PDA

Zobacz pełną wersję : Dom do 35 m2 - to wyzwanie - ma być wygodnie, ładnie, tanio - możliwe?



Redakcja
14-05-2020, 13:17
Zadanie budowlane, które zafascynowało wielu. Podzielcie się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami - jak zaplanować i zbudować dom bez pozwolenia na budowę - do 35 m2?

an-bud
15-05-2020, 08:46
Witam.
Przez przypadek w poprzednim moim poście można znaleźć prawie całą wizualizację mojego małego domku (przed drobnymi zmianami);) Czy to się liczy?
Szkielet daje możliwość oszczędności powierzchni użytkowej domku... płyta fundamentowa też jest z 10 razy "lżejsza" pod szkielet od murowanego....dach - wiązary deskowe -całkowity koszt takiego dachu to tylko kila setek złotych....
Pozdrawiam J.A.
ps. jak chcesz zawsze znajdziesz sposób, jak nie... zawsze znajdziesz problem ;)

kryzys
15-05-2020, 09:05
Mnie samemu po głowie chodzi taki mały domek postawić gdzieś bo obecnie w 2 osoby mieszkamy na 120m2 parteru plus całe poddasze i chętnie bym sobie taki mały postawił potem przekształcił na normalny dom i same plusy w tym widzę bo za ogrzewanie to symboliczne kwoty jednym słowem same plusy a budować można z silki 18cm a potem po czasie zgłosić docieplenie i po sprawie .

kryzys
15-05-2020, 16:20
E tam pachnie mi to reklamą , nie ma większej satysfakcji samodzielnej budowy takiego domu istna frajda .

flixoflixo
20-05-2020, 19:12
35 metrów to dobre na budę dla psa :D:D:D

kryzys
21-05-2020, 19:24
35 metrów to dobre na budę dla psa :D:D:D

Tak Polak bogaty więc te 400m2 trzeba mieć a potem w kufajkach siedzą bo na opał nie ma , same bohatyry .
A i kredyt na 40 lat obowiązkowo to oczywiste .

bajprzeznet
22-05-2020, 01:24
Tak Polak bogaty więc te 400m2 trzeba mieć a potem w kufajkach siedzą bo na opał nie ma , same bohatyry .
A i kredyt na 40 lat obowiązkowo to oczywiste .

To już 40? Kiedyś na 30 wszyscy brali, no ale tak potrzeby rosną :)

A tak serio - na tym forum większość buduje raczej "normalne" domy , a połowa budujących do tego metrażu dodaje jedno "zero" więc o czym mowa :)

Jest masa projektów, masa filmów na YT, tak naprawdę jest to alternatywa dla kawalerki itp - jakbym miał kupić za 100 tys kawalerkę 28m2 to wolałbym kupić kawałek ziemi i budować 35m2 w szkielecie. Bez dwóch zdań
I szanuje ludzi którzy z braku kasy lub nie chcąc brać kredytów idą w takie rozwiązania, czasem człowiek nie jest w stanie wyżej skoczyć, więc idzie na kompromis i za to też szacun.
Druga sprawa to takie domki jako letniskowe, nad jeziorem itp, też fajna sprawa.

Oczywiście trzeba pamiętać ze 35m2 jest to powierzchnia zewnętrzna tak więc metraż użytkowy jest mniejszy, moim zdaniem i tak to tysiąc razy lepsze niż kawalerka (chyba że ktoś chce/musi mieszkać w centrum miasta)

kryzys
22-05-2020, 10:49
Dokładnie , sam mieszkam na 120m2 z żoną i twierdzę że na tych 35-ciu też spokojnie bym mieszkał , na poddaszu dwie sypialnie po przekształceniu można zrobić , szkielet czy murowany jak kto woli ale budując z silki 18cm czy szkielet zyskuje się trochę więcej przestrzenia i na samym dole mamy juz 30m2 a znam ludzi którzy mieszkają w bloku 36m2 dwa pokoje w piątkę ja nawet na ich miejscu minuty bym nie myślał i stawiał a w dodatku kasy by starczyło ze sprzedaży tego mieszkanka na działkę .

an-bud
25-05-2020, 04:14
35 metrów to dobre na budę dla psa :D:D:D
Punkt widzenia zmienia się..... dla bezdomnego by był to pałac ;););)

kryzys
25-05-2020, 09:39
Punkt widzenia zmienia się..... dla bezdomnego by był to pałac ;););)

Dokładnie , ale to pewnie pisał synalek tatusia .

Elfir
25-05-2020, 11:22
Tak małe domy są w większości po prostu wynikiem braku kasy na większe a nie świadomego wyboru.
Argument, ze rodziny gnieżdżą się w małych mieszkaniach i jakoś żyją jest od czapy, bo więźniowie też mają małe cele. Ale to nie jest wybór tylko konieczność. Kluczowe jest słowo "jakoś". Nie ma nic wspólnego z komfortem. Bardziej z przymusem.

kryzys
25-05-2020, 14:29
Ale ja jak bym miał mieszkać w takim segmencie co teraz się buduje po 400 tys i masz 2 metry trawnika na którym nawet grila nie można rozpalić bo po straż miejską dzwonią a w takim 35 to wolę ten 35 na uboczu niż tych nowoczesnych szeregowcach gdzie tylko garaż i nic poza tym i w sumie to prawie blok ,

Elfir
25-05-2020, 14:57
A zimą i w niepogodę będziesz z rodziną siedział sobie ściśnięty na jednej małej kanapie wgapiając się w telewizor, bo na jakąkolwiek aktywność więcej miejsca nie będzie. Albo leżał w łóżku na antresoli, uważając, by się nie stuknąć głową o sufit.

