PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu drewnianego



LikeBelow
31-05-2020, 12:03
Cześć,

buduję dom drewniany (z tzw. paczki) i stoję przed wyborem sposobu ogrzewania. Dom posiada użytkowe poddasze.
Mój zamysł jest taki żeby zrobić ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach oprócz pokoi, a w pokojach niskotemperaturowe kaloryfery. Do grzania CO i CWU chcę użyć powietrznej pompy ciepła i zamontować fotowoltaikę.

Dom ~140m2

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

gawel
31-05-2020, 16:03
Dlaczego w pokojach kaloryfery?
Lubisz je oglądać i omijać przy wyborze mebli?
System mieszany jest bez sensu.
Ja zrobiłem tylko OP i tylko na dole.
Nie dałem żadnej izolacji pomiędzy kondygnacjami i na górze jest cieplej niż na dole.
Mój dom to szkielet z poddaszem użytkowym 135m2.
Ogrzewanie PC gruntowa 5.9kW plus PV 8.8kWp
Prąd na wszystko praktycznie za darmo.

Rewelacja a ile trzeba było wydać na to "za darmo" jednorazowo ? Gotówka, czy kredyt, jak kredyt to dodaj jeszcze odsetki za X lat spłaty.

vadiol
31-05-2020, 16:39
Mój zamysł jest taki żeby zrobić ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach oprócz pokoi, a w pokojach niskotemperaturowe kaloryfery. Do grzania CO i CWU chcę użyć powietrznej pompy ciepła i zamontować fotowoltaikę.

Zrób wszędzie podłogówkę . Nie mieszaj dwóch systemów . Reszta ok .

01-06-2020, 06:19
Stos- ciekawe ile ta Twoja inwestycja będzie się zwracać...

dabrowska.ewelina
01-06-2020, 08:07
A firma budowlana nie doradzi najlepiej? Ja właśnie jestem w połowie budowy, szukam tutaj porad - bo jednak dobrze samej mieć jakąś wiedzę, ale przyznam, że w kwestiach właśnie ogrzewania polegam na firmie, i tylko sprawdzam podane przez nich informacje. Buduję dom szkieletowy, prefabrykowany 92m2 z firmą :spam:, a dokładniej tutaj jest mój projekt - :spam:. Budowa jest już przy końcowi. Jeśli chodzi o ogrzewanie to wybraliśmy właśnie pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe - ale tylko w kuchni, łazienkach i korytarzu, wentylację mechaniczną oraz ekologiczne izolacje domu - w prefabrykatach mamy fibrę, jako ekologiczny izolator.

Ktoś z Państwa w ogóle stosował takie izolacje? Mieliśmy jeszcze zaproponowany beton konopny, słomę i celulozę. Jakieś opinie?

asolt
01-06-2020, 09:08
A firma budowlana nie doradzi najlepiej? ...... Jeśli chodzi o ogrzewanie to wybraliśmy właśnie pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe - ale tylko w kuchni, łazienkach i korytarzu, ......


Firma budowlana nie doradzi najlepiej, w ogole nie doradzi w zakresie instalacji grzewczej, bo sie na tym nie zna. Firma niech sie zajmie tym czym powinna, a dobór zródła grzewczego, moc, projekt ogrzewania podłogowego i wm zostawi innym.

Nayri
01-06-2020, 09:09
A firma budowlana nie doradzi najlepiej? Ja właśnie jestem w połowie budowy, szukam tutaj porad - bo jednak dobrze samej mieć jakąś wiedzę, ale przyznam, że w kwestiach właśnie ogrzewania polegam na firmie, i tylko sprawdzam podane przez nich informacje. Buduję dom szkieletowy, prefabrykowany 92m2 z firmą :spam:. Budowa jest już przy końcowi. Jeśli chodzi o ogrzewanie to wybraliśmy właśnie pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe - ale tylko w kuchni, łazienkach i korytarzu, wentylację mechaniczną oraz ekologiczne izolacje domu - w prefabrykatach mamy fibrę, jako ekologiczny izolator.

Ktoś z Państwa w ogóle stosował takie izolacje? Mieliśmy jeszcze zaproponowany beton konopny, słomę i celulozę. Jakieś opinie?

To ty czy twój brat? :)

Od moderatora: Nayri, brawo za czujność, firma której nazwę wyrzuciłem (im chodzi głównie o te linki) powinna podziękować za to że nie jest ośmieszana słabym spamem..

LikeBelow
04-06-2020, 10:02
Dzięki za odpowiedzi, wiem w jakim kierunku iść. Ja nie zdecyduję się raczej na brak izolacji między kondygnacjami, bo początkowo nie planujemy gospodarować góry i docieplać dachu, chcemy tam tylko przygotować podłogi i ściany i niech sobie czeka.
Teraz jeszcze mocno myślę o rekuperacji.

LikeBelow
04-06-2020, 11:12
Jeśli myślisz o rekuperacji to pomyśl o umieszczeniu centrali w przestrzeni ogrzewanej.
Ja ma ocieplone skosy do samej góry a centralka WM na małym stryszku nad poddaszem.
Reszta jest otwarta do samej kalenicy.
Moim zdaniem ocieplanie podłogi między parterem a poddaszem jest bez sensu jeśli w przyszłości chcecie poddasze wykorzystać.
Teraz wydaj trochę więcej na ocieplenie skosów a w przyszłości koszt adaptacji strychu będzie niewielki.

Niby tak. W tym projekcie jest ocieplenie podłogi, bo użytkowe poddasze to opcja i w standardzie docieplają tylko ten sufit. Pogadam z wykonawcą na ten temat, bo może faktycznie to lepsza opcja.
Nie zastanawiałem się szczerze mówiąc nad umiejscowieniem centralki, chciałem to zostawić firmie wykonującej. Czemu to ma tak duże znaczenie?

Frofo007
12-06-2020, 09:52
stos: moim zdaniem nie robienie ogrzewania podłogowego na poddaszu (i nie ocieplenie przegrody parter/poddasze) to słaby pomysł jeśli komuś zależy na komforcie, chyba, że wszyscy domownicy lubią tą samą temperaturę i nie zależy wam na możliwości sterowania.