PDA

Zobacz pełną wersję : Miernik ciepła w bloku przy podłogówce w ogrzewaniu mieszanym



katelot
17-06-2020, 08:47
Witam,

Będę miał w mieszkaniu (nowy blok) ogrzewanie podłogowe w salonie/kuchni/przedpokoju/łazienkach i grzejniki w sypialniach. W szafce: Rozdzielacz z przepł. (seria N75A) wraz z układem mieszająco-pompowym (Kan-therm) - woda z elektrociepłowni.

W jaki sposób miernik ciepła na klatce schodowej będzie w stanie ocenić poprawnie oddaną ilość ciepła w mieszkaniu, skoro woda do ogrzewania podłogowego jest mieszana z zimną (by ograniczyć temp) ? Z tego co czytałem, mierniki sprawdzają temperaturę wejściową i wyjściową? Czy stosuje się w tym przypadku osobne obwody i różne mierniki?

Dziękuję za odpowiedź
Michał

Kaizen
17-06-2020, 09:26
Nie ważne czym grzejesz i jak wodę z powrotu mieszasz z tą z pionu - ilość ciepła dostarczonego do mieszkania to zawsze przepływ x różnica temperatur x ciepło właściwe na granicy lokalu. Pierwsza zasada termodynamiki się kłania.

katelot
17-06-2020, 23:18
Tak, ale początkowa strata temperatury jest przez "podgrzanie" zimnej wody, tak by woda w instalacji podłogówki nie przekraczała 45-55 stopni. Ogrzewanie mieszkania zaczyna dopiero się w momencie promieniowania energii od krążącej wody o obniżonej temperaturze. Czyli faktycznie miernik nie mierzy tylko ciepła oddanego do otoczenia, ale jeszcze dodatkowo energię dostosowania temperatury wody do wymogów ogrzewania. Czy mam rację?

Kaizen
18-06-2020, 09:13
Mierzy ciepło dostarczone do mieszkania. Nie ważne, jak wodę z zasilania mieszasz z powrotem.
Temperaturę obniżasz mieszając powrót z zasilaniem - czyli masz mniejszy przepływ na wejściu/wyjściu.
Dla przykładu:
1. Kaloryfery - bierzesz 2l wody o temperaturze, przykładowo 50* i oddajesz 2l wody o temperaturze 40*.
2. Podlogówka - bierzesz 1l wody o temperaturze 50% (i mieszasz to z powrotem - np. dodajesz 2l wody o temperaturze 30* - albo z inna ilością, żeby uzyskać temperaturę zasilania potrzebną podlogówce) , oddajesz 1l wody o temperaturze 30*

ciepła zużywasz tyle samo i tyle samo zmierzy ciepłomierz (patrz mój pierwszy post).

Chyba nie myślisz, że w domu mieszasz wodę kotłową z pitną? Mieszasz powrót (zanim przejdzie przez ciepłomierz - więc go nie zmierzy) z zasilaniem (za ciepłomierzem).

katelot
18-06-2020, 10:33
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź i przykład. Zrozumiałem.