PDA

Zobacz pełną wersję : WM a przerwy w dostawie prądu



WojBronx
02-06-2020, 22:49
Witajcie,

Będziemy budować domek parterowy 90m2 w szkielecie, ściana dyfuzyjnie otwarta, ogrzewanie kable lub folie. Dom trochę na uboczu, pod górami, większego smogu nie przewiduję.
Głowię się teraz nad wentylacją. Oczywiście WM+reku dopada mnie zewsząd i wciska się w mózg. Z drugiej strony jeden z dostępnych wykonawców (człowiek młody, polecony od znajomych, którzy byli bardzo z niego zadowoleni) mówi że on by w takim domu zrobił sobie WG... w swoim zresztą podobnie. Zresztą ci znajomi też mają WG w nowym szkieleciaku, tyle że u nich ani grama smogu nie ma. Głównym jego argumentem przeciw WM są pleśnie/grzyby, które jak mówi mogą rozwijać się przy choćby godzinnej przerwie w dostawie prądu. Btw, wykonawca poleca mi poczytać stronkę Jerzego Zambrowskiego (Baza Doradztwa Budowlanego) i jego spojrzenie na ten temat.... tak, czytałem również że kontrowersyjna postać. Niestety większość artykułów jest tam niedostępna, a nawigacja zrypana, toteż nie poczytałem.

No i pytanie, jak to u was jest z tymi przerwami w dostawie prądu? Macie jakieś UPSy czy generalnie jest to mit?
Zastanawiam się co gdy wyjedzie się na 2 tyg na urlop, w tym czasie WM nie będzie działać przez jakiś czas, np awaria. Po przyjeździe czyszczenie?

Generalnie nie jestem fanem upychania zbyt wielu urządzeń czy elektroniki gdziekolwiek z prostego powodu, kiedyś to się psuje, trzeba wokół tego chodzić, konfigurować, wymieniać, koszty ponosić, głowę zawracać. Stąd moje myśli kierują się w stronę wentylacji hybrydowej lub wywiewnej, które załatwią temat wentylowania. Pomijam koszty użytkowania, bo ponoć reku wychodzi niewiele na plus w całościowym rozrachunku.

ironsmith
02-06-2020, 22:59
WG też latem staje i co w kominach rozwijają się bakterie?

WojBronx
03-06-2020, 08:16
WG też latem staje i co w kominach rozwijają się bakterie?

Tylko że z kanału WG raczej nie wieje do wnętrza. Oczywiście czasem wieje, ale nie jest to nawiew 24h. Zresztą jak napisałem nie robiłbym WG, a hybrydową lub wywiewną, wtedy do środka wieje tylko przez okna.

ig0r-
03-06-2020, 08:47
Tylko że z kanału WG raczej nie wieje do wnętrza. Oczywiście czasem wieje, ale nie jest to nawiew 24h. Zresztą jak napisałem nie robiłbym WG, a hybrydową lub wywiewną, wtedy do środka wieje tylko przez okna.
No ale co ma się stać z kanałami jak nie będzie kilka godzin prądu? Jak będziesz na wakacjach, a była by jakaś awaria prądu, po włączeniu zasilania centrala będzie dalej działała jak przed awarią. Jak jedziesz na wakacje ustawiasz tryb wakacyjny, wtedy centrala chodzi na minimalnych parametrach.
Ja mieszkałem rok bez centralki bo się nie zmieściłem z pieniędzmi, po roku zamontowałem i nigdy bym nie wrócił do poprzedniego stanu. Trochę to kosztuje, ale komfort jest naprawdę duży.

agb
03-06-2020, 09:21
Tylko że z kanału WG raczej nie wieje do wnętrza. Oczywiście czasem wieje, ale nie jest to nawiew 24h. Zresztą jak napisałem nie robiłbym WG, a hybrydową lub wywiewną, wtedy do środka wieje tylko przez okna.

