PDA

Zobacz pełną wersję : Betn komórkowy czy Silikat



vordex
31-05-2020, 21:04
Witam forumowiczów. Przejdę do rzeczy, czekam napozwolenie, będize lada moment. Bedziemy z teściem budowali systemem gospodarczym. Teściu budowlaniec. Ogrzewanie w planach ma być gazowe, podłogowe. Zamierzałem budować dom z silikatu ze względu na wytrzymałość oraz trzymanie ciepła.Wiem, że ciężko się robi z tego materiału. Teściu mówi, żeby robić z betonu komórkowego i dołożyć troche więcej styropianiu. Będzie szybciej, łatwiej i taniej. Przemawia za mną silikat między innymi dlatego, że jak będę chciał powiesić telewizor cięzki, to kołki mi nie wypadną. Czy beton komórkowy również jest wytrzymały wystarczajo, żeby utrzymać powieszone na nim rzeczy, czy będę musiał bawić się w kotwy chemiczne itp? JAk wy to widzicie po wybudowaniu?

CityMatic
31-05-2020, 21:15
Jakoś nie przeszkadza mi to, że mam dom z betonu komórkowego i wisi i telewizor i szafki i wiele innych rzeczy i nic się nie "zrywa".
Ciężki telewizor to chyba "Rubin":p obecnie nie ważą więcej niż 20 kg, a i tak powieszony TV działa raczej na kołki na "ścinanie" niż "wyciąganie".
Każdy materiał ma swoje wady i zalety, sylikat jest materiałem o z dużą akumulacyjnścią ciepła, i faktycznie są trwałe i twarde. Z gazobetonu się lepiej buduje, łatwiej , łatwiej też podlegają obórce.

Karasso
31-05-2020, 21:17
bez znaczenia z czego wybudujesz. Silikat, yotng jeden pies. Mam dom z ytonga, do ściany przymocownay drążek do podciągania się do tej pory nie urwał się , ściana cała a lekko nie ma bo treningi idą codziennie. Buduj z tego co wyjdzie Cie taniej. Z tego co mówią kalkulatory ytong jest troszeczkę cieplejszy. Do ytongu są specjalne kołeczki które nie mają prawa "wypaść". Z jednego i drugiego materiału buduje się podobnie. Natomiast jest jedna kwestia. Silikaty lepiej tłumią hałas więc jak budujesz obok ruchliwej ulicy to w domu z silikatu będzie ciszej

Tomaszs131
31-05-2020, 21:27
Nie wiem jak to jest w domach postawionych z silki ale w moim z BK, ciężko mi się było przez dłuższy czas przyzwyczaić do pogłosu roznaszącego się po pomieszczeniach.
Ciekaw jestem jak to wygląda w przypadku silki? Kumulacja cieplna ścian z silki to niewątpliwy atut tego materiału.

vvvv
31-05-2020, 21:34
Witam forumowiczów. Przejdę do rzeczy, czekam napozwolenie, będize lada moment. Bedziemy z teściem budowali systemem gospodarczym. Teściu budowlaniec. Ogrzewanie w planach ma być gazowe, podłogowe. Zamierzałem budować dom z silikatu ze względu na wytrzymałość oraz trzymanie ciepła.Wiem, że ciężko się robi z tego materiału. Teściu mówi, żeby robić z betonu komórkowego i dołożyć troche więcej styropianiu. Będzie szybciej, łatwiej i taniej. Przemawia za mną silikat między innymi dlatego, że jak będę chciał powiesić telewizor cięzki, to kołki mi nie wypadną. Czy beton komórkowy również jest wytrzymały wystarczajo, żeby utrzymać powieszone na nim rzeczy, czy będę musiał bawić się w kotwy chemiczne itp? JAk wy to widzicie po wybudowaniu?

