PDA

Zobacz pełną wersję : Automatyzacja i sterowanie ogrzewaniem podłogowym



mercucio1
14-05-2020, 11:30
Witam,

Zaczynam budowę domu parterowego ok 142m2 powierzchni użytkowej, który będzie ogrzewany systemem podłogowym poprzez piec gazowy kondensacyjny (jeszcze się nie zdecydowałem na markę) z wbudowanym regulatorem pogodowym. Moim końcowym celem jest możliwość sterowania każdej nitki ogrzewania podłogowego zdalnie za pomocą smartfona (awaryjnie na głównym sterowniku jak smartfony się rozładują - mało prawdopodobne w dzisiejszych czasach).

Po zakupie odpowiedniej mocy pieca gazowego kondensacyjnego (jednofunkcyjny) z regulatorem pogodowym, zbiorikiem na wodę (ok 120l) i rozdzielnicy zaworowej, przyjdzie czas na automatyzację systemu podłogowego i tutaj wasza pomoc, wiedza i doświadczenie naprawdę się przydadzą.

W związku z tym, że dopiero buduję mój dom to od pomieszczenia gospodarczego / kotłowni w którym będzie rozdzielnia z piecem gazowym, planuję rozciągnąć kable podtynkowo od Przewodowowego sterownika zaworów termostatycznych z dostępem do internetu (https://www.techsterowniki.pl/p/c-7-p) do każdego pokoju w którym zainstaluję Przewodowy czujnik pokojowy (Thttps://www.techsterowniki.pl/p/stt-2302-s). Oczywiście wspomniany sterownik będzie także podłączony do pieca gazowego, pompy podłogowej oraz do rozdzielni zaworowej (wszystko kablami), na której na powrotnym zaworze będzie założony Siłownik termoelektryczny STT (https://www.techsterowniki.pl/p/stt-2302-s) przeznaczony do automatycznego zamykania i otwierania zaworów zamontowanych na rozdzielaczach grzewczych. Żeby osiągnąć zamierzony efekt końcowy (czyli sterowanie przed smartfona) to dodatkowo do głównego sterownika musi zostać podłączony Moduł WiFi (https://www.techsterowniki.pl/p/wifi-rs). Opcjonalnie jeśli poza smartfonem chciałbym mieć alternatywne sterowanie to mogę zamontować Panel Kontrolny (https://www.techsterowniki.pl/p/m-7).

Teraz kilka pytań:


Czy w powyższym opisie o czymś zapomniałem/pominąłem co powinno zostać uwzględnione, żeby system działał bez zarzutu?
W powyższym opisie użyłem przykładów tech sterowniki, jaką firmę polecacie żeby wszystko działało bez awaryjnie i było jak najtańsze?
Czym się kierować podczas wyboru piec gazowy kondensacyjny vs system sterowania ? Kompatybilność to napewno, ale czy są też jakieś inne parametry na które powinienem zwrócić uwagę?
Czy mając na każdej nitce siłowniki termoelektryczne które będą otwierać i zamykać każdy zawór osobno, to czy potrzebuję Moduł zaworu mieszającego (https://www.techsterowniki.pl/p/i-1m) czy jest on już zbędny przy tak rozbudowanym systemie sterowania?
Jak znacie i polecacie jakieś konkretne piece gazowe, które świetnie sobie radzą z komunikacją z takim system automatyzacji i ogarnąc 142m2 powierzchni użytkowej to też będę bardzo wdzięczny za info.



Dzięki z góry za pomoc i pozdrawiam

kryzys
14-05-2020, 11:39
Najlepsze sterowanie podłogówką to brak sterowania , bezwład jest tak duży że dyskwalifikuje ale to moje zdanie jak ktoś lubi i bardzo chce wydać szmal na nic to jego sprawa.

Kaizen
14-05-2020, 11:46
Zapomniałeś o bezwładności podłogówki. To raz ustawiasz,, ewentualnie na rotametrach odrobinę podregulowujesz czy dostrajasz krzywą grzewczą i zapominasz. Jak otwarcie zaworu podniesie temperaturę powietrza o 0,1* po dwóch godzinach i temperatura dalej będzie rosła po dwóch godzinach od zamknięcia zaworu to jak tym chcesz sterować?

