PDA

Zobacz pełną wersję : Przekroczenie 10kW w instalacji, a rozliczenie 0,7 vs 0,8



Sebastain
18-05-2020, 18:48
Mam pytanie odnośnie rozliczenia nadprodukcji z instalacji fotowoltaicznej.

Obecnie mam instalację 3kW (nie mogę w nią ingerować ze względu na projekt unijny), ale chciałbym rozszerzyć ją o drugi falownik 7kW, a do tego panele lekko przewymiarowane aby w pełni wykorzystać dodatkową moc.

Tutaj moje pytanie ponieważ zapisane jest, że do mocy instalacji 10kW dostawca rozlicza nadwyżkę w proporcji 0,8 a w przypadku posiadania mocniejszej instalacji proporcja ta to już tylko 0,7.

Czy dwa falowniki 3kW+7kW załapią się w pierwszy przedział czy już drugi?
Czy te 10kW dotyczy falowników czy łącznej mocy paneli na dachu, która w moim przypadku mogłaby przekroczyć 10kW?
Czy Ilość i moc paneli podaje się w zgłoszeniu do dystrybutora i czy o tym mowa właśnie w ograniczeniach czy o sumie mocy falowników?

kedlaw0
18-05-2020, 18:54
Podaje się sumaryczną moc paneli, zamontowanych w instalacji.

Sebastain
18-05-2020, 19:02
Aha czyli:
Falowniki 3kW+10kW plus łączna moc paneli 9900W - rozliczenie 0,8
Falowniki 3kW+10kW plus łączna moc paneli 11000W - rozliczenie 0,7
Falowniki 3kW+20kW plus łączna moc paneli 9900W- rozliczenie 0,8 - taki przykład mało ekonomiczny, ale chodzi mi o sens przepisów

Dobrze rozumiem?

kedlaw0
18-05-2020, 20:53
Tak. Dobrze kombinujesz.

vr5
18-05-2020, 21:22
Dobrze rozumiem?

Najbezpieczniej dać do tych 3 kW inwerter nie większy niż 7 kW, bo gdybyś miał "pecha" i przez przypadek trafił na panele niby 10 kWp lecz o mocy +kilka procent (+10 % też czasem może się teoretycznie wycisnąć) to Twoja instalacja w tym "pechowym" czasie z inwerterami o mocy 11 kW dawała by 11 kW.

To prędzej czy później ZE mógłby zauważyć. W przypadku inwerterów o łącznej mocy do 10 kW PV nie odda do sieci więcej od mocy falowników.

fotohobby
18-05-2020, 22:12
A to ZE szuka pików napięcia?
Czy raczej sprawdza moce z kart katalogowych modułów przy zgłoszeniu instalacji ?

Znasz przypadek, że komuś zmienili próg spustowy na na 0.7, bo jego instalacja w panelami 9900W odezwała przez parę chwil 11kW ?

vr5
19-05-2020, 08:18
A to ZE szuka pików napięcia?
Czy raczej sprawdza moce z kart katalogowych modułów przy zgłoszeniu instalacji ?

Znasz przypadek, że komuś zmienili próg spustowy na na 0.7, bo jego instalacja w panelami 9900W odezwała przez parę chwil 11kW ?

Nie chodzi o parę chwil, ale jeśli będziesz miał przewymiarowany falownik i panele może dojść, że będzie to zauważalne dla ZE. Jeśli przewymiarowane tylko panele - nie.
Jeśli korzystasz z "E-licznik", to możesz się domyślić o co chodzi.

Sebastain
19-05-2020, 17:52
Ok, dziękuję Wam bardzo za wyjaśnienia, a dodatkowo w takim razie możecie mi jeszcze proszę powiedzieć jak to jest ze zgłoszeniem zwiększenia.

Jeśli chodzi o moc umowną to mam 14kW w umowie i już odpowiednie zabezpieczenie licznikowe, więc zakładam, że nie muszę o nic występować.

Czy mając już instalację 3kW, mogę spokojnie dołożyć 7kW, zacząć produkcję, a potem dokonać zgłoszenia do PGE czy ta procedura wygląda inaczej i PGE mogłoby mi coś zablokować?

fotohobby
19-05-2020, 18:42
Nie chodzi o parę chwil, ale jeśli będziesz miał przewymiarowany falownik i panele może dojść, że będzie to zauważalne dla ZE. Jeśli przewymiarowane tylko panele - nie.
Jeśli korzystasz z "E-licznik", to możesz się domyślić o co chodzi.