Przy silikacie ojebiecie sie strasznie ale warto. Wiem to z autopsji. BK dla mnie odpada całkowicie. To juz ceramika lapsza.

pandzik
31-05-2020, 22:04
Mam dom z silikatu, 18ki pełnej i 12ki jako działówki. Wydaje się, że te ściany są potężne. na zewnętrzne nie patrzę bo są co 2.5 metra spięte żelbetem, ale wewnętrzne 12ki robią niesamowite wrazenie. Koło prysznica i w kuchni mam ścianki działowe z 8ki, metrowe, związane z jednej strony - naparłem na nie - nie ruszyły sie na milimetr. Acz materiał bywa kruchy. Z innego materiału domu nie miałem, ale widziałem jakies czarne bloczki z bk u sąsiada. Firma pod klucz robiła. Straszny materiał. Rozpadał sie w palcach. Jeśli już sie zdecydujesz, bierz od markowego producenta.

klaudiusz_x
31-05-2020, 22:25
Jak masz cicho w okolicy, to bk.
Szybko i lekko.
Silikat drążony, to jest problem.
Gdzie nie wywiercisz, to dziura.
Lepszy pełny.

klaudiusz_x
31-05-2020, 22:30
Jeśli chcesz szybko, to bk na pw.
Ściany rosną w oczach.
Jeśli tanio, to u mnie najtańszy jest obecnie pustak żużlowy na pw.
Tylko z zaprawą trzeba się męczyć..
BK lecisz na kleju mieszanym w wiaderku.
Bloczek do wanienki z wodą na dosłownie 2-3 sekundy (jęsli jest suchy, lub wysoka temperatura) i na mur.
Murowanie, to bajka. Koniecznie na pw (pióro-wpust). Pionowe spoiny przy zwykłym bloczku, trochę spowalniają.

Elfir
01-06-2020, 00:03
Teściu mówi, żeby robić z betonu komórkowego i dołożyć troche więcej styropianiu.

przecież BK jest cieplejszy od silikatów, to dlaczego chce dawać grubszy styropian?

agb
01-06-2020, 08:24
Jak masz cicho w okolicy, to bk.
Szybko i lekko.
Silikat drążony, to jest problem.
Gdzie nie wywiercisz, to dziura.
Lepszy pełny.
Kołki i tak się bez problemu trzymają. Natomiast spróbuj coś w pełnym wykuć. Pomijam dostępność pełnego.

Frofo007
01-06-2020, 10:23
Silka lepsza, ale myślę, że nie ma to jakiegoś dużego znaczenia. Gdybym miał budować sam to zdecydowanie gazobeton. Odradzam silkę każdemu kto chce się budować sam. Raz, że jest ciężka a dwa, że nie tak łatwo się ją tnie jak gazobeton (gazobeton to można nawet piłą ręczną uciąć). Potem ewentualne bruzdy, przejścia itd. też dużo łatwiej będzie wykonać w gazobetonie.
No chyba, że macie dobre zdrowie i go wam nie szkoda ;) wówczas jeśli dom będzie ogrzewany prądem w II taryfie to można ewentualnie się przemęczyć i zrobić z silki.

vvvv
01-06-2020, 10:32
Silka lepsza, ale myślę, że nie ma to jakiegoś dużego znaczenia. Gdybym miał budować sam to zdecydowanie gazobeton. Odradzam silkę każdemu kto chce się budować sam. Raz, że jest ciężka a dwa, że nie tak łatwo się ją tnie jak gazobeton (gazobeton to można nawet piłą ręczną uciąć). Potem ewentualne bruzdy, przejścia itd. też dużo łatwiej będzie wykonać w gazobetonie.
No chyba, że macie dobre zdrowie i go wam nie szkoda ;) wówczas jeśli dom będzie ogrzewany prądem w II taryfie to można ewentualnie się przemęczyć i zrobić z silki.

Dokładnie. Samemu z BK dla wroga. :lol2:
Z BK to można stajnie lub kurnik postawić. :D

Zwierzaczysko
01-06-2020, 11:16
Między BK a silikatem nie decyduj się z powodu wytrzymałości czy utrzyma tv czy szafkę, bo oba materiały wytrzymają. Silikat z racji gęstości ma potężną akumulację ciepła i super wygłusza dźwięki z okolicy. BK w ogóle nie wygłusza i w ogóle nie akumuluje. A z teścia raczej kiepski budowlaniec skoro chce dawać więcej styropianu do BK niż do Silki.

kaszpir007
01-06-2020, 11:20
Dla samoroba to tylko BK bo lżejszy. Silikat to dużo lepszy materiał konstrukcyjny (duża lepsza akumulacja ciepła , dużo lepsze tłumienie hałasu , wytrzymałość , całkowicie naturalny i zdrowy materiał , ale sporo cięższy. Silikat jest gorszy w obróbce (twardszy) , bloczek jest cięższy i mniejszy od gazobetonu.