W kawalerce w mieście łatwiej wyjść na miasto, żeby skorzystać z jakiś atrakcji (siłownia, pub, pływalnia, kino). Pod miastem to już wyprawa wymagająca samochodu. W mieście nastolatek sam sobie pojedzie komunikacją do kumpla, jak będzie miał dość ścisku w klatce z rodziną.

kryzys
26-05-2020, 10:05
To mam zrozumieć że ten w tym domku 35 nie może wyjść na miasto a ten z bloku 36m2 już może ? nie dajmy się zwariować jak się chce to znajdą się wady i zalety wszystkiego dosłownie wszystkiego , ktoś powie że duży dom to dopiero wariactwo przesiaduje człowiek w jednym pokoju a w drugim śpi a ma ich 5 czy sześć (ja) a ogrzewać i sprzątać itp trzeba wszystkie więc punkt widzenia zależy od patrzącego .

bajprzeznet
26-05-2020, 22:20
Elfir zgadzam się że chęć budowy takiego domku i zamieszkania w nim wynika z braku kasy, to chyba oczywiście - no chyba że ktoś jest masochistą :)

Ale nie zgadzam się z tym że :
- nie jest to świadomy wybór. Owszem jest, jest to wybór że ktoś nie chce lub nie może przeznaczyć więcej $$ na budowę domu, czyli rezygnuje z czegoś, owszem z braku kasy lub braku chęci brania kredytu.

- Że kawalerka 30m2 ma więcej plusów niż taki domek.
Jeśli ktoś chodzi na basen, siłownie, kurs językowy czy zumbe to zawsze wybierając życie poza miastem musi się liczyć z dojazdami, a ktoś kto chce mieszkać za miastem reguły nie jest bywalcem knajp przy każdej deszczowej pogodzie :)

Uznajmy wprost - życie na 30m2 czy to w domku czy w bloku zawsze jest ciasne, i ma sporo minusów. Kwestia gdzie chcemy mieszkać - miasto czy wieś i to jest fundamentalna sprawa. Tak samo nie wyobrażam sobie żeby w takim domku czy kawalerce mieszkać np. z dwójką dzieci, w obu przypadkach mówimy raczej o 1-2 osobach i tyle.

A Paradoks jest taki że w cenie takiej kawalerki można mieszkać na wsi w podobnym metrażu i tylko dlatego są ludzie którzy się na to decydują :)

an-bud
27-05-2020, 07:13
A zimą i w niepogodę będziesz z rodziną siedział sobie ściśnięty na jednej małej kanapie wgapiając się w telewizor, bo na jakąkolwiek aktywność więcej miejsca nie będzie. Albo leżał w łóżku na antresoli, uważając, by się nie stuknąć głową o sufit.

W kawalerce w mieście łatwiej wyjść na miasto, żeby skorzystać z jakiś atrakcji (siłownia, pub, pływalnia, kino). Pod miastem to już wyprawa wymagająca samochodu. W mieście nastolatek sam sobie pojedzie komunikacją do kumpla, jak będzie miał dość ścisku w klatce z rodziną.
masz misję uszczęśliwiania ludzi na siłę ?;) jak chcesz zawsze znajdziesz sposób jak nie zawsze znajdziesz problem. Obecnie mieszkam w większym domku ale używam mniejszą powierzchnię niż taki mały domek. Ogrzewam jednak cały i cały sprzątam, dlatego z całą świadomością zbuduje sobie właśnie taki na zgłoszenie ;) zmieszczę się w nim spokojnie .... nawet z kotem (z tym w głowie też :rolleyes:) ogrzewanie / chłodzenie włączę przez telefon kilkanaście minut przed dotarciem do domku...wszystko co potrzebuję pod ręką i prawie zero kosztów utrzymania....własny prąd itd.

kryzys
27-05-2020, 09:34
Brawo ty .:yes: też bardzo poważnie rozważam takie rozwiązanie tym bardziej że mieszkamy już tylko w dwójkę .

Elfir
27-05-2020, 11:33
To mam zrozumieć że ten w tym domku 35 nie może wyjść na miasto a ten z bloku 36m2 już może ? .

Napisałam ŁATWIEJ - bo nie wymaga to wyprawy samochodem. Ma to znaczenie zwłaszcza dla rodzin z dzieckiem. Pod miastem zwykle trzeba je wszędzie wozić, bo komunikacja publiczna jeździ rzadko lub wcale.
Czytasz wybiórczo, żeby dopasować do swojej tezy.

Elfir
27-05-2020, 11:34
masz misję uszczęśliwiania ludzi na siłę ?;) .

WTF? :bash:
Co ma wspólnego wypowiedzenie moich poglądów z uszczęśliwianiem?
Buduję wielkie domy na złość ludziom i zmuszam ich do zamieszkania na 200m2, czy co?

Nadinterpretacja lvl expert. Witki opadają.

an-bud
27-05-2020, 15:53
Tak małe domy są w większości po prostu wynikiem braku kasy na większe a nie świadomego wyboru.
Argument, ze rodziny gnieżdżą się w małych mieszkaniach i jakoś żyją jest od czapy, bo więźniowie też mają małe cele. Ale to nie jest wybór tylko konieczność. Kluczowe jest słowo "jakoś". Nie ma nic wspólnego z komfortem. Bardziej z przymusem.
To przeczytaj ze zrozumieniem co tu wylałaś z kompa.... i spróbuj zrozumieć iż dla mnie mały dom jest bardziej komfortowy od dużego....choćby mniej do sprzątania....zdaje sobie sprawę że ludzie mogą mieć duży dom zagracony durnostojkami ...bo lubią do późnej nocy wycierać z nich kurz (moja pierwsza zona była taka głupia i teraz mam na to alergię ;))

"Co ma wspólnego wypowiedzenie moich poglądów z uszczęśliwianiem?
Buduję wielkie domy na złość ludziom i zmuszam ich do zamieszkania na 200m2, czy co?

