PDA

Zobacz pełną wersję : ogromna prosba o zopiniowanie projektu



buduj i zyj
13-05-2020, 20:36
Witam wszystkich bardzo goraco i jednoczenie prosze o opinie:D

Od kilku miesiecy czytam to fantastyczne forum (pomijajac fakt, ze ilosci watkow i informacji co rusz mnie przytlacza:p)
i koncepcje na temat funkcjonalnego domu zmienily mi sie niezliczona ilosc razy.
Wciaz miotam sie pomiedzy wyborem domu z poddaszem (na ktory liczy moj maz) oraz parterowka,
jakze czesto polecana przez forumowiczow. Powolutku przekabacam go na swoja strone,bo chcemy zaczac budowe juz w tym roku;)

W kazdym razie, wpadl mi w oko pewiem projekt domu parterowego, na temat ktorego jest bardzo malo opinii.
W zwiazku z tym prosze Was o pomoc, juz nieraz udowodniliscie, ze przed Waszym wzrokiem nic sie nie ukryje:lol2:

Jestem swiadoma mankamentow, ktore zdazylam zauwazyc: typu duzy metraz ciagu komunikacyjnego i co zapewne wlasciwie zauwazy
nieoceniona Elfir brak okna w lazienkach. Mimo wszystko projekt wydaje mi sie dosc dobrze przemyslany co moze rowniez wskazywac
na moja zupelna nieznajomosc tematu:P:yes:

oto projekt: https://www.extradom.pl/projekt-domu-tk28a-WAK1063

Czekam z niecierpliwoscia na bezlitosne (acz szczere) wypunktowanie:yes: i dziekuje!!!

ololek
14-05-2020, 10:12
Buduj do,m pod siebie i męża. na dzieci nie patrz bo wyfruną :)
Osobiście podobaja mi się projekty z wejściem z werandą czy podcieniem nad wejściem.
Ten projekt ma mankamenty - wiatrołap to tylko dla 1-2 osób brak swobody ruchów.
Pralnie bym zrobił w kotłowni. Nie wiem jakei ogrzewanie - ale jak nie kocioł biomasa/węgiel to bym tam wydzielił kawałek na pralkę/suszarkę i dechę do pracowania.
Sypialnia rodziców i dziecka połaczona ścianką działową to wg mnie za mała izolacja - nie wiem czy te szafy tak wytłumią dzwięk jak pożądna ściana :)

Elfir
14-05-2020, 10:46
opisz działkę (strony świata, szerokość, długość), potrzeby, planowany system grzania.

Emtebe
14-05-2020, 10:55
Z mojego punktu widzenia są dwa główne mankamenty:
1. Brak spiżarni
2. Brak pralni
Ale to są moje oczekiwania.

Przeniósłbym projekt na jakiś planer (ja używam kozikaza.com) i zobaczył rzeczywiste wymiary, spróbował umeblować i zobaczyć jak wygląda z perspektywy mieszkania. Obawiam się, że kuchnia może być ciasna (to jest kwestia gustu i potrzeb, więc nie dyskwalifikuje), a salon ciężko ustawny i jeszcze ten korytarz komunikacyjny na taras między telewizorem a wypoczynkiem.

Sień bym powiększył licując ścianę do tej z kominkiem, a sam kominek jest w dosyć oryginalnym miejscu, ale znowu to rzecz gustu, ja bym usunął.

Jaka jest orientacja domu na działce?

buduj i zyj
14-05-2020, 11:16
Działka posiada wjazd od strony północno-wschodniej, z tego względu planuje spore przeszklenia od strony południowej. Szerokość 28 m, natomiast długość 40