Po pierwsze - w domu jest zawsze jakaś autokonsumpcja, przekroczenie przez chwilę o parę procent mocy nominalnej nie powoduje interwencji ZE - tym bardziej, że wynik produkcji jest w aplikacji uśreniany do 1h.
Po drugie - ZE interesuje moc nominalna modułu. Nominalna, bez doliczania 3, lub 5% dodatniej tolerancji mocy.
30x330W to 9900W, opust 0,8 i nie ma opcji, żeby po jakimś czasie po oddaniu instalacji przerzucili prosumenta do 0.7
Bo co 1 po 5-10 latach, kiedy moc modułów spadnie, będą to przywracać do 0.8 ?

vr5
19-05-2020, 20:19
Po pierwsze - w domu jest zawsze jakaś autokonsumpcja, przekroczenie przez chwilę o parę procent mocy nominalnej nie powoduje interwencji ZE - tym bardziej, że wynik produkcji jest w aplikacji uśreniany do 1h.
Po drugie - ZE interesuje moc nominalna modułu. Nominalna, bez doliczania 3, lub 5% dodatniej tolerancji mocy.
30x330W to 9900W, opust 0,8 i nie ma opcji, żeby po jakimś czasie po oddaniu instalacji przerzucili prosumenta do 0.7
Bo co 1 po 5-10 latach, kiedy moc modułów spadnie, będą to przywracać do 0.8 ?

Chyba nie zrozumiałeś - tak na prawdę pisałem o przewymiarowanej PV, gdzie wstawiony jest falownik o mocy większej niż 10 kW oraz gdzie ilość paneli jest wystarczająco duża, by ZE mógł się domyślić, że przy zgłoszeniu instalacji zostały podane wartości instalacji dla 20 % zamiast 30 %.
Jeśli falownik będzie o mocy do 10 kW to jej właściciel w zasadzie "może spać spokojnie".

Sebastain
19-05-2020, 21:47
A moje pytanko odnośnie zgłoszenia do PGE? :)

fotohobby
19-05-2020, 22:08
Chyba nie zrozumiałeś - tak na prawdę pisałem o przewymiarowanej PV, gdzie wstawiony jest falownik o mocy większej niż 10 kW oraz gdzie ilość paneli jest wystarczająco duża, by ZE mógł się domyślić, że przy zgłoszeniu instalacji zostały podane wartości instalacji dla 20 % zamiast 30 %.
Jeśli falownik będzie o mocy do 10 kW to jej właściciel w zasadzie "może spać spokojnie".

Wydaje mi się, jednak, że wcześniej pisząc :

gdybyś miał "pecha" i przez przypadek trafił na panele niby 10 kWp lecz o mocy +kilka procent (+10 % też czasem może się teoretycznie wycisnąć) to Twoja instalacja w tym "pechowym" czasie z inwerterami o mocy 11 kW dawała by 11 kW
to miałeś ma instalację która ma wg specyfikacji do 10kWp i mieści się w opuście 0.8, lecz potrafi chwilowo pracoważ z mocą 11kW iza to może "grozić" opust0.7

vr5
20-05-2020, 09:14
Wydaje mi się, jednak, że wcześniej pisząc :

to miałeś ma instalację która ma wg specyfikacji do 10kWp i mieści się w opuście 0.8, lecz potrafi chwilowo pracoważ z mocą 11kW iza to może "grozić" opust0.7

Nie przekomarzajmy się - te chwilowo 10 % przez kilka godzin (zwłaszcza w południe), więc mogą wychwycić.
Jak pisałem - przy falowniku o mocy do 10 kW nie ma takiej możliwości, nawet jak by instalacja (panele) była dużo większa niż 10 kWp.

mitch
20-05-2020, 10:07
Nie przekomarzajmy się - te chwilowo 10 % przez kilka godzin (zwłaszcza w południe), więc mogą wychwycić.
Jak pisałem - przy falowniku o mocy do 10 kW nie ma takiej możliwości, nawet jak by instalacja (panele) była dużo większa niż 10 kWp.
Mogą sobie chwytać do woli i nic z tego nie wynika. Zgodnie z obecnym stanem liczy się wyłącznie moc paneli. Możesz sobie mieć falownik 15 kW i nikomu nic do tego, jeśli nominalna moc paneli nie przekracza 10 kW. Innymi słowy: wyselekcjonujesz sobie panele z dodatnim 10% uzyskiem, zamontujesz na trakerze i będziesz przez pół roku miał od rana do wieczora produkcję 11-12 kW, a nie tylko chwilowo i nadal nic Ci nie zrobią. Dlaczego? Odpowiedź masz wyżej. Mogą co najwyżej przyjść sprawdzić, czy aby na pewno nie masz więcej paneli zainstalowanych, czy na pewno się zgadza model i nic więcej nie zrobią.

vr5
20-05-2020, 14:21
Mogą sobie chwytać do woli i nic z tego nie wynika. Zgodnie z obecnym stanem liczy się wyłącznie moc paneli. Możesz sobie mieć falownik 15 kW i nikomu nic do tego, jeśli nominalna moc paneli nie przekracza 10 kW. Innymi słowy: wyselekcjonujesz sobie panele z dodatnim 10% uzyskiem, zamontujesz na trakerze i będziesz przez pół roku miał od rana do wieczora produkcję 11-12 kW, a nie tylko chwilowo i nadal nic Ci nie zrobią. Dlaczego? Odpowiedź masz wyżej. Mogą co najwyżej przyjść sprawdzić, czy aby na pewno nie masz więcej paneli zainstalowanych, czy na pewno się zgadza model i nic więcej nie zrobią.