Nadinterpretacja lvl expert. Witki opadają."

To nie były poglądy tylko kpiny z małego domku.....
Mimo to pozdrawiam :rolleyes:

Elfir
27-05-2020, 17:01
nie znam nikogo, poza tobą, kto przeprowadziłby się z kawalerki do większego metrażu i narzekał na sprzątanie lub nadmiar miejsca. Wszyscy zachwalają przestrzeń, zwłaszcza możliwość prywatnego odseparowania się na jakiś czas od reszty rodziny we własnym pokoju. jakoś nikt nie marzy o powrocie do małego metrażu. Raczej zastawiają się jak powiększyć dotychczasowy.
Mnie się o wiele wygodniej sprząta pustą przestrzeń podłogi na niecałych 150m2 niż zagracone mieszkanko 48 m2 w którym wcześniej mieszkałam, gdzie każdy mebel trzeba było odstawiać albo wymijać, by przejechać odkurzaczem. Gdzie obijał się człowiek wiecznie o narożniki mebli. Gdzie w łazience było tak ciasno, że mieścił sie prysznic 70x70. Gdzie pranie trzeba było suszyć w salonie. Gdzie w kuchni wiecznie brakowało blatu roboczego, lodówka była tylko podblatowa a o zabudowie piekarnika można było pomarzyć.

Ja nie komentowałam sytuacji w której ktoś mieszka sam, ale teksty o rodzinach z dziećmi, którym rzekomo komfortowo mieszka się (lub mieszkałoby się teoretycznie) na przestrzeni wielkości mojego salonu. Kiedy wpadają dzieci szwagra do nas, to i salon jest za mały na ich harce.

an-bud
27-05-2020, 19:52
Przypadkiem nigdy nie mieszkałem w kawalerce.... ale mieszkałem w "domku " na kółkach,prawie 8m2. Mieszkałem w mieszkaniu około 40m2 potem w dwa razy większym, domku i domku troszkę wielkim ponad 500m2....jedno okno do umycia w każdym tygodniu przez rok...i od początku....;) za żadne pieniądze nie będę mieszkał w blokowym mieszkaniu, obecnie zamieszkuje w domku około 100m2. WSZYSCY to nie WSZYSCY.... dla mnie nie do przyjęcia są schody, nawet jeden stopień mi przeszkadza (złam nogę to pogadamy). Pierwszy projekt domku robiłem....chyba 40 lat temu.... troszkę orientuje się w tym temacie;)widziałaś kawałek mojego projektu? Ma chyba wszystko co można chcieć..... raczej ja chcę a mam bardzo wysokie wymagania... dla ułatwienia dodam że gotowca tylko ja widziałem:p Osobiście uważam że można w takim domku normalnie mieszkać nawet z rodziną....trzeba tylko troszkę "naciągnąć" projekt ....ale legalnie dla dwóch osób według mnie przyzwoity bez naciągania.

ps. wszyscy nie mają szwagrów ze stadem bachorów ;)

dodałem kawałek mojego małego domku ....https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/97101901_1478487342331622_6305976292290330624_o.jp g?_nc_cat=107&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=wDEJ5qb-s_wAX9B8YlQ&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=533ddb3efef5c51a50ff0ef46ae8ccd2&oe=5EF2ED9D

Elfir
27-05-2020, 20:15
tylko parterówka. Miałam złamaną nogę więc wiem :)
U mnie jedyną przeszkodą do parterówki była mikroskopijna działka. Nie chciałam mieszkać w parterówce 35 m2, bo to byłoby tylko pogorszenie warunków mieszkaniowych.

Co do szwagra - nie mam własnych dzieci. Więc to, jak się dzieci zachowują w domu wiem, kiedy mnie odwiedzają. Inni ludzie miewają swoje dzieci.

***
na rysunku widzę jedynie kanapę. A gdzie łózko? Szafy? Dwa stoły na komputery stacjonarne? Szafkę na gry planszowe i bibliotekę na książki? miejsce na pralkę i suszenie prania, wygodną łazienkę z prysznicem pod którym nie obija się łokci o ścianki (już nie mówię o wannie)? Stół, przy którym mogą usiąść goście?

Jak się nie ma stacjonarnego hobby i całe życie polega na siedzeniu poza domem, to nawet kawalerka nie jest potrzebna, ale starczy pokój u rodziców :D

an-bud
27-05-2020, 20:58
choć w jednym się na początek zgadzamy ...parterówka ;) trzeba być tylko minimalistą aby się zmieścić w małym domku..... mam kilka pomysłów jak upchnąć.... książki..... z ciuchami nie mam problemow...zauważyłem jak miałem iść do lekarza że nie mam się w co ubrać, chodzę cały czas w ciuchach roboczych;) Miesiąc temu miałem wypadek i do tej pory funkcjonuję na tabletkach przeciw bólowych....dziwne ze żyję....bo w cuda nie wierzę;)
Może następny będzie troszkę większy, dobrze że mam w rezerwie warsztat.

Elfir
28-05-2020, 00:44
w odwiedziny do kogoś tez w roboczych? :)

Parterówka - zwróć uwagę, że wszelkie dyskusje o takim domku rozpoczynają się od "zrobię antresolę" - co jest zrozumiałe, bo szuka się na siłę sposobów na powiększenie za małego do komfortowego funkcjonowania metrażu. Czyli w sumie robienie poddasza i schodów :)

Ja pomijam zupełnie kwestię takiego domu dla singla. Bo może zawozić rzeczy do prania do pralni, spać na kanapie w salonie i stołować się w miejscu pracy. Więc ani pralka, ani suszarka, ani łózko, ani kuchnia potrzebne nie będą.

