PDA

Zobacz pełną wersję : Wt2021 ogrzewanie domku 60 m2



adam795
11-06-2020, 12:26
Witam, jestem na etapie planowania swojego domku. Na pewno będzie to domek murowany 60-70 m2 max z dachem dwuspadowym z poddaszem do adaptacji kiedyś. Proszę o poradę jakie ogrzewanie dla takiego małego domku wybrać aby spełnić warunki techniczne 2021, oczywiście rozsądnym kosztem. Dostępu do gazu nie ma. Biomasy nie chce. Czy pompa ciepła będzie musiała być wyposażona w instalacje fotowoltaiczną żeby spełnić warunki ? A jeśli tak to może zwykły prąd + fotowoltaika. Oraz pytanie drugie czy jeśli jakimś cudem uda mi się uzyskać pozwolenie na budowę w tym roku to czy te nowe przepisy mnie ominą, jesli budowa będzie zaczęta w 2020 a odbiór po 2021 to czy będę musiał się dostosować czy liczą się warunki z dnia wydania pozwolenia ? Pozdrawiam Adam

swierol
11-06-2020, 13:27
Będą obowiązywały Cie warunki z dnia wydania pozwolenia. Jeśli masz już działkę to kup lub zamów projekt. Do końca roku napewno zdążysz z pozwoleniem. A co do sposobu ogrzewania. Pewnie liczysz na uczciwy koszt instalacji, instalacja ma być ekologiczna i do tego tania w eksploatacji. Mylę się?

gawel
11-06-2020, 16:52
Nie ma co się bać prądu grzeję od 16 lat i jest super pod względem komfortu, kosztów inwestycyjnych eksploatacyjnych oraz trwałości to kwestia doboru właściwej taryfy. Można obniżyć zużycie prądu o 50% montując Pc cuw oraz klimę do grzania salonu/parteru, jeżeli dołożymy do tego tanie PV to mamy darmowe ogrzewanie i prąd do domu.

klaudiusz_x
11-06-2020, 17:11
Będą obowiązywały Cie warunki z dnia wydania pozwolenia.

Z dnia oddania papierów do urzędu.
Można oddać nawet 31 grudnia i się załapie na obecne.

Karasso
11-06-2020, 18:39
sama pompa ciepła powinna spokojnie spełniac wymagania wt2021 pod warunkiem bardzo dobrze ocieplonego domku

swierol
11-06-2020, 19:42
Z dnia oddania papierów do urzędu.
Można oddać nawet 31 grudnia i się załapie na obecne.

Dziękuje za uszczegółowienie.

adam795
11-06-2020, 20:06
Chciałbym zdążyć przed końcem roku ale patrząc na tempo załatwiania spraw to się obawiam, na zaświadczenie że skarbowego które normalnie dostałbym od ręki musiałem czekać przez tego koronoswirusa 4 tygodnie po wrzuceniu wniosku do urny, teraz czekam na wypis z rejestru gruntów, potem notariusz przepisanie na mnie, projekt raczej indywidualny, przepisanie i zmiana warunków zabudowy. Mądry znajomy powiedział odnośnie koronoswirusa że wszystko pootwieraja a urzędy będą miały wakacje ile się będzie dało, więc mogę mieć tylko nadzieję że się wyrobie.
Generalnie chcialbym zredukować nakłady finansowe na początku żeby nie trzeba było brać kredytu na 30 lat tylko troche krócej, koszta użytkowania to drugi plan a ekologia napewno ostatni. Wiem że idealna byłaby pompa ciepła i fotowoltaika ale to są niemałe koszta. Gdybym miał się wyrobić przed 2021 chyba bym się zdecydował na grzanie prądem + kominek z płaszczem ( kominek akurat być musi, może nie odrazy, bo będzie to spełnienie nie tylko moich marzeń) to a później z czasem założył sobie panele na dach. Ale zastanawiam się co zrobić jak się nie wyrobie i będę musiał się od razu dostosowywać. Jakie będzie tańsze rozwiązanie spełniajace warunki, Izolację i tak chyba będę dostosowywał od razu

asolt
11-06-2020, 22:35
...kominek z płaszczem ( kominek akurat być musi, może nie odrazy, bo będzie to spełnienie nie tylko moich marzeń) ..

