PDA

Zobacz pełną wersję : montaż belek sufitu do ściany z bloczka komórkowego



Bartosz_NS
08-06-2020, 10:24
Witam,

Problem dotyczy montażu belek stropowych - drewnianych ( użytkowe poddasze ) w altance. Obecnie sytuacja jest taka, że ściana jest wykonana z bloczków komórkowych i raczej bezpośrednio nie można przymocować. Plan jest taki aby wykuć w bloczku miejsce na dodatkowy wieniec 10x10 / wmurować pas lub dwa cegieł / belka nadproża. Na taki wieniec następnie oprzeć belki drewniane ok 4 metry jako strop lub ewentualnie przymocować do nowego wieńca. Na belki pójdą deski + płyta osb, poddasze ma służyć do przenocowania więc obciążeń za dużych nie będzie.

Czy to ma sens, a jak tak to jakie wymiary powinien mieć taki wieniec?

Dzięki za wskazówki.

444985

jajmar
08-06-2020, 11:54
Plan jest taki aby wykuć w bloczku miejsce na dodatkowy wieniec 10x10 / wmurować pas lub dwa cegieł / belka nadproża. Na taki wieniec następnie oprzeć belki drewniane ok 4 metry jako strop lub ewentualnie przymocować do nowego wieńca.

Piszesz o czymś a rysujesz coś innego. Gdzie te cegly chcesz murować? Jakie nadproże? 4m strop to kawal stropu.

Jak wykujesz dziurę na ten wieniec to uważaj żeby to co nad dziura na głowę nie spadło. Nie wiem co ma dać ten mikro wieniec? Jaka wysoka ta ściana gdzie chcesz opierać ten strop? Nie ma w niej wieńca na pełną szerokość?

Bartosz_NS
08-06-2020, 13:32
Dzięki za zainteresowanie, faktycznie użyłem zbyt dużo skrótów myślowych.


Piszesz o czymś a rysujesz coś innego. Gdzie te cegly chcesz murować? Jakie nadproże? 4m strop to kawal stropu.

Jeżeli chodzi o ten wieniec to myślałem o 3 opcjach właśnie wieniec jak na rysunku, albo zamiast wieńca wmurować cegły 1 lub 2 warstwy
albo gotowe nadproża


Jak wykujesz dziurę na ten wieniec to uważaj żeby to co nad dziura na głowę nie spadło. Nie wiem co ma dać ten mikro wieniec?

Dlatego planuje tą dziurę wykonywać etapami, odcinkami około 1,5 do 2 metra i tylko w połowę szerokości bloczka, dodatkowo jest wieniec wiec powinno utrzymać

Mikro wieniec ma służyć jako punkt montażowy dla belki drewnianej jako zaczątek stropu, bo wydaje mi się ze samo wykucie w bloczku dziury i położenie belki na bloczku może nie być dobrym pomysłem tak samo jak przykręcenie jej bezpośrednio do bloczka. Nie jestem budowlańcem, może niepotrzebnie kombinuje


Jaka wysoka ta ściana gdzie chcesz opierać ten strop? Nie ma w niej wieńca na pełną szerokość?
Altanka jest "zrobiona" z bloczków komórkowych a na szczycie jest wieniec także o przekroju bloczka, a na to idzie poddasze i dach ( w sumie wysokość to 6,5 metra, a max powinno być 5 metrów, a dodatkowo to paskudnie wygląd, bo domek ma wymiary 6 x 4 metra i wysokość 6,5)

Ściana ma wysokość około 3 metry i chce obniżyć pomieszczenie do 2,5, aby później zniżyć też dach. Zaczątkiem stropu właśnie ma być ta drewniana belka którą muszę jakoś zamocować.

Strop planuje zbudować z:
- belek ( o długości 4 m, bo takie jest szerokie pomieszczenie)
- na to deski
- a na koniec plyta osb,aby wyrównać i ustabilizować.

jajmar
08-06-2020, 19:50
Wg mnie ten mikro wieniec nie wiele wnosi poza robotą. Ja bym raczej szedł w wykucie gniazd, takich 25x25, moze nawet 30x30 głębokość 12-15 cm lub na wylot. Na dole gniazd zrobić poduszki z zaprawy cementowej z 5-8 cm grubości. Na tym bym obsadzał belki. Problemem jest ich zamocowanie do tej ściany. Coś można obsadzić w tej poduszce jakieś kotwy i poprzez kątowniki zamocować belki.

Bartosz_NS
08-06-2020, 23:08
Czy te gniazda muszą być takie duże bo wolałbym kucie ograniczyć tylko do jednego bloczku ? Myślałem o belkach 70x140 co 50 cm czy wystarczyłoby zrobić poduszkę 300x150x80 a nad nią miejsce na belkę 80x150 i po wpuszczeniu belki od zewnątrz zamurować otwór od zewnątrz i uszczelnić pianką

A jeśli chodzi o mocowanie to czy jest potrzebne? bo jak te belki połączone zostaną deskami a później płytą osb to o przesuwaniu nie będzie mowy. Ewentualnie jakieś złącze kątowe, bo tutaj chyba bardziej chodzi o zablokowanie belki niż przenoszenie obciążeń.

Dzięki

445017