Ale już para? Ale taka standardowa, a nie para globtroterów, która wpada do domu na tydzień i rusza w świat dalej : ) Dwoje ludzi mających różne pomysły na spędzanie czasu, różne hobby, mających czasem potrzebę izolacji dla uspokojenia nerwów (np. po kłótni), przyjmująca odwiedziny.

Rodzina z dzieckiem to już zupełny hardkor i głownie o wypowiedź kryzysa mu chodziło, że uznawał zamieszkanie z dzieckiem za optymalne na takim metrażu.

bajprzeznet
28-05-2020, 03:50
Ale się fajna dyskusja zrobiła :)
Bardzo dużo kiedyś myślałem nad taką koncepcją i moim zdaniem,

Domek o takiej powierzchni ma sens, ale pod paroma względami np.
- dysponujemy działka i ograniczonymi środkami na budowę
- mamy malutkie mieszkanie które chcemy sprzedać a pieniądze przeznaczyć na budowę
- mamy ograniczone środki czy to własne czy kredytowe i nie chcemy/możemy ich zwiększyć.

Plusy budowy takiego domku na zgłoszenie?
- Uproszczone formalności w pierwszym okresie (potem jeśli chcemy go przekształcić w mieszkalny i tak musimy pozałatwiać sporo rzeczy)
- Brak dużych kosztów typu projekt + adaptacja + KB
- możliwość samodzielnej i dosyć szybkiej budowy wraz z instalacjami
- prostota wielu rozwiązań jak ogrzewanie, elektryka, woda itp, łatwo wszystko ogarnąć samemu, a nawet fachowcy nie zawołają majątku.

Trzeba też pamiętać jednak o paru aspektach:
- Nie każdy MPZP lub WZ zezwala na budowę budynków rekreacyjnych lub tymczasowych
- Przekształcenie takiego domku w budynek mieszkalny to trochę formalności i koszt 4-5 tysięcy złotych
- trzeba na bieżąco monitorować czy nagle nie zmienią się przepisy co do takich budynków i np przekształcenie okaże się nieopłacalne.
- trzeba się nastawić na masę kompromisów i sensowne zagospodarowanie tej "przestrzeni" :) Widziałem z dwa przypadki takich domków które były tak niepraktycznie urządzone że wydawały się mniejsze niż przyczepa...

Dla mnie aby taka inwestycja miała sens to koszt budowy takiego domku do stanu deweloperskiego powinien wynieść nie więcej niż 40-50 tysięcy plus ewentualne koszty przekształcenia itp. Mówię o samym domu bez działki, ogrodzenia itp.
Aby taka kwota była realna trzeba zabrać się za to w dużej mierze samemu.
Nie ma co też wierzyć że postawimy taki domek prawie do zamieszkania za 25 tysięcy, chyba ze parę lat temu.


Jeśli mamy na taki domek budując go sami wydać np 100 tysięcy to moim zdaniem już warto myśleć o czymś odrobinę większym na PnB i mającym nawet ok 50m2 w parterze.

Opcja dla 1-2 osób, więcej raczej odpada bo jak pisze Elfir byłby to hardkor :)

an-bud
28-05-2020, 09:18
***
na rysunku widzę jedynie kanapę. A gdzie łózko? Szafy? Dwa stoły na komputery stacjonarne? Szafkę na gry planszowe i bibliotekę na książki? miejsce na pralkę i suszenie prania, wygodną łazienkę z prysznicem pod którym nie obija się łokci o ścianki (już nie mówię o wannie)? Stół, przy którym mogą usiąść goście?

Jak się nie ma stacjonarnego hobby i całe życie polega na siedzeniu poza domem, to nawet kawalerka nie jest potrzebna, ale starczy pokój u rodziców :D


jest łóżko w sypialni 1,5 x 2mi też wnęka na szafę zabudowaną 1 x 2.6m... dwie ściany w sypialni zagospodarowane na regały z książkami...
Komputer stacjonarny oddałem do muzeum, mam laptopy :) zresztą chyba też z tego powodu rzuciłem robotę za biurkiem i szkoda mi było się denerwować na pijaków i partaczy na budowach ;)...krzesło mnie bolało od siedzenia;)a sypialnia ma tylko 6,27 m2

w łazience na 3,6 m2 zmieściłem pralkę i osobną suszarkę, prysznic 90 cm, umywalkę, szafkę 1 x 2,6 m i 30cm głębokości i nawet wc wlazło :)

kuchnia -lubię coś upitrasić więc też musi mieć zmywarkę,kuchenkę i lodówkę....zmieszczę to w ciągu roboczym 3,3 metra, jest jeszcze dodatkowa szafa przy wejściu w salonie i pieco kominek w którym przysłowiowym wiadrem szyszek ogrzeje ten domek.... ale i podłogowe elektryczne jak i też klima grzejąca i chłodząca . Na ściance osłaniającej łóżko telewizor...nad regał a pod biurko.... Całość dobrze ocieplona pianką, szyby minimum x3 ale może lepiej. Zamiarem moim był domek samowystarczalny... ale nie zamienię go na żaden nawet kilka razy większy :)

an-bud
28-05-2020, 09:38
Dla mnie aby taka inwestycja miała sens to koszt budowy takiego domku do stanu deweloperskiego powinien wynieść nie więcej niż 40-50 tysięcy plus ewentualne koszty przekształcenia itp. Mówię o samym domu bez działki, ogrodzenia itp.
Aby taka kwota była realna trzeba zabrać się za to w dużej mierze samemu.
Nie ma co też wierzyć że postawimy taki domek prawie do zamieszkania za 25 tysięcy, chyba ze parę lat temu.