Skoro kominem nie wywiewa, to i stoi tam, którędy nawiewa.

WojBronx
03-06-2020, 10:31
Skoro kominem nie wywiewa, to i stoi tam, którędy nawiewa.

Nie rozumiem... co i gdzie ma stać? Napisałem że wentylacja hybrydowa lub wywiewna rozwiązują problem braku wywiewu przy grawitacyjnej. Czyli wentylacja by działała, jedynie traciłbym odzysk ciepła.

agb
03-06-2020, 10:56
To zrób sobie taką.

Przy rekuperacji nawiewane powietrze jest z reguły suche, więc nie wiem co w ciągu godziny miałoby się tam rozwinąć.

LDP05
03-06-2020, 14:38
Witajcie,

...Głównym jego argumentem przeciw WM są pleśnie/grzyby, które jak mówi mogą rozwijać się przy choćby godzinnej przerwie w dostawie prądu. ..
.

Przerwy w dostawie prądu się zdarzają, jeżeli mieszkasz w okolicy szczególnie nękanej przez awarie to UPS się przyda, ale:
- kanały są pokryte tlenkiem srebra, aby zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów
- może twój instalator myślał GWC - wymiennik w glebie - tutaj niebezpieczeństwo jest większa, oczywiście są też zalety posiadania GWC
- zanik prądu na 2-3 g nie robi problemu,
- podczas nieobecności WM działa/powinna działać na MIN,
- jedynym kosztem jaki masz to filtry, co można skutecznie zredukować do 100zł na rok, zyskując czystość i dobre powietrze w domu.
Najpierw byłem sceptykiem WM, po 2 latach nie wyobrażam sobie domu bez. To trochę jak z klimatyzacją czy skrzynią automatyczną w aucie, jak pojeździsz to chcesz to mieć.

mistalova
05-06-2020, 10:25
Witajcie,

.. ściana dyfuzyjnie otwarta....

Uwielbiam ten marketingowy bełkot dla jeleni:)


... argumentem przeciw WM są pleśnie/grzyby, które jak mówi mogą rozwijać się przy choćby godzinnej przerwie w dostawie prądu...

Wow, to prawie jak z budową kolei w ameryce północnej - niektórzy twierdzili, że od tego krowy przestaną dawać mleko.

A tak na poważnie to zmień pseudo doradców, bo niedługo zaczniesz chodzić w foliowej czapce na głowie.

ig0r-
05-06-2020, 10:45
Wow, to prawie jak z budową kolei w ameryce północnej - niektórzy twierdzili, że od tego krowy przestaną dawać mleko.

A tak na poważnie to zmień pseudo doradców, bo niedługo zaczniesz chodzić w foliowej czapce na głowie.

Kiedyś widziałem pacjenta, który stwierdził, że nie będzie robił żadnej WM bo jak braknie prądu to by się podusili w domu :no:
I jeszcze najcześciej powtarzany argument, że nie można otwierać okien jak się ma WM :jawdrop:

Elfir
05-06-2020, 11:22
:D
i te kanały z pleśniami, co to wszyscy przeciwnicy WM o nich piszą ale nikt nie widział.
A jak wklejają zdjęcia to okazuje się, że klimatyzacji w wielkich biurowcach a nie WM w domu jednorodzinnym.

RedEd
13-06-2020, 00:01
...
I jeszcze najcześciej powtarzany argument, że nie można otwierać okien jak się ma WM :jawdrop:

Nie otwieram okien z powodu owadów :-) i zapachów :-)

swierol
13-06-2020, 08:08
No właśnie. A co z WM w domach rekreacyjnych? Można ją wyłączyć np na miesiąc czasu gdy nikogo tam nie będzie? Chciałbym usłyszeć jednoznaczna odpowiedź tak lub nie. O opcjach minimalnej wymiany już słyszałem ale to mnie interesuje. Dodam że jeśli takowa będzie to na kanałach stalowych.