Brzmi to przekonująco. Ale oszukują przy rozliczaniu i są bezkarni. Jeśli podeprą się odczytami i wpadną na pomysł odebrania sobie dodatkowo 10 %, bo się należy? Mogą być kłopoty.
Produkcja 11-12 kWh w czasie godziny.

fotohobby
20-05-2020, 14:35
Nie przekomarzajmy się - te chwilowo 10 % przez kilka godzin (zwłaszcza w południe), więc mogą wychwycić.
.

No i co zrobią ?

Jedyne, co moga zrobić, to przyjechać , spraawdzic typ i ilość modułów.
I jeśli doliczą się 9900W, to spokojnie odjadą z powrotem.

vr5
20-05-2020, 15:13
Brzmi to przekonująco. Ale oszukują przy rozliczaniu i są bezkarni. Jeśli podeprą się odczytami i wpadną na pomysł odebrania sobie dodatkowo 10 %, bo się należy? Mogą być kłopoty.
Produkcja 11-12 kWh w czasie godziny.


No i co zrobią ?

Jedyne, co moga zrobić, to przyjechać , spraawdzic typ i ilość modułów.
I jeśli doliczą się 9900W, to spokojnie odjadą z powrotem.

Może zbyt czarno to widzę. Zwłaszcza że mnie to nie dotyczy...

mitch
20-05-2020, 18:13
Brzmi to przekonująco. Ale oszukują przy rozliczaniu i są bezkarni. Jeśli podeprą się odczytami i wpadną na pomysł odebrania sobie dodatkowo 10 %, bo się należy? Mogą być kłopoty.
Produkcja 11-12 kWh w czasie godziny.
Nie rozumiesz. Nie mają podstawy, żeby sobie samowolnie potrącić extra 10%. Niby na jakiej podstawie? Z jednym się zgodzę - mogą być kłopoty, tylko że dla ZE, jakby wpadł na tak głupi pomysł i wbrew dokumentom zakwalifikował prosumenta do opustu 0,7, zamiast 0,8. I dlatego nie słyszałeś o takich przypadkach, bo ich nie ma. To nie bilansowanie międzyfazowe, gdzie można sobie różnie interpretować zapis Ustawy. Tutaj przepis mówi wyraźnie i bez możliwości różnej interpretacji - liczy się moc panela, a nie falownika, a tym bardziej nie faktyczny poziom produkcji. Co tak na marginesie samo w sobie jest dla mnie glupie, bo najwłaściwszym sposobem byłoby po prostu branie mniejszej z wartości - mocy falownika lub zamontowanych paneli.

vr5
21-05-2020, 09:28
Nie mają podstawy, żeby sobie samowolnie potrącić extra 10%. Niby na jakiej podstawie? Z jednym się zgodzę - mogą być kłopoty, tylko że dla ZE, jakby wpadł na tak głupi pomysł i wbrew dokumentom zakwalifikował prosumenta do opustu 0,7, zamiast 0,8.
To nie bilansowanie międzyfazowe, gdzie można sobie różnie interpretować zapis Ustawy. Tutaj przepis mówi wyraźnie i bez możliwości różnej interpretacji - liczy się moc panela, a nie falownika, a tym bardziej nie faktyczny poziom produkcji. Co tak na marginesie samo w sobie jest dla mnie glupie, bo najwłaściwszym sposobem byłoby po prostu branie mniejszej z wartości - mocy falownika lub zamontowanych paneli.

Liczy się moc paneli.

Moc paneli możemy wyliczyć (ze wzoru znanego od lat).
Znając wartość wyprodukowanej energii w określonym czasie oraz napięcie po stronie AC nawet bez uwzględnienia strat na falowniku ZE jest w stanie wyliczyć to co trzeba. Faktem jest, że mają to udokumentowane.

Proste?

A czy wyegzekwuje należny wynikający z Ustawy (większy) haracz to już inna sprawa...

mitch
21-05-2020, 10:10
Liczy się moc paneli.

Moc paneli możemy wyliczyć (ze wzoru znanego od lat).
Znając wartość wyprodukowanej energii w określonym czasie oraz napięcie po stronie AC nawet bez uwzględnienia strat na falowniku ZE jest w stanie wyliczyć to co trzeba. Faktem jest, że mają to udokumentowane.

Proste?

