11-2002, 11:51
Z chęcią tylko podaj maila. Tego jest po prostu zbyt dużo i wiadomość będzie nieczytelna.

Wladek
22-11-2002, 11:56
Ja też chcę! [email protected]

25-11-2002, 07:23
Moglbym tez prosic o arkusz [email protected] (mad:[email protected])

ArtiP
02-12-2005, 12:52
a może z innej strony czy nie wydaje wam się żeby ogrzać 300metrową chałupe to troche tego gazu potrzeba, chcielibyście mieć wielkie hangary a spalać za ok 300 zł miesięcznie, ja mam 120 m2 do ogrzania i wychodzi mi od 350 do 400 zł za miesiąc z podgrzaniem wody i gotowaniem też mam małe dzieci jedno 5 letnie i drugie 3 tygodniowe, tem w domu 20 st. i przy ostanich mrozach bylo cieplo.