PDA

Zobacz pełną wersję : jak izolować fundamenty??



Strony : [1] 2

Robert Z.
23-05-2005, 20:49
mam zamiar ocieplać fundamenty steropianem. Ale mój wykonawca chce zrobić tak: na nieotynkowaną ściane z bloczków chce przykleic steropian na placki aby była delatacja potem na ten steropian siatka i twardy klej i na to dopiero izolbet lub cos podobnego co nie reaguje ze stropianem. A ja myśle ze nalezałoby najpierw zaizolować izolbetem bloczki a potem kleic steropian na placki lub na grzebień ( niewiem czy ma to jakieś znaczenie) potem ewentualnie siatka i twardy klej i nie wiem czy jest sens dawać jeszcze folie tłoczoną (membranę ). Co sądzicie na ten temat ? czy ma to jakieś znaczenie kiedy zastosujemy "smarowanie"?

Piotr J.
23-05-2005, 20:58
JA malowałem ściany fundamentowe suprabitem, a potem styropian. Chyba smarowanie samego styropianu wartswa izolującą nie zapobieze podciaganiu wilgoci przez beton.

wodzio
24-05-2005, 07:35
Ten pierwszy sposób bez izolacji bezpośrednio na ściance fundamentowej, a dobiero na styropianie jest popularnie stosowany przez "renomowane firmy. Ale moim zdaniem to kwestia ekonomiczności (poprawne-łatwe i tanie) takiego rozwiązania i chyba nie jest ono optymalne.

radomik
28-05-2005, 10:17
a ja zrobiłem tak:
- zaizolowałem scianę fund. dysperbitem i dopiero przykleiłem styropian. Dlaczego tak? ponieważ w przegrodie pomiędzy styropianem a ścianą fund. tworzy się para, która się skrapla. Gdyby nie było izolacji bezpośrednio ściana wciągnęłaby skropliny.
- na styropian zarzuciłem folię 0,4mm , ale nie kubełkową. Podobno kubełkową daje się tylko wtedy, gdy wykonany jest drenaż. Ale tego na 100% nie wiem.
Pozdr.

invx
28-05-2005, 18:49
@wodzio w moim podpisie i na smej gorze wymiany doswiadczen masz temat "Najczesciej zadawane pytania ..." tam o ile mnie pamiec nie myli AGA444, zebrala info o fundamentach :wink:

maikbart
22-03-2006, 21:43
Mój wykonawca chce ocieplić fundament od środka. Ścianę z zewnątrz oczywiście zaizoluje od wilgoci. Słyszał ktoś o taki wykonaniu?

invx
22-03-2006, 21:49
ocieplic od srodka :roll:

:-?

calk
25-03-2006, 21:18
Mój wykonawca chce ocieplić fundament od środka. Ścianę z zewnątrz oczywiście zaizoluje od wilgoci. Słyszał ktoś o taki wykonaniu?
Witam!
Lepiej od zewnątrz.

mjc2
31-01-2007, 09:59
Mój majster ocieplił fundamenty styropianem 5 cm. Czy to państwa zdaniem wystarczy, czy też trzeba dokonać naprawy (uzupełnić o kolejne 5 cm?)

KW100
31-01-2007, 10:38
Ja mam zrobioną izolację przeciwwilgociową całych ław i fundamentów izoplastem a terminczną od zewnątrz specjalnym styropianem do styku z gruntem tzw. styrodurem 5cm. Mówią, że to optymalne rozwiązanie. Nie najtańsze ale dobre, a na fundamentach nie chcę oszczędzać. Wolę załozyć tańsze panele podłogowe czy glazurę bo zawsze to można zmienić, niż mieć problemy z wilgocią i zimnem poprzez fundamenty.

Na dole można kliknąć w "Moja budowa" i obejrzeć fundamenty jak zostały wykonane i zaizolowane.

aresior
11-02-2007, 18:19
napackałem się tym izohanem izobudem po bloczkach. nato styropian 10 cm, twardy klejony tymże samym izohanem izobudem, na to klej i siatka i jest ok.
przecież ten środek wodochronny ma chronic ścianę a nie styropian więc po co packac po styropianie. odpowiedz jest prosta - tak jest łatwiej wykonawcy. jak ktoś jeszcze nie packał po bloczkach to nie wie o czym piszę. a wykonawca idzie na łatwiznę. jak go inwestor zapyta czy jest ocieplenie i izolacja to z czystym sumieniem odpoiwada, że jest. widziałem to na sąsiednich budowach.
sowją drogą polecam ten izohan izobud wm i wl. super środki. nie są tanie ale jesteśmy zadowoleni.

pozdro

aresior

masza
11-02-2007, 20:01
A ja mam izolacje termiczna fundamentu powyzej poziomu gruntu. Ponizej poziomu gruntu mam tylko iziolacje przeciwwilgociowa. I ten brak izolacji termicznej wynikal z projektu. Czy tak jest OK?
(sciany fundamentowe z bloczkow betonowych)

masza
11-02-2007, 20:03
A ja mam izolacje termiczna fundamentu powyzej poziomu gruntu. Ponizej poziomu gruntu mam tylko iziolacje przeciwwilgociowa. I ten brak izolacji termicznej wynikal z projektu. Czy tak jest OK?
(sciany fundamentowe z bloczkow betonowych)

Barbossa
12-02-2007, 07:45
izolacja termiczna jak jest na taką głębokość jaka jest granica przemarzania

Tomek_W
10-03-2007, 16:39
A ja mam izolacje termiczna fundamentu powyzej poziomu gruntu. Ponizej poziomu gruntu mam tylko iziolacje przeciwwilgociowa. I ten brak izolacji termicznej wynikal z projektu. Czy tak jest OK?
(sciany fundamentowe z bloczkow betonowych)
Moim skromnym zdaniem to do duszy :(
Powinna być izolacja przeciwwilgociowa (albo nawet przeciwwodna) a na to np styropian (np 10 cm, choć ja będę dawał jednak więcej)
Analogicznie jak jest z podłogą na grucie. Na Twoim miejscu zrobiłbym to jeszcze na etapie budowy.

semir
23-03-2007, 20:28
mam wylewane fundamenty , i ławy na gł.120 czym najlepiej zaizolowac?
pozdrawiam
ps.dom jest bez piwnicy .

Tomek_W
24-03-2007, 12:08
Chyba za mocno powiedziałem, że do duszy. Sorki :)
Możesz np zwiększyć ocieplenie podłogi na gruncie wzdłuż ścian zewnętrznych. Gdzieś w Muratorze widziałęm takie rozwiązanie (chyba przy omawianiu fundamentu monolitycznego, gdzie jest to koniecznością)
Pozdrawiam
Tomek

brachol
24-03-2007, 12:57
izolacja termiczna jak jest na taką głębokość jaka jest granica przemarzania
a mozna wiedziec dlaczego?

Frodo-pl
13-12-2007, 10:17
Mój wykonawca chce ocieplić fundament od środka. Ścianę z zewnątrz oczywiście zaizoluje od wilgoci. Słyszał ktoś o taki wykonaniu?

Ja również też tak chce zrobić z tego powodu, że mam ścianę 40 cm a fundament 38 cm

pawlok
22-05-2008, 20:22
A ja zadam pytanie o izolacje poziomą.
Czy na ławie wylanej z B20 powinnabyc warstwa izolacji poziomej?
Jezeli tak to powinna to byc papa, dyserbit, folia?
Na rysunkach np w muratorze wykazuja izolacje poziomą na ławie - kierownik budowy stwierdzil ze pozioma z papy to dopiero na koncu sciany fundamentowej...
Jezeli chodzi oi pionową - to dyserbit od wewnetrzenjs trony, potem bloczki, potem dyserbit od zewnetrzenj, klelj stryropian i na stryropianie jeszcze warstwa dyserbitu...i to jest dla mnie zrozumiale...
pozdr
Pawlok

listek
23-05-2008, 06:27
A ja zadam pytanie o izolacje poziomą.
Czy na ławie wylanej z B20 powinnabyc warstwa izolacji poziomej?
Jezeli tak to powinna to byc papa, dyserbit, folia?


Ja na ławę dawałem folie (duzo tańsza), która zastepuje papę (dom niepodpiwniczony).
Natomiast po wieńcu, na ścianie fundamentowej smarowałem dysperbitem i 2x papa termozgrzewalna.