Jeśli mamy na taki domek budując go sami wydać np 100 tysięcy to moim zdaniem już warto myśleć o czymś odrobinę większym na PnB i mającym nawet ok 50m2 w parterze.

Opcja dla 1-2 osób, więcej raczej odpada bo jak pisze Elfir byłby to hardkor :)


Jeżeli chodzi o koszty to pogadamy jak go zrobię....jestem troszkę optymistą i mam możliwości zrobienia prawie wszystkiego własnymi łapkami...czasem szwagra wykorzystam do pomocy i Adama MK :) okna muszę zrobić osobiście.... zależy mi na efekcie "wychodzenia" szyb z belek i wolę to zrobić sam niż tłumaczyć komuś jak to ma wyglądać :) meble też .... lubię stare drewno łączone z metalem... kominek zrobię nawet z zamkniętymi oczami :) Jak przekroczę dziesięć tysięcy to się zdziwię... a za tyle nie dostaniesz nawet mojego kominka :)

Elfir
28-05-2020, 11:01
czyli zakładasz dla dwóch osób łóżko 140 cm? (140 cm materac i 10 cm na ramę łózka?)

Ja mam akwarium, dwa stacjonarne komputery (komputer gracza i projektanta), kolekcję gier planszowych, duże biurko do rysowania, miejsce do przechowywania dekoracji (robię dekoracje na święta, wieńce), wygodny stół, przy którym mogę urządzić urodziny dla rodziny, kanapę na której mogę leżeć w dwie osoby., szerokie łóżko z dostępem z dwóch stron, szafkami nocnymi, łazienkę z pełnym programem.
I to tylko dla 2 osób.
Nie wyobrażam zmieszczenia tego na 35 m2.

jak_kolwiek
28-05-2020, 18:53
Jeżeli chodzi o koszty to pogadamy jak go zrobię....jestem troszkę optymistą i mam możliwości zrobienia prawie wszystkiego własnymi łapkami...czasem szwagra wykorzystam do pomocy i Adama MK :) okna muszę zrobić osobiście.... zależy mi na efekcie "wychodzenia" szyb z belek i wolę to zrobić sam niż tłumaczyć komuś jak to ma wyglądać :) meble też .... lubię stare drewno łączone z metalem... kominek zrobię nawet z zamkniętymi oczami :) Jak przekroczę dziesięć tysięcy to się zdziwię... a za tyle nie dostaniesz nawet mojego kominka :)

i tutaj wszystko się rozwiązało. Kolega Adama MK, wszystko robi sam. Fragment o cenie kominka genialny.

Elfir - proponuje skończyć bezcelową dyskusję (mimo, że według mnie - masz rację)

vvvv
28-05-2020, 20:10
- dysponujemy działka i ograniczonymi środkami na budowę

No będzie domek na malutkiej działeczce 2,5ha i obok prawie 1 ha lasu. Domek do mieszkania, nie letniskowy. Oczywiście nawet 200m2 czy 300m2 mogę postawić, ale po co.


Opcja dla 1-2 osób, więcej raczej odpada bo jak pisze Elfir byłby to hardkor :)
To powiedz to tysiącom rodzin, które mieszkają lub mieszkały i wychowały się w mieszkaniach o pow. 30-35 m2. Sam znam klika osób, które się wychowały na takim metrażu.


czyli zakładasz dla dwóch osób łóżko 140 cm? (140 cm materac i 10 cm na ramę łózka?)
Co w tym dziwnego? Obecnie ma łóżko dla dwóch osób właśnie 140cm. Ramę sam robiłem. Zagłówek zresztą też. Jest super.



Ale już para? Ale taka standardowa, a nie para globtroterów, która wpada do domu na tydzień i rusza w świat dalej : ) Dwoje ludzi mających różne pomysły na spędzanie czasu, różne hobby, mających czasem potrzebę izolacji dla uspokojenia nerwów (np. po kłótni), przyjmująca odwiedziny.

No właśnie tak dla pary. Różne hobby, przyjmująca gości itp itd.



Rodzina z dzieckiem to już zupełny hardkor i głownie o wypowiedź kryzysa mu chodziło, że uznawał zamieszkanie z dzieckiem za optymalne na takim metrażu.
Jako alternatywa dla ,mieszkania w bloku. :rolleyes:


... wszystko robi sam. ...


A co w tym dziwnego, że robi wszystko sam? Żaden problem zrobić mebel czy nawet kominek.


Elfir - proponuje skończyć bezcelową dyskusję (mimo, że według mnie - masz rację)
Oczywiście, że nie ma racji. Ja za kilka lat będę mieszkał, żył i pracował w taki domu, I to bardzo komfortowo. :wiggle:

an-bud
29-05-2020, 04:09
czyli zakładasz dla dwóch osób łóżko 140 cm? (140 cm materac i 10 cm na ramę łózka?)

Ja mam akwarium, dwa stacjonarne komputery (komputer gracza i projektanta), kolekcję gier planszowych, duże biurko do rysowania, miejsce do przechowywania dekoracji (robię dekoracje na święta, wieńce), wygodny stół, przy którym mogę urządzić urodziny dla rodziny, kanapę na której mogę leżeć w dwie osoby., szerokie łóżko z dostępem z dwóch stron, szafkami nocnymi, łazienkę z pełnym programem.
I to tylko dla 2 osób.
Nie wyobrażam zmieszczenia tego na 35 m2.

