PDA

Zobacz pełną wersję : Fotowoltaika czy Pellet ?



ryba1990
27-05-2020, 11:10
Cześć
Jeśli był podobny temat to proszę mnie przenieść bądź pokierować gdzie się udać . Odrazu powiem , że jestem ZIELONY w tematach PV , dlatego może ktoś z was ma podobnie i mógłby mi coś doradzić .

Przed nami kolejny trudny wybór, wstepnie miałbyc piec na pellet do ogrzewania ( mamy podłogowke na dole + góra łazienka i grzejniki na górze), gazu na chwilę obecna nie mamy , jak dobrze pojdzie to za jakies 5 lat powinniśmy mieć. Więc zastanawiamy się nad zrobieniem wszystkiego na prąd. Domek 115m+ 25m . Odrazu napisze ,że Pompy Ciepła nie mamy i nie będziemy mieć ,interesuje mnie samo wyjście fotowoltaika + bojler elektryczny + piecyk do podłogówki bądź zamiast fotowoltaiki pellet, pytanie czy ta fotowoltaika udźwignie to wszystko ? czyli całe ogrzewanie + sprzety AGD (rodzina 2+2) . Dom dobrze ocieplony.
Pytania:
- czy ktoś z Was tak ma podobnie i jak wychodzi na tym ?
- czy taka moc fotowoltaiki wystarczy dla takiego domku ?
- jak wychodzą Wasze roczne opłaty ( pellet opal + elektryka)
- czy ta cena za fotowoltaike jest wporzadku? Mialem 2 inne wyceny to były powyżej 40tys , dodatkowo akurat ten producent paneli jest Polski i produkuje panele niedaleko mojej miejscowości. (Mysle ze to atut)


Z moich wstępnych wyliczeń rocznie na elektryke + opal liczyłem jakies 4-5tys , więc jeśli rachunki z fotowoltaiki byly by zerowe to praktycznie po 5 latach sie ona zwróci( odliczam cene za jaka musiałbym kupic piec + dofinansowanie )

Jeśli miałbym kupić teraz pellet to koszt około 17tys , jeśli za fotowoltaike dam 37tys i odejme koszty pieca + dodam zwrot 5k z dofinansowania , wyjdzie mi że do fotowoltaiki dołożyłem 15 tys , czy tak to powinienem liczyć ?

Jakie obecnie są dofinansowania do fotowoltaiki o ile jakieś są ?


Moze jakies inne porady , jak to ugryźć aby wyszło najbardziej ekonomicznie dla mnie . Jeśli teraz nie zdecyduje się na fotowoltaike to w przyszłości już jej nie założe, dlatego mam dylemat jak to będzie współpracowało z podłogówką i grzejnikami. Na chwile obecną mam około 40tys zł do ogrzania domu , czy to w sposób elektryczny czy inny i w tej kwocie chciałbym się zmieścić aby najbardziej ekonomicznie mi to wyszło.

Bardzo będę wdzięczny za podpowiedzi i sugestie .

Pozdrawiam

444572

maciejos36
27-05-2020, 13:14
Taka moc może nie wystarczyć. Do podobnej powierzchni mój projekt przewidywał sezonowo 6,5kWh ciepła plus że 4kWh na CWU. Jeśli byś się szarpnął na pompę to tu już na styk mogłoby być ok.

ryba1990
28-05-2020, 15:46
Domyślam się , że nie wystarczy , ale mimo wszystko chyba i tak ekonomiczniej będzie to zrobić i mieć wszystko na prąd niż pchać się w piec pellet i płacić oddzielne rachunki ?