Dlatego większosć deweloperów wybiera BK , bo szybko się buduje i łatwo.

Hurtownie też zawalone betonem komorkowym , bo lekki i można go dużo jednym transportem przywieźć i więcej zrobić ...

Kaizen
01-06-2020, 20:31
Temat oklepany jak blacha trzydziestoletniego golfa. Pewnie tylko najbardziej zagorzałym fanatykom zechce się znowu przytaczać deklaracje wiary a nikomu argumentów merytorycznych

Użyj szukajki.

klaudiusz_x
01-06-2020, 22:26
BK się ładnie docina piłą tarczową kątową.
Jeśli ktoś mówi, że ręcznie można, tak.
Ale i tak szybciej kątówką.
Pod tym katem argument o obróbce, trochę chybiony.
Jedynym istotnym problemem dla silikatu, to występujące różnice w wysokości poszczególnych bloczków.
Mam z grupy silikaty. Różnice sięgały do 3 mm na wysokości.
To dużo.
Klej tego nie zakryje.
Ale ja murowałem 9 lat temu.
Teraz pewnie nie ma takich różnić.
Co do bruzdowania.
Także mit.
Podwójna kątówka na kable i lecisz. Można dostać takie.
Zresztą, ile tego bruzdowania jest?
Tylko pod CWU i zimną wodę.
Kable klei się na wierzchu i zakrywa tynkiem.
Nikt nie bruzduje pod kable.

CityMatic
01-06-2020, 22:48
Nikt nie bruzduje pod kable.

:bash: nigdy nie pisz jak nie wiesz albo nie jesteś pewien - bo u mnie są bruzdy i pod kable i pod instalacje wodne i OC.
444778444779444780444781

kaszpir007
02-06-2020, 09:10
Kable klei się na wierzchu i zakrywa tynkiem.
Nikt nie bruzduje pod kable.

W poprzednim domu deweloper bruzdował i tam były kable. W nowym domu elektryk powiedział że obecnie się nie bruzduje i nie niszczy bloczków a potem tynk przykryje i będzie ok.
Zaufałem.

Efekt taki że po kilku latach widzę na ścianach gdzie idą kable . Kable "przebijają" się przez tynk

Nie wygląda to zbyt cudownie ...

Ja żałuję że zaufałem elektrykowi. Po prostu nie chciało mu się bruzdować a za efekt jego lenistwa ja płacę ...

CityMatic
02-06-2020, 10:06
W poprzednim domu deweloper bruzdował i tam były kable. W nowym domu elektryk powiedział że obecnie się nie bruzduje i nie niszczy bloczków a potem tynk przykryje i będzie ok.
Zaufałem.

Efekt taki że po kilku latach widzę na ścianach gdzie idą kable . Kable "przebijają" się przez tynk

Nie wygląda to zbyt cudownie ...

Ja żałuję że zaufałem elektrykowi. Po prostu nie chciało mu się bruzdować a za efekt jego lenistwa ja płacę ...

Dokładnie tak jak piszesz. Ja już na tynkach(firma po ich wykonaniu, obniżyła mi cenę o 2tyś bo nie poszło im tyle materiału). Mnie bruzdowanie zajęło dwa dni, w jednym rowku mogłem układać 2x3x2,5 lub 3x1,5 kabelki same się podtrzymywały bez żadnych spinek czy uchwytów.
Do puszek estetyczne wejście, nic dodać nic ująć. Bruzdownicę kupiłem, a po pracy odsprzedałem za cenę zakupu.
To samo zrobiłem z instalacją centralnego odkurzacza, i wodnej, ładne bruzdy dla ocieplonych rur, spod posadzki po ścianach. Wszystko na gładko nic nie przeszkadza, nie wystaje, całość pomierzona i sfotografowana w celu uniknięcia problemów.

kaszpir007
02-06-2020, 10:21
Dokładnie tak jak piszesz. Ja już na tynkach(firma po ich wykonaniu, obniżyła mi cenę o 2tyś bo nie poszło im tyle materiału). Mnie bruzdowanie zajęło dwa dni, w jednym rowku mogłem układać 2x3x2,5 lub 3x1,5 kabelki same się podtrzymywały bez żadnych spinek czy uchwytów.
Do puszek estetyczne wejście, nic dodać nic ująć. Bruzdownicę kupiłem, a po pracy odsprzedałem za cenę zakupu.
To samo zrobiłem z instalacją centralnego odkurzacza, i wodnej, ładne bruzdy dla ocieplonych rur, spod posadzki po ścianach. Wszystko na gładko nic nie przeszkadza, nie wystaje, całość pomierzona i sfotografowana w celu uniknięcia problemów.

