PDA

Zobacz pełną wersję : Postawienie skrzynki na prąd przy dzialce



massi
05-06-2020, 08:46
Hej.
Jak to jest z tym prądem. W tym jestem zielony. Muszę złożyć dokumenty o warunki techniczne przyłącza. Czy wystawienie tych warunków jest płatne ? Czy jest to jednoznaczne z zakupem u nich energii ? Ile kosztuje postawienie skrzynki na prąd przy działce?

jaromkv
05-06-2020, 12:03
Dostajesz warunki przyłącza, następnie składasz papiery o przyłącze, jeśli chcesz skrzynkę to proponuję złożenie o przyłącze docelowe. Kontaktuje się z Tobą ktoś z energii i ustalacie gdzie skrzynka ma stać. Projekt jest po stronie Taurona. Następnie przyjeżdżają, montują skrzynkę. Monter wypełnia papiery i po kilku dniach przyjeżdżają zakładać licznik. Do tego czasu nic nie płacisz.
Po założeniu licznika dostajesz fakturę na 1900 zł za podpięcie do sieci.

Jeśli narazie nie planujesz budowy, złóż sobie o przyłącze docelowe ale na cele działkowe czy coś w stylu. Już nie pamiętam, jest wtedy tańszy prąd.

boconek03
05-06-2020, 19:43
Trzeba do tego dodać że czekasz na skrzynkę 1,5roku.

e_nygma
05-06-2020, 21:51
do Jaromkv

No nie do końca tak jest jak piszesz
po 1 Tauron robi co chce , nie pyta się czego by człowiek/ petent chciał tylko to co im się podoba, W projekcie miałem zaznaczone że licznik w granicy posesji i tak też zaznaczyłem we wniosku o warunki przyłączenia do sieci, niestety Tauron będzie robił prościej i taniej dla nich czyli zamontuje licznik na słupie około 30m dalej niż chciałem. pisałem odwołanie które nic nie dało. Teraz czekam na skrzynkę.
2 fakt mają czas 18 m-cy na zrobienie przyłącza ale robią szybciej jak się im chce.
po 3 nie 1800 zł tylko płaci się stawkę za każdy kilowat mocy przyłącza jaki zamówimy, ja mam 17 kW i będzie do zapłaty 588 zł

massi
05-06-2020, 22:17
Czyli kiedy płacę? Jak zrobią mi skrzynkę? I od momentu kiedy będę miał postawiona skrzynkę, będę musiał płacić co miesiąc za prąd tzn tą opłatę abonamentową itp nawet jeśli z prądu nie korzystam ?
Narazie nurtuje fundamenty. Budowę skończę w granicach 1 do 3 lat. Kiedy pisać do Tauron o skrzynkę? Warto już? Korzytam jak narazie z agregatu

jaromkv
06-06-2020, 00:13
Z tym 1900 pomyłka, to dotyczy gazu. Natomiast u mnie gość dzwonił, pytał gdzie skrzynka ale może temu, że wstępnie w projekcie mieli przewiert pod drogą

boconek03
06-06-2020, 07:08
Pole manewru lokalizacji skrzynki w moim przypadku to kilka metrów.
Generalnie o nic się nie pytają. Trzeba czekać.
A od kiedy jakaś stała opłata to w sumie nie wiem.
Jak postawię skrzynkę na działce gdzie budowa domu nie jest zaczęta w ogóle to coś się płaci co miesiąc ?

swierol
06-06-2020, 10:04
Papiery sobie złóż niech już czas upływa. U mnie opłata abonamentowa wynosi 13zł co dwa miesiące jeśli nie korzystam w ogóle z prądu w okresach jesienno zimowych. W bardzo dziwny sposób chcesz oszczędzić parę złotych. Uwierz mi, że jak postawią Ci skrzynkę to zaraz będziesz chciał zamontować swoją tymczasową "erbetkę" żeby jak GOŚĆ wypić na swojej działce kawę lub herbatkę:)

Ja ma energie z PGE i płaciłem konkretną stawkę za każdy wnioskowany kW mocy. Za 5kW zapłaciłem coś koło 370 zł. Później drugie tyle płaciłem elektrykowi z uprawnieniami za podłączenie skrzynki w garażu i wypełnienie dokumentu, z którym idziesz juz podpisać umowę na dostawy energii. Po kilku dniach zjawia się ekipa, wstawiają Ci licznik i prąd "płynie".