Ushi
23-05-2008, 06:58
Też mam teraz dylematy w związku z izolowaniem fundamentów.

Majster z chce zrobic w ten sposób, że ławy fundamentowe oraz ściany fundamentowe od wewnątrz ma zamiar pokryc Abizolem. Na izolację ścian fundamentowych od zewnątrz zazwyczaj stosuje Dysperbit, na to 5 cm styropianu (EPS-100), klej, siatka, klej i folia kubełkowa...

Wydaje mi się że jest to poprawnie, ale zastanawiam się czy warto tu coś polepszyc. Zastanawiam się czy nie zastosowac zamiast zwykłego styropianu płyt Hydromax (kierbud mówi że warto)... a może styropian EPS-200 ?

W przypadku zastosowania płyt a'la Hydromax, jak powinna wyglądac ściana fundamentowa, warstwa po warstwie? Masakra też jest z wyborem produktów do mazania, czyli abizolu czy dysperbitu. Tytan, Izolbet, Izohan czy jeszcze coś innego?

Wybieram się niebawem na zakupy i proszę o jakieś podpowiedzi.

majki
23-05-2008, 18:23
Ushi - popatrz dwa wątki takie same :wink:
http://forum.muratordom.pl/ocieplenie-fundamentu-styropian-na-klej,t131774.htm
To "mój" sprzed wczoraj ...
Ja zrobię tak ( a miałem już wersję XPS na klej do gołych bloczków - nie poszło :roll: ) : 2x dysperbit na ścianę ( czy polecany tu izohan ) potem na to klejone dalej izohanem wl / wk XPS URSA, dalej siatka na kleju i 2x dysperbit. Obkładane dodatkowo folią kubełkową i drenaż.
I postaram sie zapomnieć o tym etapie ... :wink:

pozdrawiam, majki

pawlok
23-05-2008, 20:25
A ja nadal nie wiem - chco rpzewertowalem watki o scianach funadamentowych - ajkei ma znaczenie i co daje izolacja pozioma na na ławie?
Czym moze skutkowac jej nie wykonanie???
Pawlok

majki
23-05-2008, 20:30
A ja nadal nie wiem - chco rpzewertowalem watki o scianach funadamentowych - ajkei ma znaczenie i co daje izolacja pozioma na na ławie?
Czym moze skutkowac jej nie wykonanie???
Pawlok

Ja Ci tylko powiem, że nie mam.
Wieszać się z tego powodu i nie spać po nocy nie mam zamiaru :lol:

pozdrawiam, majki

atena28
02-07-2008, 11:52
U mnie właśnie teraz smarują na czarno(nawet nie wiem co to jest?) ścianki fundamentowe od środka a na zewnątrz kładą styropian i siatkę zaciągniętą klejem. Wszystko było wczoraj jeszcze obtynkowane - więc nie robią nic na "gołą" ścianę.

Trociu
02-07-2008, 12:18
U mnie właśnie teraz smarują na czarno(nawet nie wiem co to jest?) ścianki fundamentowe od środka a na zewnątrz kładą styropian i siatkę zaciągniętą klejem. Wszystko było wczoraj jeszcze obtynkowane - więc nie robią nic na "gołą" ścianę.
A jaki styropian dają?
Czy fundamenty od strony styropianu też majlują na czarno?

Wgregor
02-07-2008, 12:49
Nie jak?! A po co?

atena28
02-07-2008, 20:10
http://img353.imageshack.us/img353/2569/budowa35ws2.jpg
Wystarczy?
Jutro będą kończyć resztę - niewiele im zostało. A smarują czymś co się nazywa Izolbet-A. Przeczytałam na wiaderku.[/img]

pawlok
02-07-2008, 21:08
http://img353.imageshack.us/img353/2569/budowa35ws2.jpg
Wystarczy?
Jutro będą kończyć resztę - niewiele im zostało. A smarują czymś co się nazywa Izolbet-A. Przeczytałam na wiaderku.[/img]
Czyms takim ?:
http://www.izolbet.com.pl/products.php?cid=8&sid=1
"- rozpuszczalnik organiczny zawarty
w roztworze rozpuszcza styropian" ?!!!!!!?!!!!!
U mnie byl deserbit niewchodżacy w reakcje ze styropianem, potem styropian i jeszcze raz dyserbit - przy czym grunt suchutki pioasek.
A ja zadam inne pytanie - wiadomo sciany nosne stawiaja na fundamentach na izolacji z papy termozgrzewalnej, a dzialowe stawia sie na podbetonie - rowniez izolując?
Pawlok

Wgregor
02-07-2008, 21:35
styropian na zewnątrz fundamentu domu niepodpiwniczonego? Cóż to za konstrukcja i po co? Jaki jest cel takiego dziwnego :lol: działanie?

Wgregor
02-07-2008, 21:48
Fundamentu nie ma sensu grzać , to naprawdę duży koszt. A skoro nie grzejemy to izolacja termiczna jest mu nie potrzebna. A jeżeli już to dookoła , nie ma częściowej izolacji termicznej tak jak nie da się być trochę w ciąży.
Lepik na fundamencie , do samej góry też wilgoci nie wypuści
http://www.isola.no/produkter__1/system_platon/platon_xtra_grunnmur
idea jest na rys.
montaż:
http://www.isola.no/content/download/791/6007/version/4/file/Xtra%20man%20mars-07.pdf

atena28
03-07-2008, 07:07
Dopytałam męża i tym izolbetem smarowali tylko w środku. A na zewnątrz smarują izofrexem.
Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Trociu
03-07-2008, 09:48
styropian na zewnątrz fundamentu domu niepodpiwniczonego? Cóż to za konstrukcja i po co? Jaki jest cel takiego dziwnego :lol: działanie?
O tym pisano już wiele razy. Są dwa stanowiska - jedno podobne do Twojego. Drugie postulujące ocieplanie, aby dom się nie wychładzał przez fundamenty. Nie ma sensu tutaj rozpoczynać ponownie dywagacji na ten temat. Ociepla kto chce. Nie ociepla kto nie chce. Autor wątku chce - i trzeba mu pomóc ;)

Wgregor
03-07-2008, 11:15
Przecież sam widziśz na zdjęciu, jeszcze ktoś tak zrobił! dał styropian na zewnątrz by wystudzać przez fundament. Chyba że zimno wejdzie?

mundi73
03-07-2008, 13:56
witam.mój majster proponuje izolacje ław papą termozgrzewalną i to jest ok.ale następną izolacje dopiero na wylany strop pod ściany parteru.czy nie powinno sie dać izolacji poziomej na osttniej warstwie ścian piwnicy przed wieńcem aby ewentualnie chroniła strop piwnicy w razie czego.co myślicie na ten temat jak u was zrobili.dom z piwnicą.pozdrawiam

gako
18-11-2008, 17:50
Witam,
Problem jest następujący: miły geolog zbadał, że na działce woda gruntowa jest na głębokości 1,3 m. Ławy i fundamenty będą więc stały w wodzie. Fundament będzie z bloczków. Potrzebna będzia jakaś ekstremalna izolacja. Może ktoś coś poradzi zanim będę rozmawiał z wykonawcą. Chodzi mi zarówno o sposób jak i o materiały.

A_dam
18-11-2008, 18:44
Tu na tej stronie masz różne kombinacje z izolacją.
http://fundament.icopal.pl/index.php?page=rozwiazania
Poszperaj. Może coś dla siebie znajdziesz. Pozdrawiam.

Killer_su
19-11-2008, 09:32
A styro od środka się daje?

Trociu
19-11-2008, 09:36
A czy w taką mokrawą pogodę można nakładać na fundamenty dysperbity i inne wodnorozcieńczalne substancje? Czy trzeba poczekać, aż bloczki będą super suche?

Frodo-pl
19-11-2008, 14:50
Według mnie można tylko będą długo schły

Marcin H
22-11-2008, 11:54
Witam,
Problem jest następujący: miły geolog zbadał, że na działce woda gruntowa jest na głębokości 1,3 m. Ławy i fundamenty będą więc stały w wodzie. Fundament będzie z bloczków. Potrzebna będzia jakaś ekstremalna izolacja. Może ktoś coś poradzi zanim będę rozmawiał z wykonawcą. Chodzi mi zarówno o sposób jak i o materiały.