To miałeś bardzo uczciwego tynkarza. Myślę że większość tynkarzy daje tyle samo tynku jak są kable na bloczkach i tyle samo jak są kable schowane w bruzdach. Później to po pewnym czasie wychodzi. U nas tynkarz widział jak są położone kable. Raczej jak jest jakiś zysk na meteriale to ląduje w kieszeni tynkarza a nie inwestora.

Ja żałuję że nie robiłem bruzd , ale tak to jest jak słucha się ... fachowca co wie lepiej ...

Patrząc na zdjęcie to raczej faktycznie obecnie mało kto bruzduje. Zapewne elektrycy nie chcą się męczyć i brudzić i taka jest brutalna prawda.

agb
02-06-2020, 11:11
Bo kto bruzdował w silikacie ten wie jak prze....a jest to robota i ile czasu zajmuje.

kaszpir007
02-06-2020, 11:37
Bo kto bruzdował w silikacie ten wie jak prze....a jest to robota i ile czasu zajmuje.


Nie wiem. Sądzę że jak ktoś ma odpowiednie narzędzia to nie stanowi to żadnego problemu.

U nas wykonawca nie narzekał na obróbkę silikatu , ale miał odpowiednie narzędzia ...

agb
02-06-2020, 11:54
To ja sugeruję spróbować, a potem dopiero zabierać głos.

Pytajnick
02-06-2020, 21:01
Witam forumowiczów. Przejdę do rzeczy, czekam napozwolenie, będize lada moment. Bedziemy z teściem budowali systemem gospodarczym.

To jest zdanie klucz, a dostaniesz tu głównie porady od ludzi którym KTOŚ dom budował, ale uważają, że na wszystkim najlepiej się znają i wszystko wiedzą :D
Tu masz kalkulator, który Ci podpowie jaka kombinacja materiału jest 'cieplejsza' - https://termoorganika.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-przegrody
Jak mieszkasz w głośnej okolicy, buduj z silki ale jak nie musisz, to lepiej z BK.
Utniesz piłką na rusztowaniu, nie musisz kątówką robiąc zadymę, montaż czegokolwiek bezproblemowy, schowasz kable robiąc bruzdy rylcem za kilkadziesiąt złotych, bez zadymy. Jak murarz porządny i ściany proste, to tynk nałożysz grzebieniem jak do kleju i masz go max 5mm a nie 3-4 razy tyle i tyle mniej to kosztuje.
Akumulacja ciepła w ścianach. OK w sezonie grzewczym ale latem za chiny nie idzie tego ciepła przeciągami wieczornymi wygonić. Mam mieszkania w domu z cegły i z wielkiej płyty a córka w bloku z BK , różnica jest odczuwalna.

nowa7
02-06-2020, 21:43
To ja sugeruję spróbować, a potem dopiero zabierać głos.
"dobrze" to odpowiedz mojego mąża który właśnie wziął się z bruzdy tarczą diamentową. Mówi że ściane tnie się łatwo, gorzej z wydłubaniem póżniej tego, to już monotonne jest. Wiem sama próbowałam.

nowa7
02-06-2020, 21:50
Ja żałuję że nie robiłem bruzd , ale tak to jest jak słucha się ... fachowca co wie lepiej ...


Mnie do bruzdowania przekonały między innymi twoje doświadczenia z prześwitującymi kablami na ścianach. Tym bardziej że w mieszkaniu od developera tez juz tak miałam ale malutko.

