PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie domu 35m2



konkretny
07-06-2020, 18:44
Witam
wybudowałem dom o powierzchni około 35m2, zalałem posadzki w nich rurki do ogrzewania podłogowego.
Czym to teraz ogrzać - planuje piec elektryczny lub bojler - ma ktoś jakieś doświadczenia?
może inne źródło ciepła do tak małej powierzchni?
Sprzedawca doradzał mi piec ale podobno wystarczy bojler z grzałką 6W? czy to da radę ogrzać taką powierzchnię?
Z góry dzięki

kryzys
07-06-2020, 19:06
Taką małą powierzchnię to ogrzejesz byle czym ,koza z płaszczem ale na twoim miejscu kupiłbym klimatyzator 3,5 kw i przerobił na pompę ciepła koszt max do 4-5 tys i święty spokój na zawsze no prawie zawsze , o przeróbkach klim jest tu na forum a i na elektrodzie tego spora żadna filozofia .

klaudiusz_x
07-06-2020, 23:48
Nie wiem jak to prawnie wygląda.
Jeśli nie ma PnB, to pewnie można kocioł elektryczny zamontować, bo nie ma wymogów co do EP.
Ale nie wiem, proszę to sprawdzić.
Co do bawienia się w wężownice i grzanie podłogówki z bojlera elektrycznego, bezsens.
Lepiej wstawić grzałkę taką do bojlera, do rurki 2" i grzać przepływowo..

kulibob
08-06-2020, 06:07
Nie wiem jak to prawnie wygląda.
Jeśli nie ma PnB, to pewnie można kocioł elektryczny zamontować, bo nie ma wymogów co do EP.
Ale nie wiem, proszę to sprawdzić.
Co do bawienia się w wężownice i grzanie podłogówki z bojlera elektrycznego, bezsens.
Lepiej wstawić grzałkę taką do bojlera, do rurki 2" i grzać przepływowo..

Czyja wiem teraz tak zrobiłem z górną weżownicą bojlera do drabinek w łazienkach bardziej jakko zżut nadmiaru ciepła z kolektora w okresach przejściowych ale przy okazji przed kąpielą można włączyć razem z grzałką do CWU zimą.

Na taki metraż i tak najlepsze była by klima 2,5kW plus olejak w szafie

klaudiusz_x
08-06-2020, 15:23
A CWU będziesz grzał czym?
Też przepływowo?

Bojlerem grzeję za 350 zł.

klaudiusz_x
08-06-2020, 19:36
W przeciwieństwie do Ciebie ja nie napiszę że Twoje rozwiązanie jest bez sensu, chociaż tak myślę. :)

Czyli masz bojler z wężownicą?
Ile płaciłeś za takie rozwiązanie?
Pewnie jakiś mieszacz do tego, bo 80 stopni nie puszczasz w parkiety.

klaudiusz_x
08-06-2020, 23:44
Mój 35 metrowy dom ogrzewam bojlerem do CWU z wężownicą.
Wężownica odbiera ciepło z bojlera i oddaje je do podłogi.
Bojler ma dwie grzałki po 1.2kW każda.
Kosztował ok 1000 zł.
.


Trzeba było o to zapytać zanim nazwałeś mój układ "bezsens".
Po co ja mam Ci teraz cokolwiek tłumaczyć?

Wrzuć linka do bojlera z wężownicą, o którym napisałeś.
Ma obsłużyć CWU + CO przez cały rok i ma kosztować 1000zł, jak sam napisałeś.
Jeśli Twój bojler za 1000 zł ogrzewa tylko dom, a nie służy do grzania CWU, to bezsens, bo przepłaciłeś.
A jeśli tak jest, to zajmuje miejsce, którego w Twoim przyszłym domku jest niewiele i każde nawet pół metra kwadratowego, jest na wagę złota.