Izolacja może być wcale nie ekstremalna. Zależy jaki grunt jest od powierzchni. Przepuszczalny (żwir, piasek), czy słaboprzepuszczalny (glina, ił).
Można ławy dać wyżej, a wystającą część ścian fundamentowych obsypać - tak jak się buduje na nasypie. Można też zastosować drenaż opaskowy co obniża wody gruntowe poniżej ław fundamentowych.

gako
22-11-2008, 21:38
Witam,
Problem jest następujący: miły geolog zbadał, że na działce woda gruntowa jest na głębokości 1,3 m. Ławy i fundamenty będą więc stały w wodzie. Fundament będzie z bloczków. Potrzebna będzia jakaś ekstremalna izolacja. Może ktoś coś poradzi zanim będę rozmawiał z wykonawcą. Chodzi mi zarówno o sposób jak i o materiały.

Izolacja może być wcale nie ekstremalna. Zależy jaki grunt jest od powierzchni. Przepuszczalny (żwir, piasek), czy słaboprzepuszczalny (glina, ił).
Można ławy dać wyżej, a wystającą część ścian fundamentowych obsypać - tak jak się buduje na nasypie. Można też zastosować drenaż opaskowy co obniża wody gruntowe poniżej ław fundamentowych.



Jest piasek, geolog nie dowiercił się do innej warstwy. Podwyższenie ławy może być dobrym pomysłem, tyle że coś mi chodzi po głowie, że przepisy zabraniają zbyt wysokiego posadowienia budynku i robienia nasypu. Drenaż opaskowy raczej wolałbym nie, bo to pewnie spore koszty, a poza tym chyba gdzieś tę wodę by trzeba odprowadzić. Na razie musi być szambo więc zalałoby mi je po jednym dniu. Chyba, ze drenaż funkcjonuje w inny sposób. Muszę pogrzebać w tym temacie...

Marcin H
23-11-2008, 08:39
Witam,
Problem jest następujący: miły geolog zbadał, że na działce woda gruntowa jest na głębokości 1,3 m. Ławy i fundamenty będą więc stały w wodzie. Fundament będzie z bloczków. Potrzebna będzia jakaś ekstremalna izolacja. Może ktoś coś poradzi zanim będę rozmawiał z wykonawcą. Chodzi mi zarówno o sposób jak i o materiały.

Izolacja może być wcale nie ekstremalna. Zależy jaki grunt jest od powierzchni. Przepuszczalny (żwir, piasek), czy słaboprzepuszczalny (glina, ił).
Można ławy dać wyżej, a wystającą część ścian fundamentowych obsypać - tak jak się buduje na nasypie. Można też zastosować drenaż opaskowy co obniża wody gruntowe poniżej ław fundamentowych.



Jest piasek, geolog nie dowiercił się do innej warstwy. Podwyższenie ławy może być dobrym pomysłem, tyle że coś mi chodzi po głowie, że przepisy zabraniają zbyt wysokiego posadowienia budynku i robienia nasypu. Drenaż opaskowy raczej wolałbym nie, bo to pewnie spore koszty, a poza tym chyba gdzieś tę wodę by trzeba odprowadzić. Na razie musi być szambo więc zalałoby mi je po jednym dniu. Chyba, ze drenaż funkcjonuje w inny sposób. Muszę pogrzebać w tym temacie...

Podwyższenie fundamentu jest możliwe tylko musi o tym zadecydować konstruktor przy adaptacji projektu. Przepisy tego nie zabraniają jak się zachowa odpowiednie warunki. W zasadzie to podwyższa się poziom gruntu na działce, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednią głębokość posadawiania fundamentów poniżej strefy przemarzania. Oczywiście obsypanie ścian fundamentowych musi być dostatecznie szerokie, tak żeby w każdym punkcie głębokość do podstawy fundamentu była większa niż głębokość przemarzania. Takie zabiegi często się stosuje przy podpiwniczaniu budynków w miejscach płytkiego występowania wód gruntowych. Sam widziałem podniesienie powierzchni terenu nawet o 1m.
Drenaż opaskowy można zrobić przy samym fundamencie w tym samym wykopie, a wodę odprowadza się do rowów melioracyjnych lub studzienek drenarskich jak są, a jak nie ma to niewielkim kosztem można ją wykonać niemal jak studnie kopaną.

mietek79
27-11-2008, 18:54
Ocieplenie ścian fundamentowych powinno być od zewnątrz, głównie po to, aby zminimalizować prawdopodobieństwo przemarzania styku ściany partery i podłogi - 5cm to dobra grubość, ale można więcej - zależy to też od tego jak jest ocieplana ściana parteru i jaki chcemy cokół, czy wystający, czy cofnięty. Co do izolacji przeciwwilgociowej, to zastanawiam się dlaczego nie zaufacie po prostu solidnej izolacji poziomej na ścianach fundamentowych? Przecież beton, z którego są ściany fundamentowe doskonale sobie radzi z wilgocią i w żaden sposób nie pogarsza to jego parametrów no, chyba, że środowisko jest agresywne, ale to się bardzo rzadko zdarza. Co z tego, że wsiąknie tam wilgoć, jeśli i tak nie przeniknie do ścian parteru bo są odcięte izolacją? Poza tym i tak nie jesteście w stanie uniknąć dostania się wilgoci do ścian fundamentowych - musiałby być zaizolowane dookoła a jak znam życie to w 90% przypadków nie izolujecie od dołu prawda? Mróz też temu nie grozi - popatrzcie ile na zewnątrz jest nieizolowanych konstrukcji betonowych - nic się im nie dzieje. Jak dla mnie - izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej przy zastosowaniu solidnej izolacji poziomej pod ścianami parteru nie jest konieczna. Taka izolacja jest oczywiście niezbędna w przypadku piwnic, ale to inna bajka.

Marcin H
27-11-2008, 21:47
Ocieplenie ścian fundamentowych powinno być od zewnątrz, głównie po to, aby zminimalizować prawdopodobieństwo przemarzania styku ściany partery i podłogi - 5cm to dobra grubość, ale można więcej - zależy to też od tego jak jest ocieplana ściana parteru i jaki chcemy cokół, czy wystający, czy cofnięty. Co do izolacji przeciwwilgociowej, to zastanawiam się dlaczego nie zaufacie po prostu solidnej izolacji poziomej na ścianach fundamentowych? Przecież beton, z którego są ściany fundamentowe doskonale sobie radzi z wilgocią i w żaden sposób nie pogarsza to jego parametrów no, chyba, że środowisko jest agresywne, ale to się bardzo rzadko zdarza. Co z tego, że wsiąknie tam wilgoć, jeśli i tak nie przeniknie do ścian parteru bo są odcięte izolacją? Poza tym i tak nie jesteście w stanie uniknąć dostania się wilgoci do ścian fundamentowych - musiałby być zaizolowane dookoła a jak znam życie to w 90% przypadków nie izolujecie od dołu prawda? Mróz też temu nie grozi - popatrzcie ile na zewnątrz jest nieizolowanych konstrukcji betonowych - nic się im nie dzieje. Jak dla mnie - izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej przy zastosowaniu solidnej izolacji poziomej pod ścianami parteru nie jest konieczna. Taka izolacja jest oczywiście niezbędna w przypadku piwnic, ale to inna bajka.

Właśnie to jest osłona tylko przeciw wilgoci, a tu może być sytuacja kiedy to ława i fundamentu będzie stała w całości w wodzie gruntowej.
W takim przypadku zwykła osłona przeciw wilgociowa może nie wystarczająca, bo beton będzie podciągał kapilarnie wodę.

Wgregor
27-11-2008, 21:55
izolacja termiczna jak jest na taką głębokość jaka jest granica przemarzania

w domu jest + 20 +23 st układ sciana fundament grunt pod domem dąży do wyrównania temperatur nawet jak grunt i fundament maja powyżej zera. domowy układ grzwczy" pompuje "ciepło do gruntu
Barbarosa już nie raz dał się poznać jako ... co tu ukrywać delikatnie "bez mózg".