A czy wyegzekwuje należny wynikający z Ustawy (większy) haracz to już inna sprawa...
Nadal nie rozumiesz. A konkretnie nie rozumiesz jak i co liczą i co mogą z tym zgodnie z prawem zrobić. A liczą w bardzo prosty sposób: liczba paneli x moc nominalna panela. Jesli w karcie katalogowej panela jest wpisana moc nominalna 330W, to mając 30 szt paneli ZE podstawia sobie do wzoru: 30*330W=9900W. I na tej podstawie mogą prosumenta zakwalifikować wyłącznie do opustu 0,8.

Jesteś w stanie podać dokładny artykuł Ustawy, na który się powołujesz, który rzekomo umożliwia zastosowanie zupełnie innego sposobu kwalifikowania do danej grupy opustów niż mogą stosować (i stosują zgodnie z prawem) ZE? Bo przypomnę Ci, że w Ustawie w artykule 4 mowa jest wyłącznie o zainstalowanej mocy elektrycznej, nie o produkcji, stratach falownika czy napięciu.

mitch
21-05-2020, 10:16
Napisaliście już w tej sprawie do pana Rzodkiewicza z ministerstwa? [email protected]

Tak. W poniedziałek. Ale żadnej odpowiedzi w odróżnieniu od Ciebie nie otrzymałem. Ciekawe. Będę musiał wysłać raz jeszcze z prośbą o odpowiedź. Btw, jaki dałeś temat maila? Może do spamu im wpadłem.



Pokażcie że potraficie zrobić coś więcej niż tylko marudzić na forum.


Dokładnie. Ktoś jeszcze napisał?

vr5
21-05-2020, 10:33
Nadal nie rozumiesz. A konkretnie nie rozumiesz jak i co liczą i co mogą z tym zgodnie z prawem zrobić. A liczą w bardzo prosty sposób: liczba paneli x moc nominalna panela. Jesli w karcie katalogowej panela jest wpisana moc nominalna 330W, to mając 30 szt paneli ZE podstawia sobie do wzoru: 30*330W=9900W. I na tej podstawie mogą prosumenta zakwalifikować wyłącznie do opustu 0,7.

Jesteś w stanie podać dokładny artykuł Ustawy, na który się powołujesz, który rzekomo umożliwia zastosowanie zupełnie innego sposobu kwalifikowania do danej grupy opustów niż mogą stosować (i stosują zgodnie z prawem) ZE? Bo przypomnę Ci, że w Ustawie w artykule 4 mowa jest wyłącznie o zainstalowanej mocy elektrycznej, nie o produkcji, stratach falownika czy napięciu.

Mały błąd - powinno być 0,8 ( z pewnością przeoczenie).

Ja wszystko rozumiem. Ale i Ty zrozum, że są w stanie udowodnić, że moc paneli jest wyższa od deklarowanej w zgłoszeniu jeśli faktycznie jest wyższa.
Nie ważne, czy jest więcej paneli niż zgłoszono, czy na panelach są naklejki nie oddające ich prawdziwej wartości.

mitch
21-05-2020, 10:50
Mały błąd - powinno być 0,8 ( z pewnością przeoczenie).

Ja wszystko rozumiem. Ale i Ty zrozum, że są w stanie udowodnić, że moc paneli jest wyższa od deklarowanej w zgłoszeniu jeśli faktycznie jest wyższa.
Nie ważne, czy jest więcej paneli niż zgłoszono, czy na panelach są naklejki nie oddające ich prawdziwej wartości.
Tak, masz rację, winno być 0,8. Za dużo w cyferkach siedzę i myślę o jednym, piszę o drugim.

Nie, tego nie zrozumiem. Nie po to dostarczasz karty katalogowe producenta i nie po to wypełniasz zgłoszenie, w którym piszesz dokładnie ile masz paneli, jakiej mocy i jaka jest moc Twojej mikroinstalacji, żeby pan Zdzisiu (czy pani Gienia) sobie dowolnie modyfikowała te wartości "bo zupa była za słona". Udowadniać sobie mogą do woli, ale nic z tego nie będzie miało wpływu na przydział do danej kategorii opustów, bo nie wolno im podważyć reguł gry ustalonych przez Ustawę. Ustawa mówi jasno i wyraźnie, że jeśli masz 30 paneli po 330W, to masz opust 0,8 ponieważ masz mikroinstalację o mocy poniżej 10 kW. I choćby ta instalacja produkowała 15 kW w peaku, to w konsekwencji zapisu uzależniającego wielkość instalacji od mocy panela wynikających z dtr-ki nikt nie ma prawa postępować wg własnego widzimisię.
Zadam Ci jeszcze pytanie pomocnicze: czy znasz choć jeden przypadek tak ewidentnego złamania prawa przez ZE?

mitch
21-05-2020, 11:07
Ja też, z automatu, nie dostałem odpowiedzi po pierwszym e-mailu z 18 maja.
Musiałem ich, 20 maja, "delikatnie" dopytać czy takich drobnych prosumentów jak ja traktują tak samo jak tych z rozdzielnika.
No i dostałem to co zamieściłem.