Zwierzaczysko
03-06-2020, 04:56
Bruzdowanie w silce jest względnie łatwe jeśli pracujemy na dobrej tarczy diamentowej. Najlepiej używać też mocnej bruzdownicy, która wytnie nam równe otwory. Do wykuwania urobku polecam młot udarowy z regulacją siły uderzenia. Zamontowane dłuto powinno mieć średnicę równą naciętej bruździe wtedy kujemy od dołu do góry nie wyjmując dłuta z rowka. Inną opcją ale też dobrą jest dłuto szersze np. 40 mm, wtedy wbijamy je pionowo w szczelinę i odpadają nam większe kawałki, oczywiście też z dołu do góry.

pandzik
03-06-2020, 07:05
Ja miałem dosyć dobrego elektryka (o zgrozo, ktoś jednak?), który z dwoma swoimi pracownikami wykorzystywał w działówkach z silki kanały wewnętrzne. Bardzo sprawnie mu to szło. Nadzwyczaj. W dwa dni położyli kable pod prawie 200 gniazdek. Wszystko idzie w miarę łatwo jak się zna na robocie i ma sie odpowiednie narzędzia.

fotohobby
03-06-2020, 08:01
To ja sugeruję spróbować, a potem dopiero zabierać głos.

Bruzdowałem kątówką z dobrą tarczą. Ściany działowe 12 cm - bajka.
Nośne z pełnej 18 miały dwie klasy wytrzymałości na ściskanie więcej, pełno drobnych kamyczków i te stawały opór :)
Ale dałem radę - tyle, że kątówką pyli się strasznie, pomaga kilkukrotne nawilżenie bruzdowanego kawałka ściany

Kaizen
03-06-2020, 08:19
Ja miałem dosyć dobrego elektryka (o zgrozo, ktoś jednak?),

To oznacza tylko słabe sprawdzenie :)
Jedyny dobry elektryk, to Piotr - ale już emerytowany AFAIK.

agb
03-06-2020, 09:28
Ja nie napisałem, że silki bruzdować się nie da. Fajnie, że bruzdowaliście sami. To teraz rzetelnie podliczcie dniówki na bruzdowanie wraz z posprzątaniem, za które komuś trzeba zapłacić. To się da zrobić i są firmy, które to robią. Tylko nie za 30zł od punktu, bo tak na FB napisali. A jak elektryk chce więcej to cwaniak, bo chce się na mojej budowie dorobić.

fotohobby
03-06-2020, 11:43
Zgadzam sie. Dlatego zrobiłem to sam. Byłby to dodatkowy dzien pracy dla fachowca, ja zrobiłem to w dwa popołudnia

Dziesiatka
03-06-2020, 11:52
[...]zrobiłem to sam
Kiedyś pytałem o tą 18-tke u Ciebie,pisałeś że z zewnątrz masz spokój mimo jakieś działalności sąsiedzkiej.
Nic się nie zmieniło w Twojej decyzji aby zrobić 24-kę?
Te podejścia pod przewody to robiłeś bruzdownicą i przecinak/młotek czy inny trik?

fotohobby
03-06-2020, 12:11
Mam pełną 18, a ona ma izolacyjność akustyczną taką jak drążona 24.
Lepsza byłaby dopiero pełna 24, ale u mnie nie ma takiej potrzeby.

Bruzdy wykonałem szlifierką kątową.

nowa7
03-06-2020, 13:13
Ja nie napisałem, że silki bruzdować się nie da. Fajnie, że bruzdowaliście sami. To teraz rzetelnie podliczcie dniówki na bruzdowanie wraz z posprzątaniem, za które komuś trzeba zapłacić.
W sumie jak się pozyczy bruzdownice z kompatybilnym odkurzaczem na weekend to duzo tego sprzatania nie będzie. My robimy szlifierką ze względów logistycznych, mamy pare rzeczy pozaczynanych i zawalone pomieszczenia więc nie da się "na raz".

vvvv
03-06-2020, 13:59
W sumie jak się pozyczy bruzdownice z kompatybilnym odkurzaczem na weekend. ...

Dokładnie. Ja ma odkurzacz starmix do tego pożyczam od kupla bruzdownice hilti. Łapiesz w dwie łapy i można robić. No i to nie kosztuje 30zł za punkt tak jak agb napisał. Szlifierka to hmm. :rolleyes: W sumie też można. Tylko nawet jak zmoczysz ścianę to i tak zadyma jest niezła. :D
Monolity też szlifierką nacinacie? Czy nie robicie bruzd?

