PDA

Zobacz pełną wersję : Domek 90m2 na wąską działkę nad jeziorem, czyli walka o centymetry



gryziciel
06-06-2020, 23:57
Cześć i czołem,

latem ruszam z budową, więc to ostatni dzwonek na wystawienie projektu na miażdżące uwagi szanownych forumowiczów;-) wszelkie będą docenione!!

działka

..w pierwszej linii zabudowy przy jeziorze, wieś, obszar Natura 2000 (ostatnio widziano we wsi spacerującego Rysia;-)). Niestety dość problematyczna: wąska (12x70m), spadek 5m na długości, sąsiednie działki zabudowane. Tyle dobrego, że warunki gruntowe proste - piasek, woda wsiąka jak na plaży. Na działce stoi lichy 30-letni domek letniskowy, dzięki czemu jest prąd, woda, szambo i zjazd z drogi. Celem jest jego wyburzenie i budowa całorocznego domu. Na razie do letniskowego, za 15-20 lat może do całorocznego mieszkania we dwójkę.

https://pics.tinypic.pl/i/01007/pg0nanaoh8ho_t.jpg (https://tinypic.pl/pg0nanaoh8ho)

założenia

Dom ma pomieścić na wakacje rodzinę 2+2 i ewentualnych gości, więc przy tych wymiarach działki parterówka odpada - będzie poddasze użytkowe. Dom bedzie sporo stał nieużywany, więc zależy mi na bezobsługowych technologiach - stąd (o zgrozo;-)) wentylacja grawitacyjna i ogrzewanie prądem (podłogówka, maty). Z uwagi na rekreacyjny charakter oczywiście kominek. Pod tarasem jest piwnica, przez co wykorzystany jest spadek terenu (ok 1,1m na długości domu). Główny taras od strony jeziora jest zadaszony, ponieważ jest to miejsce stałego pobytu latem, deszcz czy słońce. Od strony drogi też przewidziany jest mały zadaszony taras, żeby mimo małych wymiarów domu nie musieć siedzieć "wszyscy na kupie".

Dom zgodnie z przepisami będzie miał 6,4m szer. i więcej nie może (bo działka 12m szer., a z jednej strony okna i odległość 4m od sąsiada, z drugiej 1,5m). W WZ wyznaczona jest tylko obowiązująca linia zabudowy od drogi, więc teoretycznie mogłbym dom na długość z drugiej strony wyciagnąć dowolnie daleko, ale zależy mi na w miarę kształtnej bryle, więc długość z architektem wyznaczyliśmy na 10,15m dom + 3,2m taras. Stąd wynika też tytuł posta - głównym wyzwaniem w tym projekcie jest sensowne upchanie możliwie dużej funkcjonalności na tej ograniczonej pow. zabudowy - liczy się każdy centymetr. Również z powodu wymiarów nie udało mi się znaleźć żadnego pasującego gotowego projektu, więc stanęło na indywidualnym.

technologia

* ściany BK 24cm, działówki silka 8, ale się zastanawiam czy wszędzie dadzą radę (patrz niżej)
* strop monolit
* ocieplenie wełna 15 na ścianach (wymóg ppoż z uwagi na bliskie domy sąsiadow) i 28 w dachu
* dach pełne deskowanie, papa, ceramika (prawdopodobnie marsylka)
* parter płytki (identyczne jak na tarasie?), poddasze deska warstwowa albo lita
* prawdopodobnie od razu pójdę w klimę na poddaszu - mam nadzieję, że jedna na korytarzu wystarczy
* w przyszlości może PV, zeby grzanie prądem było na zasadzie perpetuum mobile;-)

elewacje

https://pics.tinypic.pl/i/01007/evkd0y4cw9j8_t.jpg (https://tinypic.pl/evkd0y4cw9j8)

parter

https://pics.tinypic.pl/i/01007/fqxkzih4lr93_t.jpg (https://tinypic.pl/fqxkzih4lr93)

wejście do domu od południa i pomieszczenia wg numerów rysunku:
(1) wiatrołap
(2) łazienka z prysznicem, WC, umywalka i pralka
(4) gabinet z możliwością przenocowania gościa, seniora, albo połamańca bez człapania schodami na górę
(3) duma projektu, czyli salon z kuchnią w jednym, z wyjściem na taras i widokiem na jezioro przez HSa na całą szerokość domu. Niestety taras jest od północy, bo tam jest też widok na jezioro. Ponieważ taras dodatkowo musi być zadaszony, mało będzie z tego HSa swiatła, skąd konieczność dodatkowych okien w salonie od zachodu - które z kolei ograniczają szerokość domu z uwagi na odległość 4m od sąsiada (no ale trudno, lepiej dom mniejszy a jasny niż większy i ciemna nora).
- w kuchni zastanawiam się czy działówka Silka 8 wytrzyma szafki kuchenne czy jednak musi byc 12????
- pozytym zastanawiam się nad schematem HSa (czy 2 fixy i 1 HS na 1/3 szerokosci czy 2 fixy i 2 HSy na 1/4 szerokosci kazdy???
(piwnica) Jest pod tarasem, na rysunku po lewej na dole widoczne są schody zewnętrzne do piwnicy (węwnetrznych nie ma).

