PDA

Zobacz pełną wersję : Dom w mierznicach - zmiany by zmniejszyć koszta



Butcher666
06-06-2020, 04:03
Witam wszystkich bardzo serdecznie,

Zastanawiają mnie dwie kwestie, ponieważ zrezygnowałem z budowy domu w systemie z keramzytu i przechodzę na tradycyjny, pytanie moje brzmi jak szybko można postawić dom murowany?

Oraz kolejne pytanie czy domek, którego link podaje poniżej wybuduję za 400-450 tyś do zamieszkania? jakie proponujecie wprowadzić zmiany aby osiągnąć założony budżet? na pewno strop żelbetowy i dachówka cermiczna do zmiany ale na co?
Czy kosztorys który podają na stronie jest rzeczywisty?
ogrzewanie planuję pompe ciepła.

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-mierznicach-m8ca2458f09858


Z góry dzięki za odp!

Elfir
06-06-2020, 14:45
kosztorysy sa netto - dolicz VAT
Ten dom nie ma poddasza, więc nie ma sensu robić żelbetowego stropu. Chyba, że chcesz mieć strych? Ale jak na strych to może niepotrzebne są ścianki kolankowe i spokojnie można obniżyć dach?
Sporo zbrojenia i szalowania zejdzie na ten szeroki podciąg w kuchnio-salonie


Kotłownia luksusowo od ogrodu, a pokoje dzieci od frontu? :)
Jak nie masz skłonności do pedantyzmu, to kuchnia widoczna jako pierwsze pomieszczenie po wejściu do domu może nie być dobrym pomysłem.

Butcher666
06-06-2020, 17:24
Bardzo słuszna uwaga z tymi pokojami, całe szczęście jest jeszcze wersja 2:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-mierznicach-2-meaf245f9d8f37

Nie chce strychu ani poddasza, strop drewniany będzie ok? Czy to istotna zmiana która musi nanieść projektant?
Usunę ze 2 okna
Z czego murować ściany, beton komórkowy ma super współczynnik ciepła ale nie trzyma tego tego ciepła, czy porotherm 24 +20 cm grafitowego styro bedzie miało U 0,20? Może silikat?

Elfir
06-06-2020, 22:35
Na przekroju wydaje mi sie, że dach ma konstrukcję płatwiowo-słupową - a słupy muszą na czymś stać. Za to zmiana na wiązary (strop podwieszany) może pozwolić na likwidacje ścian nośnych wewnątrz budynku.

zmiana stropu odciąża też fundament - ale wątpię czy w adaptacji komuś się będzie chciało przeliczać zbrojenie fundamentów.

buduj z najtańszego materiału spełniającego wymagania nośne + jak najgrubsze ocieplenie.

Na pewno do znaczącego zmniejszenia okno przy drzwiach - chyba, że widok toalety ma zachęcać do wejścia? :D

https://images91.fotosik.pl/378/9f0fcb726ffd1b8agen.gif

Okna tarasowe w pokojach dzieci zamień na zwykłe okna.
No i suwanka w salonie - na oko z 20 tyś. Duża oszczędnością beda zwykłe drzwi balkonowe + fix

tentypmich
07-06-2020, 10:48
Nie chcesz budować domu z poddaszem? Pewnie będą mniejsza koszta, sporo mniejszy fundament i mniej dachu.

Kaizen
07-06-2020, 11:11
Przy takiej rozpiętości i szczątkowej ścianie nośnej wewnątrz domu nie sądzę, żeby inne rozwiązane wyszło znacząco taniej - a będzie gorsze pod wieloma względami.

Przy nieużytkowym poddaszu ściana kolankowa to tylko estetyka - pytanie, jak zmienić dach rezygnując z niej, żeby dom sensownie wyglądał.

Duże przeszklenia to duży koszt. I nie tylko sama stolarka, ale też nadproże, co udźwignie strop i dach. Zamień to na w miarę normalne okno i zwykłe drzwi dwuskrzydłowe oddzielone kawałem ściany nośnej.

Kominek to co najmniej 5K kosztów (komin z obróbkami, doprowadzenie powietrza i tania koza). Ale w sumie może mieć sens ekonomiczny system składający się z kabli grzewczych w podłodze + koza - bo w instalacji wyjdzie najtaniej, EP powinno zmieścić się w limicie a koszty ogrzewania po wielu latach dopiero pokryją różnicę w cenie instalacji grzewczej w porównaniu do źródeł produkujących tańsze kWh ciepła.
Ale jeżeli pójdziesz w źródło ciepła zapewniające spełnienie EP i tańszą kWh ciepła to kominek bym zlikwidował.

Butcher666
07-06-2020, 13:04
Drodzy,

Czy zmiana stropu na drewniany musi być wykonana przez projektanta czy jest to zmiana nieistotna, którą można zmienić "podczas" budowy, to samo pytanie tyczy się ścian zewnętrznych a konkretnie materiału z których zostaną wymurowane.
Zapomniałem wspomnieć że muszę zmienić kat dachu z 30 na 35 (MPZP)
Tak się zastanawiam czy te wszystkie poprawki to nie cena projektu indywidualnego?

Kaizen
07-06-2020, 13:26
Czy zmiana stropu na drewniany musi być wykonana przez projektanta czy jest to zmiana nieistotna

Czy zmiana jest istotna, czy nie istotna - o tym decyduje projektant. I w obydwu przypadkach to on dokumentuje ją odpowiednio.
Kierbud co najwyżej może się podpisać, że wszystko jest zgodne z projektem (czyli zmiany nie było).