Kominek z płaszczem to spełnienie marzen?, sam bez płaszcza juz nie wystarczy. Dziwne maja niektórzy marzenia. Jak z płaszczem to i bufor by sie przydał i podmieszanie powrotu i ups do pompy obiegowej. Pierwsze słysze by ktos miał takie marzenia, szczegolnie ze majac bufor pasuje grzac kominkiem nieco dłuzej i dzieku temu mamy w gratisie przegrzanie pomieszczenia z kominkiem. Taki swego rodzaju masochizm, nie wspomne juz o dodatkowych kosztach. Któz jednak bogatemu zabroni?.

Konsultant Viessmann
12-06-2020, 12:11
Witam, jestem na etapie planowania swojego domku. Na pewno będzie to domek murowany 60-70 m2 max z dachem dwuspadowym z poddaszem do adaptacji kiedyś. Proszę o poradę jakie ogrzewanie dla takiego małego domku wybrać aby spełnić warunki techniczne 2021, oczywiście rozsądnym kosztem. Dostępu do gazu nie ma. Biomasy nie chce. Czy pompa ciepła będzie musiała być wyposażona w instalacje fotowoltaiczną żeby spełnić warunki ? A jeśli tak to może zwykły prąd + fotowoltaika. Oraz pytanie drugie czy jeśli jakimś cudem uda mi się uzyskać pozwolenie na budowę w tym roku to czy te nowe przepisy mnie ominą, jesli budowa będzie zaczęta w 2020 a odbiór po 2021 to czy będę musiał się dostosować czy liczą się warunki z dnia wydania pozwolenia ? Pozdrawiam Adam

Witaj,
jeśli się wyrobisz z pozwoleniem w tym roku to obowiązują Cię obecne WT. Pompa ciepła + fotowoltaika to bardzo dobre rozwiązania - biomasa - słusznie, stałopalne ogrzewanie w nowym domu nie jest racjonalnym i wygodnym rozwiązaniem.
Jeśli masz już projekt, to możesz udać się do specjalisty, który pomoże zoptymalizować system zasilania obiektu.
Znajdziesz ich TU (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/siec-sprzedazy.html). Zobacz że to do niczego nie zobowiązuje i nic nie kosztuje a spotkanie może rozwiać wiele wątpliwości.

swierol
12-06-2020, 18:06
Ja właśnie buduję domek 70m2. Salon z kuchnią i wiatrołapem niecałe 40m2, dwa pokoje po 10m2, łazienka 4,5m2, pomieszczenie gosp. nie całe 4m2. Pomieszczenie gosp. za małe na kocioł, ewentualnie mały na pellet ale koszty duże i nic innego tam już nie wejdzie. Salon nie jest zbyt duży i nie wiem czy stawiać dodatkowego klamota (bo jeszcze w 100% nie odrzuciłem kominka). Łazienka w sam raz jak pralka będzie stała w pomieszczeniu gosp. O pokojach się nie wypowiadam bo to domek raczej rekreacyjny.
Dlaczego zastanawiam się nad klamotem? Bo mam dostęp do taniego i dobrego drewna opałowego. Ogrzewanie planuje takie: przewody grzewcze w posadzce lub maty grzewcze pod końcowym wykończeniem podłóg +kominek i WG albo przewody lub maty +klimatyzator + WM. O PV narazie nie myślę. W moim dzienniku masz rozkład pomieszczeń.

Pompa ciepła spoko. Widziałem nawet monobloki do 10tys 6 czy 8kW ale o producentach nie wiele wiadomo więc ryzyko. "Firmowe" pompy o tych mocach to raczej minimum 15tys SAMO urządzenie.

adam795
12-06-2020, 21:43
Kominek z płaszczem to spełnienie marzen?, sam bez płaszcza juz nie wystarczy. Dziwne maja niektórzy marzenia. Jak z płaszczem to i bufor by sie przydał i podmieszanie powrotu i ups do pompy obiegowej. Pierwsze słysze by ktos miał takie marzenia, szczegolnie ze majac bufor pasuje grzac kominkiem nieco dłuzej i dzieku temu mamy w gratisie przegrzanie pomieszczenia z kominkiem. Taki swego rodzaju masochizm, nie wspomne juz o dodatkowych kosztach. Któz jednak bogatemu zabroni?.