Tomaszs131
03-06-2020, 14:08
Bruzdowałem kątówką z dobrą tarczą. Ściany działowe 12 cm - bajka.
Nośne z pełnej 18 miały dwie klasy wytrzymałości na ściskanie więcej, pełno drobnych kamyczków i te stawały opór :)
Ale dałem radę - tyle, że kątówką pyli się strasznie, pomaga kilkukrotne nawilżenie bruzdowanego kawałka ściany

To chyba jedna z niewielu zalet BK nad silką. U mnie bruzdowanie w BK łatwo poszło, elektry nawet zbytnio nie narzekał, choć trochę się opierał, twierdząc, że tak się nie robi;)

nowa7
03-06-2020, 14:46
Monolity też szlifierką nacinacie? Czy nie robicie bruzd?
U nas kawałek ( z 15cm) idzie w wieńcu zanim sie schowa w sufit podwieszany i to też jest bruzdowane ale idzie znacznie gorzej.

donvitobandito
03-06-2020, 15:16
Pytanie banalne- tylko i wyłącznie silikaty!!!

TINEK
03-06-2020, 20:14
mam silikat i nie było bruzdowania pod przewody, mieszkam 8 lat i żadne przewody nie przebijają przez tynk, piszę to, nie dlatego by się pochwalić, tylko zapytać, od czego to zależy tak naprawdę, że raz są ślady po przewodach, a innym razem nie

pozdrawiam

Dziesiatka
03-06-2020, 21:00
mam silikat i nie było bruzdowania pod przewody, mieszkam 8 lat i żadne przewody nie przebijają przez tynk, piszę to, nie dlatego by się pochwalić, tylko zapytać, od czego to zależy tak naprawdę, że raz są ślady po przewodach, a innym razem nie

pozdrawiam

Proszę,tu jest dyskusja o tym
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?126679-przebijaj%C4%85ce-kable-na-%C5%9Bcianie

vvvv
03-06-2020, 21:09
U nas kawałek ( z 15cm) idzie w wieńcu zanim sie schowa w sufit podwieszany i to też jest bruzdowane ale idzie znacznie gorzej.

Aaa masz sufit podwieszany. Z monolitem to jest dopiero fajnie.

ProStaś
03-06-2020, 21:35
mam silikat i nie było bruzdowania pod przewody, mieszkam 8 lat i żadne przewody nie przebijają przez tynk,

Mam silikat i nie było bruzdowania pod przewody, mieszkam kilka miesięcy i żadne przewody nie przebijają przez tynk - czuję się jak w klubie AA :p

PS. Może za krótko mieszkam....:rolleyes:

nowa7
04-06-2020, 08:56
mam silikat i nie było bruzdowania pod przewody, mieszkam 8 lat i żadne przewody nie przebijają przez tynk, piszę to, nie dlatego by się pochwalić, tylko zapytać, od czego to zależy tak naprawdę, że raz są ślady po przewodach, a innym razem nie

pozdrawiam

http://www.tynki.info.pl/krok-po-kroku/przyczyny-powstawania-czarnych-smug/
zła jakość przewodów, może ci zabarwić po paru latach. Mi wyszło po powtórnym malowaniu po kilku latach od pierwszego.

klaudiusz_x
04-06-2020, 22:46
:bash: nigdy nie pisz jak nie wiesz albo nie jesteś pewien - bo u mnie są bruzdy i pod kable i pod instalacje wodne i OC.
444778444779444780444781



Bo kto bruzdował w silikacie ten wie jak prze....a jest to robota i ile czasu zajmuje.

To ja sugeruję spróbować, a potem dopiero zabierać głos.

Nieźle.
Sam bruzdowałem u siebie w silikacie na poddaszu. Pod kabelki, łatwizna.
Parter olałem.
Jeśli ktoś twierdzi, że widać kable, to ma jakieś wątłej jakości te izolacje na drucikach.
Było o tym kilka razy.
Z moich znajomych, nikt nie bruzdował. Wszyscy mają na ścianach.

A, zapomnieliście, że guma w płynie zaczernia farbę nawet do 15 cm ponad płytki?
Jakoś nikt nie wspomina.

kaszpir007
05-06-2020, 13:50
Jeśli ktoś twierdzi, że widać kable, to ma jakieś wątłej jakości te izolacje na drucikach.
Było o tym kilka razy.
Z moich znajomych, nikt nie bruzdował. Wszyscy mają na ścianach..