Czyli standardowo, nic się nie zmieniło. Ok.


W temacie e-maila napisalem:
[...]
Gdyby do 10kW. inwertera można było podłączyć np 15kWP paneli, bez przechodzenia w opust 30%, instalacja produkowałaby stabilniejszą moc użytkownikowi instalacji oraz OSD miałby dostęp do bardziej przewidywalnej i stabilniejszej mocy pochodzącej z tej instalacji PV.
No to czekamy na resztę awanturników z forum. W kupie siła.

tobiasz86
21-05-2020, 11:47
Gdyby do 10kW. inwertera można było podłączyć np 15kWP paneli, bez przechodzenia w opust 30%, instalacja produkowałaby stabilniejszą moc użytkownikowi instalacji oraz OSD miałby dostęp do bardziej przewidywalnej i stabilniejszej mocy pochodzącej z tej instalacji PV.

Już widzę jak Kowalski kupuje dodatkowe 5kWp w panelach, żeby ZE miał stabilną dostawę.- Przecież można dziś do falownika 3kW użyć 6kWp ogniw i produkcja będzie stabilna, tylko czemu nikt tego nie robi? A co jeśli się zachmurzy?- szlak trafi stabilną produkcje, a biomasa ciągle spala się w kontrolowany sposób

vr5
21-05-2020, 12:12
Zadam Ci jeszcze pytanie pomocnicze: czy znasz choć jeden przypadek tak ewidentnego złamania prawa przez ZE?

Nie , nie spotkałem się z tym.
Pozdrawiam.

vr5
21-05-2020, 12:30
Obecnie mam instalację 3kW (nie mogę w nią ingerować ze względu na projekt unijny), ale chciałbym rozszerzyć ją o drugi falownik 7kW, a do tego panele lekko przewymiarowane aby w pełni wykorzystać dodatkową moc.

Tutaj moje pytanie ponieważ zapisane jest, że do mocy instalacji 10kW dostawca rozlicza nadwyżkę w proporcji 0,8 a w przypadku posiadania mocniejszej instalacji proporcja ta to już tylko 0,7.

Czy dwa falowniki 3kW+7kW załapią się w pierwszy przedział czy już drugi?
Czy te 10kW dotyczy falowników czy łącznej mocy paneli na dachu, która w moim przypadku mogłaby przekroczyć 10kW?
Czy Ilość i moc paneli podaje się w zgłoszeniu do dystrybutora i czy o tym mowa właśnie w ograniczeniach czy o sumie mocy falowników?


Najbezpieczniej dać do tych 3 kW inwerter nie większy niż 7 kW, bo gdybyś miał "pecha" i przez przypadek trafił na panele niby 10 kWp lecz o mocy +kilka procent (+10 % też czasem może się teoretycznie wycisnąć) to Twoja instalacja w tym "pechowym" czasie z inwerterami o mocy 11 kW dawała by 11 kW.

To prędzej czy później ZE mógłby zauważyć. W przypadku inwerterów o łącznej mocy do 10 kW PV nie odda do sieci więcej od mocy falowników.


Błądzisz. :)
W ustawie jest wyraźnie napisane co mają brać za moc panela i nie ma tu miejsca na interpretacje i "pomiary".

§3.2
2) innej niż wskazana w pkt 1, podaną przez producenta na tabliczce znamionowej generatora, modułu fotowoltaicznego lub ogniwa paliwowego.

Tak na prawdę to rozwinąłem temat. Z jednej strony mamy Ustawę, a z drugiej "samo życie".

Jeśli dołoży się paneli ponad 10 kW, to powinno się zgłosić rozbudowę mikroinstalacji. Ale nie robimy tego, jeśli przeniesiemy zgłoszone uprzednio panele z dachu na tracker.

I pewnie mało kto zgłasza , jeśli dorzuci paneli mając falownik do 10 kW.

mitch
21-05-2020, 12:46
Tak na prawdę to rozwinąłem temat. Z jednej strony mamy Ustawę, a z drugiej "samo życie".

No nie, to nie jest sytuacja Ustawa vs "samo życie". Prawo jest jednoznaczne w kwestii opustu, a ZE nie może i nie robi samowolki w tym zakresie. EOT.


Jeśli dołoży się paneli ponad 10 kW, to powinno się zgłosić rozbudowę mikroinstalacji. Ale nie robimy tego, jeśli przeniesiemy zgłoszone uprzednio panele z dachu na tracker.