Mam tylko 5kW ponieważ Pan, którego nazwisko dobrze zapamiętałem zrobił mnie w konia i uznał moja działkę za rekreacyjną i więcej niz 5kW na jednej fazie dostać nie mogę. Rozmawiałem ostatnio z wujem, który pracuje w PGE i stwierdził, że gdyby inkasent był upierdliwym hitlerowcem to mógłby zgłosić, że na mojej działce trwa budowa i mogliby mi zmienić na taryfę budowlaną, która jest bardzo droga.

e_nygma
06-06-2020, 19:00
Najpierw piszesz wniosek o warunki przyłączenia , tam wpisujesz jaką moc chcesz tzn ile kW,termin od kiedy chciałbyś korzystać z prądu i itp potem czekasz na odpowiedź z ZE. /Wnioski na stronach ZE/
jak dostaniesz odpowiedź pozytywną będzie tam też umowa na wykonanie przyłącza, ZE ma czas 18 m-cy na wykonanie przyłącza tzn postawienie / zamontowanie / złącza pomiarowego, równocześnie jesteś zobowiązany do tej samej daty zgłosić że WLZ instalacja w domu jest zrobiona zgodnie z przepisami, chyba że występujesz o przyłącz tymczasowy, na czas budowy wtedy nie musisz mieć gotowej instalacji w domu.

A opłaty najpierw zapłacisz za postawienie skrzynki na licznik za moc jaką sobie zażyczyłeś , a opłata za licznik po jego zamontowaniu jak już podpiszesz umowę z ZE

jaromkv
06-06-2020, 19:20
Zamiast tymczasowej erbetki lepiej dostawić drugą mniejsza skrzynkę plecami do skrzynki z Taurona. Koszt niewiele wiekszy, ja tak mam zrobione. Są tam dwa gniazda plus siła. Zawsze później możesz z tej skrzynki pociągnąć oświetlenie na ogród czy do bramy. Nie trzeba ciągnąć z rozdzielni w domu.

boconek03
06-06-2020, 22:36
Można wystąpić o wykonanie skrzynki na działce rolnej? Bez projektu budowy domu.

massi
07-06-2020, 09:53
czyli jak dobrze zrozumiałem, pisze o warunki przyłączeniowe do turonu. Wybieram jaka chce moc, zaznaczam ze się buduje. Stawiają skrzynkę i płace za daną moc np 90zł za 1Kw. Potem podpisuje umowę z tauronem, i jeśli nie korzystam z prądu to place tylko opłatę abonamentową miesięcznie.
Ale czy jest coś takiego że w umowie zaznaczam ile prądu rocznie zużyje i tyle zużyć muszę ?
Wiem że w gazie chyba coś takiego jest.
A czy za wystawienie warunków przyłączeniowych wod-kan jest płatne? u mnie we wniosku na samym dole jest napisane że faktura za wystawienie warunków przyłączeniowych za wode i kanalizację zostanie wysłana na podany adres. Ile coś takiego kosztuje?

swierol
08-06-2020, 06:36
Jak napiszesz, że się budujesz to "wkleją" Ci taryfę budowlaną i będziesz płacić np 150/miesięcznie + zużycie. Popytaj wśród znajomych, sąsiadów jak to zrobić żeby ominąć taryfę budowlana.

massi
08-06-2020, 11:07
z tego co wyczytalem, nie ma czegoś takiego jak prąd budowlany. Taryfa c11 jest przeznaczona dla małych i średnich firm. A jeśli buduję dom sam to mogę korzystać z taryfy g11

swierol
09-06-2020, 18:40
Tego przyznam się nie wiem. Może jest właśnie jak mówisz, to byłoby z korzyscią dla Ciebie.

boconek03
10-06-2020, 21:43
z tego co wyczytalem, nie ma czegoś takiego jak prąd budowlany. Taryfa c11 jest przeznaczona dla małych i średnich firm. A jeśli buduję dom sam to mogę korzystać z taryfy g11

i tak dostaniesz C

massi
04-08-2020, 16:54
Miesiąc temu wysłałem o warunki przyłączenia. Dostałem list z Tauronu z warunkami i kompletem dokumentów do podpisania.

Zaznaczam, ze zależy mi tylko na tym aby postawili skrzynkę w granicy i nic więcej. Obok mnie też są puste działki ze skrzynką w granicy. Dodam ze nic na nich nie ma, zwykłe pole.