Co ciągle nie zmienia faktu że lepiej nie ryzykować i bruzdować , aby nie "dołączyć" do grona tych "szczęśliwych" osób o których te kable są "widoczne" .
A co do kabli to raczej większość stosuje kable z atestem znanych producentów ...

nowa7
05-06-2020, 20:38
Co ciągle nie zmienia faktu że lepiej nie ryzykować i bruzdować , aby nie "dołączyć" do grona tych "szczęśliwych" osób o których te kable są "widoczne" .
A co do kabli to raczej większość stosuje kable z atestem znanych producentów ...
Z takimi atestami to jak ze styropianem, też wszystkie miały atesty, potem zrobili badania i runął nagle świat. Dlatego lepiaj stosować zasade braku zaufania.

donvitobandito
06-06-2020, 13:22
Przy tynkach CW- czyli jedynych słusznych- położonych na pustakach ceramicznych nie ma opcji by był widoczny jakikolwiek prześwit kabla na ścianie. Żadne bruzdowanie nie jest potrzebne.
Zresztą bez sensu kłaść kilometry kabli na ścianach, jak można to puścić po podłogach w arotach.

nowa7
11-06-2020, 09:32
CW mają tendencje do pękania w rejonach gdzie występują wstrząsy ( górnicze, blisko kolej, blisko droga którą rozjeżdzają cieżarówki), więc nie są jedynie słuszne. Gips jest bardziej elastyczny. Poza tym w starszych wątkach można znalezć głosy ludzi którzy mają CW i i tak im kable wyszły.

ololek
03-07-2020, 14:08
jakie dać ocieplenie na silikat 18? 15cm wystarczy? WG WT2017 mam mieć ścianę z lambdą 0.23. czy to jest jakoś weryfikowane przy odbiorze budynku?

CityMatic
03-07-2020, 14:29
jakie dać ocieplenie na silikat 18? 15cm wystarczy? WG WT2017 mam mieć ścianę z lambdą 0.23. czy to jest jakoś weryfikowane przy odbiorze budynku?

Przecież im mniejsze zużycie energii tym lepiej, więc po co oszczędzać? na ocieplenia tym bardziej że zwiększenie grubości izolacji w późniejszym czasie jest relatywnie droższe.

fotohobby
03-07-2020, 15:47
jakie dać ocieplenie na silikat 18? 15cm wystarczy? WG WT2017 mam mieć ścianę z lambdą 0.23. czy to jest jakoś weryfikowane przy odbiorze budynku?

20cm to rozsądne minimum

Zakam
25-10-2020, 06:04
Wielu użytkowników chwali sobie izolacje akustyczną silikatów, co jednak w sytuacji, gdy dom ma dużo okien. Czy w tej sytuacji użycie silikatów nie mija się z celem, skoro dźwięki i tak dostaną się do domu przez okna tarasowe?

finch18
14-01-2021, 19:01
Cześć,

Na wstępie chciałbym się przywitać ze wszystkimi :)

Trochę wykorzystam ten wątek, ale nie widziałem sensu aby zaczynać kolejny. Czy ma ktoś do polecenia ekipę budowlana z okolic Krakowa, która dobrze ogarnia budowanie z silikatów na cienką spoinę? Termin startu budowy jest raczej odległy, ale zależy nam na kimś pewnym.

Będę bardzo wdzięczny o namiary na priv.

zeusik6
06-11-2022, 15:23
. OK w sezonie grzewczym ale latem za chiny nie idzie tego ciepła przeciągami wieczornymi wygonić. Mam mieszkania w domu z cegły i z wielkiej płyty a córka w bloku z BK , różnica jest odczuwalna.

to akurat ciekawe jest, bo wszyscy mowia o akumulacyjnosci jako plusie, ale latem jak taki silikat przyjmie przez pare dni upalow cieplo to potem trudno je wieczorem wygonic. Ja obecnie mieszkam w bloku, ale buduje dom z BK i tak ciagle wracam do tematu silikat czy BK choc juz jest wlasciwie po ptakach bo dom praktycznie stoi, niemniej to ciekawe. Mieszkam obecnie w bloku i latem jak sie sciany i sufit nagrzeje to rzeczywiscie akumulacyjnosc tego jest potezna bo nawet jak wietrze od 21 do 23 mieszkanie i potem zamykam bo mieszkam przy ruchliwej trasie, to sciany wciaz oddaja cieplo i nadal jest upał w srodku, praktycznie 5 minut od zamkniecia znow jest goraco w domu.