buduj i zyj
14-05-2020, 11:27
Coś mi chyba urwało wiadomość:bash: ogrzewanie planujemy na paliwo stale najprawdopodobniej, poniewaz w naszej miejscowosci poki co nie uwzgledniaja gazu, moze za kilka lat ;) planuje tez wiecej poczytac o pompach ciepla. Moje potrzeby? Nie chce przeholować z wielkościa domu, stad szukam projektu do 130 m powierzchni ;) zadnych balkonow, wykuszy i wszelakich udziwnien z w miare spojna bryłą domu. Chcialam spory salon z mniejszą kuchnią i taras (muszę też pomyśleć o zacienieniu). Marzył mi się również kominek, ale z begiem czytania forum odchodzę od tej myśli :D W tym momencie rodzina 2 osobowa, chyba że przytrafią nam się czworaczki to bedę sobie wówczas pluła w brodę dlaczego nie wybudowaliśmy wielkiego domu :) teraz staram się pogodzić wizję domu, który mi się podoba z pilnowaniem, abym nie popłynęła na niepotrzebnych mi do niczego komplikacjach w jego projekcie. Zdaję sobie zarówno sprawe, że spiżarnia w domu to przydatna sprawa....Staram się wybrać jakiś w miarę mądry projekt, zapisuję sobie Wasze rady i fachowe spostrzeżenia, ale naprawdę w każdym projekcie są jakies mankamenty, większe lub mniejsze

Elfir
14-05-2020, 18:21
gdyby wstawić pompę ciepła, kotłownia mogłaby służyć jako pralnia.

a przy piecu na wegiel będzie brudna strefa którą trzeba będzie przejść by z wiatrołapu dostac się do samochodu.

na rzucie nie ma uwzględnionej izolacji termicznej garaż - dom. Nie ma rzeczywiście czy nie wrysowali, aby garaż wydawał się wiekszy? :)

buduj i zyj
14-05-2020, 21:34
Hmmm, myślę że o tym nie pomysleli:) jeżeli chodzi o opał, to nie bedzię stricte węgiel, tylko pelet.
Nie wiem jak bardzo się to kopci:( Z Waszych opinii, wynika dla mnie fakt, że część projektowych gaf
jest do skorygowania, co optymistycznie rokuje:cool: A co powiecie nt 15 m korytarza?

Elfir
14-05-2020, 22:05
przy tego typie układu raczej nie ma gdzie zejsć z powierzchnią.
na analogicznych projektach, korytarze sa podobnie dlugie.

Elfir
14-05-2020, 22:11
znalazłam inną wersje tego projektu:
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/iBtPBRH9X7m9attShJ5TBa07dea3UjD473b-ndy13qhbgOQsQ8s73PynFvcua-ouG7MAnhV15BBbwsypmaLNbRLwPtcECF7aYWFlxv8pILoj1oYe I0-kkeOc6Ixn

buduj i zyj
14-05-2020, 23:16
Tak rzeczywiście, tutaj kotłownia jest lepiej usytuowana. Jednak zależy mi żeby byle dwie łazienki, tak na przyszłość

Elfir
14-05-2020, 23:31
dwie łazienki to mus.

W tym projekcie właśnie najbardziej rzuca się w oczy to, że kotłownia i składzik mają szanse na okna (gdzie najmniej to potrzebne) a łazienki nie.

gawel
15-05-2020, 06:25
projekt słaby El ma rację, w dzisiejszych czasach nikt nie robi kotłowni co w niej kotłować? To jest średniowiecze. Obecne układy grzewcze i klimatyzacyjne i nie pożerają 10m2 powierzchni. Ten garaż wjechany w dom też mi się nie podoba i łazienki ślepe jak w czworaku sa do dupy zdecydowanie.

Jeżeli zależy ci na takiej bryle budynku to zerknij na ten projekt
https://www.extradom.pl/projekt-domu-plejada-WRH1024 ten ma sąsiad
lub jak masz większe potrzeby powierzchniowe i możliwości finansowe to ten
https://www.extradom.pl/projekt-domu-plejada-2p-WRH1050 ten szwagier

jeszcze taki

https://www.extradom.pl/projekt-domu-plejada-2g-WRH1045?gclid=EAIaIQobChMIjvLQxo-16QIVEOh3Ch1XaATsEAYYASABEgJqf_D_BwE

DarekDawid
15-05-2020, 08:52
Ten Pani projekt jest świetny. I pod względem ergonomii i ustawienia wg stron świata i instalacji wodnej.

Jedynym mankamentem jest wejście z sieni do salonu a'la Rodzinka.pl.
Na pewno dobrze się w nim mieszka ze względu na duże pokoje, werandę, taras.
Kotłownia w sam raz na kocioł z paliwem stałym. Musi być gdzieś miejsce na przechowywanie paliwa. Niedogodnością natomiast jest dostarczanie tego paliwa w workach przez garaż lub sień.
To co należy zmienić to pozycję przewodu kominowego, aby mogła obsłużyć każde pomieszczenie tj. dwie lazienki, kotłownie, spiżarnie/wózkownie i garaż (czyli 5 przewodów wentylacyjnych, 1 dymowy).
Garaż wymaga podłączenia leżaka z wentylatorem mechanicznym najlepiej programowanym.
Na dachu można zainstalować solary dla ciepłej wody latem i/lub PV.