Wgregor
27-11-2008, 21:55
to tak merytorycznie

mietek79
27-11-2008, 22:02
Właśnie to jest osłona tylko przeciw wilgoci, a tu może być sytuacja kiedy to ława i fundamentu będzie stała w całości w wodzie gruntowej.
W takim przypadku zwykła osłona przeciw wilgociowa może nie wystarczająca, bo beton będzie podciągał kapilarnie wodę.

Przykro mi ale nie za bardzo rozumiem, o co chodzi w tej wypowiedzi... Powtarzam - w czym problem, jeśli na poziomie posadzki jest warstwa izolacji przeciwwilgociowej na całej podłodze i ścianach??

Marcin H
27-11-2008, 22:39
Właśnie to jest osłona tylko przeciw wilgoci, a tu może być sytuacja kiedy to ława i fundamentu będzie stała w całości w wodzie gruntowej.
W takim przypadku zwykła osłona przeciw wilgociowa może nie wystarczająca, bo beton będzie podciągał kapilarnie wodę.

Przykro mi ale nie za bardzo rozumiem, o co chodzi w tej wypowiedzi... Powtarzam - w czym problem, jeśli na poziomie posadzki jest warstwa izolacji przeciwwilgociowej na całej podłodze i ścianach??

Jeśli warstwa izolacji jest na poziomie posadzki, na całej podłodze i ścianach to one nie zawilgotnieją. Zapominamy wtedy o ścianach fundamentowych które mogą być wtedy mokre i powyżej głębokości przemarzania są narażone na rozsadzanie przez wodę.

mietek79
27-11-2008, 22:54
Jeśli warstwa izolacji jest na poziomie posadzki, na całej podłodze i ścianach to one nie zawilgotnieją. Zapominamy wtedy o ścianach fundamentowych które mogą być wtedy mokre i powyżej głębokości przemarzania są narażone na rozsadzanie przez wodę.

Zgadzam się, ale twierdzę, że to nie jest problem - widziałem setki przykładów ścian oporowych i betonowych murków za zewnątrz, betonowych mostków itd. które były narażone na wilgoć i nic złego się nie działo - jak się jeszcze doda dodatki uszczelniające do betonu to nie ma się czego bać.

BOHO
27-11-2008, 23:13
a ja zastanawiam się, dlaczego ludzie zamiast ocieplania fundamentu od wewnątrz i z zewnątrz, po prostu nie dają pierwszej warstwy murów z betonu komórkowego.....przecież połączenie tego z ociepleniem zewnętrznym i styropianem pod podłogą wyeliminuje mostki....

Wgregor
28-11-2008, 04:20
a ja zastanawiam się, dlaczego ludzie zamiast ocieplania fundamentu od wewnątrz i z zewnątrz, po prostu nie dają pierwszej warstwy murów z betonu komórkowego.....przecież połączenie tego z ociepleniem zewnętrznym i styropianem pod podłogą wyeliminuje mostki....

to bardzo proste. Beton komurkowy suchy izoluje 8-10 razy gorzej niż styropian, ale stojąc na zimnym ( no bo zakładamy , że nie grzanym) fundamencie, niezabezpieczony paroizolacją od środka , będzie chłoną wodę z pomieszczenia. A już mając 4% zawilgocenia praktycznie jego opór cieplny jest znikomy.

BOHO
28-11-2008, 06:54
a ja zastanawiam się, dlaczego ludzie zamiast ocieplania fundamentu od wewnątrz i z zewnątrz, po prostu nie dają pierwszej warstwy murów z betonu komórkowego.....przecież połączenie tego z ociepleniem zewnętrznym i styropianem pod podłogą wyeliminuje mostki....

to bardzo proste. Beton komurkowy suchy izoluje 8-10 razy gorzej niż styropian, ale stojąc na zimnym ( no bo zakładamy , że nie grzanym) fundamencie, niezabezpieczony paroizolacją od środka , będzie chłoną wodę z pomieszczenia. A już mając 4% zawilgocenia praktycznie jego opór cieplny jest znikomy.

ok, załóżmy że masz rację i dlatego tę pierwszą warstwę z BK dokładnie zaizolujemy od środka - np folią,.....i tak mniej roboty niż z ocieplaniem fundamentu......

Wgregor
28-11-2008, 08:26
wełną i folią. bez wełny na folii i tynku wykropli się woda.
popatrz na wykres Molliera - przy 22-23 stC i wilgotności względnej 40% i więcej procent woda wykropli się na tynku i grzybek gotowy. Dlatego izoluje się całość
http://zae.home.pl/www/ibp/index.pl?&b=6&co=galerial2004&gal=2004_21.jpg&opis=Izolacja wewnętrzna - folia paroszczelna
częściowe, mokre nie zamknięte izolacje termiczne są nieskuteczne.

Przy okazji ściana będzie sucha i ogrzewanie znacznie łatwiej sterować.

gako
28-11-2008, 10:09
Dziękuję wszystkim za podzielenie się spotrzeżeniami. Szczerze powiem, że też się zawsze zastanawiałem nad sensownością pionowej izoloacji ścian fundamentowch, skoro i tak pozostanie możliwość absorbowania wody od strony ław... W tej sytuacji wiem jedno, na pewno muszę zrobić super porządną izolację poziomą. Rozważę też możliwość zastosowania jakichś dodatków do zaprawy żeby była ona odporna na wilgoć i ewentualne zamarzanie w strefie zamarzania grunty. Z drugiej strony przy poziomie wód 1,3 m nawet jeśli sezonowo ulegną one podwyższeniu, nie sądzę żeby fakt ten stanowił jakieś zagrożenie dla fundamentów. To czego się najbardziej obawiam, to że w domu zwyczajnie będzie wilgoć... Tymczasem problem się trochę oddalił, bo wykonawca, który mi obiecał, że będzie budował, delikatnie mówiąc wydymał mnie, w momencie jak się już do niego wybierałem z projektem, żeby wszystko omówić - dostał bardziej intratne zlecenie. Cóż, są inni...

BOHO
28-11-2008, 12:27
wełną i folią. bez wełny na folii i tynku wykropli się woda.
popatrz na wykres Molliera - przy 22-23 stC i wilgotności względnej 40% i więcej procent woda wykropli się na tynku i grzybek gotowy. Dlatego izoluje się całość
http://zae.home.pl/www/ibp/index.pl?&b=6&co=galerial2004&gal=2004_21.jpg&opis=Izolacja wewnętrzna - folia paroszczelna
częściowe, mokre nie zamknięte izolacje termiczne są nieskuteczne.

Przy okazji ściana będzie sucha i ogrzewanie znacznie łatwiej sterować.

dlaczego ma się wykroplić woda ? będziemy mieli idealnie zaizolowany folią (wg twojej sugestii) kawałek muru z BK, i od zewnątrz będzie ocieplony styropianem - tak jak reszta murów......gdzie tu miejsce na wykraplanie ?

Killer_su
02-12-2008, 14:44
a ja zastanawiam się, dlaczego ludzie zamiast ocieplania fundamentu od wewnątrz i z zewnątrz, po prostu nie dają pierwszej warstwy murów z betonu komórkowego.....przecież połączenie tego z ociepleniem zewnętrznym i styropianem pod podłogą wyeliminuje mostki....
Znalazłbym wiele powodów, ale są inne rozwiązania - np. Izomur (może Isomur).
Drogie są te pustaki, ale sam powoli się zastanawiam, czy nie wujdą taniej niż izolowanie fundamentu....

Wgregor
02-12-2008, 14:51
wełną i folią. bez wełny na folii i tynku wykropli się woda.
popatrz na wykres Molliera - przy 22-23 stC i wilgotności względnej 40% i więcej procent woda wykropli się na tynku i grzybek gotowy. Dlatego izoluje się całość
http://zae.home.pl/www/ibp/index.pl?&b=6&co=galerial2004&gal=2004_21.jpg&opis=Izolacja wewnętrzna - folia paroszczelna
częściowe, mokre nie zamknięte izolacje termiczne są nieskuteczne.

Przy okazji ściana będzie sucha i ogrzewanie znacznie łatwiej sterować.

dlaczego ma się wykroplić woda ? będziemy mieli idealnie zaizolowany folią (wg twojej sugestii) kawałek muru z BK, i od zewnątrz będzie ocieplony styropianem - tak jak reszta murów......gdzie tu miejsce na wykraplanie ?
w betonie komórkowym ,w styropianie dyfuzja ciepłego wilgotnego powietrza, która schładzane oddaje wodę.