Beton ma swoje wady, ale ma i zalety. A i z tego co sie orientowalem koszt m2 silikatow jest wyzszy od BK, ciekawe jest tez czy ekipa ktora stawia mi dom tez krzyknela by podobna kwote gdyby dowiedzieli sie, ze bedzie chata jednak z silikatow, gdy wzialem pare wentylowanych siliakow w rękę, to watpie czy by nie dolczyli paru ladnych tysiecy dodatkowych za robote, bo material jest jednak sporo cięższy od BK, nie wiem jak z dokladnoscia wyrobu, szybkoscia stawiania scian i czy mozna to klasc na klej

Uwazam, ze jesli jest cicha okolica to niekoniecznie trzeba pchac sie w silke, chyba ze ktos ma portfel z gumy. Potem obrobka silikatow tez pociagnie kosztow, nie wierze ze elektryk nie doliczy cos ekstra za rycie w tej twardej scianie.

Ratpaw
06-11-2022, 20:07
"BK vs silikat" - kolejny raz :-D

Nie powinno się dopuścić do przegrzania domu, niezależnie z czego jest wykonany. Idziemy z WT w kierunku domów bardzo energooszczędnych, akumulacja pomaga skrócić sezon grzewczy, a po jego rozpoczęciu wyłapać więcej ciepła od słońca i ograniczyć rachunki za ciepło grzewcze. Jak ktoś nie umie tego wykorzystać albo zwyczajnie mu nie zależy, to może budować z czegokolwiek, np materiału z którym elektrykowi będzie się łatwiej ryć pod przewody.

pandzik
06-11-2022, 20:52
Jak ktoś nie umie tego wykorzystać albo zwyczajnie mu nie zależy, to może budować z czegokolwiek, np materiału z którym elektrykowi będzie się łatwiej ryć pod przewody.

Dobre. :)

Sativum
06-11-2022, 23:16
to akurat ciekawe jest, bo wszyscy mowia o akumulacyjnosci jako plusie, ale latem jak taki silikat przyjmie przez pare dni upalow cieplo to potem trudno je wieczorem wygonic. Ja obecnie mieszkam w bloku, ale buduje dom z BK i tak ciagle wracam do tematu silikat czy BK choc juz jest wlasciwie po ptakach bo dom praktycznie stoi, niemniej to ciekawe. Mieszkam obecnie w bloku i latem jak sie sciany i sufit nagrzeje to rzeczywiscie akumulacyjnosc tego jest potezna bo nawet jak wietrze od 21 do 23 mieszkanie i potem zamykam bo mieszkam przy ruchliwej trasie, to sciany wciaz oddaja cieplo i nadal jest upał w srodku, praktycznie 5 minut od zamkniecia znow jest goraco w domu.

Beton ma swoje wady, ale ma i zalety. A i z tego co sie orientowalem koszt m2 silikatow jest wyzszy od BK, ciekawe jest tez czy ekipa ktora stawia mi dom tez krzyknela by podobna kwote gdyby dowiedzieli sie, ze bedzie chata jednak z silikatow, gdy wzialem pare wentylowanych siliakow w rękę, to watpie czy by nie dolczyli paru ladnych tysiecy dodatkowych za robote, bo material jest jednak sporo cięższy od BK, nie wiem jak z dokladnoscia wyrobu, szybkoscia stawiania scian i czy mozna to klasc na klej

Uwazam, ze jesli jest cicha okolica to niekoniecznie trzeba pchac sie w silke, chyba ze ktos ma portfel z gumy. Potem obrobka silikatow tez pociagnie kosztow, nie wierze ze elektryk nie doliczy cos ekstra za rycie w tej twardej scianie.

A ja się zastanawiam w jaki sposób przegrzejesz silikat. Toć dom - niezależnie z czego postawiony należy ocieplić wełną/styropianem.

Ratpaw
06-11-2022, 23:46
A ja się zastanawiam w jaki sposób przegrzejesz silikat. Toć dom - niezależnie z czego postawiony należy ocieplić wełną/styropianem.
Przegrzejesz. Na zewnątrz grzeje słońce, w kuchni ostre gotowanie + słońce prosto w okno i masz 25* albo więcej w większości domu.