Niżej przedstawiam układ, który na pewno biuro architektoniczne już nie raz przeprojektowywało:

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:47417815-c51f-4786-94a5-0efc0bf12f7a

W większej łazience ustawienie umywalki można zmienić z pralką. (Ja tak narysowałem ze względu na krótszą i wydajniejszą instalację wodną, co mi osobiście bardziej odpowiada).
Okna w garażu, spiżarniowózkowni i kotłowni są 90 cm.

Ponizej wersja, która rozwiązuje problem z logistyką paliwa i wentylacją mechaniczną garażu. Spiżarnia niewentylowana.

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:04a05f13-5be0-4dba-9b1c-f6c14e015444

Pozdrawiam

gawel
15-05-2020, 10:35
Ten Pani projekt jest świetny. I pod względem ergonomii i ustawienia wg stron świata i instalacji wodnej.

Jedynym mankamentem jest wejście z sieni do salonu a'la Rodzinka.pl.
Na pewno dobrze się w nim mieszka ze względu na duże pokoje, werandę, taras.
Kotłownia w sam raz na kocioł z paliwem stałym. Musi być gdzieś miejsce na przechowywanie paliwa. Niedogodnością natomiast jest dostarczanie tego paliwa w workach przez garaż lub sień.
To co należy zmienić to pozycję przewodu kominowego, aby mogła obsłużyć każde pomieszczenie tj. dwie lazienki, kotłownie, spiżarnie/wózkownie i garaż (czyli 5 przewodów wentylacyjnych, 1 dymowy).
Garaż wymaga podłączenia leżaka z wentylatorem mechanicznym najlepiej programowanym.
Na dachu można zainstalować solary dla ciepłej wody latem i/lub PV.

Niżej przedstawiam układ, który na pewno biuro architektoniczne już nie raz przeprojektowywało:

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:47417815-c51f-4786-94a5-0efc0bf12f7a

W większej łazience ustawienie umywalki można zmienić z pralką. (Ja tak narysowałem ze względu na krótszą i wydajniejszą instalację wodną, co mi osobiście bardziej odpowiada).
Okna w garażu, spiżarniowózkowni i kotłowni są 90 cm.

Ponizej wersja, która rozwiązuje problem z logistyką paliwa i wentylacją mechaniczną garażu. Spiżarnia niewentylowana.

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:04a05f13-5be0-4dba-9b1c-f6c14e015444

Pozdrawiam

proszę kolegi solary do wody i kotła na paliwa stałe to są technologie archaiczne i zabytkowe. Paliwa stałe wkrótce będa wzbogacone opłatami emisyjnymi. Jak można świadomie truć siebie i sąsiadów projektując dom to jest brak odpowiedzialności żeby nie czego innego :bash:

Elfir
15-05-2020, 11:02
Paliwa stałe wkrótce będa wzbogacone opłatami emisyjnymi. :

pellet?

Nurek_
15-05-2020, 11:09
Hmmm, myślę że o tym nie pomysleli:) jeżeli chodzi o opał, to nie bedzię stricte węgiel, tylko pelet.


https://forum.muratordom.pl/showthread.php?363534-Kocio%C5%82-na-pellet-w-nowym-domu-z-jakiego-powodu-nie-ma-to-sensu

gawel
15-05-2020, 11:16
pellet?