W warunkach mam napisane ze do kwietnia przyszłego roku mam podprowadzić kabel do skrzynki i do miejsca poboru.
Ja chciałem tylko skrzynke a kabel i licznik podciagne jak sie wybuduje. W tauronie gadaja zebym wyslal pismo z prosba o przesunięcie tego terminu. Ale nie da się całkuem go anulować. To pytanie. Jakim cudem sa skrzynki na pustych dzialkach i nikt nie musial zadnego kabla ciagnac ?

AnonimowyAlkoholik
05-08-2020, 08:43
Nic nie rezygnuj. Niech wybudują, zapłacisz fakturę za przyłącze, ale licznik założą dopiero jak złożysz oświadczenie o gotowości- przynajmniej tak jest w PGE, więc tu też powinno być podobnie. Ewentulanie stawiasz tymczasową rozdzielnię budowlaną, i z niej ciągniesz kabel do skrzynki z licznikiem. Największą głupotą byłoby zrezygnowanie z przyłącza

cactus
05-08-2020, 09:04
Skrzynkę oczywiście stawiają tak jak im wygodniej a nie tam gdzie chcesz. Najcześciej stawiają w granicy a narożniku działki graniczącej z kolejną gdzie jest duże prawdopodobienstwo kolejnej budowy. Wtedy drugie przyłącze dla sąsiada to metr kabla i minimalny nakład pracy.

brencik
05-08-2020, 11:11
Stawiają tam gdzie jest umiejscowiona w projekcie a projekt zawsze jest konsultowany z klientem.

Lukasz11
05-08-2020, 12:39
Też mam warunki z Tauronu. Też jest data, kiedy muszę zacząć pobierać prąd. Dodatkowo w regulaminie jest zapis, że jeśli przyłącze jest wykonane, a brak chęci pobierania prądu lub będę chciał podpisać umowę na znacznie niższa moc, to mogą mnie obciążyć rzeczywistymi kosztami budowy przyłącza.

Z jednej strony normalna sprawa - firma nie chcę ponosić kosztów rozbudowy swojej sieci, jeśli klient nie ma zamiaru pobierać prądu. Z drugiej dla mnie jako klienta takie stawianie sprawy komplikuje temat budowy.

Kiedyś gadalem z infolinią Tauronu. Rzekomo można w nieskończoność składać jakiś tam wniosek, w którym się podaje nową datę swojej gotowości na pobieranie prądu. Ale to wiadomo - tylko na gębę. Czy się Tauron jednak nie doczepi, to nie wiem.

Z tymi skrzynkami przy pustych działkach, to nie mam pojęcia jak to jest. Gdzies kiedys sie doczytalem w Internecie, ze kilka lat temu można było tak robić. Potem dystrybutorzy energii wprowadzili zapisy w regulaminach, że musi byc pobór prądu. W ten sposób się mieli zabezpieczyć przed kosztowną i bezsensowny rozbudowa sieci. Czy to prawda, to nie wiem.

massi
05-08-2020, 12:53
Nic nie rezygnuj. Niech wybudują, zapłacisz fakturę za przyłącze, ale licznik założą dopiero jak złożysz oświadczenie o gotowości- przynajmniej tak jest w PGE, więc tu też powinno być podobnie. Ewentulanie stawiasz tymczasową rozdzielnię budowlaną, i z niej ciągniesz kabel do skrzynki z licznikiem. Największą głupotą byłoby zrezygnowanie z przyłącza

Ale tez bez sensu dla mnie jest ciągnięcie teraz kabla ze skrzynki do miejsca poboru jak mam dopiero wybudowane fundamenty. A buduję systemem gospodarczym więc budowę mogę skończyc za rok, dwa, pięć, 10. Nie jestem w stanie podac im konkretnej daty kiedy przekopie kabel z rozdzielni do domu.

Narazie mam agregat, chciałem na nim ciągnąć budowe. W miedzy czasie postawiliby skrzynke za którą i tak ja płacę więc tauron nic nie traci. I po budowoe podciągnąłbym kabel. Ale oczywiście jest problem.

Lukasz11
05-08-2020, 13:08
W Tauronie jeszcze mozna wnioskowac o przylacze krotkotrwale na czas nie dluzszy niz 6 miesięcy. Tylko nie pamiętam, jakie są tam stawki za kWh.