PDA

Zobacz pełną wersję : Legary pod taras drewniany



kanijczyk
12-05-2020, 21:51
Witam,
Będę w najbliższych dniach robił taras z modrzewia syberyjskiego (deska 14 cm szerokości i 24 mm grubości). Mam zapytanie w kwestii legarów. Czy jest sens kupować legary z drewna suszonego za ok. 16 zł/mb? Pytam gdyż rozważam opcję użycia legarów z okolicznego tartaku (niby podsuszonych) za 3 zł/mb. Jest to dość spora oszczędność. Problem w tym, że dziś ktoś mi powiedział, że takie niewysuszone legary będą dość mocno pracować i jest duża szansa, że wypaczą mi deski tarasowe niezależnie od tego jak gęsto bym te legary przymocował do podłoża. Co o tym sądzicie? Czy warto ryzykować i brać legary z tartaku czy lepiej dopłacić?
Z góry dzięki za pomoc.

Pzdr

CityMatic
12-05-2020, 22:13
A ile tych legarów będziesz kupował skoro oszczędności 13 zł mb to dużo? 100mb...200mb
I skąd takie drogie te legary skoro oryginalne legary z modrzewia syberyjskiego kosztują 9,99zł/mb(https://homeden.pl/legar-40-x-70-x-2400-mm-modrzew-impregnowany-braz?utm_source=googleshopping&utm_medium=cpc&utm_campaign=googleshopping&gclid=EAIaIQobChMI0IGigJ6v6QIVD8ayCh3E8AjlEAYYASAB EgJ0jfD_BwE)
Na pewno ten kto Ci powiedział, że będzie się wyginać ma rację i również zastosował bym suche.

kanijczyk
12-05-2020, 22:24
Potrzebuję 60 mb legarów. Miałem oferty od ok. 12 firm na deski i legary. Każda z tych firm miała legary o wymiarach 70 mm na 45 mm za nie mniej niż 16 zł/mb. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie 800 zł różnicy to nie mała kwota. Drugi problem (o którym nie napisałem wcześniej) jest taki, że nie mogę mieć za wysokich legarów (max 60 mm), a wszędzie standardem jest 70 mm. Z tartaku legary miałbym pod wymiar, a w internecie legarów wysokości 60 mm nie znalazłem. Stąd moje rozważania.

CityMatic
12-05-2020, 22:26
To zamów w tartaku suche i strugane - zapewne mają taką ofertę.

jajmar
12-05-2020, 23:36
Potrzebuję 60 mb legarów. Miałem oferty od ok. 12 firm na deski i legary. Każda z tych firm miała legary o wymiarach 70 mm na 45 mm za nie mniej niż 16 zł/mb. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie 800 zł różnicy to nie mała kwota. Drugi problem (o którym nie napisałem wcześniej) jest taki, że nie mogę mieć za wysokich legarów (max 60 mm), a wszędzie standardem jest 70 mm. Z tartaku legary miałbym pod wymiar, a w internecie legarów wysokości 60 mm nie znalazłem. Stąd moje rozważania.

Jeżeli 12 firm proponuje Ci legary po ~16zł/mb to może warto się zastanowić dlaczego żadna nie ma legarów po 3zł ?

60x45 to ma Jx-81cm4, a niby tylko 1cm więcej czyli 70x45 ma już prawie 130 cm4. Jak masz legary na podłożu ciągłym bez znaczenia, jak na słupkach znaczenie ogromne.