Może sprostuje, kominek sam w sobie jest naszym marzeniem, kominek z płaszczem do tej pory myślałem że też jest marzeniem, ale plaszcz sam w sobie nie jest marzeniem :-) Ja jestem specjalistą w innej dziedzinie na ogrzewaniu się nie znam dlatego pytam, dobrze że są fora bo można się ustrzec właśnie takich problemów. Jednak dalej nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie czy prąd + fotowoltaika spełni wymogi 2021, bo tak bym miał najkorzystniej robić, teraz póki jest szansa się wyrobić do końca roku to w projekcie zawrzeć elektryczne ogrzewanie + kominek bez płaszcza, a z czasem bym sobie dołożył czy to panele czy może nawet mała pompę ciepła powietrzna. Zależy mi zeby zbić koszty początkowe, później mogę sobie dokładać, gdybym miał dostatek pieniędzy zafundowalbym sobie pompę ziemna z odwiertami i miał spokój, no ale niestety muszę się mocno liczyć z kosztami, dlatego wolę postawić mniejsze tańsze aby szybciej zamieszkac

adam795
12-06-2020, 21:51
QUOTE=swierol;7949141]Ja właśnie buduję domek 70m2. Salon z kuchnią i wiatrołapem niecałe 40m2, dwa pokoje po 10m2, łazienka 4,5m2, pomieszczenie gosp. nie całe 4m2.[/QUOTE]

Właśnie coś takiego chce zbudowac tylko wolę odjąć z salonu parę metrów i dorzucić do jednego pokoju, poddasze zaadoptuje sobie po ilus latach jak będzie potrzeba, jak już wspomniałem zależy mi żeby jak najszybciej się wprowadzic

asolt
12-06-2020, 21:57
Może sprostuje, kominek sam w sobie jest naszym marzeniem, kominek z płaszczem do tej pory myślałem że też jest marzeniem, ale plaszcz sam w sobie nie jest marzeniem :-) Ja jestem specjalistą w innej dziedzinie na ogrzewaniu się nie znam dlatego pytam, dobrze że są fora bo można się ustrzec właśnie takich problemów. Jednak dalej nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie czy prąd + fotowoltaika spełni wymogi 2021, bo tak bym miał najkorzystniej robić, teraz póki jest szansa się wyrobić do końca roku to w projekcie zawrzeć elektryczne ogrzewanie + kominek bez płaszcza, a z czasem bym sobie dołożył czy to panele czy może nawet mała pompę ciepła powietrzna. Zależy mi zeby zbić koszty początkowe, później mogę sobie dokładać, gdybym miał dostatek pieniędzy zafundowalbym sobie pompę ziemna z odwiertami i miał spokój, no ale niestety muszę się mocno liczyć z kosztami, dlatego wolę postawić mniejsze tańsze aby szybciej zamieszkac

Odnosnie spełnienia wymogów WT2021 tylko dokladne obliczenia OZC + charakterystyka energetyczna budynku moze na to odpowiedziec. Bez nich to tylko gdybanie

swierol
13-06-2020, 07:51
Na 99% nie obejdzie się bez rekuperacji. WEDŁUG OBLICZEŃ obniża ona zapotrzebowanie na energię do ogrzewania o 30-40%.

asolt
13-06-2020, 07:58
Na 99% nie obejdzie się bez rekuperacji. WEDŁUG OBLICZEŃ obniża ona zapotrzebowanie na energię do ogrzewania o 30-40%.

Zgadza sie, ale niektórzy walczą z WM ze wszystkich sił, dodajac biomasę i inne tego typu wynalazki, tylko po to aby udowodnic ze sie da bez WM.

klaudiusz_x
15-06-2020, 23:32
Na 99% nie obejdzie się bez rekuperacji. WEDŁUG OBLICZEŃ obniża ona zapotrzebowanie na energię do ogrzewania o 30-40%.