Chcesz pykać na smarku - montuj grzejniki.
Chcesz mieć komfort - zrób projekt podłogówki i zapomnij o sterowaniu zaworami ze smarka.

byq84
14-05-2020, 11:52
Tak jak napisali przedmówcy, podaruj sobie sterowanie kazdą pętlą, przy bezwładności betonu nie ma to sensu.
Jak masz potrzebę to zostaw sobie kable w ścianach, ja tak zrobiłem i po pierwszym sezonie wiem że nie będe montować pełnej automatyki.
Ewentualnie wyciągnij sobie sterownik pokojowy do najzimniejszego pomieszczenia i zepnij to z pogodówką. W przypadku dużych wachań temperatury sterownik w domu to wykryje i albo podgrzeje albo się wyłączy.

Ja od siebie z racji używania polecam Vaillanta 146/5-5 i do tego Multimatic VR700

mercucio1
14-05-2020, 11:55
Ale jak w takim razie wyregulować system żeby w sypialniach (strefa nocna) było chłodniej, a w strefie dziennej (salon/jadalnia/kuchnia) troche cieplej, a w nocy najlepiej żeby nie grzało wogóle w tej strefie dziennej?

Przy braku sterowania, Piec w takim razie działa na zasadzie jednego czujnika, który powinienem umieścic w najchłodniejszym pomieszczeniu np korytarzu ?

Czy w takim razie kupowanie pieca gazowego z regulatorem pogodowym też jest bezsensu ?

plamiak
14-05-2020, 11:58
Wystarczy raz wyregulować przepływy i zapomnieć.
Ale nie da się zmieniać temperatury w ciągu dnia przy podłogówce. Ale po co? Nic nie zaoszczędzisz, skomplikujesz układ.
Czujnik pogodowy jak najbardziej.

Kaizen
14-05-2020, 12:00
Ale jak w takim razie wyregulować system żeby w sypialniach (strefa nocna) było chłodniej, a w strefie dziennej (salon/jadalnia/kuchnia) troche cieplej, a w nocy najlepiej żeby nie grzało wogóle w tej strefie dziennej?

Od tego jest projekt podłogówki, żeby zgrać rozstaw rur i przepływ z obciążeniem cieplnym w danym pomieszczeniu (obciążenie zależy między innymi od temperatury wewnątrz pomieszczenia).

Co za różnica, kiedy grzeje jak w największe mrozy bez żadnego grzania temperatura we współcześnie ocieplonym domu spadnie z 1* w ciągu doby?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?342067-FLIRtuj%C4%99&p=7898381&viewfull=1#post7898381

Regulator pogodowy jest potrzebny do tego, żeby inną temperaturę wody kocioł wypuszczał przy +5 a inną przy -15* za oknem - czyli żeby dostosował moc do potrzeb. A odpowiednim podziałem tej mocy zajmuje się przepływ pospołu z rozstawem rurek (różnym w różnych pomieszczeniach).

mercucio1
14-05-2020, 12:02
Tak jak napisali przedmówcy, podaruj sobie sterowanie kazdą pętlą, przy bezwładności betonu nie ma to sensu.
Jak masz potrzebę to zostaw sobie kable w ścianach, ja tak zrobiłem i po pierwszym sezonie wiem że nie będe montować pełnej automatyki.
Ewentualnie wyciągnij sobie sterownik pokojowy do najzimniejszego pomieszczenia i zepnij to z pogodówką. W przypadku dużych wachań temperatury sterownik w domu to wykryje i albo podgrzeje albo się wyłączy.