BOHO
02-12-2008, 15:56
wełną i folią. bez wełny na folii i tynku wykropli się woda.
popatrz na wykres Molliera - przy 22-23 stC i wilgotności względnej 40% i więcej procent woda wykropli się na tynku i grzybek gotowy. Dlatego izoluje się całość
http://zae.home.pl/www/ibp/index.pl?&b=6&co=galerial2004&gal=2004_21.jpg&opis=Izolacja wewnętrzna - folia paroszczelna
częściowe, mokre nie zamknięte izolacje termiczne są nieskuteczne.

Przy okazji ściana będzie sucha i ogrzewanie znacznie łatwiej sterować.

dlaczego ma się wykroplić woda ? będziemy mieli idealnie zaizolowany folią (wg twojej sugestii) kawałek muru z BK, i od zewnątrz będzie ocieplony styropianem - tak jak reszta murów......gdzie tu miejsce na wykraplanie ?
w betonie komórkowym ,w styropianie dyfuzja ciepłego wilgotnego powietrza, która schładzane oddaje wodę.

zadziwiasz mnie jednak.....
idąc dalej tokiem twojego rozumowania, to wszystkie domy wybudowane z BK i ocieplone styropianem mają zawilgocone ściany ? czy tak według ciebie to wygląda ?
a tysiące projektantów nadal projektują takie ściany i wszyscy na to patrzą i się cieszą ? i wszyscy solidarnie milczą o tym, że ściany są mokre, czy tak ?

Wgregor
02-12-2008, 16:09
Dokładnie tak. Możesz to sprawdzić aparaturą . zailgocenie zimą przy braku paroizolacji od środka jest od 5-12% przy paroizolacji do 1% dlatego np xella wupuściła styropian z folią i tynkiem http://www.xella.de/downloads/deu/broschures/Verbund-Platten_D.pdf
http://www.isover.fr/doc/catalogue/SOL0211.html
http://www.isover.fr/doc/catalogue/SOL0213.html
http://www.isover.fr/doc/catalogue/SOL0214.html
http://www.isover.fr/doc/catalogue/SOL0215.html

Mirek_Lewandowski
02-12-2008, 16:15
Muszę chyba kawałek ściany rozkuć, najlepiej w sypialni :D .
Będę wody szukał....

BOHO
02-12-2008, 16:22
Dokładnie tak. Możesz to sprawdzić aparaturą . zailgocenie zimą przy braku paroizolacji od środka jest od 5-12% przy paroizolacji do 1% dlatego np xella wupuściła styropian z folią i tynkiem http://www.xella.de/downloads/deu/broschures/Verbund-Platten_D.pdf
http://www.isover.fr/doc/catalogue/SOL0211.html
http://www.isover.fr/doc/catalogue/SOL0213.html
http://www.isover.fr/doc/catalogue/SOL0214.html
http://www.isover.fr/doc/catalogue/SOL0215.html

i według ciebie zawilgoceniu ulega cała grubość ściany, czyli kilkadziesiąt centymetrów ?

Wgregor
02-12-2008, 16:35
Większe zawilgocenie jest nad fundamentem i bliżej zewnętrznej strony.
Pożycz aparaturę firmy GANN pobierasz próbkę traktujesz ją karbidem i masz dokładnie ilość wody

Barbossa
02-12-2008, 17:12
a Wielka Demencja dalej swoje :-?

Killer_su
04-12-2008, 13:08
dlatego np xella wupuściła styropian z folią i tynkiem http://www.xella.de/downloads/deu/broschures/Verbund-Platten_D.pdf
Takie rzeczy co raz bardziej przekonują mnie do alternatywnych technologii, jak na przykład thermodom / izodom2000

tadeusz123
23-01-2009, 12:43
panowie i panie najważniejsza izolacja domu nie podpiwniczonego jest izolacja pozioma ścian jak i wylewki pod posadzkę .

nabla
26-03-2009, 19:32
Chcemy wylać ławę w folie. Czy ktoś tak robił. Jakiej grubości powinna by folia. Myśleliśmy o 3mm. Czy to wystarczy? Proszę o opinie i podpowiedzi.

tacim
12-05-2009, 21:06
A pochwalcie się wiedzą jak prawdiłowo wykonac izolacje bloczków ?
1) równamy powierzchnię bloczków np zaprawą na to lepik kauczukowy i papa
2) później ponownie lepik i papa?
Gdzieś czytałem, że zakład do wnętrza czyli bloczek ok 25 cm na to papa 40 cm ile z której strony zostawić zakładu ile z zewnątrz ile dać od środka???

les111
12-05-2009, 21:24
Czy jest sens kleić styrodur powyżej poziomu gruntu to znaczy fundamenty lane w grunt na to druga warstwa betonu ale już w szalunkach wysokość od 40 do 100cm ,ze wzgledu na pracochłonnośc nie mam zamiaru odkopywać fundamentów lanych w grunt chcę tylko zaizolować i ocieplić górną część fundamentu czy to ma sens czy muszę jednak odkopać fundament poradzcie

brombel123
21-05-2009, 23:59
Witam!
Jesteśmy już po wylaniu law fundamentowych i mój wykonawca zlecił mi zakup folii na izolacje pozioma ław. Czy jest sens układania izolacji poziomej ław w domu nie podpiwniczonym, na terenie o niskim poziomie wód gruntowych, skoro sama ława jest przecież poniżej poziomu grunt!? Czy nie wystarczy izolacja pozioma ułożona już po wymurowaniu bloczków fundamentowych!?

tacim
22-05-2009, 23:29
Przy wysokim poziomie wód podstawą jest drenaż olacja pozioma jest bardzo ważna chyba bardziej niż pionowa.

jackac
24-05-2009, 09:45
Czy jest sens kleić styrodur powyżej poziomu gruntu to znaczy fundamenty lane w grunt na to druga warstwa betonu ale już w szalunkach wysokość od 40 do 100cm ,ze wzgledu na pracochłonnośc nie mam zamiaru odkopywać fundamentów lanych w grunt chcę tylko zaizolować i ocieplić górną część fundamentu czy to ma sens czy muszę jednak odkopać fundament poradzcie

Les111 u mnie na calej powierzchni scian fundamentowych 2x dysperbit od zewnatrz i srodka + 10 cm styro Hydromax + siatka i tynk ponad gruntem (pod cokół do tego oczywiscie izolacja pozioma z folii (na ławie, 1 bloczek od gory - ocieplanie fundamentu chowam w dodatkowym bloczku i na ostatnim bloczku).

yt_wolow
22-11-2009, 14:06
a ja mam zrobione tak:
-zaizolowałem scianę fund. dysperbitem
-przykleiłem styropian AQUA na to klej i siatka
Czy to wystarczy ?mam dom na wzniesieniu i nie wiem czy robic drenaz

CykuCyku
22-11-2009, 16:49
A co sądzicie generalnie o styropianie jako materiale na docieplenie zewnętrzne ściany fundamentowej (ściany piwnicy) domu podpiwniczonego? Otrzymałem taką informację iż steropian jest materialem elastycznym, miękkim i przy zasypaniu w ziemi na juz niskiej głebokości nacisk będzie tak duży ze wprasuje go w ścianę. Co w przypadku piwnicy i dość głębokiemu umieszczeniu tej izolacji w ziemi marnie widzę losy ssamego styropianu. Jeśli ta teoria nie pozostaje tylko teorią to juz tak na marginesie izlolowanie preciwwilgociowe zamiast bezpośrednio ścian tylko na styropian będzie opłakane w skutkach. Przy nacisku poprzecznym (wyporowym) ziemi znikształci ten material i jednoczesnie pęknie wyschnięta izolacja doprowadzając do przedostania sie wilgoci i tym samym wody. A jeśli będziemy kłaść steropian na tzw placki to juz z góry wiadomo że placki pozostaną tylko plackami z nazwy i żadnej szpary wentylacyjnej nie będzie. Pozdrawiam i proszę jeśli ktoś wie cokolwiek na ten temat bo w przyszłym roku ruszamy z budową i dla mnie to ważna by była wskazówka

mr6319
23-11-2009, 08:48
U mnie stary dom zrobiliśmy tak:
Dom podkopany do ławy fundamentowej.
Karczerem wymyte wszystkie resztki gliny i ziemii.
Nierówności fundamentów zarzucone i wyrównane silna zaprawą.
Dysperbit wokół całego domu.

http://foto2.m.onet.pl/_m/9eda0ae7a8670d580b4572e57d42964a,10,19,0.jpg

Styrodur klejony na isolbet, łączenia styroduru od zewnątrz również pociągnięte isolbetem.

http://foto1.m.onet.pl/_m/b58a39894c4674a9b43f855392e281a9,10,19,0.jpg

http://foto1.m.onet.pl/_m/f9e6c6e56c5e70cda9846189412a8935,10,19,0.jpg

Dysperit na styrodur.
Folia kubełkowa.

http://foto0.m.onet.pl/_m/2c3001e87d0524d8146102f7a690eac8,10,19,0.jpg

Zasypane piachem.