I pewnie mało kto zgłasza , jeśli dorzuci paneli mając falownik do 10 kW.
Chodziło wyłącznie o ZE i przyporządkowanie do danej grupy opustu. A jeśli ktoś zamierza świadomie łamać przepisy, to jeśli ma łeb na karku, powinien znać konsekwencje. Jeśli jadę w mieście 110 na ograniczeniu do 50 km/h, to jest to wyłącznie moja świadoma decyzja, że ryzykuję odebraniem prawa jazdy. Tak samo w przypadku rozbudowy instalacji. Zaznaczam - nie wiem co za to grozi, bo nie interesowało mnie to. Ale ktoś kto rozbudowywuje instalacje bez odpowiedniego powiadomienia ZE, powinien wiedzieć. To nie jest samo życie, tylko jedna z dwóch rzeczy: albo głupota albo świadome podejmowanie ryzyka. Trzeciej bramki nie ma.

A panele możesz sobie do woli przenosić z połaci wschodniej na południową a potem na traker. Sposób montażu instalacji nie ma żadnego znaczenia dla ZE. Ty masz jedynie dostarczyć karty katalogowe paneli i falownika i w razie zmian uaktualnić dane. Proste jak budowa cepa.

Slak
21-05-2020, 15:25
A jak wygląda sytuacja gdy mam istniejącą i zgłoszoną instalację on-grid i buduję nową 2 kWp w panelach i inwerter off-grid?

fotohobby
21-05-2020, 15:38
Ja wszystko rozumiem. Ale i Ty zrozum, że są w stanie udowodnić, że moc paneli jest wyższa od deklarowanej w zgłoszeniu jeśli faktycznie jest wyższa.
Nie ważne, czy jest więcej paneli niż zgłoszono, czy na panelach są naklejki nie oddające ich prawdziwej wartości.

No i Ty nadal swoje.
Rozumiesz, że nawet, jeśli udowodnią, że Twoja instalacja 30x330W z falownikiem 11kW oddawała przez dłuższy czas 11kW to nic Ci nie zrobią, bo nie mają ku temu podstawy prawnej ?
Co innego, jeśli udowodnią ci , że zamontowałeś 31x330W.
I wtedy możesz mieć te moduły w orientacji W-Z, nie osiągnąc nawet 9kW, a i tak lądujesz w opuście 0,7.

Zrozum wreszcie - realna produkcja nic nie znaczy, póki masz moc znamionową modułów < 10kW jesteś w opuście 0.8

fotohobby
21-05-2020, 15:40
A jak wygląda sytuacja gdy mam istniejącą i zgłoszoną instalację on-grid i buduję nową 2 kWp w panelach i inwerter off-grid?

Dla ZE ta nowa instalacja nie istnieje

vr5
21-05-2020, 20:23
Argument stabilnej sieci jest nie dla nas, prosumentów, tylko dla OSD i ustawodawcy. Oni nasz interes mają za nic.


Tak to właśnie jest.

Co więcej - interpretują jak im w danym momencie pasuje, albo może jakie dostaną wytyczne "z góry".

Na pierwszym przyłączu w 2017 roku zgłosiłem chyba 6,4 kWp oraz inwertery o mocy 5 kW. przyjęto i uznano, że podłączone jest 5 kW.
Drugie przyłącze (umowa na syna, więc drugi niezależny licznik) oddane zostało w 2018 roku, a rozbudowane legalnie ze zgłoszeniem w 2019 roku - na inwerter 3,6 kW z panelami o łącznej mocy 3960 Wp. W oficjalnym potwierdzeniu podali że przyjęli rozbudowę - moc instalacji 3,96 kW. Czyli potrafią zmienić jak im "wiatr zawieje".

Za kilka tygodni minie 4 lata od wprowadzenia Ustawy OZE, a bilansowanie międzyfazowe jakie jest każdy widzi.

mitch
21-05-2020, 20:36
Co więcej - interpretują jak im w danym momencie pasuje, albo może jakie dostaną wytyczne "z góry".

Mylisz się w tym wypadku.


Na pierwszym przyłączu w 2017 roku zgłosiłem chyba 6,4 kWp oraz inwertery o mocy 5 kW. przyjęto i uznano, że podłączone jest 5 kW.
Drugie przyłącze (umowa na syna, więc drugi niezależny licznik) oddane zostało w 2018 roku, a rozbudowane legalnie ze zgłoszeniem w 2019 roku - na inwerter 3,6 kW z panelami o łącznej mocy 3960 Wp. W oficjalnym potwierdzeniu podali że przyjęli rozbudowę - moc instalacji 3,96 kW. Czyli potrafią zmienić jak im "wiatr zawieje".

W pierwszym przypadku raczej bym obstawiał brak wiedzy przyjmujących wniosek - ZE też się uczyły "obsługi" PV. Teraz już zostałeś obsłużony "by the book", a nie "jak im wiatr zawieje". Po prostu po takim czasie mają już wypracowane procedury i wiedzą co wklepać w które pole. Jakbyś wdrażał jakikolwiek nowy produkt/usługę, to byś wiedział o czym piszę.