....problemy stwarzają ludzie...sięgając pamięcią do przeszłości, były dawno temu ograniczenia projektowe dom 220m2 Ostatecznie + 50m2 przy prowadzeniu działalności gospodarczej... i ledwo się w tych ograniczeniach mieściłem,czasem naciągając projekt bo poniżej 190cm w świetle konstrukcji liczyło się 50%.....itd.
Nawet mi przez myśl nie przeszło aby przekonać Ciebie do zamieszkania na 35m2 ...raczej około trzydziestu bo 35 to powierzchnia całkowita,a to w tym przypadku robi wielką...
Jeden lubi to inny tamto....innego stać na to, drugiego na mniej lub więcej ;) Ty urządzasz urodziny, ja mam prawie wszystkich w piachu. siostra na stałe wyjechała mówiąc że ma w dupie POLSKĘ widząc tu czarno przyszłość,,.... jeden mój syn też z mamusią wyjechał. Kolejny zrobił to samo z tym że w innym kierunku i z i inną mamusią..... ale jeden został.... z tą różnicą że w piachu... Widać z mojej historii że ja jestem stały.... tylko one wredne się zmieniają ;) mi tak zostało i dobrze mi z tym :rolleyes:

an-bud
29-05-2020, 04:25
i tutaj wszystko się rozwiązało. Kolega Adama MK, wszystko robi sam. Fragment o cenie kominka genialny.

Elfir - proponuje skończyć bezcelową dyskusję (mimo, że według mnie - masz rację)


Częściowo mnie ...rozgryzłeś;) lecz tylko to co napisałem wprost :rolleyes:
Między wierszami jest pokazana inna technologia budowy na której można dużo oszczędzić...

an-bud
29-05-2020, 07:24
Oczywiście, że nie ma racji. Ja za kilka lat będę mieszkał, żył i pracował w taki domu, I to bardzo komfortowo. :wiggle:


i widok podobny do mojego... żadnego sąsiada po horyzont... bezcenne :rolleyes:

kryzys
29-05-2020, 08:59
Budować i nie pytać o zdanie czy opinię kogokolwiek ,od dziesiątek lat wiemy że Polak ma coś takiego jak POSTAW SIĘ A ZASTAW SIĘ budują domy po 300 czy 400 m2 (kredyt 40 lat) a potem dzieciarnia fru i siedzi w jednym zagrzybionym pokoiku bo na opał nie wystarcza , Skandynawy budują domki po 40 czy 60m2 a mają kasy 5 razy więcej od nas ale oni mają normalnie w głowach a nie nasrane .

Elfir
29-05-2020, 10:22
kryzys - ja tam widzę w ogłoszeniach o nieruchomościach oferty dużo większych domów jednorodzinnych.
Są małe domki - ale nie jako docelowe domy, tylko letniaki, które są popularne w Szwecji czy Finlandii.

vvvv
29-05-2020, 13:13
i widok podobny do mojego... żadnego sąsiada po horyzont... bezcenne :rolleyes:
:yes:
Do tego będzie wielki ogród warzyno-owocowy. W tamtym roku na jesień posadzone 30 szt. drzewek owocowych. Akurat za te 5 lat będą w pełni owocowały. No i jeszcze dużo innych rzeczy będzie.

Budować i nie pytać o zdanie czy opinię kogokolwiek
Kogo chcesz pytać o opinię? Przeglądnij posty to może rozumiesz. Jeszcze napisz, że sam coś zrobisz. Malutki domek i jeszcze chcesz sam coś zrobić? Skandal. Panie skandal. Zresztą jak można żyć w takim małym domku.

,od dziesiątek lat wiemy że Polak ma coś takiego jak POSTAW SIĘ A ZASTAW SIĘ budują domy po 300 czy 400 m2 (kredyt 40 lat) a potem dzieciarnia fru i siedzi w jednym zagrzybionym pokoiku bo na opał nie wystarcza ,
Przecież są teraz kredyty z odwróconą hipoteką. Dostaną kasę od banku żeby utrzymać takie domy. :lol2:

Skandynawy budują domki po 40 czy 60m2 a mają kasy 5 razy więcej od nas ale oni mają normalnie w głowach a nie nasrane .
Ja nie wiem jak tam jest, ale od dawna wiem, że będę żył w takim małym domku. Nam wystarczy.
No i jeszcze jedno. Żaden nygus, pusztak czy leming w ciasnych spodniach się do mnie nie przywali, jak będę chciał spopielić kilka badyli ze swojego lasu.

Elfir
29-05-2020, 22:16
budują domy po 300 czy 400 m2 (kredyt 40 lat) a potem dzieciarnia fru i siedzi w jednym zagrzybionym pokoiku bo na opał nie wystarcza .


Bo pomiędzy 35 m2 a 300m2 to już żadnej alternatywy powierzchniowej dla domów nie ma? Albo klitka albo pałac?

flufy
29-05-2020, 23:37
35 metrów to dobre na budę dla psa :D:D:D


A śmiej się. Obecnie sam zajmuję taką powierzchnię w domu u rodziców. Oni we 2-dwoje na 1 piętrze, ja sam na 2 piętrze gdzie również są 3 sypialnie, kuchnia, łazienka, przedpokój. I co? Z tego zajmuję jedną sypialnię, tą średnią powierzchniowo bo 15m2, kuchnia ma 8,75m2, przedpokój 5,4m2, łazienka 4,7m2. W sumie 33,85m2 co w zupełności mi wystarcza. Reszta pokoi się kurzy i stoi odłogiem. 2-dwoje rodzeństwa dawno wyfruneło. Jakby nie ja to i całe pietro by tak stało nie używane. A ogrzewać trzeba te 40-50m2. Na dole każde z rodzicow zajmuje po 1 pokoju, w trzecim mają salon.