Kaizen
13-06-2020, 11:39
No właśnie. A co z WM w domach rekreacyjnych? Można ją wyłączyć np na miesiąc czasu gdy nikogo tam nie będzie? Chciałbym usłyszeć jednoznaczna odpowiedź tak lub nie. O opcjach minimalnej wymiany już słyszałem ale to mnie interesuje. Dodam że jeśli takowa będzie to na kanałach stalowych.

Jak wentylacja nie działa (jaka by nie była tego przyczyna i jaki nie byłby rodzaj wentylacji) to masz stęchliznę, grzyba i pleśń. Nawet w piwnicy w której przez promil czasu przebywa ktokolwiek.

swierol
13-06-2020, 12:06
Jak wentylacja nie działa (jaka by nie była tego przyczyna i jaki nie byłby rodzaj wentylacji) to masz stęchliznę, grzyba i pleśń. Nawet w piwnicy w której przez promil czasu przebywa ktokolwiek.

Czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia stęchlizny, grzyba i pleśni jest przy WM bo przy WG zawsze coś tam uleci. Ok

LDP05
13-06-2020, 13:21
Czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia stęchlizny, grzyba i pleśni jest przy WM bo przy WG zawsze coś tam uleci. Ok

Tylko jaki jest sens ładować XX tyś w WM jak nie jest używana?
Jeżeli to jest dom rekreacyjny, to albo grawitacja, bo coś tam przepuszcza. Albo jak ktoś decyduje się na WM, robi domek szczelny (bo jak dom "tradycyjny" to WM też nie ma sensu...), to po prostu nie wyłączać. Ustawić przepływ na 20m3 i niech sobie leci. Koszty tego będą znikome.

Kaizen
13-06-2020, 13:34
Czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia stęchlizny, grzyba i pleśni jest przy WM bo przy WG zawsze coś tam uleci. Ok

Częściej nie leci przy WG niż WM.

surgi22
13-06-2020, 14:01
Zwłaszcza latem WG to iluzja.

swierol
13-06-2020, 16:03
Tylko jaki jest sens ładować XX tyś w WM jak nie jest używana?
Jeżeli to jest dom rekreacyjny, to albo grawitacja, bo coś tam przepuszcza. Albo jak ktoś decyduje się na WM, robi domek szczelny (bo jak dom "tradycyjny" to WM też nie ma sensu...), to po prostu nie wyłączać. Ustawić przepływ na 20m3 i niech sobie leci. Koszty tego będą znikome.

Własnie chodzi o to że nie myślał bym o niej gdyby nie kosztowała mnie tyle co komin i wszystkie potrzebne do tego pierdolety. Za komin i jego postawienie muszę zapłacić cenę rynkową a za centralkę i kształtki cenę zakupu hurtowni wentylacyjnej. Więc uważam że temat wart przemyślenia.

surgi22
13-06-2020, 17:03
Zdecydowanie WM.

adam_mk
13-06-2020, 19:41
Tylko trochę mnie tu nie było i już jakaś dziwna mniemanologia zapanowała...

A są przecież dostępne książeczki do fizyki i biologii z zakresu szkoły średniej!

Bardzo zaciekawiły mnie te kanały pokrywane TLENKIEM srebra...
Nowość jakaś?
No i ... bakteriobójcze!
Od kiedy? Coś mi umknęło?

Adam M.

brencik
15-06-2020, 08:02
Nie otwieram okien z powodu owadów :-) i zapachów :-)

Dlatego pewnie masz na dworze świeże powietrze

https://www.youtube.com/watch?v=rqz_pWVxTs4

RedEd
21-06-2020, 23:37
Nie oglądałem tego filmu :-)
Mam ziemniaczanke niedaleko i kompostownie trochę dalej więc nie otwieram okien z przyzwyczajenia :-)
Pozdrawiam
PS najbliżej mam piekarnie bo ja widzę :-)