CityMatic
23-11-2009, 08:53
panowie i panie najważniejsza izolacja domu nie podpiwniczonego jest izolacja pozioma ścian jak i wylewki pod posadzkę .

Jedno zdanie, a jakże słuszne

michal2280
19-04-2010, 09:03
Pozioma ścian - ława/ściana fundamentowa i ściana fundamentowa/ściana nośna? Czy wystarczy ściana fundamentowa/ściana nośna?

Moja sytuacja: dom niepodpiwniczony, grunt przepuszczalny, poziom lustra wody gruntowej poniżej poziomu posadowienia ław.
Wykonano wykop szerokoprzestrzenny i pod cały domem wylano chudziaka. Na chudziaku wykonano ławy, wymurowano ściany fundamentowe (bez izolacji ława/ściana fundamentowa).
Na ściany ma być zrobiona rapówka, 2xstyrbit, od zewnątrz styropian hydro i folia kubełkowa.

Mam dwa pytania: czy brak izolacji poziomej ława/ściana fundamentowa to duży błąd?
Czy rapówka+2xstyrbit wewnątrz robić na wszystkich ścianach fundamentowych (również wewnętrznych) czy tylko na zewnętrznych? Czy ławy też zabezpieczyć 2xstyrbit?

Z góry wielkie dzięki za sugestie.

agaitomek
24-04-2010, 20:41
Witam!
Czy ktoś budował ściany fundamentowe domu niepodpiwniczonego z bloczków keramzyto-betonowych? Mój wykonawca twierdzi, że takie bloczki nie chłonął wigoci i nie wymagaja ocieplenia. Prosze pilnie o Wasze opinie i porady.

dorothy
25-04-2010, 20:51
Mamy dom częściowo podpiwniczony. Izolacja fundamentów następująca: bloczki+styropian wodoodporny+siatka+klej+dysperbi x2 +folia i zasypanie piaskiem.Co o tym myślicie? czy to wystarczy? jeśli nie to czy można dodatkowo jakoś zabezpieczyć piwnicę od wewnątrz? proszę o poradę.

fighter1983
25-04-2010, 21:20
po raz kolejny: jeżeli nic sie nie dzieje... zostaw to tak jak jest. Można dodatkowo zabezpieczyć od wewnątrz ale jest to dość kosztowne, są szlamy uszczelniające typu Botament MD28, Schomburg Aquafin 2K, Kerakoll Idrobuild (dwuskładnikowe, mineralne masy do hydroizolacji) odporne na negatywne parcie wody. Ale to już ostateczność, zostaw na razie piwnice nieotynkowane (sezon lub dwa) i zobacz czy nic się nie dzieje. Szkoda kasy...

niezapominajka1972
26-04-2010, 20:44
Szukam informacji na temat izolacji posadzki przed wykonaniem wylewek. Nie wiem czy wybrać folię paroizolacyjną czy preparat Dysperbit czy tez papę ?

mp_krk
07-06-2010, 09:11
Witajcie,
mam pytanie odnośnie izolacji pionowej w budynku niepodpiwniczonym..

Od zewnątrz planuję 2x Izolbet Dysperbit + styrodur 5-6cm + folia kubełkowa.

Od wewnątrz tez planowałem 2x Dysperbit ale wykonawcy mówią że lepiej coś na bazie rozpuszczalników dać od wewnętrznej strony ścian fundamentowych. Czy mają rację, co Wy stosowaliście?

Jeśli już na bazie rozpuszczalników to co w rozsądnej cenie? Izolbet-A?

PatiJ
15-06-2010, 08:58
Witam

ja mam pytanie: czy ocieplać fundamenty od wewnątrz? Dom niepodpiwniczony. Budowlaniec i kierownik mówi że nie, a projekt przewiduje ocieplenie. NIe wiem co robić, a czas już ocieplić fundamenty.

pozdrawiam

Sławek...
17-06-2010, 23:14
...a czemu ma służyć ocieplenie od wewnątrz ??? taka nowa moda ???
logika nakazuje ocieplanie od strony zimnej czyli od zewnątrz, zapytaj projektanta co miał na myśli sugerując inne rozwiązanie....

bettka
18-06-2010, 09:01
Przczytałam chyba wszystkie wątki nt. izolacji fundamentów i nadal nie wiem, co zastosować u siebie, może ktoś doradzi? Mamy wysoki poziom wód gruntowych (szczególnie w tym roku jest to widoczne i odczuwalne), ale grunt piaszczysty. Budynek został wyniesiony, tak że ławy wypadają w sumie powyżej poziomu wód gruntowych (lub na granicy). Mamy izolację na ławie w postaci folii. Jesli chodzi o izolację poziomą to obecnie malujemy Dysperbitem f-my Izohan (gruntowanie + 2xmalowanie), na to pójdzie styropian i tutaj pytanie: czy może być Fundamin f-my Styropin (już zamówiony) czy lepiej zainwestować w Styrodur?
No i zostaje kwestia izolacji popziomej na ścianie fundamentowej, czy może być folia, czy lepiej papa termozgrzewalna?

Zbigniew100
18-06-2010, 09:35
Może być Fundamin.

Cechy produktu
Wodoodporne płyty izolacyjne Fundamin mogą mieć kontakt bezpośrednio z gruntem lub ze środowiskiem trwale obciążonym wodą bez dodatkowych zabezpieczeń. Niska nasiąkliwość przy wysokiej wytrzymałości mechanicznej powoduje, że jest to materiał termoizolacyjny zawsze suchy w swojej strukturze, a zatem dobrze izoluje termicznie.

Charakterystyka płyt

Wymiary [mm] 1250x600
Brawa zielona Grubość [mm] 50, 80, 100, 120
Ukształtowanie krawędzi (frezowanie) na zakład
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD w temperaturze +10°C, [W/(mK)] 0,038
Nasiąkliwość wodą, długotrwała – po 28 dobach przy całkowitym zanurzeniu [%] < 1,0 Naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym [kPa] > 120
Klasa reakcji na ogień (Euroklasa) E

fighter1983
18-06-2010, 23:33
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD w temperaturze +10°C, [W/(mK)] 0,038
Nasiąkliwość wodą, długotrwała – po 28 dobach przy całkowitym zanurzeniu [%] < 1,0
parametr zbadany przy CAŁEJ nieuszkodzonej płycie automatowej. A co z tymi parametrami po przecieciu, uszkodzeniu naskórka?

queene
19-06-2010, 10:27
podpowiedzcie mi bo ciągle się waham - wykonawca twierdzi ze izolacja pionowa piwnicy w kolejności bloczki-eps 100- siatka-dyperbit-folia kubełkowa wystarczy, ja bym dała jeszcze dysperbit na bloczki bo nie wiem czy styro sie nie zniszczy ocierając o bloczki a z drugiej strony obawiam sie że styro w takim termosie może byc wilgotny

tomasziolkowski
19-06-2010, 18:58
podpowiedzcie mi bo ciągle się waham - wykonawca twierdzi ze izolacja pionowa piwnicy w kolejności bloczki-eps 100- siatka-dyperbit-folia kubełkowa wystarczy, ja bym dała jeszcze dysperbit na bloczki bo nie wiem czy styro sie nie zniszczy ocierając o bloczki a z drugiej strony obawiam sie że styro w takim termosie może byc wilgotny
Na bloczki koniecznie!
I styropian ekstrudowany, jest odporny na działanie wody,

marcin.s44
25-01-2011, 14:30
Tadeusz123 napisał:

panowie i panie najważniejsza izolacja domu nie podpiwniczonego jest izolacja pozioma ścian jak i wylewki pod posadzkę
Nikt też nie odpoweidział na pytanie Niezapominajki1972.