Owszem gaz ziemny również

DarekDawid
15-05-2020, 12:11
proszę kolegi solary do wody i kotła na paliwa stałe to są technologie archaiczne i zabytkowe. Paliwa stałe wkrótce będa wzbogacone opłatami emisyjnymi. Jak można świadomie truć siebie i sąsiadów projektując dom to jest brak odpowiedzialności żeby nie czego innego :bash:

Przepraszam gaweł że cie doprowadziłem do takiego stanu. Możliwe że nie jestem jeszcze napompowany tymi nowatorskimi technologiami. Taki ze mnie chłop w gorącej wodzie kąpany, minimalista. Za 50 lat pewnie pellet i gaz będą już archaiczne. Co za problem zmienić wówczas źródło ogrzewania.

gawel
15-05-2020, 12:22
Przepraszam gaweł że cie doprowadziłem do takiego stanu. Możliwe że nie jestem jeszcze napompowany tymi nowatorskimi technologiami. Taki ze mnie chłop w gorącej wodzie kąpany, minimalista. Za 50 lat pewnie pellet i gaz będą już archaiczne. Co za problem zmienić wówczas źródło ogrzewania.

A nie prościej nie kombinować w awaryjne i drogie rozwiązania weź PV do tego ogrzewanie elektryczne i duży bojler wyjdzie taniej niż to co piszesz i co najważniejsze przez 30 lat bez serwisu i za darmo.

DarekDawid
15-05-2020, 12:45
Miałem kiedyś do czynienia z przepływowym elektrycznym podgrzewaczem wody i elektrycznym piecykiem. Oj droga impreza. Żadna inwestycja PV nie pokryje w pełni kosztów. Nie wierze w to.

gawel
15-05-2020, 13:04
Miałem kiedyś do czynienia z przepływowym elektrycznym podgrzewaczem wody i elektrycznym piecykiem. Oj droga impreza. Żadna inwestycja PV nie pokryje w pełni kosztów. Nie wierze w to.

Przepływowy ogrzewacz to nieporozumienie raczej do donku letniskowego natomiast grzejniki elektryczne mam od 16 lat i pod względem inwestytycyjnym i eksploatacyjnym nic tańszego nie ma po 15 latach tzreba wymienić kocioł liczyłem centralne plus gaz jeszcze by sie mi nie zwróciły . Grzejniki kosztowały 1500 zł masz coś tańszego? Za ogrzewanie płąciłem około 2,5 tys rocznie ile peletu czy innego ekogówna kupisz? Teraz mam PV więc będzie jeszcze taniej.

pandzik
15-05-2020, 13:07
Miałem kiedyś do czynienia z przepływowym elektrycznym podgrzewaczem wody i elektrycznym piecykiem. Oj droga impreza. Żadna inwestycja PV nie pokryje w pełni kosztów. Nie wierze w to.

Głupich nie sieją....


Paliwo stałe w 2020 roku? Brawo autor.
Docieplić do energooszczędnego, >WT2021 , panele PV i ogrzewanie elektryczne płaszczyznowe. ew. pompa. Okna w sypialniach portfenetry. Ew w waszej sypialni dodatkowa portfenetra z wyjściem na taras. Grubsza ściana pomiędzy sypialnią a pokojem dziecka. np 12cm Silki.

buduj i zyj
15-05-2020, 16:24
Widzę, że dyskusja rozgorzała :D:stirthepot: Bardzo dobrze.
Im wiecej wątpliwości przez klepnięciem projektu tym lepiej:)

Podrzucone projekty bardzo fajne, do rozważenia.
Czy ktoś jest mi w stanie krótko odpowiedzieć czy pompa np powietrze-woda
jest porównywalna finansowo z kotłem np na ten nieszczesny pelet/ekogroszek?
Wliczając w to instalacje ?
(Tak, wiem, wiem ze są oddzielne wątki na ten temat- na pewno do nich dobrne)

Elfir
15-05-2020, 16:49
nie.
Jest droższa i to wyraźnie.

natomiast jest bezobsługowa, czyli możesz zimą wyjechac na wakacje.

gawel
15-05-2020, 16:59
nie.
Jest droższa i to wyraźnie.

natomiast jest bezobsługowa, czyli możesz zimą wyjechac na wakacje.

I nie będzie na nią zakazu przynajmniej dożywotnio dla nas.

pandzik
15-05-2020, 17:00
(...)
Czy ktoś jest mi w stanie krótko odpowiedzieć czy pompa np powietrze-woda
jest porównywalna finansowo z kotłem np na ten nieszczesny pelet/ekogroszek?
(...)

