PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór materiału do domu z oknami na południe



Zakam
30-05-2020, 15:28
Dzień dobry,

zastanawiam się nad budową domu z projektu Muratora Miarodajny wariant XVI.
Moja działka jest zorientowana na południe, z tego względu po stronie południowej będzie bardzo dużo okien w domu, co będzie miało duży wpływ na akustykę i ogrzewanie domu promieniami słońca. Z czego lepiej budować dom w tej sytuacji:
Silikat:
- większa akumulacja ciepła = mniejsze wahania temperatur, dom od strony okien z południa będzie się zatem wolniej nagrzewał w upalne dni
- lepsza akustyka - tutaj nie jestem pewien, czy warto walczyć o akustykę, jeśli od południa dom jest niemal cały przeszklony i hałasy będą wpadać od tamtej strony

Beton Komórkowy:
- łatwiejsze murowanie ścian - chciałbym murować ściany, zrobić ocieplenie styropianem oraz wykończyć elewacje metodą gospodarczą, a BK łatwiejszy w budowie materiał

Ogrzewanie, jakie chcę zastosować to pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym na parterze oraz grzejnikami na poddaszu (ze względu na chęć montażu drewnianego stropu - chociaż tutaj też nie jestem pewien, czy zastosowanie silikatów nie będzie mijać się z celem, bo przy drewnianym stropie będę słyszał kroki ludzi na poddaszu).

Czy w wypadku domu, który ma sporo przeszkleń od południa, zastosowanie silikatów będzie lepszym pomysłem, niż beton komórkowy?

Proszę o poradę.
Pozdrawiam

aldente
05-06-2020, 06:30
bo przy drewnianym stropie będę słyszał kroki ludzi na poddaszu
Jak zignorujesz zrobienie izolacji akustycznej, to tak będzie. Tak również będzie w stropie monolitycznym.

Zakam
06-06-2020, 23:46
Dziękuję za odpowiedź. Czy jest jednak sens użycia silikatów na ściany zewnętrzne, skoro budynek będzie dość mocno przeszklony szczególnie od strony południowej? Przewaga akustyczna silikatów na nic się nie zda- większość hałasu będzie się przenosić przez okna