poddasze

https://pics.tinypic.pl/i/01007/ti85cg4bjsqr_t.jpg (https://tinypic.pl/ti85cg4bjsqr)

obie sypialnie na poddaszu mają mieć widoczne jętki i brak jakiegokolwiek stryszku nad nimi. I tu pierwsza zagwozdka - czy takie wysokie ściany z silki 8cm dadzą radę? w przypadku większej sypialni (1.4) mam mniejsze wątpliowści, bo jest kilka scian prostopadłych, więc może się to trzymać kupy, ale w przypadku sypialni mniejszej (1.2) nie wiem...

(2.2) mała sypialnia
(2.3) łazienka z bojlerem i prysznicem i jedynym oknem dachowym poddasza - tutaj na upartego weszlaby wanna, ale nie wiem czy z bojlerem 80-100L (większego nie chcę) ma ona sens???
(2.5) duma poddasza - całkiem spora garderoba, rownież z wykorzystaniem przestrzeni nad schodami (nad schodami oczywiście nie płaska podloga, tylko zabudowa pod kątem takim jaki maja schody na dole). Dodatkowa ciekawostka - żeby oszczędzić miejsce na parterze, komin stoi na stropie poddasza!
(2.4) majster bedroom ;-) - tutaj mam taka zagwozdkę:
- po doprowadzeniu do porządku ogrodu i chaszczy linii brzegowej jeziora z tej sypialni może rozpościerać się fajny widok na ogród i jezioro. Fajnie byłoby móc podziwiać go po obudzeniu sie od razu bez wstawania, z łóżka. Do tego ale konieczne byłoby ustawienie łóżka w osi okna (i domu), a to nijak mi się nie daje pogodzić z komunikacją na poddaszu - może macie jakiś pomysł? szkoda byłoby zmarnować potencjał takiego wow efektu, ale nic sensownego nie przychodzi mi do głowy. Jakby co pozostanie gapienie sie na jezioro z fotela obok łóżka, a łóżko dosunąć wezgłowiem do którejś z kolankowych.

to tyle, będę wdzięczny za wszelkie uwagi!!!

DarekDawid
07-06-2020, 14:17
444963444967444965
444980

jajmar
09-06-2020, 12:32
Jak walczysz o cm to dlaczego ściany robisz z 24cm? 18cm to zysk 12cm na szerokości budynku.

Bertha
09-06-2020, 14:42
Walczysz o centymetry czyli granice mają być ustalone w trybie EGiB i zmierzone według obecnych standardów. Geodeta będzie wiedział o co chodzi. Mapa do celów projektowych w dxf/dwg lub jeśli tradycyjna, to projektantowi dajesz współrzędne granic. Projektant zostawia 15cm luzu i będzie grało. Wszystko można analitycznie sprawdzić na etapie projektowania czyli PRZED złożeniem projektu do PnB, a nie w momencie gdy masz prawomocne PnB, zgłosiłeś, geodeta policzy obiekt do wyznaczenia na gruncie, koparkowy odpala maszynę i wychodzi zonk, bo z miar graficznych brakuje do granic 35cm - przykładowo. Nerwówka i kicha. Potem koszty i czas zmarnowany. Po co ci to?

gryziciel
09-06-2020, 20:25
@DarekDawid:

dzięki, widzę że kolega wyznaje zasadę, że obraz mówi więcej niż tysiąc słów;-)

ale...

1. łazienka parter: co miałaby dać zmiana na prysznic pod oknem? ja widzę raczej wady: dziwne położenie (prysznic zasłania światło w łazience, woda na parapecie, instalacja wod-kan rozproszona po lazience). Czy to miała być wanna?

2. poddasze komin: taka pozycja komina nie jestem pewien czy daje jakieś dodatkowe miejsce, a wtedy na parterze z obudowy kominka by musiała w bok pod sufitem iść widoczna rura do kanalu wentylacjynego komina (kanał wentylacjyjny u góry jest sporo poza obrysem kominka na dole). Pozatym rura wentylacji spiżarki pod schodami by kolidowała z rurą spalinową prowadzącą od kominka na parterze do komina na poddaszu. Ten komin to już z architektem obracałem i analizowałem na milion sposobów;-)

3. łazienka poddasze: tutaj chyba nie załapałem, o co chodzi - po co stawiac umywalke, WC i bojler w jednym rzędzie?

4. poddasze - cofnięcie drzwi do sypialni dużej w głąb korytarza: to ma sens, dzięki! W sumie może lepiej byłoby cofnąć drzwi w korytarz jak u Ciebie, ale jednak zostawić działówki tak jak sa, żeby uniknąć tego niesymetrycznego narożnika garderoby, który u Ciebie dotykają otwarte drzwi.