Walenie kotka za pomocą młotka...
Jakby tak było, każdy by zakładał WM.
]A tak nie jest.

Kaizen
16-06-2020, 03:18
Walenie kotka za pomocą młotka...
Jakby tak było, każdy by zakładał WM.
]A tak nie jest.

Co się dziwić w tym kontekście (https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/matematyka-do-poprawy.html):

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=439023

I kto potrafi policzyć OZC i/lub zamówi w dwóch wersjach? Do tego, nie wiedzieć czemu, liczący OZC przyjmują dziwnie zaniżone wartości sprawności rekuperatorów - tutaj o tym było (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?362552-Czy-mo%C5%BCna-poprawi%C4%87-OZC-parterowej-stodo%C5%82y-bez-du%C5%BCych-nak%C5%82ad%C3%B3w-finansowych&p=7931753&viewfull=1#post7931753)

A prawda jest jeszcze ciekawsza. EUco+w przy WG jest jakieś 2x większa w przyzwoicie ocieplonym, współczesnym domu, niż przy WM. Czyli WM oszczędza 50% strat ciepła. Te powszechnie powtarzane 30-40% jest z poprzedniej epoki, gdy straty przez przegrody były większe to i wentylacja miała mniejszy %.

Tutaj więcej (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520-Czy-WM-si%C4%99-op%C5%82aca)

swierol
16-06-2020, 07:34
Skąd wziąłem te 40%? A z własnego OZC. Według niego właśnie takie straty generuje wentylacja grawitacyjna przy wymianie 106m3/h(taką podałem do obliczeń). Żaden z Panów, ani Asolt, ani Kaludiusz X nie zauważyli , że napisałem "WEDŁUG OBLICZEŃ" . Chciałem przez to zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę trudno powiedzieć jakie oszczędności przyniesie rekuperacja bo nie wiemy z jaką sprawnością w danym budynku będzie działa WG (pomijam skutki braku jej działania).

Przy okazji zapytam bo w innym temacie nie mogę się doczekać odpowiedzi: Jak to możliwe, że w budynku o izolacji 20/20/30 zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi 135,8 (współczynnik EAH) kWh/m2. Chyba, że czegoś nie rozumiem to prośba, o krótkie ostatnio bardzo modne e-naucznie:)

asolt
16-06-2020, 10:16
Skąd wziąłem te 40%? A z własnego OZC. Według niego właśnie takie straty generuje wentylacja grawitacyjna przy wymianie 106m3/h(taką podałem do obliczeń). Żaden z Panów, ani Asolt, ani Kaludiusz X nie zauważyli , że napisałem "WEDŁUG OBLICZEŃ" . Chciałem przez to zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę trudno powiedzieć jakie oszczędności przyniesie rekuperacja bo nie wiemy z jaką sprawnością w danym budynku będzie działa WG (pomijam skutki braku jej działania).

Przy okazji zapytam bo w innym temacie nie mogę się doczekać odpowiedzi: Jak to możliwe, że w budynku o izolacji 20/20/30 zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wynosi 135,8 (współczynnik EAH) kWh/m2. Chyba, że czegoś nie rozumiem to prośba, o krótkie ostatnio bardzo modne e-naucznie:)

Czy mozesz zacytowac moją wypowiedz kwestionującą te 40% strat na wentylację? bo ja jakos nie moge sobie przypomniec.
Odnosnie tego wspólczynnika Eah na poziomie 135,8 kWh to podaj pliki zródłowe, rodzaj oprogramowania na ktorym było to liczone. Bez analizy danych do obliczen, przyjetych mostków i innych stałych nie jest mozliwa odpowiedz na takie pytanie. Ządasz niemozliwego, na podstawie samej wartosci nic nie mozna konkretnego powiedziec, po prostu mozna tylko gdybac, a e-nauczanie nic w tym przypadku nie da.

asolt
16-06-2020, 10:28
Co się dziwić w tym kontekście (https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/matematyka-do-poprawy.html):

