PDA

Zobacz pełną wersję : podział działki z budynkiem dwulokalowym



tlenn
07-06-2020, 08:52
Dzień dobry
Witam wszystkich forumowiczów.Jeśli temat w nieodpowiednim miejscu poproszę o przeniesienie. Mam zamiar kupić połówkę budynku dwulokalowego. Działka jest wspólna ale podzielona ogrodzeniem. Kontaktowałem się z geodetą w sprawie podziału - projekt geodety następnie Urząd Miasta jeśli wyrazi zgodę to notariusz w celu wymiany udziałów w działce. Dzwoniłem do Wydziału Geodezji Urzędu Miasta powiedzieli że kiedyś się tak dało a teraz tylko droga sądowa aby pozamykać Księgi Wieczyste, trwa to około roku. Czy ma ktoś doświadczenie jak to faktycznie wygląda.

Bertha
07-06-2020, 12:06
Jeśli budynek jest podzielny, ogniomur, ściana pełna bez otworów, nikt nad nikim nie mieszka (podział wzdłuż pionowej płaszczyzny) i dwóch współwłaścicieli działa wspólnie ,to jaki problem? Atr 95. 1 UoGN, decyzja podziałowa (bez wcześniejszego postanowienia, MPZP jest tu wyłączony)), z prawomocną decyzją i aktualnymi wyrysami (opis i mapa) do notariusza i gotowe.
Urząd miasta czy gminy nie ma tu nic do gadania, ma tylko lub aż, zrealizować postanowienia ustawy.

tlenn
07-06-2020, 20:31
Nie chodzi tu o budynek ten nie jest bliźniakiem tylko budynkiem dwulokalowym. Działka pod nim musi być wspólna. Chodzi o wydzielenie pozostałej części działki która jest podzielona ogrodzeniem na połowy, ale jest w dokumentach wspólna. Na dzień dzisiejszy jeśli na swojej działce chce zrobić np oczko wodne muszę zapytać o zgodę sąsiada.

Bertha
07-06-2020, 22:28
To podzielcie sobie do użytkowania. Część wspólna pod budynkiem + komunikacja a reszta na dwóch według procentowego udziału. Tu postępowanie może według lokalnych obyczajów.