PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór ogrzewania



Franc Bekenbauer
08-06-2020, 10:56
Witam, jestem na etapie wyboru instalacji grzewczej.
Posiadam dom ( budowany w latach 80 ) okolo 240 m2. Parter 125 m2 a piętro 115 m2. Budynek praktycznie w całości podpiwniczony ( z wyjatkiem łazienki na parterze. Piwnica ok 100 m2). Robie generalny remont. Wszystkie stare tynki ze ściany są skute do gołej cegły. Cała stara elektryka zerwana. Mam tak jakby stan surowy. Dom będzie modernizowany tzn. mam zamiar go ocieplić tj całe poddasze, strop miedzy kondygnacjami, i z zewnątrz. Okna mam dwukomorowe. I teraz mam ból głowy co za ogrzewanie zamontować. Myślałem nad trzema opcjami:
1. Pompa ciepła powietrzna. Na parterze ogrzewanie podłogowe a na piętrze grzejniki niskotemperaturowe
2. Kocioł elektryczny z buforem. Na parterze podłogówka a na piętrze grzejniki. Zmieniam tarye na G12 i grzeje w tańszej taryfie a w dzień bufor oddaje ciepło.
3. Kable grzewcze plus fotowoltaika. Na parterze i piętrze ogrzewanie podłogowe, z tym, że na piętrze będą maty grzewcze.

Najbardziej jestem za pompa ale nie wiem czy tak pompa da rade w starym budynku i czy koszty uzytkowania nie bedą za wysokie

Fajny pomysł to te kable grzewcze ale nie wiem jak w praktyce to wychodzi i jakie są koszty uzytkowania. i czy fotowoltaika da radę pokryć zapotrzebowanie na energie.

Kocioł z buforem tez jest ok ale nie wiem jak to się ma do użytkowania.

Nie wiem co wybrać do domu... I nie wiem co by mi się najbardziej opłacało ( żebym się nie zdziwił jak przyjdzie rachunek za ogrzewanie)
Ma ktoś jakieś doświadczenie juz z takimi róznymi typami ogrzewania.
Proszę o pomoc i fachową poradę.
Z góry dziękuje. :no:

asolt
08-06-2020, 11:21
Witam, jestem na etapie wyboru instalacji grzewczej.
Posiadam dom ( budowany w latach 80 ) okolo 240 m2. Parter 125 m2 a piętro 115 m2. Budynek praktycznie w całości podpiwniczony ( z wyjatkiem łazienki na parterze. Piwnica ok 100 m2). Robie generalny remont. Wszystkie stare tynki ze ściany są skute do gołej cegły. Cała stara elektryka zerwana. Mam tak jakby stan surowy. Dom będzie modernizowany tzn. mam zamiar go ocieplić tj całe poddasze, strop miedzy kondygnacjami, i z zewnątrz. Okna mam dwukomorowe. I teraz mam ból głowy co za ogrzewanie zamontować. Myślałem nad trzema opcjami:
1. Pompa ciepła powietrzna. Na parterze ogrzewanie podłogowe a na piętrze grzejniki niskotemperaturowe
2. Kocioł elektryczny z buforem. Na parterze podłogówka a na piętrze grzejniki. Zmieniam tarye na G12 i grzeje w tańszej taryfie a w dzień bufor oddaje ciepło.
3. Kable grzewcze plus fotowoltaika. Na parterze i piętrze ogrzewanie podłogowe, z tym, że na piętrze będą maty grzewcze.

Najbardziej jestem za pompa ale nie wiem czy tak pompa da rade w starym budynku i czy koszty uzytkowania nie bedą za wysokie

Fajny pomysł to te kable grzewcze ale nie wiem jak w praktyce to wychodzi i jakie są koszty uzytkowania. i czy fotowoltaika da radę pokryć zapotrzebowanie na energie.

Kocioł z buforem tez jest ok ale nie wiem jak to się ma do użytkowania.

Nie wiem co wybrać do domu... I nie wiem co by mi się najbardziej opłacało ( żebym się nie zdziwił jak przyjdzie rachunek za ogrzewanie)
Ma ktoś jakieś doświadczenie juz z takimi róznymi typami ogrzewania.
Proszę o pomoc i fachową poradę.
Z góry dziękuje. :no:

Wystarczy miec OZC (dokladne i rzetelne) i juz sie wiele rozjasni.
Jak remont kapitalny to dlaczego nie podłogówka po calosci

Franc Bekenbauer
08-06-2020, 11:46
Też tak chciałem zrobić ale mam strop drewniany i może nie wytrzymać. No i względy finansowe.

asolt
08-06-2020, 11:53
Też tak chciałem zrobić ale mam strop drewniany i może nie wytrzymać. No i względy finansowe.

Drewniany strop nie jest przeszkodą, sa systemy lekkie, jak ma byc PC to az sie prosi aby podłogówka była po całosci. Przewymiarowane grzejniki tez kosztują, czyli wzgledy finansowe nie maja znaczenia przy podobnych kosztach.

Franc Bekenbauer
08-06-2020, 21:25
Ale jakbym się niezdecydował na podłogówkę na pietrze to co wybrać??

asolt
08-06-2020, 22:10
Ale jakbym się niezdecydował na podłogówkę na pietrze to co wybrać??

Przewymiarowane grzejniki czyli obliczone do Tz podłogówki.

Franc Bekenbauer
09-06-2020, 08:22
A jakbym zamontował na pietrze klimakonwektory?? Ponoć dobrze współpracują z PC

asolt
09-06-2020, 08:27
A jakbym zamontował na pietrze klimakonwektory?? Ponoć dobrze współpracują z PC

Oczywiscie ze dobrze wspołpracują, ale sa jeszcze drozsze niz przewymiarowane grzejniki, wspominałes cos finansach, juz nie ma tego problemu?
Przy klimakonwektorach masz przy okazji klimatyzację, moze faktycznie by pojsc w tym kierunku.

Franc Bekenbauer
09-06-2020, 09:27
A jak do PC z ogrzewaniem podłogowym na parterze i z klimakonwektorami na pietrze ma się cena użytkowania?? Oczywiście orientacyjnie. Czy to będzie najlepsze rozwiązanie??

Kaizen
09-06-2020, 10:31
A jak do PC z ogrzewaniem podłogowym na parterze i z klimakonwektorami na pietrze ma się cena użytkowania?? Oczywiście orientacyjnie. Czy to będzie najlepsze rozwiązanie??

Nie mieszaj. Najlepiej wszędzie podłogówka. Najłatwiej wysterować, najniższa tz (czyli najwyższy możliwy COP = najniższy koszt ogrzewania), największy komfort, najmniejsze straty bo niższa średnia temperatura powietrza i lepszy jej rozkład.

asolt
09-06-2020, 13:25
Nie mieszaj. Najlepiej wszędzie podłogówka. Najłatwiej wysterować, najniższa tz (czyli najwyższy możliwy COP = najniższy koszt ogrzewania), największy komfort, najmniejsze straty bo niższa średnia temperatura powietrza i lepszy jej rozkład.

Jakby nie strop drewniany i ograniczone finanse sprawa byłaby prosta, a tak nie jest.

Franc Bekenbauer
10-06-2020, 11:16
W takim razie co proponujecie???