PDA

Zobacz pełną wersję : pr?d na budowie - przepisy



karola
14-01-2002, 21:19
Hej!
Jeśli w poblizu budowy stoi dom z ktorego mogę czerpać prąd w czasie budowy, czy musze robić oddzielna skrzynkę i zamawiać tzw prąd budowlany?
Jaki jest tanszy?

baba
14-01-2002, 21:58
On 2002-01-14 22:19, karola wrote:
Hej!
Jeśli w poblizu budowy stoi dom z ktorego mogę czerpać prąd w czasie budowy, czy musze robić oddzielna skrzynkę i zamawiać tzw prąd budowlany?
Jaki jest tanszy?
Oficjalnie tak ,ponieważ prąd może sprzedawać tylko zakład energetyczny.Jeżeli dogadasz się z sąsiadem to będzie taniej.baba

Frankai
15-01-2002, 07:46
ZE postępowało zawsze złodziejsko, a poza tym kto broni Twojemu sąsiadowi sprezentować Ci kilo waty. Ja też brałem od sąsiada.

15-01-2002, 07:56
A ja nie od sąsiada tylko od sąsiadki :smile:

Pozdr.
Wladek

P.S.
Za przyłącze budowlane zapłacisz od cholery i ciut ciut oraz prąd będzie drozszy, więc lepiej dogadaj się z sąsiadem.

Frankai
15-01-2002, 09:01
Ja mam od razu docelowe. Od skrzynki w płocie sąsiada (mamy podwójną) pociągnąłem do skrzynki wewnątrz domu i tam zrobiłem tymczasowe gniazda. Zgadzam się, że skrzynka tymczasowa to duży i zbędny wydatek. Na ogół obok skrzynki w płocie stawia się skrzynkę tymczasową, którą można wypożyczyć.

greg
15-01-2002, 13:40
Ja również mam od razu docelowe. Wykonałem metalowy stelarz, do którego została przymocowana skrzynka z licznikiem. Umieszczona jest ona w pobliżu fundamentów (teraz mam "stan zero"). Na wiosnę jak wybudują mi ściany to przeniosę ją na nie.

Agnicha1704
15-01-2002, 14:03
Na budowę ścian prąd zafundował mi sąsiad :grin: . W tym roku będę już mieć prąd docelowo i się uniezależnię. Jeśli to możliwe najlepiej podłączyć prąd docelowo - a nie tylko na czas budowy - wychodzi taniej a do momentu zakończenia budowy i tak płaci się stawkę "budowlaną" - przynajmniej tak jest napisane w mojej umowie z energetyką.
pozdrowienia
Agnicha

Pacul
15-01-2002, 15:04
Agnicha, sformułowanie użyte w umowie nie oznacza zakończenia budowy jako całości, ale taki stan instalacji wewnętrznej, który umożliwia zmianę taryfy. Jak to zrobić? zapytaj zaprzyjaźnionego elektryka(najlepiej takiego, który pracuje w RE)
Karola, w interesie inwestora jest aby jak najszybciej zejść z taryfy budowlanej ze względu na duże opłaty-nawet dla instalacji wykonanej na warunkach docelowych. Z tego względu nie opłaca się robić przyłącza na dłuższy czas tzn.na kilka sezonów budowlanych, lepiej brać od sąsiada jeżeli jest taka możliwość.

Agnicha1704
15-01-2002, 15:10
Pacul - właśnie elektryk z RE załatwiał mi umowę i o ile dobrze pamiętam to mówił mi, że gdy instalacja bedzie gotowa należy powiadomić RE, że zakończyło się pobieranie prądu na czas budowy. Wtedy podpisuje się z RE umowę na dostarczanie prądu docelowo. Gdy się upewnię dam znać :grin:
pozdrowienia
Agnicha
P.S. Przede wszystkim przestudiuję swoją umowę bo coś mi się kołacze po głowie, ale jeszcze nie napiszę co. :wink:
A.B.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-01-15 16:10 ]</font>

Pacul
15-01-2002, 15:19
Agnicha, to wszystko prawda. Po takim zgłoszeniu przyjadą do Ciebie na oględziny. Jeżeli masz instalację ukończoną tzn. pod tynkiem i z zamontowanym osprzętem, to nie ma problemu. Ale nie zawsze odbywa się to tak rygorystycznie... no właśnie. Pozdrawiam

Herne
15-01-2002, 16:47
My podpinaliśmy zasilanie na plac budowy, ale linii wykonywanej przez ZE jest z 5 metrów, a wewnętrznej linii około 100 metrów, dodatkowo skrzynkę budowlaną z jednej strony kupiliśmy taką, jak ma być docelowa, rozdzielnica natomiast nadaje się do wtynkowania w budynku. Dodatkowo skrzynka wisi na słupie energetycznym, z drugiej strony gniazda są w środku blaszaka.