Za kilka tygodni minie 4 lata od wprowadzenia Ustawy OZE, a bilansowanie międzyfazowe jakie jest każdy widzi.
To jest wyłącznie wina Ustawodawcy, gdyby były zapisy takie jak proponują dzisiaj, nikt nie miałby najmniejszych wątpliwości z interpretacją. ZE tylko skorzystały z braku jednoznacznej definicji bilansowania. Jeśli porównujesz te dwie sprawy, to trafiłeś niczym kulą w płot - to są zupełnie różne sprawy, kompletnie nieporównywalne. Co tu dużo qadać, samo to, że nie słyszy się o przypadkach takiej manipulacji z opustami świadczy samo za siebie.

vr5
22-05-2020, 10:37
@mitch

Może to wydać się dziwne, ale w jakimś sensie jestem IM wdzięczny za rozliczanie proporcjonalne uzysków z PV.

Zmobilizowało mnie to do uruchomienia drugiego PV przez co mam praktycznie rzecz biorąc 100 % pokrycia na energię elektryczną. Przekłada się to na rozliczenie przez ZE "bez kantów".

Ja nie palę w kotle (dawniej węglowym, obecnie gazowym), a oni mają więcej do sprzedaży innym z tych 20 % prawdziwej "zielonej energii".
Piszę o tym nie-spalaniu, bo w tym sezonie grzewczym eksperymentowałem z gazem i wyszło go raptem 71 m3.

Sebastain
23-05-2020, 08:36
Panowie, a jeszcze pytanie o przewymiarowanie takiej instalacji.
Dla przypomnienia mam teraz 3kW.
Dojdzie nowy falownik i teraz pytanie.
Instalator proponuje panele o łącznej mocy 6,8 kW przy falowniku 6kW.
Mają to być 2 stringi na południu i wschodzie bo nie mam tyle miejsca na dachu żeby wszystko było na południu i będzie mniej więcej 50/50.
Czy warto dołożyć do falownika 7kW czy zostawić tańszy przewymiarowany o około 14% 6kW?

miecio 301
23-05-2020, 09:30
Wschodni o tej godz. 12 uzyska max 80%, więc przy takim ukierunkowaniu moc calkowita co najwyżej przekroczy możliwości falownika o kilka procent, i ta 6 wystarczy

tobiasz86
23-05-2020, 11:52
Panowie, a jeszcze pytanie o przewymiarowanie takiej instalacji.
Dla przypomnienia mam teraz 3kW.
Dojdzie nowy falownik i teraz pytanie.
Instalator proponuje panele o łącznej mocy 6,8 kW przy falowniku 6kW.
Mają to być 2 stringi na południu i wschodzie bo nie mam tyle miejsca na dachu żeby wszystko było na południu i będzie mniej więcej 50/50.
Czy warto dołożyć do falownika 7kW czy zostawić tańszy przewymiarowany o około 14% 6kW?
14% przewymiarowania było by ok nawet gdybyś wszystkie ułożył na południe, więc śmiało. Szkoda kasy na większy.

Sebastain
23-05-2020, 13:44
Dzięki Panowie, a wracając jeszcze raz do tego pytania w środku dyskusji:

Jeśli chodzi o moc umowną to mam 14kW w umowie i już odpowiednie zabezpieczenie licznikowe, więc zakładam, że nie muszę o nic występować.

Czy mając już instalację 3kW, mogę spokojnie dołożyć 7kW, zacząć produkcję, a potem dokonać zgłoszenia do PGE czy ta procedura wygląda inaczej i PGE mogłoby mi coś zablokować?

Czy mogę po prostu zacząć produkcję i mam jakiś czas na zgłoszenie?

tobiasz86
23-05-2020, 13:58
Przed uruchomieniem powinieneś zgłosić do operatora.

miecio 301
23-05-2020, 15:25
Dzięki Panowie, a wracając jeszcze raz do tego pytania w środku dyskusji:

Jeśli chodzi o moc umowną to mam 14kW w umowie i już odpowiednie zabezpieczenie licznikowe, więc zakładam, że nie muszę o nic występować.

Czy mając już instalację 3kW, mogę spokojnie dołożyć 7kW, zacząć produkcję, a potem dokonać zgłoszenia do PGE czy ta procedura wygląda inaczej i PGE mogłoby mi coś zablokować?

Czy mogę po prostu zacząć produkcję i mam jakiś czas na zgłoszenie?

Spokojnie, masz 14 dni na aktualizację

tobiasz86
23-05-2020, 18:43
Spokojnie, masz 14 dni na aktualizację

miecio... jaką aktualizacje? Tu chodzi o rozbudowanie istniejącej instalacji, a właściwie dołożenie drugiej.