Pytanie czy można postawić tej wielkości dom całoroczny? Chyba tak. Nawet przybywa projektów tak małych domów. Także już całorocznych, a nie letniskowych jak dawniej.

Przykład tylko pierwszy z brzegu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-letniskowego-lido-c-dom-mieszkalny-caloroczny-z-antresola-SLN2557


Budować i nie pytać o zdanie czy opinię kogokolwiek ,od dziesiątek lat wiemy że Polak ma coś takiego jak POSTAW SIĘ A ZASTAW SIĘ budują domy po 300 czy 400 m2 (kredyt 40 lat) a potem dzieciarnia fru i siedzi w jednym zagrzybionym pokoiku bo na opał nie wystarcza , Skandynawy budują domki po 40 czy 60m2 a mają kasy 5 razy więcej od nas ale oni mają normalnie w głowach a nie nasrane .

Obecnie w dobie "zrównoważonego życia" to nie jest racjonalne podejście. Życie się zmienia dynamicznie, a nasza sytuacja w nim rownież.
Nie żebym chcial reklamowac, ale polecam przyjrzeć sie temu projektowi https://www.urbanvillageproject.com/ który ma byc odpowiedzią na problemy mieszkaniowe wspolczesnego swiata. W zaleznosci od tego w jakiej sytuacji sie znajdziemy zawsze mozemy liczyc na idealne dla nas rozwiazania. Zakładka (1.2 Flexible homes for life) najdobitniej to wyjaśnia: singiel > para > rodzina z dzieckiem > rodzina z dziecmi > para > singiel. Tak to zwykle wyglada wg zrodla. W kazdym z tych etapow zmieniają się potrzeby mieszkaniowe czlowieka, przez cale jego zycie. Z tego co zrozumialem to idea jest taka by uelastycznic mieszkalnictwo: modulowosc pozwala na rozbudowe np. kawalerki w dowolnym czasie. W miastach juz obecnie jest mozliwosc wyboru sposrod kawalerek od 17m2, mieszkan 2 czy 3 pokojowych, 4-5 pokojowych. Jednak jesli chodzi o domy to praktycznie nie ma domow calorocznych o tej powierzchni do 35m2, tylko zaczynają sie te powierzchnie od okolo 50m2 i od razu mają przynajmniej 3 pokoje wliczajac salon i 2 sypialnie. Ponizej to są domki letniskowe, na zgloszenie, albo jakies budynki rekreacji indywidualnej, gospodarcze. Nie ma domow dla singli, jak kawalerki w miescie. Jakby nie mozna bylo zaprojektowac tak malego domu. A jednak mozna.

bajprzeznet
04-06-2020, 03:12
Bo pomiędzy 35 m2 a 300m2 to już żadnej alternatywy powierzchniowej dla domów nie ma? Albo klitka albo pałac?


Owszem są - takie 50-80m2, ale dyskusja zeszła na porównanie nie tyle metrażu domu co podejścia - jedno minimalistyczne, a drugie dla przykładu skrajnie "rozbudowane" :)

Gdyby na zgłoszenie można stawiać domki 42m2 to o takich byśmy rozmawiali.
Tutaj nie chodzi o sam metraż co alternatywę - myślę że wiele osób które nawet wybudowały taki dom 35m2 nie miało by nic przeciwko gdyby miał te 5-10m2 więcej.
Ale praktycznie każdy kto zdecydował się na budowę takiego domu zrobił to z przyczyn ekonomicznych, koszt budowy i spełnienia wymogów jest dużo tańszy niż przy zwykłym domu.

Na forum niewiele osób zamyka się z SSZ w 100tys, są tacy którzy tyle płaca za SSO, a tutaj za 100tys można mieć domek pod klucz, a czasem jeszcze działkę w "cenie" To jest alternatywa dla kawalerki itp.

I takie podejście popieram, nikt nie musi niczego nikomu udowadniać ani przekonywać że ...mój dom jest lepszy niż twój ;)

Gregory67
23-06-2020, 13:37
Budować i nie pytać o zdanie czy opinię kogokolwiek ,od dziesiątek lat wiemy że Polak ma coś takiego jak POSTAW SIĘ A ZASTAW SIĘ budują domy po 300 czy 400 m2 (kredyt 40 lat) a potem dzieciarnia fru i siedzi w jednym zagrzybionym pokoiku bo na opał nie wystarcza , Skandynawy budują domki po 40 czy 60m2 a mają kasy 5 razy więcej od nas ale oni mają normalnie w głowach a nie nasrane .

Dla czteroosobowej najlepszy jest dom około 150 m2 . Dom 35 m2 jest dobry dla jednej osoby .

kryzys
23-06-2020, 14:31
Dla czteroosobowej najlepszy jest dom około 150 m2 . Dom 35 m2 jest dobry dla jednej osoby .

Kto tu mówił o 4 osobach ? czytaj uważnie , tu była mowa o dwóch osobach a to chyba lepiej jak 36m2 w bloku co ?

bajprzeznet
25-06-2020, 01:49
Kto tu mówił o 4 osobach ? czytaj uważnie , tu była mowa o dwóch osobach a to chyba lepiej jak 36m2 w bloku co ?