W związku z powyższym cytatem chciałbym ponowić pytanie, jakie materiały zastosować dla jak najlepszego wykonania izolacji poziomej ścian i wylewki. Czy zastosować folię czy papę termozgrzewalną,a może użyć środków Izohan lub Izoplast?
Czy izolację podłogi i ścian wykonać w tej samej warstwie, tzn. po wylaniu chudego betonu czy może warto dodatkowo dać folię pod chudy beton?

MORHOT
26-01-2011, 21:34
2x papa termozgrzewalna na welonie z wlókna szklanego pod ściany podczas murowania ( z rolki składana na pół), żeby wystawało do środka po te 25 centymetrów. Jeśli ściana nie jest zewnętrzna, to po 12 centymetrów po obu stronach. Po tynkach a przed wylewkami izolujesz chudziaka 2x papa termozgrzewalna na zakładkę około 10 cm, najlepiej na krzyż. Zgrzewasz ją do podłoża i baaaaardzo dokładnie do tego, co wystaje spod ścian. Najpierw chudziaka dokładnie zamiatasz! Na papę od razu zakładasz pierwszą warstwę styropianu, żeby się nie podziurawiła.
Koszty:
Butla gazu: 46 zł
Porządny palnik do papy: 100 zł
Papa (czarna mamba) : 6-7 zł/m2
Jeden dzień Twojej roboty - nie liczy się!
Spokój na lata - bezcenny!

...tak to widzę :-D

marcin.s44
27-01-2011, 16:03
Wielkie dzięki Morhot za odpowiedź. Myślę, że faktycznie takie rozwiązanie daje spokój na lata :)

Jeszcze pytanie dla upewnienia się: wystarczy jedna rolka papy złożona na pół, tak mam rozumieć 2x papa termozgrzewalna?
Może polecisz produkt jakiejś firmy (link)?

gch
27-01-2011, 18:36
Witam Wszystkich Przymierzam się w tym roku do budowy domu. Do tej pory na forum aktywnie tylko szperałem i czytałem informacje mądrzejszych ode mnie. Niestety podobnie jak część forumowiczów błądzę jak dziecko we mgle... Jeśli chodzi o układ warstw (czy pierwsza izolacja termiczna czy hydroizolacja) widzę, że zwycięża wersja: -mur-hydroizolacja-termoizolacja-folia kubełkowa lub jej wersja rozwinięta: -mur-hydroizolacja-termoizolacja-hydroizolacja-folia kubelkowa Ogólnie super, ale mam kilka watpliwości: 1. Jeśli hydroizolacja na termoizolacji jest zupełnie bezskuteczna (taka tutaj opinie przeważa) to po co ją stosować (wersja rozwinięta)? 2. Jeśli tyle osób stosuje tą metodę, to może jednak można wykonać ją szczelnie:confused:? 3. Jeśli można wykonać hydroizolację na termoizolacji szczelnie (p.2) to po co stosować hydroizolację pomiędzy murem i hydroizolacją? (po co ją dublować - tak na wszelki wypadek? 4. Czytam tutaj opinie, że jeśli zrobimy fundamenty w warstwach mur-styropian-hydroizolacja to będzie katastrofa. Z drugiej strony na stronie firmy Icopal (bądź niebądź lidera hydroizolacji) jest propozycja takiego rozwiązania hydroizolacji fundamentów - 211 b wariant 1 ( http://www.fundament.icopal.pl/index.php?page=rozwiazania ). Czy firma Icopal z premedytacją chce doprowadzić do niszczenia naszych domów?:o:confused: Ponieważ jestem przed tym etapem budowy liczę na konstruktywne opinie Grzegorz

fighter1983
27-01-2011, 18:46
Icopal liderem hydroizolacji.... ciekawe stwierdzenie.
Chory marketing, pranie mózgu PH, kupa kasy na reklame i program lojalnosciowy za sprzedaz wybranych produktow w firmach dystrybucyjnych i tak sie zostaje liderem?
fundament, hydroizolacja, izolacja termiczna, oslona przed uszkodzeniem mechanicznym - tak powinno byc

gch
27-01-2011, 19:03
no może z tym liderem przesadziłem, niemniej jednak nie jest to firma krzak, a ich produkty wygladają całkiem nieźle. Jeśli chodzi o reklamę, rzeczywiście widać ich... zwłaszcza w MURATORZE. Cenowo też nie są tak drodzy - jak np. z zachwalanym tutaj Botamentem. Nie wiem jakie rozwiązanie jest dobre - dlatego mam wątpliwosci. Poniewaz je mam, to czytam różne źródła, im więcej czytam tym mam wiecej wątpliwości.

Pawel78
27-01-2011, 19:09
Hydroizolację wykonuje się tylko na ścianie. Robienie hydroizolacji na izolacji termicznej to strata pieniędzy i kłopot na lata.

gch
27-01-2011, 19:15
moja następna wątpliwość: jeśli zastosujemy EPS na hydroizolacji to czy po zalaniu jej wodą będzie dalej miała dobre własności termoizolacyjne? Czy zastosowanie w tym wypadku na EPS-ie siatki i kleju ma jakiś sens (dużo osób tutaj tak to zrobiło)? Bo zaporą hydroizolacyjną raczej nie jest (może się mylę). Stwierdziłeś wcześniej (gdzieś na początku tego wątku), że przy cyklicznym zamarzaniu i rozmrażaniu i częściowym zawilgoceniu po pewnym czasie styropian zniknie... (czy też rozsypie się) Czy powinniśmy więc styropianom do fundamentów powiedzieć zdecydowane NIE? Czy zostaje tylko XPS i PIR? Nie wiem, to pytam.

Grzegorz

MORHOT
27-01-2011, 19:54
gch właściwy ukłąd taki jak podaje fighter1983 To co nazywasz "wersją rozwiniętą" to właśnie róba zabezpieczenia styropianu przed zawilgoceniem, próba skazana na niepowodzenie! Do ziemi stosuje się XPS - totalnie odporny na wodę.

marin.s44 dokłądnie tak jak piszesz, pod ściany składasz papę z rolki na pół (posypką do środka) i układasz zgiętym grzbietem na zewnątrz. Jeśłi jest za zimno i pęka przy składaniu, warto ją lekko podgrzać palnikiem w miejscu składania. Wszystkie połączenia papy dajesz z zakładem, a najlepiej jeszcze zgrzewasz do siebie. Zgrzewanie do podłoża jest niekonieczne, ale można profilaktycznie trochę przylepić, żeby się muraże nie potykali.
Co do papy polecam Czarną mambę http://allegro.pl/papa-termozgrzewalna-czarna-mamba-v60-s30-gratis-i1417840239.html (przykładowa aukcja)
Na koniec powinno Ci wyjść coś takiego:
http://morhot.fm.interii.pl/10-11-22%20-%20344.jpg

