PDA

Zobacz pełną wersję : Powietrzna pompa ciepła + rekuperacja = chłodzenie latem?



Nanofox1
14-05-2020, 16:49
Cześć, przymierzam się do zakupu powietrznej pompy ciepła i wykonania rekuperacji. Czy jest jakaś możliwość, aby latem wykorzystać lodową wodę (wyczarowaną latem przez powietrzną pompę ciepła) do schładzania powietrza nawiewanego przez reku?

Alternatywą jest zastosowanie 5-10 grzejników klimakonwektorowych i chłodzenie nimi, ale wolałbym, żeby to była ostateczność, bo będzie się to wiązało z koniecznością doprowadzenia do nich rur na skropliny + rury do wody lodowej ( = remont).

_John
15-05-2020, 08:15
Do rekuperatora montuje się chłodnicę - również trzeba do niej doprowadzić izolowane rury i odpływ kondensatu.
Moc chłodnicza takiego systemu będzie zależna od wydajności wentylacji.
Ponieważ chłodzisz wyłącznie powietrze zewnętrzne, wypadkowa moc chłodnicza jest niewielka.
Ma to szansę spowolnić nagrzewanie się domu.
Nie zastąpi klimatyzacji, która niezależnie od preferencji użytkownika (otwierania okien, drzwi, naświetlania domu) utrzyma żądaną temperaturę.

Tak "hop sip" samej chłodnicy nie podłączysz.
Potrzebny będzie bufor (zbiornik powiększający zład wody, tak by minimalna objętość instalacji była zgodna z wymaganiami urządzenia) - chłodnice kanałowe też do tanich nie należą.

Klimakonwektor to jednak lepsze rozwiązanie, ale jak sam zauważyłeś trzeba doprowadzić do nich izolowane rury i kanalizację, bo zabawa w pompki skroplin to proszenie się o kłopoty.
Koszty spore, ale komfort bez porównania - zwłaszcza jak ktoś lubi sobie różnicować temperaturę dzień/noc.

Owczar
15-05-2020, 10:46
Taka chłodnica będzie miała bardzo małą moc chłodniczą. Nawet jeśli będziesz wentylował na max, to domu nie schłodzisz. Wysuszysz co najwyżej powietrze.
Jeśli masz rolety i będziesz minimalizował zyski słoneczne, to jest szansa na utrzymanie sensownego komfortu cieplnego.
Jeśli nie masz rolet idź w klimakonwektory.

U siebie mam chłodncię podpiętą do DZ pompy gruntowej. Testowałem ostatnio przy dużej wilgotności zewnętrznej - temperatura na wyjściu 12,5 stopnia. Zero zmian temperatury w domu, ale udało się zatrzymać wzrost wilgotności wewnątrz - i taki był jej cel.

No i jeśli będziesz mocno chłodził powietrze to wszystkie kanały wentylacji - łącznie z flexami będą wymagały izolacji żeby uniknąć kondensacji na ich powierzchni.

Nanofox1
15-05-2020, 19:58
Dzięki za odpowiedzi, czyli zostają klimakonwektory. Chociaż przeszła mi przez myśl jeszcze 1 opcja.

Zamiast klimakonwektorow to niskotemperaturowe grzejniki konwektorowe z wentylatorkami dedykowane do pomp ciepła. Może coś uda się oszczędzić na tym a już na pewno na braku konieczności ciągnięcia nowej instalacji do klimakonwektorów. A zaoszczędzone pieniądze wyłożyć na rurę PCV 200mm do ziemi (z jak najcieńsza ścianka + antybakteryjna świetlówka UV) - byłaby to gruntowa czerpnia rekuperatora na zimę i lato (w zimie reku dostawałby trochę cieplejsze powietrze - oszczędność na prądzie jak chodzi o nagrzewnice reku - a w lecie trochę schłodzone czyli efekt chłodzenia) a wiosną i jesienią kiedy powietrze na zewnątrz jest zbliżone do komfortowego, to przełączalbym na czerpnie elewacyjna i oczywiście bypass. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Taka wydluzona czerpnia dołoży dużo oporu?

Powierzchnia grzewcza/rekuperowana 280m2
Powietrzna pompa ciepła 15KW
Planowany rekuperator o3ozon ten nowy ABP-450m3/h/ średnice króćców 200mm, ma wbudowany jonizator, to może faktycznie nie będzie problemu z grzybami itp

ironsmith
16-05-2020, 19:25
tylko konwektory nie maja tacy na skropliny, mam klimakonwektory i chłodnicę za reku system daje rade, nasłuchałem się trochę o zapychających się odpływach skroplin i są słoiki latem do skroplin, żona już odpuściła :)

siinski
17-05-2020, 12:36
Pompy Ciepła Samsung EHS Split

Nanofox1
17-05-2020, 13:10
tylko konwektory nie maja tacy na skropliny, mam klimakonwektory i chłodnicę za reku system daje rade, nasłuchałem się trochę o zapychających się odpływach skroplin i są słoiki latem do skroplin, żona już odpuściła :)

Nie no oczywiście jak klimakonwektory to obowiązkowo rurki do wody lodowej + dodatkowa rurka na skropliny. Konwektorom chyba nie jest potrzebna taca na skropliny? Bo konwektorami planuje wyłącznie ogrzewać. Chłodzić chciałbym przez GWC + rekuperację (latem oczywiscie bypass w reku) . Czytam i czytam i na chwile obecna bardziej się skłaniam nie do rurowego GWC tylko do żwirowego GWC (podwójnego). Jak obliczyć ile m3 powinno mieć każde że złóż (frakcja 30-60mm) żwirowego GWC dla domu o powierzchni rekuperowanej 280m3?

Nanofox1
17-05-2020, 13:22
Pompy Ciepła Samsung EHS Split
Właśnie się waham między Samsungiem EHS Split a monoblokiem Airkompakt P1522 marki Kołton (plus oczywiscie mały UPS w razie czego - jakby nie było długo prądu w duże mrozy, to sterownik pompy ciepła będzie co jakiś czas załączał pompkę przy buforze - więc zamarznięcia się nie boję). Mieszkam na południu Polski, a te Airkompakty są bardziej przystosowane do naszych zim - ma COP o 0,5 wyższy niż ehs split samsunga. Wyjdzie mnie parę tys drożej ale chyba warto?