PDA

Zobacz pełną wersję : Konstrukcja blatu pod umywalkę



konrad_gom
16-06-2020, 21:55
Witam,
chcę w małej łazience zrobić blat pod umywalkę na krótszej ścianie, wymiarowo ok. 180x40cm (w załączniku na zielono). Byłby on potem obłożony płytkami a na nim umywalka nablatowa.
Czy płyta Ultrament o jakiejś większej grubości (jakiej?) będzie wystarczająca? Na 3 ścianach przykręciłbym kątowniki na jednym poziomie, na nie dał płytę, którą również przykręciłbym do kątowników. Potem zostałyby zrobione tynki, co dodatkowo wzmocniłoby całość.
Czy jednak robić blat z betonu zbrojonego stalą?
445249

konrad_gom
20-06-2020, 13:27
Pomoże ktoś?

p_n_usunięte
20-06-2020, 14:04
Witaj

Ja bym proponował na te kątowniki położyć i przykręcić płytę OSB 3 lub MFP o grubości 22mm.
Taka płyta to sztywny blat.

Na to dopiero bym przykleił na klej montażowy płytę Ultrament o grubości 10 mm.
Na wierzch i na czoło (kant) płyty,następnie obłożył płytkami

Nie ryzykowałbym przykręcenia samej płyty Ultrament do kątowników,ponieważ wypełnienie to styrodur.
Tym samym wkręty nic nie trzymają.

Ale to tylko moja opinia.

Nie wiem jaka sztywność ma taka płyta o grubości np.30 mm

Jeśli dasz płytę o gr.30mm +płytki to blat będzie miał około 40mm

I to jest dla oka dobra grubość blatu

Jeżeli zastosujesz np.50 mm + pytka - to sobie wyobraź blat.


Na stronie firmy Ultrament są podane parametry doboru grubości

proszę

445374

Pozdrawiam
plasticfun

vadiol
20-06-2020, 15:06
Witam,
chcę w małej łazience zrobić blat pod umywalkę na krótszej ścianie, wymiarowo ok. 180x40cm (w załączniku na zielono). Byłby on potem obłożony płytkami a na nim umywalka nablatowa.
Czy płyta Ultrament o jakiejś większej grubości (jakiej?) będzie wystarczająca? Na 3 ścianach przykręciłbym kątowniki na jednym poziomie, na nie dał płytę, którą również przykręciłbym do kątowników. Potem zostałyby zrobione tynki, co dodatkowo wzmocniłoby całość.
Czy jednak robić blat z betonu zbrojonego stalą?
445249

Możesz zrobić ten blat z płyty budowlanej Ultrament . Grubość 5cm będzie wystarczająca .
Możesz zrobić ten blat z betonu . Zbrojenie wtedy układasz górą . Grubość blatu podobna jak z Ultrament .
Możesz zrobić ten blat z płyty gipsowo kartonowej . Też będzie ok .
Odradzam natomiast używanie plyty OSB przy budowie blatu . Jest ona niestabilna wymiarowo pod wpływem wilgoci , co powoduje pękanie fugi w narożnikach .

Lukasz11
20-06-2020, 20:46
Za wiele nie pomogę (bo nie ja robilem), ale mam podobny blat (już 6 lat). Szerokosc 160cm, głębokość 50cm. Z płyty ultrament. Majster najpierw położył płytki ba scianach i podłodze, potem robił blat. Jedna uwaga - ja mam blat łamany z nogą. Na niższej połowie jest umywalka nablatowa, po wyższą połowa stoi pralka.

konrad_gom
21-06-2020, 20:46
Dzięki za odpowiedzi. Chyba zdecyduję się na blat betonowy. A kiedy najlepiej byłoby go zrobić, przed czy po tynkach? Gra to jakaś rolę np. z układaniem potem płytek?

vadiol
21-06-2020, 22:08
Blat najlepiej jest zrobić razem z pracami glazurniczymi . Trzeba w blacie zrobić otwory na umywalkę , baterię . Jak będziesz miał umywalkę , to z natury łatwiej wytrasować .