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=439023

I kto potrafi policzyć OZC i/lub zamówi w dwóch wersjach? Do tego, nie wiedzieć czemu, liczący OZC przyjmują dziwnie zaniżone wartości sprawności rekuperatorów - tutaj o tym było (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?362552-Czy-mo%C5%BCna-poprawi%C4%87-OZC-parterowej-stodo%C5%82y-bez-du%C5%BCych-nak%C5%82ad%C3%B3w-finansowych&p=7931753&viewfull=1#post7931753)

A prawda jest jeszcze ciekawsza. EUco+w przy WG jest jakieś 2x większa w przyzwoicie ocieplonym, współczesnym domu, niż przy WM. Czyli WM oszczędza 50% strat ciepła. Te powszechnie powtarzane 30-40% jest z poprzedniej epoki, gdy straty przez przegrody były większe to i wentylacja miała mniejszy %.

Tutaj więcej (https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520-Czy-WM-si%C4%99-op%C5%82aca)

„Góralska teoria poznania mówi, że są trzy prawdy: „Święta prawda, Tyż prawda i Gówno prawda”.

Cóz z tego z ktos ma celujacą z jezyków, historii, ogolnie przedmiotów humanistycznych. Jaki to ma zwiazek z technicznym zagadnieniem jakim jest kwestia wm z rekuperacją. Smiem twierdzic ze prawie zaden, ta statystyka nie pokazuje przyporzadkowania ocen do poszczegolnych przedmiotów lub grup przedmiotów. Jezeli juz miałby sie doszukiwac zwiazku to szukałbym ilosci ocen celujacych z przedmiotów takich jak fizyka chemia, biologia. Nawet celujący z matematyki nie gwarantuje zrozumienia potrzeby stosowania wm.
Wracajac do twierdzenia ze 50% strat na wentylacje jest wskaznikiem obowiazujacym i jedynym to dobrze by to było udowodnic. Masz wielką w tym wprawę, wiec nie bedzie jak mniemam z tym wiekszego problemu.

Kaizen
16-06-2020, 10:32
Smiem twierdzic ze prawie zaden, ta statystyka nie pokazuje przyporzadkowania ocen do poszczegolnych przedmiotów lub grup przedmiotów.

To jest jeden przedmiot - matematyka.

asolt
16-06-2020, 10:34
To jest jeden przedmiot - matematyka.

Ok, jak okreslic czy celająca z matematyki jest lepsza od celujacej z fizyki w kontekscie instalacji wm, wg mnie lepsza znajomosc fizyki niz matematyki ma tu znaczenie.

Kaizen
16-06-2020, 11:17
Ok, jak okreslic czy celająca z matematyki jest lepsza od celujacej z fizyki w kontekscie instalacji wm, wg mnie lepsza znajomosc fizyki niz matematyki ma tu znaczenie.

Jakoś nie spotkałem w czasie swojej edukacji osób o znacząco różnych ocenach z fizyki i z matematyki (jak jakieś były to raczej wynikały z ustawiania poprzeczki na różnych poziomach przez różnych nauczycieli).
Będąc cienkim z matematyki nie można być dobrym z fizyki.
Liczenie strat i opłacalności nie wymaga też znajomości budowy atomu, masy kwarka czy pamiętania drugiej prędkości kosmicznej.

asolt
16-06-2020, 11:34
Jakoś nie spotkałem w czasie swojej edukacji osób o znacząco różnych ocenach z fizyki i z matematyki (jak jakieś były to raczej wynikały z ustawiania poprzeczki na różnych poziomach przez różnych nauczycieli).
Będąc cienkim z matematyki nie można być dobrym z fizyki.
Liczenie strat i opłacalności nie wymaga też znajomości budowy atomu, masy kwarka czy pamiętania drugiej prędkości kosmicznej.

Liczenie strat na wentylacje bynajmniej nie jest az tak proste jak sie nieraz wydaje, szegolnie gdy sie liczy wg własnych teorii i norm. Oczywiscie ze znajomosc mechaniki kwantowej jest w tym przypadku zbedna, ale sama matematyka tu nie wystarczy.

Nurek_
16-06-2020, 12:15
Na 99% nie obejdzie się bez rekuperacji. WEDŁUG OBLICZEŃ obniża ona zapotrzebowanie na energię do ogrzewania o 30-40%.


