PDA

Zobacz pełną wersję : Montaż elewacji drewnianej na styropianie



Zwierzaczysko
16-06-2020, 19:15
Cześć,
Zdecydowałem, że cały dom obłożę pionowo deską, jednak nie do końca jestem pewien jak ją zamontować ponieważ na ścianach będzie 20cm styropianu. Najpierw myślałem aby do muru przykręcić ruszt z łat 4x5 i do nich bezpośrednio montować dechy na długie wkręty przez styropian, ale wtedy będzie sporo mostków termicznych i brak będzie szczeliny wentylacyjnej.
Drugi pomysł to przykręcenie do muru płaskowników w kształcie litery C o wysokości 20cm, coś na zasadzie uchwytów ciesielskich i pomiędzy nie włożyć styropian. Do nich zamontować poziomo łaty i potem deski. Co myślicie o takim rozwiązaniu? A może w jakiś inny sposób to wykonać?

fighter1983
16-06-2020, 19:36
przede wszytskim welna nie styropian.

Zwierzaczysko
16-06-2020, 20:18
Myślałem też o wełnie, ale ma gorszą lambdę i jest droższa dlatego odpuściłem. Duży zrobię błąd wybierając styropian?

cezary.pl
16-06-2020, 21:19
Myślałem też o wełnie, ale ma gorszą lambdę i jest droższa dlatego odpuściłem. Duży zrobię błąd wybierając styropian?

Przyjdzie taki czas, że wejdą tam myszy, zrobią ze styropianu sieczkę, którą rozwieje wiatr, a ptaszki rozniosą do gniazd.

Zwierzaczysko
17-06-2020, 10:15
Przecież na styro pójdzie siatka i klej, to raczej myszy nie wejdą.

cezary.pl
17-06-2020, 17:30
Przecież na styro pójdzie siatka i klej, to raczej myszy nie wejdą.

Drewno pracuje, pręży się i wypacza, głównie od zmian wilgotności.
Będzie napierać na klej od styro, będą pęknięcia i wykruszenia, a myszy czekają.;)

Ja bym jednak w takiej metodzie ocieplenia zastosował wełnę mineralną.

A to że masz zamiar styro zaciągnąć siatką i klejem, napisałeś dopiero dzisiaj.

fighter1983
17-06-2020, 18:21
Dokładnie.
Drewno = fasada wentylowana z wełna.
Imitacja drewna - można na styropianie panele kleić .

Wady i zalety obu rozwiązań są oczywiste.

Pójście na skróty, czy po taniości w układzie fasady wentylowanej z drewnem z ociepleniem styro : tak jak Cezary napisał. Zaraz zrobią się szczeliny między drewnem a eps, mostki, dziury

Albo albo

Robinson74
17-06-2020, 18:55
Drewno = fasada wentylowana z wełna.
Imitacja drewna - można na styropianie panele kleić .
Wady i zalety obu rozwiązań są oczywiste.
Dla mnie nie.
Możesz podać wady i zalety imitacji drewna na styropianie?
Tylko taką opcję rozważam.

fighter1983
17-06-2020, 19:04
Dla mnie nie.
Możesz podać wady i zalety imitacji drewna na styropianie?
Tylko taką opcję rozważam.
Osobny wątek.
A nawet nie wątek... Temat na wpis na nasz FB i ewentualnie link tu do wpisu. Faktycznie to nie jest takie oczywiste.

Zwierzaczysko
17-06-2020, 19:16
Imitacja deski odpada, bo jeszcze nie widziałem takiej, która nie trąci sztuczyzną.
A jeśli zdecydowałbym się jednak na wełnę to podpowiecie jak wykonać na niej montaż desek aby było najmniej mostków i przy okazji nie odpadły od ściany?

gnago
17-06-2020, 20:10
Oba sa warte rozważenia, szczelina między warstwa kleju, a deskami elewacyjnymi starczy. Tylko drewniana elewacja wymaga pracy corocznie. Im więcej zainwestujesz na etapie zakupu desek elewacyjnych tym mniej pracy potem. No i szerokie okapy chroniące drewniane ściany. A żyjątka czy osy i szerszenie kradnące deski na swoje gniazda oczywiste przy drewnie. Wybieraj bez sęków, bez spaczeń etc.

jajmar
18-06-2020, 01:08
Imitacja deski odpada, bo jeszcze nie widziałem takiej, która nie trąci sztuczyzną.
A jeśli zdecydowałbym się jednak na wełnę to podpowiecie jak wykonać na niej montaż desek aby było najmniej mostków i przy okazji nie odpadły od ściany?