Nie ma aż takiej różnicy zakładając, że kupujesz piec na ekogroszek z prawdziwego zdarzenia. # lata temu oglądałemtaki piec, który kosztował ponad 10-12tys zł. Z tego co pamietam, cena rośnie wraz z jego bezobsługowym użytkowaniem.. Np, czyszczenie raz na rok zamiast co miesiąc. Można też kupić pompę chińską, niewiadomego pochodzenia za połowę ceny...
Powiem Ci tak, sąsiad z pobliskiego nowego osiedla domów (2 3 lata powstało z 40-50 domów) jako jedyny ma pellet. Instalacje ma zepsutą, w kotłowni słodkawy smród. Ma ją małą wiec co jakies 2 -3 tyg jeździ po paliwo... masakra.
Odpada Ci brudne pomieszczenie, kominy, kominiarze, zabawa w palacza itd.
Ja za swoją pompę 8kw monoblock dałem 22 tys zł na czysto. W szafie jest wszystko, cała instalacja wraz ze zbiornikiem czeskim z nierdzewki, pompą obiegową, pompą wody, sterownikiem i wszyskim co potrzeba. Wygląda to jak lodówka. Od góry podłączasz wode, cwu, cyrkulacje i podłogówkę.
Dla mnie ok w tej cenie za komplet.
Inna sprawa to panele pv i kable. Za te 22 tys zł masz instalacje PV 4 - 4,5 kw z dotacją, kable w podłodze i zbiornik na CWU.

Trudny wybór.

Elfir
15-05-2020, 17:33
pandzik - autor chce piec na pellety!
odczepcie się do tego ekogroszku i czytajcie co ludzie piszą :)

buduj i zyj
15-05-2020, 18:40
Przepięknie Wam dziękuję za chęć wyrażenia opinii, :D
Jeżeli przyjdą Wam do głowy jakieś rady, to bardzo chętnie przeczytam ;)
Nie ukrywam, że pewnie jeszcze poproszę Was o pomoc w niedalekiej przyszłości ;):D:D:D
W końcu to Wy jesteście tu Bogami Olimpu:D

jajmar
15-05-2020, 19:21
Co do różnicy w cenie względem kotła na pelet a pompy to jak porównasz same urządzenie różnica w cenie jest spora ale rezygnacja z kotla oznacza możliwośc rezygnacji z komina to koljne tysiące w kieszeni, nie potrzeba pow do trzymanaia zapasu opału, nawet jak to poza domem to znowu coś zostanie w kieszeni. W nowym domu warto to rozważyć

gawel
15-05-2020, 19:37
Co do różnicy w cenie względem kotła na pelet a pompy to jak porównasz same urządzenie różnica w cenie jest spora ale rezygnacja z kotla oznacza możliwośc rezygnacji z komina to koljne tysiące w kieszeni, nie potrzeba pow do trzymanaia zapasu opału, nawet jak to poza domem to znowu coś zostanie w kieszeni. W nowym domu warto to rozważyć

A dlaczego budować centralne z wodą co ma na celu ogrzewanie wody w celu ogrzewania powietrza?

jajmar
15-05-2020, 22:54
A dlaczego budować centralne z wodą co ma na celu ogrzewanie wody w celu ogrzewania powietrza?

Pytanie było o pompe ciepła , a ty chyba piszesz o grzaniu prądem.

gawel
15-05-2020, 23:13
Pytanie było o pompe ciepła , a ty chyba piszesz o grzaniu prądem.

Ok ale większość pomp ciepła przynajmniej tak zwanych to pompy grzejące wodę

jajmar
16-05-2020, 00:15
Ok ale większość pomp ciepła przynajmniej tak zwanych to pompy grzejące wodę

Ja rozumiem Twoje pytanie, napisilem dlaczego pisałem o grzaniu wody w CO. Bo było pytane o pompę. Grzanie wody nie niesie strat ciepła, może deko dłużej trwać tylko tyle, i chyba inwestycyjne jest droższe. Nie liczyłem tego nigdy. Grzanie kablami to też jest pomysł.

gawel
16-05-2020, 06:05
Ja rozumiem Twoje pytanie, napisilem dlaczego pisałem o grzaniu wody w CO. Bo było pytane o pompę. Grzanie wody nie niesie strat ciepła, może deko dłużej trwać tylko tyle, i chyba inwestycyjne jest droższe. Nie liczyłem tego nigdy. Grzanie kablami to też jest pomysł.

