PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie mikroinstalacji do sieci PGE



chrislublin
30-05-2020, 20:33
Witam
Mam problem z odbiorem mikroinstalacji w ZE
Instalacja zbudowana na 4 mikroinwerterach Hoymiles MI 1200 czyli mam układ gdzie
2 pracują pojedyńczo na 2 fazach a dwa na jednej fazie i panelach 340W 16szt.
ogólnie układ jest trzech instalacji jedno fazowych podłączony do 3 faz.

i tu jest problem bo według zakładu jeżeli moc zainstalowana jest powyżej 3,6kW to powinien być układ 3 fazowy a to się wiąże z zabezpieczeniami
przed pracą wyspową oraz " Wszystkie zabezpieczenia jednostek wytwórczych pracujących w sieci frójfazowej powinny powodować ich trójfazowe wyłączenie"
nie bardzo wiem jak takie zabezpieczenia wybudować
jak im wytłumaczyć że są to trzy niezależne instalacje??
oni twierdzą że sumuje się moc i jest powyżej 3,6 kW to musi być falownik trójfazowy.
to po co wymyślono mikroinwertery????

Mam zaufanie do technologii mikroinwerterów i chce mieć taką instalację.

Tłumaczą się tym że jakby zanikła jedna faza to układ powinien się rozłączyć na wszystkich fazach.
a co w przypadku jeżeli mam układ jednofazowy i zabraknie akurat innej fazy to przecież nie wyłączy się falownik jednofazowy.

jakich argumentów użyć w walce z urzędnikiem???




to samo tyczy się mocy układu
dlaczego brana jest moc z paneli a nie z falownika
przecież falownik więcej nie przepuści niż jego moc znamionowa
to tak jakby w elektrowni węglowej podawać moc całego złoża węgla a nie generatora.
przecież nawet sprawa nasłonecznienia. Inaczej jest na lubelszczyźnie a inaczej wielkopolska
więc co ma moc paneli do mocy wytwórczej falownika?
powinno być uwzględniane to co jest mniejsze
jeżeli moc falownika jest większa niż moc paneli to powinno się brać moc paneli
a gdy moc falownika jest mniejsza od mocy paneli to powinno się brać moc falownika.
tak wynika z logiki i praw fizyki ale może tu chodzi o politykę a to już nie ma logiki

miecio 301
30-05-2020, 22:43
Co do takiego układu który by w przypadku zaniku jednej z faz wyłączył trójfazowo wszystkie mikrofalowniki jednofazowe to można by zbudować za pomocą stycznika trójfazowego sterowanego czujnikiem kontroli faz, podobnie jak zabezpiecza się silniki trójfazowe

chrislublin
31-05-2020, 09:12
+Widać że panowie w ZE nie uważali na lekcjach elektrotechniki i energetyki.
może czas ponaprawiać te absurdy.
Dlaczego inne zakłady są w miarę normalne a inne nie.
dlaczego prawo nie jest spójne

ale możemy tak dalej
a ja mam problem i grozi mi wymiana mikrofalowników na falownik stringowy.
bo "cham się uparł i co mu zrobisz".

rybka13
31-05-2020, 14:12
Kolega stos ma rację.
Z tego co piszesz o na żadnej fazie nie przekraczasz 3.68kW.
Jeżeli masz wszystko na schemacie dobrze rozrysowane to najwyraźniej pracownik PGE nie rozumie tego albo jest niedouczony w przepisach.
Chrislublin odbierz PW

chrislublin
31-05-2020, 16:20
Wszystko rozumiem i ogarniam temat ale problem jest i sam nie zniknie
muszę jakoś systemowo to załatwić.
nie chcę iść na udry z zakładem ale w razie czego zainwestuję w taczkę lub krawat i albo go wywiozę albo wyciągnę za krawat

pytanie jest czy można mieć trzy instalacje jednofazowe niezależne o mocy nie przekraczającej 3,68kW na każdej fazie ????
przykład:
najpierw zbuduję instalacje na jedną fazę - mikrofalownik i cztery panele o mocy 380W co da 1520kWp ale 1200W mocy AC!!!
następnie za rok taki sam układ na drugiej fazie
a kolejny rok trzeci układ

oczywiście wszystko zgłoszone po kolei do zakładu jako rozbudowa

i co teraz?? fazy będą miały po 1520kWp ale w sumie 4560 kWp a moc AC bedzie 3 x1200W czyli 3,6kW razem

co na to zakład??
każe mi instalację trójfazową robić???

vr5
31-05-2020, 20:05
@chrislublin

Idzie lato i PV pracuje najwydajniej. Nie mając podłączonej PV dużo tracisz.
Może lepiej zgłoś 3 mikroinwertery, a potem "na spokojnie" rozbudowę o kolejny (lub o kolejne). Jak nie wyrażą zgody to muszą odpowiedzieć na piśmie, a Ty uruchomisz procedurę odwoławczą aż do skutku.