PDA

Zobacz pełną wersję : pion na zewnątrz budynku



kesser
06-06-2020, 10:49
Opis problemu:
Mieszkanie na 1p w łazience toaleta, wanna, prysznic, umywalka, pralka. Toaleta jest wpięta do pionu w rogu łazienki natomiast pozostałe odpływy schodzą się w połowie długości ściany i przechodzą przez strop na parter i tam odcinkiem ~1,5-2m wpięte są do tego samego pionu co toaleta. Podobno tak się kiedyś robiło. Problem polega na tym, że ten odcinek na parterze jest zajechany żeliwny i np. spuszczając wodę z wanny wraca mi przez brodzik. Sąsiad jak robiłem remont nie zgodził się na wymianę tego odcinka i nie chce robić u siebie remontu. Z tego co czytam i się dowiaduję to nie bardzo można coś zrobić tzn. zmusić sąsiada do udostępnienia itd. a za ten odcinek odpowiadam ja.
Zrodził mi się taki pomysł, żeby z tego miejsca gdzie łączą się te odpływy i idą do sąsiada wyjść na zewnątrz budynku i zejść do ziemi w formie takiej dodatkowej rynny. Dokładnie w tym miejscu na moim podjeździe do garażu mam studzienkę rewizyjną odprowadzającą kanalizację z całego budynku. Nie wiem czemu tak to jest zrobione ale jest to normalny pełnowymiarowy właz studzienki i pod nim jest kanał otwarty. Miałem już akcję, że śmierdziało latem i zamawiałem czyszczenie od tej studzienki do drugiej za płotem. Robiłem to na koszt własny bo to studzienka na moim terenie i ten odcinek czyszczony też więc to mój problem.
Wracając do tematu czy da się tak zrobić i czy to będzie działać, żeby ścieki ze wszystkich miejsc oprócz toalety szły na zewnątrz po ścianie bezpośrednio do tej studzienki?
Załóżmy, że sąsiedzi się zgodzą.
Potwierdzone, że się tak da i nawet się tak robi
https://domowo158.blogspot.com/2016/08/jak-budowane-sa-domy-w-anglii.html
Ktoś może ma doświadczenie +/- tematu?

Kaizen
06-06-2020, 12:52
W UK praktycznie nie mają mrozów. I to podstawowy problem - u nas grozi zarośnięcie rury lodem.
Skoro masz lokal, to nie masz swojego terenu. Działka i piony są wspólne i żaden sąsiad nie ma prawa blokować koniecznego remontu.

Ile lokali jest wydzielonych na tej działce? Od tego zależy, czy obowiązuje Ustawa o własności lokali, czy tylko KC.

kesser
06-06-2020, 14:43
Lokali jest łącznie 3 działka jest wspólna (jedna księga) z uzgodnionym notarialnie podziałem tylko KC. Chodzi o to, że jest to odejście od pionu i z tego co czytałem ludzie borykają się często właśnie z tym, że nie ma jasno sprecyzowanego co jest częścią wspólną, a co nie. Przyjmuje się, że pionowa rura pionu to część wspólna, a odejście to już problem tego komu to odejście służy. Na to nakłada się problem technologiczny polegający na tym, że często dla uzyskania spadku rura odpływowa jednego mieszkańca jest w mieszkaniu drugiego.
Z tym zamarzaniem to chyba przy naszych mrozach małe ryzyko - szczególnie, że ja jestem z zachodniopomorskiego i tu od kilkunastu lat ludzie śniegu nie widzieli :no:?
Woda przechodziłaby przez ścianę i od razu pionowo w dół na dole odbicie ~1,3m ze spadkiem do tej studzienki rewizyjnej bo i tak chyba trzeba zejść na min. 50cm od kołnierza z przyłączem do takiej studzienki?
Raczej poza momentem użytkowania rura byłaby pusta na całej powierzchni?
Woda też ma jakąś temperaturę i byłaby to woda z ujęć poza toaletą więc raczej woda, mydliny ewentualnie włosy.
Drugie rozwiązanie jakie chodzi mi po głowie to podkuć posadzkę do poziomu rur i wstawić tam POMPA Z ROZDRABNIACZEM WC DO SZAMBA MŁYNEK i z niego na swoim poziomie wejść do pionu (też nie podpinać tu toalety). Wtedy rozumiem, że wpięcie do głównego pionu może być powyżej odpływów ważne, żeby wejście do tej pompy było na spadku?