Ja grzeje prądem od 16 lat i w świadomości tzw większości nic się nie zmieniło w 2003 roku owce które mieszkają w bloku zarzucały mi że to takie drogie ja udawałem że tak jest bo nie miałem siły tłumaczyć i nie spotykało się to ze zrozumieniem a w duchu się śmiałem jak pomyślałem że takie osoby są bolcowane we wszystkie otwory płacąc za ogrzewanie defactko kilka razy więcej niż ja i nie mają na to wpływu.

Do zeszłego roku Pv były jednak drogie obecnie spowodowały lekkie przetasowanie w opłacalności systemów grzewczych bo można mieć taryfę g12w i średnią instalację do tego bojler grzejniki konwekcyjne i to finansowo ma się szansę zamknąć w 25 tys. Robienie buforów z grzałką czy grzanie kabla,i stropów to też już głupota co i po co akumulować skoro gorzej tym sterować.

Co do PC to jestem na tak dla domów już wybudowanych z układami wodnymi ale sprawnymi bo jeżeli to są rury grawitacyjne którymi można gonić myszy a anwet mae kotki i są w ścianach to nalezy wziąć diaks i opierdzielić to co wystaje a grzejniki oddać na zło razem z piecem i po dociepleniu inaczej pomyśleć o ogrzewaniu już bez wody.

Frofo007
16-05-2020, 06:59
nie.
Jest droższa i to wyraźnie.

natomiast jest bezobsługowa, czyli możesz zimą wyjechac na wakacje.

Zdecydowanie jest w porównywalnej cenie lub nawet tańsza. Ja za pompę płaciłem 27,5tyś (pompa z całą "kotłownią" w tym zbiornik CWU ze stali nierdzewnej). Pomijam, że 8tyś otrzymałem zwrotu z programu czyste powietrze.
Koszt pieca na pellet to koszt powiedzmy 4m2 kotłowni (piec + miejsce na opał). Przy koszcie 4tyś za m2 daje to 16tyś. Koszt komina - zakup, wymurowanie i obróbka ponad dach dajmy na to 4tyś. Czyli już mamy 20tyś a nawet pieca i zbiornika na CWU nie ma.
Mam pompę typu all in one w miejscu kotłowni. Zajmuje ona tyle miejsca ile lodówka. Zamiast kotłowni zrobiłem sobie warsztat i pomieszczenie do trzymania narzędzi ogrodowych. Do pompy nawet nie podchodzę bo można nią sterować przez telefon. Mega wygodne rozwiązanie. Nawet nie myślcie o kotle na pellet czy innym tego typu wynalazku :P Przy okazji kominka w domu również nie polecam :P

Wracając do pytań autorki tematu:

Moim zdaniem zdecydowanie warto wybudować dom parterowy (sam mam z poddaszem). Po co codziennie latać po schodach? Zwłaszcza na stare lata czym mniej schodów tym lepiej. No i najważniejsze po co skosy? W parterówce masz ładne ustawne pokoje bez skosów. Aranżujesz je jak chcesz i nigdy głową w sufit nie walniesz ;) Ja wybudowałem z poddaszem tylko dlatego, że miałem trudne warunki gruntowe i parterówka kosztowałaby sporo więcej.

Odnośnie projektu - grzać piecem na paliwo stałe nie będziesz więc kotłownia Ci się nie przyda. Natomiast możesz w niej zrobić pralnie + miejsce na różne graty.
Brakiem okna w łazience i wc ja bym się nie przejmował, jednak trzeba będzie zastosować dobrą wentylację tych pomieszczeń.
Rozkład pomieszczeń jest moim zdaniem dobry, pokoje odpowiedniej wielkości. Mi akurat projekt nie podoba się wizualnie, natomiast każdy ma swój gust dlatego tym proszę się nie sugerować.

Elfir
16-05-2020, 13:13
Frofo - kotłownia będzie tak czy siak, bo już jest wielka w tym projekcie.
Wiec liczenie jej powierzchni przy porównywaniu kosztów pieca i PC jest chybione.

DarekDawid
17-05-2020, 06:43
Wrzucam wersję na bazie pierwotnego projektu, ale z dużymi zmianami.
Plan rozwiązuje mankament domu a'la Rodzinka.pl (z wejściem z sieni do salonu).