Elewacje wentylowane jakby z zasady do tanich nie należą. Mostków (punktowych) nie da się zlikwidować , ale już są firmy co maja badania na cieple konsole czy to aluminium czy stal nierdzewna czy nawet czarna. To nie są blaszki gięte w garażu za 5-10 zł/sztuka.

Tomek W
25-06-2020, 09:55
mozesz zastosować miękkie produkty (Np. Superrock lub Rockton ) ktore będa ułożone między rusztem krzyżowm. Pozwoli to na zminimalizowanie mostków termicznych.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-06-2020, 15:44
Elewacje wentylowane jakby z zasady do tanich nie należą. Mostków (punktowych) nie da się zlikwidować , ale już są firmy co maja badania na cieple konsole czy to aluminium czy stal nierdzewna czy nawet czarna. To nie są blaszki gięte w garażu za 5-10 zł/sztuka.

i tu się zgadza !
spotkałem się z " wkrętem do mocowania rusztu pod elewację drewnianą " ( bez-mostkowym ) w kwocie " 517,50 PLN " / 1 sztukę

Dziesiatka
26-06-2020, 16:09
i tu się zgadza !
spotkałem się z " wkrętem do mocowania rusztu pod elewację drewnianą " ( bez-mostkowym ) w kwocie " 517,50 PLN " / 1 sztukę

Witam Łukasz,
Możesz podlinkować takie cuda lub jakieś zdjęcie?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-06-2020, 16:36
a proszę bardzo, wkręt BEZIFIX THERM BT :
producent :
https://www.sihga.com/ecommerce/product?category_id=153949&product_id=546963
przedstawiciel w PL :
https://www.dombal.com.pl/elewacje/systemy-montazowe-do-elewacji/mocowania-do-podkonstrukcji/bezifix-therm-bt.html

na marginesie : jeden z moich Inwestorów ( z bardziej zasobnym portfelem ) pod-konstrukcję realizował na tych wkrętach

jajmar
26-06-2020, 21:19
E jakieś cuda Łukasz pokazuje, są tańsze ciepłe rozwiązania rusztów. Są np kompozytowe konsole mocujące podkonstrukcję pod elewacje wentylowane. Strata jest na poziomie <=0,006 W/Km2 - przy jednej konsoli na m2, taka konsolka to koszt kolo 50-60 zł sztuka do tego standardowe dyble

Jolka Bobek
26-06-2020, 21:54
A ile takich konsolek trzeba liczyć na m2? Ewentualnie jak obliczyć ich ilość - też chodzi mi po głowie okładzina drewniana na 1 elewacji...

danger
13-12-2020, 19:33
Witam
bardzo proszę o informację co myślcie o montażu elewacji drewnianej na płytach PIR
tzn:

>ściana
> płyta pir w okładzinie aluminiowej klejona na klej tytan eos
>membrana dachowa
> ruszt drewniany kołkowany na szybki montaż ( kontrłata i łata)
> elewacja drewniana pióro-wpust na wkręty

czy takie rozwiązanie będzie zgodne z sztuką ?

key1
14-12-2020, 08:55
i tu się zgadza !
spotkałem się z " wkrętem do mocowania rusztu pod elewację drewnianą " ( bez-mostkowym ) w kwocie " 517,50 PLN " / 1 sztukę


a proszę bardzo, wkręt BEZIFIX THERM BT :
producent :
https://www.sihga.com/ecommerce/product?category_id=153949&product_id=546963
przedstawiciel w PL :
https://www.dombal.com.pl/elewacje/systemy-montazowe-do-elewacji/mocowania-do-podkonstrukcji/bezifix-therm-bt.html

na marginesie : jeden z moich Inwestorów ( z bardziej zasobnym portfelem ) pod-konstrukcję realizował na tych wkrętach

po pierwsze ta cena 517,50 PLN to jest za paczkę 50sztuk, więc nie wychodzi źle

po drugie to jest rozwiązanie kryte, a one są zawsze droższe, nie ma to wiele wspólnego ze standardem.

po trzecie - to nie jest wkręt dedykowany do fasad wentylowanych

tabi88
15-12-2020, 13:40
IMO rozwiązanie dobre jak każde inne, to zwykła elewacja wentylowana. Kwestia przemyślenia jak montować ruszt. Jak się nie przejmujemy za bardzo mostkami cieplnymi to nie ma tematu. Jak się bardziej przejmujemy to można kombinować z konsolami jak np. sthalton itp. tylko moim zdaniem to skórka za wyprawkę.
Przy styropianie, jak we wcześniejszej części wątku to jeden z samorobów na forum robił tak:
- styropian, siatka klej
- pionowo od góry do dołu zrobił bonie (na listwach plastikowych) (głebokoć tych boni chyba ze 3 cm)
- w te bonie włożył kantówkę (grubość coś 4-5cm)
- potem kontrłaty i elewacja