5. łóżko poddasze - to ustawienie i jego odbicie lustrzane są też moimi domyślnymi. Ale w tej pozycji z poduszki będę widział las, a nie jezioro. Jezioro jest widoczne jak patrzę na wprost z okien.

gryziciel
09-06-2020, 20:32
Jak walczysz o cm to dlaczego ściany robisz z 24cm? 18cm to zysk 12cm na szerokości budynku.

dzięki za odp. Masz na myśli 18cm silkę, tak? bo 18 BK chyba nie wchodzi w rachubę - przynajmniej nigdy o takim nie słyszałem dla nośnych.

jeżeli masz na myśli silkę to trzy powody:
* wykonawca, jakiego mam umówionego generalnie robi tylko w BK i wydaje się być na tyle dobry, że nie upierałem się już przy silce - priorytetem było jednak znaleźć dobrego, a nie takiego który mi da te ekstra centymetry (ale mogę jeszcze z nim pogadać, umowę mam podpisywać dopiero za parę tygodni, od konstruktora już słyszałem, że pod silke musiałby sprawdzić fundamenty, ale można)
* niby wykonawca dobry, ale z tego co słyszałem BK więcej błędów wybacza niż silka, więc dmucham na zimne
* jeżeli uczciwie porównywać to zysk w sumie pewnie mniej niż 12cm, bo przy zamianie 24 BK na 18 silki pewnie dla zachowania identycznych parameterów cieplnych parę cm ocieplenia extra trzeba by dac?

ostatnie to pewnie żaden argument, którym ja bym się musiał przejmować, ale jednak - HDS do mnie na działkę nie wjedzie, bo droga wąska i pod kątem 90st. Będzie musiał bloczki (i nie tylko) rozładować stojąc bokiem do bramy. Ledwo autem osobowym wjeżdżam. Więc wykonawca by miał tych pare ton więcej do przerzucenia w głąb działki.

gryziciel
09-06-2020, 20:40
Walczysz o centymetry czyli granice mają być ustalone w trybie EGiB i zmierzone według obecnych standardów. Geodeta będzie wiedział o co chodzi. Mapa do celów projektowych w dxf/dwg lub jeśli tradycyjna, to projektantowi dajesz współrzędne granic. Projektant zostawia 15cm luzu i będzie grało. Wszystko można analitycznie sprawdzić na etapie projektowania czyli PRZED złożeniem projektu do PnB, a nie w momencie gdy masz prawomocne PnB, zgłosiłeś, geodeta policzy obiekt do wyznaczenia na gruncie, koparkowy odpala maszynę i wychodzi zonk, bo z miar graficznych brakuje do granic 35cm - przykładowo. Nerwówka i kicha. Potem koszty i czas zmarnowany. Po co ci to?

hmmm.. Mapa jest dwg, ale nie wiem w jakim trybie ją geodeta robił i od czwartego wiersza Twojej odpowiedzi to już niestety w ogóle nic nie kumam o co kaman, chociaż czytam tego muratora od roku;-)

Co to za szczególny tryb i czemu zakładasz, że go nie zastosowano jeżeli był potrzebny (projektant myślę też zauważył, że wpisuje budynek w działke "na styk" z odległościami, szczególnie, że geodetą sam kierował przy wyrabianiu mapy)? gdzie projektant miałby zostawiać 15cm luzu, jeżeli chciałęm wykorzystać całą dostępną szerokość działki itp itd?

chyba to nie jest jakaś wyjątkowa sytuacja, że dom sie stawia dokładnie w przepisowej odległości. Jak widzisz na mapce te 8cm zapasu zostawił po stronie, gdzie są okna plus przecież jeszcze to budowlane 2% tolerancji?

jajmar
09-06-2020, 20:52
dzięki za odp. Masz na myśli 18cm silkę, tak? bo 18 BK chyba nie wchodzi w rachubę - przynajmniej nigdy o takim nie słyszałem dla nośnych.



Nie znaczy że nie istnieje. Pewnie by ze dwa- trzy rdzenie były potrzebne. Zadziwia mnie zawsze zdanie "wykonawca robi w BK" to jest murarz czy szewc?
Bo raczej nie ma w polsce szkół które uczą pracy tylko w BK. Czym sie róni stawianie ścian w BK od silki poza tym że ten drugi jest cięższy ?

Bertha
09-06-2020, 21:34
Ja się tylko pytam, skoro mamy poradzić. Te zagrożenia znam dobrze i w miarę możliwości staram się im zapobiegać. Pisze bo przerabiam takie sytuacje od strony praktycznej a niekiedy sprzątam po zbyt tanich wykonawcach. Chociaż nie zawsze się uda , niekiedy jest za późno lub będzie długo trwało i kosztowało. Geodetę spytaj: w jakim trybie były ustalane granice i czy spełniają obecne standardy? To drugie jest najważniejsze. Jeśli odpowie: tak, to nie powinno być problemów i może być na styk. Mapa może śliczna w dwg/dxf, lecz to tylko obrazek finalny. Pytanie na podstawie czego jest narysowany. I tu Der Hund ist begraben.
W terenie i na budowach widziałem różne, różniste sytuacje. Nie napiszę że widziałem cuda, bo to nie ten resort.