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:7b175df5-7d39-4da1-8e41-30fc361cb7b2

Żeby obciąć koszty można zrezygnować z zadaszenia tarasu i z garażu (wtedy dach miałby 4 połcie).

Niestety jeśli robić WC to instalacja wodna i kanalizacyjna ma już większy rozstrzał. A wentylacja tego pomieszczenia wymaga dodatkowego komina lub mechaniki.

Im więcej takich "rozstrzałów" większą rację mają ludzie propagujący nowe technologie typu rekuperacja.

Wersja z "mikro" WC, ale podłączonym do wspólnego przewodu wentylacji kuchnia-kominek.

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:1fa4f6c6-48fb-4f83-b70e-def7f6fbacdf

Frofo007
17-05-2020, 14:44
Frofo - kotłownia będzie tak czy siak, bo już jest wielka w tym projekcie.
Wiec liczenie jej powierzchni przy porównywaniu kosztów pieca i PC jest chybione.

Przecież tego domu jeszcze nie ma. Na etapie wyboru projektu lub adaptacji można z tak dużej kotłowni zrezygnować lub znaleźć dla niej inne zastosowanie (np. pralnia).
Piec i opał zajmuje fizycznie miejsce, które jest tracone. Każdy m2 domu kosztuje (niezależnie czy jest to salon, garaż czy właśnie kotłownia), dlatego jak najbardziej racjonalne jest wliczanie powierzchni zajmowanej przez piec i opał do kosztów budowy kotłowni.
Już z litości dla pieców pomijam koszty obsługi, kominiarza itd.

gawel
17-05-2020, 15:00
Wrzucam wersję na bazie pierwotnego projektu, ale z dużymi zmianami.
Plan rozwiązuje mankament domu a'la Rodzinka.pl (z wejściem z sieni do salonu).

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:7b175df5-7d39-4da1-8e41-30fc361cb7b2

Żeby obciąć koszty można zrezygnować z zadaszenia tarasu i z garażu (wtedy dach miałby 4 połcie).

Niestety jeśli robić WC to instalacja wodna i kanalizacyjna ma już większy rozstrzał. A wentylacja tego pomieszczenia wymaga dodatkowego komina lub mechaniki.

Im więcej takich "rozstrzałów" większą rację mają ludzie propagujący nowe technologie typu rekuperacja.

Wersja z "mikro" WC, ale podłączonym do wspólnego przewodu wentylacji kuchnia-kominek.

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn:aaid:scds:US:1fa4f6c6-48fb-4f83-b70e-def7f6fbacdf

Powiem Ci ze układ nie powala umieszczanie wc na środku domu w poblizu salonu jest mało komfortowe dla korzystającego i słuchaczy w salonie. Na czym polega ta rodzinka pl ? Ja nie oglądam tej audycji czy też filmu i nie wiem co to ma wspólnego z projektu domu.

Co do kotłowni to moze zrobić w niej mały pokój np gabinet. aż 26.7 m2 zmarnowane jest na kotłownę korytarz i sień nie wiem po co ponad 6m2. jakby policzyć po 3 tys/m2 to wyjdzie ponad 80 tys

Czemu tak się upierasz przy tym projekcie. Zerknij na ten https://www.extradom.pl/projekt-domu-plejada-WRH1024?gclid=EAIaIQobChMI1uO3yYe76QIVDOztCh3TpQ5z EAQYASABEgL01vD_BwE ma dokładnie to co twój ale umieszczone w fajny i przemyślany sposób . elewację możesz zmieić bo mnie też nie leży ale bryła domu jest również taka jak w wybranym przez Ciebie projekcie.

DarekDawid
17-05-2020, 15:35
Pisałem Rodzinka.pl to kiedy z sieni wychodzi się bezpośrednio na salon. Ja to tak nazywam. Chciałem tylko Pani Gospodyni Postu zasugerować na co warto zwrócić uwagę.
Owszem ten projekt z twojego linku jest ok. Trochę ten garaż tak nienaturalnie przyklejony. No i brak kotłowni. Ale co tam dobrze zaizolować budynek to się może jakoś przezimuje.

A jeśli chodzi o mój rysunek to WC można dać w kilku miejscach. Wszystko zależy gdzie jest komin, jak będzie wentylowany, czy w ogóle będzie kominek.
Ja nie wyobrażam sobie żeby długi korytarz 4 m miał tylko 120 cm szerokości. I nie chodzi mi że drogo wychodzi bo to 3000 za m2 (śmieszne to co pisze) ale tylko chodzi o komfort użytkowania. Chociaż te 15-30 cm więcej.