Walenie kotka za pomocą młotka...
Jakby tak było, każdy by zakładał WM.
]A tak nie jest.

Tak się składa, że oboje macie rację. Rekuperacja rzeczywiście sporo obniża zapotrzebowanie na energię W STOSUNKU DO TAK SAMO WYDAJNIE DZIAŁAJĄCEJ WENTYLACJI GRAWITACYJNEJ. Problem w tym, ze WG nie działa tak samo wydajnie jak WM. W praktyce wydajność WG jest kilkukrotnie mniejsza niż WM, dlatego nie ma co liczyć, że WM obniży rachunki za ogrzewanie o 40% (pewnie jakby policzyć prąd, filtry itp to w ogóle nie obniży). Natomiast zapewnia komfort i świeże powietrze zamiast kiszenia się we własnym smrodku.

Kaizen
16-06-2020, 13:04
Problem w tym, ze WG nie działa tak samo wydajnie jak WM. W praktyce wydajność WG jest kilkukrotnie mniejsza niż WM, dlatego nie ma co liczyć, że WM obniży rachunki za ogrzewanie o 40% (pewnie jakby policzyć prąd, filtry itp to w ogóle nie obniży). Natomiast zapewnia komfort i świeże powietrze zamiast kiszenia się we własnym smrodku.

W zimie, to WG działa aż zbyt wydajnie zazwyczaj. A jak ktoś chce zatykać, to WM łatwiej i to z automatu w wybranych przedziałach czasowych - to dodatkowa oszczędność przy WM - bo przy WG nie zrobisz tak, ze jak wszyscy w domu to masz 150m3/h a jak poza domem to 30m3/h. I tego nikt w obliczeniach nie uwzględnia.

swierol
16-06-2020, 16:01
Czy mozesz zacytowac moją wypowiedz kwestionującą te 40% strat na wentylację? bo ja jakos nie moge sobie przypomniec.
Odnosnie tego wspólczynnika Eah na poziomie 135,8 kWh to podaj pliki zródłowe, rodzaj oprogramowania na ktorym było to liczone. Bez analizy danych do obliczen, przyjetych mostków i innych stałych nie jest mozliwa odpowiedz na takie pytanie. Ządasz niemozliwego, na podstawie samej wartosci nic nie mozna konkretnego powiedziec, po prostu mozna tylko gdybac, a e-nauczanie nic w tym przypadku nie da.

Panie Asolt, nie chodzi o to, ze ja to kwestionuje tylko o to ze Pan to ślepo potwierdził a drugi kolega twierdził ze gadam głupoty:) Pan Nurek to wychwycił i idealnie przedstawił a Pan Kaizen ze swoim umiłowanie do szczegółów „przez przypadek” zszedł z tematu :)

asolt
16-06-2020, 17:39
Panie Asolt, nie chodzi o to, ze ja to kwestionuje tylko o to ze Pan to ślepo potwierdził a drugi kolega twierdził ze gadam głupoty:) Pan Nurek to wychwycił i idealnie przedstawił a Pan Kaizen ze swoim umiłowanie do szczegółów „przez przypadek” zszedł z tematu :)
Nie slepo, a tylko to co pokazują obliczenia. Rzeczywistosc a obliczenia w przypadku WG róznią sie znacznie, ale do obliczen ozc nie bierzemy zachowan ludzkich zwiazanych z WG a normy.

klaudiusz_x
16-06-2020, 23:05
Skąd wziąłem te 40%? A z własnego OZC. Według niego właśnie takie straty generuje wentylacja grawitacyjna przy wymianie 106m3/h(taką podałem do obliczeń). Żaden z Panów, ani Asolt, ani Kaludiusz X nie zauważyli , że napisałem "WEDŁUG OBLICZEŃ" .
Chciałbym zauważyć, że nikt kto ma WG nie wietrzy tak intensywnie.
Jeśli by tak było, to wtedy mogę przyjąć na Wasze słowo, że te 50% jest realnym.

swierol
17-06-2020, 23:57
W zimie, to WG działa aż zbyt wydajnie zazwyczaj. A jak ktoś chce zatykać, to WM łatwiej i to z automatu w wybranych przedziałach czasowych - to dodatkowa oszczędność przy WM - bo przy WG nie zrobisz tak, ze jak wszyscy w domu to masz 150m3/h a jak poza domem to 30m3/h. I tego nikt w obliczeniach nie uwzględnia.
Chcesz powiedzieć ze przy obliczaniu OZC powinno się uwzględniać dobowe wydajności WM? W taki sposób można dowolnie manipulować wynikami.
Mój wynik przy WM to 104kwh/m2. Dramat na kółkach, nie wiem jak to skomentować i co z tym teraz zrobić. Podobno małe zyski słoneczne i ściany z porothermu mnie pogrążyły.
Chyba poucinam izolacje o polowe, wstawię nowy kocioł zasypowy z 5klasa, zrobię WG i w ten sposób zbuduje zmodernizowany dom z lat 80’.

klaudiusz_x
18-06-2020, 01:09
Sami liczycie, podajecie wyniki, nie podajecie warunków tych wyliczeń.
A później podziały na żłobki itd :P

asolt
18-06-2020, 06:37
Chcesz powiedzieć ze przy obliczaniu OZC powinno się uwzględniać dobowe wydajności WM? W taki sposób można dowolnie manipulować wynikami.
Mój wynik przy WM to 104kwh/m2. Dramat na kółkach, nie wiem jak to skomentować i co z tym teraz zrobić. Podobno małe zyski słoneczne i ściany z porothermu mnie pogrążyły.
Chyba poucinam izolacje o polowe, wstawię nowy kocioł zasypowy z 5klasa, zrobię WG i w ten sposób zbuduje zmodernizowany dom z lat 80’.

Nie podobno a wg obliczen, i nie tylko to, ale przede wszystkim brak WM. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zapotrzebowanie nja ciepło. A propo kotła 5 klasy to nie znam kotłow o mocy 4 kW.

swierol
18-06-2020, 07:37
Nie podobno a wg obliczen, i nie tylko to, ale przede wszystkim brak WM. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zapotrzebowanie nja ciepło. A propo kotła 5 klasy to nie znam kotłow o mocy 4 kW.
Tak jak napisałem to już z WM. A z tym kotłem to oczywiście żarcik;)

Kaizen
18-06-2020, 08:43
Chcesz powiedzieć ze przy obliczaniu OZC powinno się uwzględniać dobowe wydajności WM? W taki sposób można dowolnie manipulować wynikami.

Jak liczysz na potrzeby podejmowania decyzji - to tak. Powinieneś uwzględniać parametry swojego rekuperatora i swoich preferencji. Nikt z rekuperatorem umożliwiającym ustawienie zmiennej wydajności nie ustawia stale tej samej. Zużycie prądy i koszty filtrów też do liczenia opłacalności powinien przyjąć swoje.

SilverX
19-06-2020, 12:45
Będą obowiązywały Cie warunki z dnia wydania pozwolenia. Jeśli masz już działkę to kup lub zamów projekt. Do końca roku napewno zdążysz z pozwoleniem. A co do sposobu ogrzewania. Pewnie liczysz na uczciwy koszt instalacji, instalacja ma być ekologiczna i do tego tania w eksploatacji. Mylę się?
To jest nadzieja dla mnie na ogrzewanie samymi kablami, być może nawet bez PC CWU. Oczywiście wliczając WM. Gorzej, że muszę zrobić dokumentację geologiczno-inżynierską, co może potrwać 4 msc...

Kaizen
19-06-2020, 16:47
To jest nadzieja dla mnie na ogrzewanie samymi kablami, być może nawet bez PC CWU. Oczywiście wliczając WM. Gorzej, że muszę zrobić dokumentację geologiczno-inżynierską, co może potrwać 4 msc...