Stanowska
23-05-2020, 19:24
Ja nie wiem skąd biorą się te poglądy, że większy falownik w stosunku do mocy paneli to złe rozwiązanie?
Wg mnie nie ma to uzasadnienia, poza tym, że mniejszy falownik kosztuje tylko 500-1000 zł mniej.
Wydaje mi się, że większy falownik będzie pracował pod mniejszym obciążeniem i zamiast pracować z wydajnością 100%., będzie pracował na 70-80%,a tym samym będzie miał mniejszą temp. pracy, rzadziej będzie włączał wentylatory, a co za tym idzie będzie miał większą wydajność, bo wiadomo, że nie tylko panele pod wpływem temperatury zmniejszają swoją wydajność, ale falownik również.Tym samym będzie miał dłuższą żywotność. Tak na mój rozum.
Coś źle rozumuję?

tobiasz86
23-05-2020, 19:42
Ja nie wiem skąd biorą się te poglądy, że większy falownik w stosunku do mocy paneli to złe rozwiązanie?
Wg mnie nie ma to uzasadnienia, poza tym, że mniejszy falownik kosztuje tylko 500-1000 zł mniej.
Wydaje mi się, że większy falownik będzie pracował pod mniejszym obciążeniem i zamiast pracować z wydajnością 100%., będzie pracował na 70-80%,a tym samym będzie miał mniejszą temp. pracy, rzadziej będzie włączał wentylatory, a co za tym idzie będzie miał większą wydajność, bo wiadomo, że nie tylko panele pod wpływem temperatury zmniejszają swoją wydajność, ale falownik również.Tym samym będzie miał dłuższą żywotność. Tak na mój rozum.
Coś źle rozumuję?

To nie poglądy, to statystyki. Przewymiarowanie w naszym położeniu geograficzny przynosi korzyści i tyle, o czym tu dyskutować? To, że Tobie się wydaje, nie oznacza że tak jest.

miecio 301
23-05-2020, 20:18
miecio... jaką aktualizacje? Tu chodzi o rozbudowanie istniejącej instalacji, a właściwie dołożenie drugiej.

Nie ma czegoś takiego jak dołożenia drugiej, we wniosku "ZGŁOSZENIE PRZYŁĄCZENIA DO SIECI ELEKTROENERGETYCZNEJ
MIKROINSTALACJI" masz wybór albo przyłączenie nowej instalacji, albo aktualizacji danych w zakresie przyłączonej
mikroinstalacji, zgłaszasz aktualizację uwzględniając wszystko co masz związane z instalacją PV

tobiasz86
23-05-2020, 21:09
Nie ma czegoś takiego jak dołożenia drugiej, we wniosku "ZGŁOSZENIE PRZYŁĄCZENIA DO SIECI ELEKTROENERGETYCZNEJ
MIKROINSTALACJI" masz wybór albo przyłączenie nowej instalacji, albo aktualizacji danych w zakresie przyłączonej
mikroinstalacji, zgłaszasz aktualizację uwzględniając wszystko co masz związane z instalacją PV
Nie chodzi mi o prawne dołożenie drugiej a o fizyczne i Sebastain chyba mówi o tym samym. Ma gość zgłoszone 3kW i chce założyć i złościć dodatkowe 7kW, gdzie ty chcesz użyć tych proponwanych 14dni na aktualizacje?

miecio 301
23-05-2020, 21:53
Nie chodzi mi o prawne dołożenie drugiej a o fizyczne i Sebastain chyba mówi o tym samym. Ma gość zgłoszone 3kW i chce założyć i złościć dodatkowe 7kW, gdzie ty chcesz użyć tych proponwanych 14dni na aktualizacje?
Mówiłem już że nie ma czegoś takiego jak zgłoszone 3kW i dodatkowe 7kW, może być tylko jedna np.. 3+7 daje 10 i to zgłaszasz jako aktualizację

vr5
24-05-2020, 18:53
Ja nie wiem skąd biorą się te poglądy, że większy falownik w stosunku do mocy paneli to złe rozwiązanie?
Wg mnie nie ma to uzasadnienia, poza tym, że mniejszy falownik kosztuje tylko 500-1000 zł mniej.
Wydaje mi się, że większy falownik będzie pracował pod mniejszym obciążeniem i zamiast pracować z wydajnością 100%., będzie pracował na 70-80%,a tym samym będzie miał mniejszą temp. pracy, rzadziej będzie włączał wentylatory, a co za tym idzie będzie miał większą wydajność, bo wiadomo, że nie tylko panele pod wpływem temperatury zmniejszają swoją wydajność, ale falownik również.Tym samym będzie miał dłuższą żywotność. Tak na mój rozum.
Coś źle rozumuję?

Ma sens pod warunkiem, że w najbliższym czasie dołoży się paneli. W najbliższym czasie, gdyż za parę lat może się zmienić w przepisach, że już tego falownika nie będzie można zakładać i przy zwiększeniu ilości paneli będzie musiał być zastąpiony takim jakie będą wtedy dopuszczone przez przepisy.