Jeśli kobieta chce wybrać to trzeba jej przedstawić cały wachlarz możliwości, a nie tylko projekty z pomieszczeniem gospodarczym gdzie będzie pompa ciepła. Jesteśmy na forum a nie w sklepie z nowymi technologiami.

gawel
17-05-2020, 15:48
Pisałem Rodzinka.pl to kiedy z sieni wychodzi się bezpośrednio na salon. Ja to tak nazywam. Chciałem tylko Pani Gospodyni Postu zasugerować na co warto zwrócić uwagę.
Owszem ten projekt z twojego linku jest ok. Trochę ten garaż tak nienaturalnie przyklejony. No i brak kotłowni. Ale co tam dobrze zaizolować budynek to się może jakoś przezimuje.

A jeśli chodzi o mój rysunek to WC można dać w kilku miejscach. Wszystko zależy gdzie jest komin, jak będzie wentylowany, czy w ogóle będzie kominek.
Ja nie wyobrażam sobie żeby długi korytarz 4 m miał tylko 120 cm szerokości. I nie chodzi mi że drogo wychodzi bo to 3000 za m2 (śmieszne to co pisze) ale tylko chodzi o komfort użytkowania. Chociaż te 15-30 cm więcej.

Jeśli kobieta chce wybrać to trzeba jej przedstawić cały wachlarz możliwości, a nie tylko projekty z pomieszczeniem gospodarczym gdzie będzie pompa ciepła. Jesteśmy na forum a nie w sklepie z nowymi technologiami.

Rozumiem, w projekcie plejada nie wchodzi się na wprost do salonu, natomiast wymagania energtyczne od 2021 roku sa tak wysrubowane że spokojnie można ogzrewać grzejnikami +bojler cwu+pv i to myslę na taki dom 25 ty za całość za to nie kupisz ani PC ani kotłowni z piecem i instalacją wodną tu wychodzi ok 40% tej ceny i co fajne masz ciepeko za darmo

DarekDawid
17-05-2020, 17:37
Może te nowe wymagania spełni ten projekt bardziej w nowoczesnym stylu niż Plejada. No i są obok siebie łazienki i przejście z garażu. Wada to dużo mostków termicznych, przez niezwartą bryłę, mała kotłownia.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-livo-termo-KRH1351

gawel
17-05-2020, 18:01
Może te nowe wymagania spełni ten projekt bardziej w nowoczesnym stylu niż Plejada. No i są obok siebie łazienki i przejście z garażu. Wada to dużo mostków termicznych, przez niezwartą bryłę, mała kotłownia.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-livo-termo-KRH1351

plejada ma przestarzałą i drogą elewację robisz modny kolor tynku bez tych pierdalasów i kolumienek i masz i taniej i ładniej. Czemu tak męczysz temat łazienki i wc w bliskim sąsiedztwie? Co to za problem potzrbujesz rurę do kibelka i tylko doprowadzenie wody do umywali i wc zimnej dajesz mały ogrzewacz przepływowy do mycia rąk do umywalki i problem załatwiony , rury z plastiku są tanie. Co ma celu w XXI wieku w dobie PV i rychłego zakazu palenia paliwami kopalnymi i gazem również duża (i jakakolwiek kotłownia)? Przecież to się stanie w ciągu kilku lat i pieniadze na kotłownię komin i wyposażenie to krew w piach zmarnowane pieiadze.

buduj i zyj
17-05-2020, 21:37
Plejada ma prosta zwarta bryle, natomiast nie podoba mi sie w niej :
maly wiatrolap
w drugiej lazience nie zmieszcze prysznica
duzo okien od strony polnocnej, ktore chcialabym ograniczyc:confused:.
Pomijajac fakt przeznaczenia tzw kotlowni na jakiekolwiek zrodlo ciepla
jestem w stanie przeznaczyc to pomieszczenie na pralnie, spizarnie i graciarnie wszelaka
a takie pomieszczenie sie przyda- nie wzniose wszystkiego na strych .
Natomiast garaz doklejony do domu tylko jedna krawedzia bardzo mi lezy:yes: