PDA

Zobacz pełną wersję : Odległości domu od drogi.



Klavi
12-06-2020, 18:05
Mam pytanie odnośnie odległości budynku od drogi.
Planuję kupić działkę zaznaczoną na zdjęciu ( https://zapodaj.net/7eada893f7d39.jpg.html ) ma ona 23,5 m szerokości i tyle mi trzeba żeby postawić taki o to domek ( https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-bukowej-33.html ) po wsunięciu garażu o metr do środka.
Dom będzie sąsiadować z drogą która jeszcze nie istnieje ale ma być drogą prywatną w której będę miał udziały.
W planie zagospodarowania jest napisane że minimalna odległość linii zabudowy liczona od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi wewnętrznej (to jest prywatna?) wynosi 7,5 m dla budynków mieszkalnych. Jeśli byłaby to prawda to na działce o szerokości 23,5 m po odjęciu 7,5 od drogi i 4 od granicy działki z drugiej strony zostałoby mi 12 m na dom...
I teraz myślę czy jest sens kupować taką działkę.

kemot_p
12-06-2020, 19:47
Czego dotyczy pytanie? Bo tak, masz rację - mpzp może określać linię zabudowy od drogi prywatnej (wewnętrznej) - ja np. mam 6 m.

Klavi
12-06-2020, 20:30
Chodzi mi o to czy jest możliwość zmniejszenia tej odległości. Czy jak w mpzp jest 7,5 m to już nic nie można zmienić?

Bertha
12-06-2020, 22:59
MPZP to prawo lokalne. Zapisane są wartości i pozamiatane. Godzisz się na taki budynek lub szukasz inną działkę, prawdopodobnie droższą.Chyba wiadomo dlaczego?

domino34
13-06-2020, 12:40
Niestety, typowe piekło wąskich działek. Możesz sobie postawić co najwyżej kiosk. Daj sobie spokój z tą działką jeśli planujesz taki projekt. Będziesz potrzebował dużo szerszej i przez to droższej działki, którą będzie ciężko znaleźć. Ja już od prawie roku szukam działki, która będzie miała minimum 26 m szerokości... ciężko takie znaleźć.

ololek
23-06-2020, 14:21
Ta droga prywatna jest zaznaczona na planie MPZP?
Prywatna droga dojazdowa, która będzie wydzielona z tej którą byś kupił to będzie tylko dojazdem do jednej działki?

Bertha
23-06-2020, 16:51
Przeciez napisał: Dom będzie sąsiadować z drogą która jeszcze nie istnieje ale ma być drogą prywatną w której będę miał udziały.
Jesli pisze udziały, to musi byc dwóch lub więcej współwłaścicieli.

ololek
23-06-2020, 21:43
Ślepotę mam. 12 m to dużo. Dokleić garaż od północy. Od południa taras.
https://m.projekty.muratordom.pl/search_results.htm?v=1&p_0=120&p_1=&k_0=&k_1=&q=&t=1&c=53&t=1&c=53&kdg=1&g=2&sd=&gd=20&search_result=

Lew2
29-06-2020, 09:03
A czy MPZP pozwala na budowę w granicy lub odległości 1,5? Bo może pozwalać. Wtedy z drugiej strony można się bliżej przysunąć. No i z drugiej strony można ew. starać się o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych (ale nie od MPZP).

maaszak
08-08-2020, 22:24
W planie zagospodarowania jest napisane że minimalna odległość linii zabudowy liczona od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi wewnętrznej (to jest prywatna?) wynosi 7,5 m dla budynków mieszkalnych. Jeśli byłaby to prawda to na działce o szerokości 23,5 m po odjęciu 7,5 od drogi i 4 od granicy działki z drugiej strony zostałoby mi 12 m na dom...


12 m na chałupę to powiedziałbym, że to jest tak jakby luksusowo nawet.
Ja swojej całej działki mam nieco ponad 13 m szerokości... i uważam, że całkiem fajną chatę udało mi się zaprojektować: szerokości 7,5 m, pow. 110 m2 (mogłem się dosunąć na 1,5m od granicy).

Przy okazji, proponowany projekt zawiera ściany pod kątem (strefa wejścia). To każe zapalić czerwoną lampkę. Takie rozwiązania nie są zbyt ergonomiczne. Architekt musi mieć bardzo poważne argumenty, by tak zaprojektować. Ja jednak ich tam nie widzę, wg. mnie tak zaplanowana garderoba i przejście do kotłowni to zmarnowane miejsce.