Niektórzy nie biorą pod uwagę innego stanu liczebnego niż 2+2 :)
I maja takie prawo - i też się zgadzam że 150m2 dla 4 osób to fajna i rozsądna opcja.
Ale to nie wyklucza że z powodów ekonomicznych 35m2 dla dwóch jest zła :-)

domaz
03-09-2020, 13:07
Z tego co sprawdzałem, to klasyczny kontener ma jakoś 33m2 :)

kryzys
03-09-2020, 17:08
Z tego co sprawdzałem, to klasyczny kontener ma jakoś 33m2 :)

Klasyczna klitka w Walsiawce zwana kawalerką też ma 20m2 i kosztuje 250 tys , co kto woli ja optowałbym za domkiem 35m2 plus poddasze za 60 tys to chyba logiczne .

domaz
18-09-2020, 11:13
Klasyczna klitka w Walsiawce zwana kawalerką też ma 20m2 i kosztuje 250 tys , co kto woli ja optowałbym za domkiem 35m2 plus poddasze za 60 tys to chyba logiczne .

Nie no jasne ale tak jakoś pierwsze co mi na myśl przyszło to ten kontener ;) co do tego domku - to realne z poddaszem w takiej cenie?

kryzys
18-09-2020, 13:33
Bardzo realne ,toć to setki ludzie tego nastawiali a są tacy co z umeblowaniem wyszło im 60 tys .
https://www.youtube.com/channel/UC2ZkH6j-mcIwLWRUcZD7-JQ/videos?view=0&sort=dd&shelf_id=1

klaudiusz_x
19-09-2020, 00:22
Nie no jasne ale tak jakoś pierwsze co mi na myśl przyszło to ten kontener ;) co do tego domku - to realne z poddaszem w takiej cenie?

Nie chce mi się akurat tego teraz wyliczać.
Znajomy teraz rozpoczął budowę garażu o pow zabudowy 40m2, więc będę miał realne ceny.
Sam robi, ale będzie miał 3 kondygnacje, bo piwnica mu wyszła ze spadku terenu.

Do kosztów domku musisz doliczyć obejście, kanalizację, czy oczyszczalnię biologiczną, utwardzenie terenu itp.
To może przewyższyć koszt samego domku.

domaz
25-09-2020, 14:38
Widzę, że nie do końca jestem w temacie i trzeba troszkę lekturę zgłębić ;) @kryzys dzięki za ten kanał na YT!

kryzys
25-09-2020, 15:58
Trzeba sobie pomagać ;)

szaryb
14-10-2020, 09:29
Cześć.
Chciałem tylko zauważyć, że bodaj 23/09/2020 zmieniło się Prawo Budowlane i kary wzrosły - cytuję słowo z ustawy: "pięćdziesięciokrotnie".

Nie bardzo wyobrażam sobie koszty przekształcenia w bud. mieszkalny całoroczny. Przecież to trzeba wykonać prawie wszystko jak do budowy "normalnego" domu. Teraz to chyba w tym nowym PB jest nawet wymóg ekspertyzy gruntowej. Odnawialne źródło ciepła, projekt, geodeta, konstruktor, architekt, branżowiec instalacji, inwentaryzacja powykonawcza, kominiarze, elektrycy, szamba, przyłącza, certyfikat energetyczny - aa wzrósł wymóg ocieplenia, [być może płatne w tym przypadku - coś 600zł teraz zrobili] WZ, ...
W 2012r poszło mi na PAPIERY do PnB jakieś 18-20 tys (no fakt że robiłem też podział działki), a na beton komórkowy na ściany wydałem .. 11 tys.

Obawiam się, że czasy wybudowania sobie czegoś i cichcem pomieszkiwania skończyły się. Zaraz nanoszą wszystko w katastry i coraz bardziej łączą bazy danych urzędów co gdzie się znajduje. Potem tylko urzędnik zrobi sobie zestawienie i pojadą na kontrolę, bo państwo musi uzupełnić kasę na pandemię.

an-bud
01-11-2020, 13:54
a
Cześć.


Obawiam się, że czasy wybudowania sobie czegoś i cichcem pomieszkiwania skończyły się. Zaraz nanoszą wszystko w katastry i coraz bardziej łączą bazy danych urzędów co gdzie się znajduje. Potem tylko urzędnik zrobi sobie zestawienie i pojadą na kontrolę, bo państwo musi uzupełnić kasę na pandemię. Masz podejście systemowe..... teoretycznie można założyć mieszkanie "cichcem" w takim domku całe życie .....i troszkę oszukać system stawiając dwa domki... w jednym jestem porą zimową nad morzem a drugi letnią w...np; w górach i już omijam czasowe mieszkanie domku całorocznego :}

an-bud
29-11-2020, 21:23
Wkleję tu to co znalazłem .... może wykorzystam w moim domku :yes:
dom w kilka dni.....https://www.youtube.com/watch?v=iB8qeV_Rjls
dobre szyby.... https://londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=65669&fbclid=IwAR0hOTlHcfdJpUroOblZ2SgzXLuH25nvmAWRjo2J-INV4hHByHeVDwsWrhc
na ocieplenie..... https://e-tatran.pl/pl/p/Welna-owcza-o-gestosci-20kgm3-PREMIUM/76
drewno już zakupione ponad 100 letnie z odzysku.... tylko mam mały problem.... muszę dojść do siebie do wiosny po wylewie i zawale.

dhwani
30-11-2020, 09:34
super temat

bandhu
01-12-2020, 15:58
super sprawa

an-bud
13-02-2021, 10:30
ciekawostka.... tak też można;) https://moneyv.wp.pl/gospodarka/wybudowali-dom-za-6-tys-zl-maja-na-wszystko-rachunki-6607681430239361v.html?fbclid=IwAR3lxGkz8HWmo0WqRf 9T7O1MRvnhu4JYtjhmJvFLTZCHFJPwaMt14R1cOz