Cudów nie ma. 70l/doba samego CWU to przy grzaniu z COP=1 już masz EP=69 (nie uwzględniając strat).
To na CO i wentylację zostaje EP=26 czyli EUco+w=8,67 - nie ma najmniejszych szans. Już przy WT2014 grzanie w 100% prądem z COP=1 jest cudem kreatywności liczącego. Przy WT2017 (o 2021 nie wspominając) to tak grubymi nićmi szyte, że nawet słabo rozgarnięty urzędnik powinien się przyczepić jak ktoś się pod tym podpisze.

swierol
19-06-2020, 19:18
To jest nadzieja dla mnie na ogrzewanie samymi kablami, być może nawet bez PC CWU. Oczywiście wliczając WM. Gorzej, że muszę zrobić dokumentację geologiczno-inżynierską, co może potrwać 4 msc...

Ale tą dokumentacje chcesz zrobić dla własnego świętego spokoju czy narzucił Ci to projektant czy konstruktor? Nie wydaje mi się żeby było to wymagane do wydania samego PnB. Moim zdaniem możesz to zrobić ale wcale nie musisz tego dokładać do wniosku o PnB.

SilverX
19-06-2020, 22:04
Cudów nie ma. 70l/doba samego CWU to przy grzaniu z COP=1 już masz EP=69 (nie uwzględniając strat).
To na CO i wentylację zostaje EP=26 czyli EUco+w=8,67 - nie ma najmniejszych szans. Już przy WT2014 grzanie w 100% prądem z COP=1 jest cudem kreatywności liczącego. Przy WT2017 (o 2021 nie wspominając) to tak grubymi nićmi szyte, że nawet słabo rozgarnięty urzędnik powinien się przyczepić jak ktoś się pod tym podpisze.
To dorzuci się PC do CWU i ewentualnie coś jeszcze. Nie będę robił kotłowni z PC za 30k, wolę założyć 5 kW paneli za 11-12k zł.


Ale tą dokumentacje chcesz zrobić dla własnego świętego spokoju czy narzucił Ci to projektant czy konstruktor? Nie wydaje mi się żeby było to wymagane do wydania samego PnB. Moim zdaniem możesz to zrobić ale wcale nie musisz tego dokładać do wniosku o PnB.
Dla świętego spokoju robiłbym opinie geologiczną za ~ 1000 zł, dokumentacje inżyniersko-geologiczną wymusza na mnie MPZP.

klaudiusz_x
19-06-2020, 23:42
Cudów nie ma. 70l/doba samego CWU to przy grzaniu z COP=1 już masz EP=69 (nie uwzględniając strat).
To na CO i wentylację zostaje EP=26 czyli EUco+w=8,67 - nie ma najmniejszych szans. Już przy WT2014 grzanie w 100% prądem z COP=1 jest cudem kreatywności liczącego. Przy WT2017 (o 2021 nie wspominając) to tak grubymi nićmi szyte, że nawet słabo rozgarnięty urzędnik powinien się przyczepić jak ktoś się pod tym podpisze.
Naciągasz.
Przy WT2014, spokojnie dało się to ogarnąć czystym prądem.
Oczywiście, niby każdy ma ładować max izolacji, a przy tak prostej wypowiedzi, napisałeś, że jest cudem kreatywności liczącego
Zdecyduj się.
Sam przeczysz sobie.
WT2014, to bajka.
Naginasz rzeczywistość.
Nie będę robił referatów.
Podaj, dlaczego WT2014 jest cudem kreatywności liczącego...
Teraz mamy WT2017, za pół roku WT2021.
A Ty czepiasz się starej 14, która była do przeskoczenia przez każdego.
Dane.
Czyste dane.

Sam udzielałeś się w wątku z kablami w 2017r.
Jesteś orędownikiem tego rozwiązania!
A teraz, amnezja?

Kaizen
19-06-2020, 23:54
Podaj, dlaczego WT2014 jest cudem kreatywności liczącego...

Kliknij w sygnaturkę w temat o EP. Pamiętaj, że piszemy w wątku o domu 60m2, gdzie narzut CWU/m2 wychodzi większy, niż przy większych domach.


Sam udzielałeś się w wątku z kablami w 2017r.

Nawet go założyłem. I wielokrotnie pisałem, że grzanie prądem wymaga pudrowania EP z pomocą biomasy, klimy albo kolektorów.