Ja od siebie z racji używania polecam Vaillanta 146/5-5 i do tego Multimatic VR700

Dzięki za odpowiedź. Czyli jak dobrze rozumiem masz piec gazowy który podaje stałą temperature wody na całą podłogówkę, rotametrami kontrolujesz przepływ w każdej nitce (w ten sposób możesz obniżyć lub zwiększyć temp w danym pokoju), a sterownik Multimatic VR700 masz zamontowany w najzimniejszym pokoju (pewnie korytarz/hol), który najprościej włącza i wyłącza piec gazowy jak osiągnie zadaną temperaturę, tak ? Widziałem w opisie tego regulatora, że współpracuje z aplikacją na smartfonie, więc pozwala ci to na zdalne włączenie lub wyłączenie pieca manualnie, zgadza się?

plamiak
14-05-2020, 12:07
Rotametry co do zasady nie służą do okresowej regulacji - nimi ustawiasz przepływ raz na zawsze, potem możesz szafkę zabudować i zapomnieć o ogrzewaniu. Wbrew pozorom nie jest ekonomicznie uzasadnione zmienianie temperatury w pomiesczeniu w ciągu dnia, przy dużej bezwładności podłogówki nawet trudne.... Ale przekonasz się że to zaleta a nie wada.

byq84
14-05-2020, 12:14
Jest tak jak mówisz. Pokoje reguluje rotametrami, na siłowni np mam mniejsze przepływy i jest 1 C mniej.
Sterownik VRC700 jest na piecu i używam tylko sterowania pogodowego, zastanawiam się czy może go nie przenieść do mojego gabinetu obok kotłowni. Kilka razy zdarzyło się przy ostrych wichurach że w domu spadła temperatura o 1 C a czujnik pogodowy tego nie wykrył. Generalnie można z tym żyć podbijając 0,5 c na VRC700 ręcznie.
Sterowanie ze smarftona pominąłem, pomimo że ponad 15 lat pracuje w IT, Vaillant zyczy sobie za taki moduł kolejne 1000 pln

Tutaj masz opis co jest najekonomiczniejsze -> http://vaillant-partner.pl/abc-ogrzewania/regulator-pogodowy-pokojowy-wybrac/

Kaizen
14-05-2020, 12:18
Kilka razy zdarzyło się przy ostrych wichurach że w domu spadła temperatura o 1 C

Wentylacja grawitacyjna, której wydajność w takich warunkach drastycznie wzrosła, a tym samym wzrosło obciążenie cieplne?

byq84
14-05-2020, 12:23
Tak mam zwykła wentylację, dwa albo trzy razy gdy były wichury że zrywało drzewa spadła w domu zrobiło się ewidetnie zimniej, a że lubimy ciepło to albo odpaliłem kominek albo podniosiłem o 0,5 C na regulatorze pieca.

mercucio1
14-05-2020, 13:11
Dzięki za odpowiedzi i wyperswadowanie mi tego niepotrzebnego i kosztownego przedsięwzięcia :)

kryzys
14-05-2020, 15:33
No i bardzo dobrze , dodam że ewentualne wyłączenie grzania jakiegoś pokoju na czas w pracy powoduje zwiększone zapotrzebowanie energi aby to znów wygrzać ale już następnego dnia a nie tego samego dlatego leciutko ale stale no i zaoszczędzisz grosza .

gondoljerzy
17-05-2020, 21:58
Piszecie o bezwładności betonowych posadzek. Ciekawe jak wygląda sens (lub bezsens) sterowania przepływami w pętlach przy cieńszej i lżejszej wylewce anhydrytowej?

Jaro 78
17-02-2021, 20:52
Proszę doradźcie.
Mam zamontowane ogrzewanie podłogowe w całym domu zasilane będzie PCG. Zamontowana rekuperacja. Czy jest sens montować sterowanie w każdym pokoju czy tylko dwa sterowania w jakiś głównych punktach, czy wyregulować na przepływach.

Instalator 1 mówi że nie ma sensu zakładania sterowania w każdym pomieszczeniu ponieważ rekuperacja i tak dąży do wyrównania temp. w całym domu.
Proponuje 1 lub 2 sterowania w głównym miejscu a resztę wyregulować na przepływach. ( tylko jak będę miał w salonie więcej gości zrobi się ciepło i odłączy ogrzewanie czyli w pokojach też wyłączy)

Instalator 2 proponuje sterowanie w każdym pokoju plus łazienki bo rekuperacja nie ma nic do ogrzewania.

Pomóżcie