Być może, wyciągam niewłaściwe wnioski.
Jednak, nie podajesz konkretów. Stąd można zinterpretować to na różne sposoby :)

klaudiusz_x
09-06-2020, 14:22
Jak byś zapytał podałbym konkrety.
Bojler Elektromet WJ-Q Nordic Combi el. 80l za 1047.50 z dostawą do domu.
Bojler służy do CO i CWU i praktycznie nie zajmuje miejsca bo wisi pod sufitem w łazience.
Zawór termostatyczny (240zł) w rozdzielaczu reguluje temperaturę podłogówki. Pompa cyrkulacji w rozdzielaczu sterowana jest termostatem pokojowym.
W zimie bojler był ustawiony na 15C (niżej się nie dało) a w domu utrzymywała się temperatura 13C i w 6 miesięcy poszło 480kWh.
Przy tych ustawieniach zawór termostatyczny, ustawiony na 28C, był cały czas otwarty.
Dopiero jak bojler nagrzeje się do temperatury CWU (45-50C) zacznie regulować temperaturę wody wchodzącej na podłogę.
Jak pisałem, dom jeszcze nie zamieszkały ale praktycznie skończony. Parter 30m2 i antresola 25m2.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem za ok 1700zł.
Ten bojler, to raczej do grzania non stop. Bo przy nawet lekkich mrozach zabraknie mocy grzałek, by zmieścić się w taniej taryfie.

klaudiusz_x
09-06-2020, 14:59
W jakim celu mam się mieścić w taniej taryfie.
Ja mam prąd za darmo z PV.
Tak BTW.
Czy Ty sugerujesz włożenie do domu o powierzchni 35m2 wielkiego bufora 300-400l tylko po to żeby CWU grzać w taniej taryfie?

Nie. Sam pisałem wcześniej, że to mały dom i szkoda miejsca na bojlery.
Skoro masz pv, wszystko jasne.

gawel
09-06-2020, 15:01
Nie. Tylko pytam.
Skoro.masz pv, to nie ma tematu.
Za bufor może robić wylewka.

A po co cokolwiek akumulować zamiast precyzyjnie ogrzewać nie marnując energii?

konkretny
09-06-2020, 20:10
Dzięki za odpowiedzi.
Klima odpada, w budynku będzie dużo wilgoci i są ścianki działowe... poza tym jest już wylewka i rurki, z tego co czytam bojler da radę..
Pozdrawiam

kulibob
09-06-2020, 20:29
Dzięki za odpowiedzi.
Klima odpada, w budynku będzie dużo wilgoci i są ścianki działowe... poza tym jest już wylewka i rurki, z tego co czytam bojler da radę..
Pozdrawiam

Coma klima do wilgoci? latem ładnie to osuszy. A do podłogi można dac małą grzałkę powiedzmy 2kW dla poprawy komfortu.

kulibob
09-06-2020, 20:33
A po co cokolwiek akumulować zamiast precyzyjnie ogrzewać nie marnując energii?

Im budynek bardziej akumulacyjny tym większy komfort i możliwość obniżenia kosztów grzejąc głównie w taniej.
Jak grzałem tylko podłogówką szło wmiare precyzyjnie ustawić temperaturę i była bardzo stabilna . Przy ogrzewaniu grzejnikami czy klimą taki komfort jest niemożliwy zwłaszcza w lekkich budynkach

klaudiusz_x
10-06-2020, 21:35
Jak byś zapytał podałbym konkrety.
Bojler Elektromet WJ-Q Nordic Combi el. 80l za 1047.50 z dostawą do domu.
Bojler służy do CO i CWU i praktycznie nie zajmuje miejsca bo wisi pod sufitem w łazience.
Zawór termostatyczny (240zł) w rozdzielaczu reguluje temperaturę podłogówki. Pompa cyrkulacji w rozdzielaczu sterowana jest termostatem pokojowym.
W zimie bojler był ustawiony na 15C (niżej się nie dało) a w domu utrzymywała się temperatura 13C i w 6 miesięcy poszło 480kWh.
Przy tych ustawieniach zawór termostatyczny, ustawiony na 28C, był cały czas otwarty.
Dopiero jak bojler nagrzeje się do temperatury CWU (45-50C) zacznie regulować temperaturę wody wchodzącej na podłogę.
Jak pisałem, dom jeszcze nie zamieszkały ale praktycznie skończony. Parter 30m2 i antresola 25m2.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem za ok 1700zł.



DZ 10.0/8.0 pod koniec grzania CWU
DZ pionowe
Dobra ściema :P z tymi pv i grzanie prądem.
Rozjaśnisz sytuację?