fighter1983
27-01-2011, 20:04
to nie jest tak, ze zachwalany jest konkretnie Botament, to byl przyklad, bardzo konkretny przyklad, producentów ktorych nazwac mozna "liderami" i ktorzy maja DZIALAJACE rozwiazania jest wielu, cala grupa MC Bauchemie, Sika, Deitermann itd itd. , te produkty znam, widzialem jak zachowuja sie podczas budowy, po roku, dwoch, teraz, kiedy poziom wod gruntowych "oszalal".
Osobiscie: gdybym teraz sie budowal - na 100% wybralbym projekt bez piwnicy i to nie dlatego, ze nie wierze w rozwiazania - po prostu teraz piwnica to niebywaly luksus ktory kosztuje zbyt wiele, problemem obecnie nie jest izolacja pionowa, ale pozioma, termozgrzewalna papa jest najzwyczajniej odrywana od warstwy chudziaka przez negatywne parcie wody i woda stoi po kolana albo wyzej w piwnicy. I tu tez nie jestesmy w sytuacji bez wyjscia, pomagaja rozwiazania producentow chemii (nie przytocze konkretnych nazw bo nie chce zadnej z firm reklamowac) te rozwiazania sa dostepne na rynku, ale koszt.... jest olbrzymi.
Papa na chudziaku moze pelnic role hydroizolacji, ale pod jednym warunkiem: bezposrednio na niej bedzie solidna warstwa dociskowa, BEZ STYROPIANU, inaczej papa czesto jest odrywana od podloza.
Jezeli chodzi o proces zamarzania / rozmarzania EPS - wplywa to na niego destrukcyjnie, jednak nie zapominajmy o nasiakliwosci EPS, gdy jest nasiakniety woda wszystkie deklarowane i zbadane wspolczynniki przewodzenia ciepla nijak sie maja do stanu faktycznego. To tak jak z odzieza: kurtka puchowa jest ciepla, ochroni nas przed mrozem, ale wrzucmy ja do wody niech nasiaknie - czy wtedy tez bedzie taka cieplutka i bedzie w niej tak przytulnie?
Do ziemi: ekstrudowany lub PIR, sa jeszcze "superstyropiany" plyty automatowe, typu aqua, hydro, steinodur itd.... wszystko pieknie... nie nasiakaja, ale kiedy sa cale, nieuszkodzone. Chroni je przed nasiakaniem cienki naskorek,jednak kiedy zostana przeciete - szlag trafia ta zalete

gch
27-01-2011, 20:40
Podsumowując - jedyne słuszne rozwiązanie: mur/hydroizolacja/XPS (inne rozwiązania są albo za drogie (PIR) albo nie nadają się do gruntu (EPS jakikolwiek by nie był)/folia kubełkowa (kubełkami na zewnątrz).
Tyle już wiem, dzięki fighter1983.
Pozostaje jeszcze tylko kwestia jak PRAWIDŁOWO wykonać hydroizolację. Na rynku są wprowadzane specjalne papy do fundamentów (na osnowie ze wzmocnionych włóknin). W rozmowie z jednym z potencjalnych wykonawców SSO bardzo ją zachwalał i mówił że aktualnie jest najlepsza na rynku (no niech tam, wyduszę to z siebie :oops:- chodzi o papę z tego nieszczęsnego Icopala). Czy to też tylko nachalny marketing i wielka ściema, czy rzeczywiście jest dobra? Czy można mieszać materiały od różnych producentów (papa od jednego/podkład i izolację z bitumitu od innego). Co sądzicie o primerach (czyli warstwach podkładowych)?

reszta pytań (jak mi się nasunie) potem
dzięki
Grzegorz

gch
27-01-2011, 20:53
no i już mi się nasunęło kolejne pytanie:
zakładam (mam nadzieję prawidłowo), że żeby izolacja pionowa fundamentów była wykonana prawidłowo, powinna być szczelnie połączona z izolacją poziomą na ławach fundamentowych - inaczej cała impreza będzie bez sensu. W narożniku między ścianą fundamentową i ławą powinna być faseta. Ile powinna wystawać papa poza tą fasetę aby można byłobyć spokojnym o to połączenie. Czy należy w celu prawidłowego (szczelnego) połączenia izolacji pionowej i poziomej usunąć warstwę osnowy (np. przepalić ją)?

Grzegorz

fighter1983
27-01-2011, 20:56
papa bylaby idealna gruba, solidna, relatywnie tania - gdyby nie to ze nie da sie jej wszedzie dobrze zgrzac, gdzies odstaje, gdzies niedogrzana, gdzies niedogruntowane lub niespojne podloze. Kąty proste, wywinięcia - w tych miejscach praktycznie niemozliwe jest zrobienie tego dokladnie. a hydroizolacja dziala gdy jest ciagła. I tu przewage maja bitumiczne masy nanoszone pedzlem/natryskiem, bo mozna wszelkie te trudno dostepne miejsca zabezpieczyc - niestety sa drozsze i tez trzeba zrobic to bardzo bardzo dokladnie. Papy Icopala nie sa zle, to rzeczywiscie dobry producent: Soprema, Bauder, Icopal, tylko ze nie do konca przy pionowych izolacjach fundamentu.

gch
27-01-2011, 21:31
Czy przy takich papach jak te, które wymieniłeś powyżej dalej należy dawać je podwójnie (a może przy ich wytrzymałości wystarczy pojedyńczo) - chodzi mi o skuteczność izolacji, koszt jest tu kwestią wtórną (ale też istotną)? Jeśli tak to może lepiej czy składanie jej na pół to dobre rozwiązanie (na zagieciu nie będą dobrze do siebie przylegać), czy może lepiej je rozciąć i zgrzać (a może połączyć w inny sposób (bitumit/lepik/...)?

Grzegorz

marcin.s44
27-01-2011, 21:50
Morhot, czy muszę zastosować jakiś dodatkowy środek żeby zgrzać do podłoża?
Czy robiłeś dylatację wylewki (chudy beton) od ściany fundamentowej?

gch, ja też dużo czytałem na ten temat. I też im więcej czytałem tym więcej wątpliwości się pojawiało.
U mnie warstwy wykonałem tak: ściana fundamentowa - hydroizolacja - termoizolacja (XPS) - folia kubełkowa.

gch
27-01-2011, 22:08
marcin.s44 - podążę Twoim tropem, tylko to rozwiązanie nie ma "słabych" punktów. Pozostaje tylko taka kwestia, z jakich materiałów zrobić hydroizolację. Mój typ: Na izolację poziomą papa na osnowie z SBS (np. Icopala). Na izolację pionową na razie szukam. Chciałbym, żeby materiał miał własności np. Botazitu (z Botamentu), lub Siplast Fundament (Icopal). Niestety w pierwszym przypadku cena jest kosmiczna, w drugim przypadku zawiera rozpuszczalnik organiczny niszczący XPS. Szukam dalej...

Kicek26
27-01-2011, 22:20
Eh to i ja zapytam szanownych forumowiczów ...

Więc tak planuje zrobić izolacje ...

Ławy malnąć dwa razy IZOPLAST DYSPERBENT
Potem między bloczki betonowe a ławę położyć papę na LEPIK DO PAPY IZOPLAST K
Potem bloczki betonowe malnąć 2 razy IZOPLAST DYSPERBENT
Przykleić styropian Termo Organika GOLD fundament na kleju IZOPLAST KL
Położyć folię kubełkową

Jaką papę mogę zastosować na kleju na zimno?Jaką polecacie?
Czy styropian muszę jakoś dodatkowo zabezpieczyć siatką i klejem czy może być tylko osłonięty folią kubełkową?

fighter1983
28-01-2011, 05:22
gch jezeli BM92 jest zbyt drogie przyjrzyj sie jeszcze tym produktom: BE 89 (http://prezentacja.botament.pl/pdf/kt/TM-BOTAZIT%20BE%2089-003.pdf) / BE 90 (http://prezentacja.botament.pl/pdf/kt/TM-BOTAZIT%20BE%2090-002.pdf) / BM1 (http://prezentacja.botament.pl/pdf/kt/TM-BOTAZIT%20BM%201-002.pdf) (Botazit)

marcin.s44
28-01-2011, 10:35
gch, ja wykonałem izolację pionową w ten sposób:
- ława i ściany fundamentowe od wewnątrz: Izoplast B jako grunt (rozcieńczony z wodą 1:1), na to Izoplast B. Te środki zawierają rozpuszczalniki dlatego zastosowałem je tylko od strony wewnętrznej.
- ława i ściany fundamentowe od zewnątrz: Izohan Dysperbit (1:1), na to ponownie Izohan Dysperbit ale bez rozcieńczania, na to (nie pamiętam już teraz) Izohan WK lub WL. Na to XPS i folia kubełkowa.
Izolację poziomą wykonam dokładnie tak jak napisał Morhot.

Pawel78
28-01-2011, 15:53
Jeśli wykonacie prawidłowo izolację pozioma to po co robić izolację pionową( mówię o domu niepodpiwniczonym a ściana wykonana z bloczka betonowego) ?

Bullineczka
29-01-2011, 17:01
MARHOT "(...)pod ściany składasz papę z rolki na pół (posypką do środka) i układasz zgiętym grzbietem na zewnątrz", 1.dlaczego posypką do środka? 2 dlaczego zgiętym grzbietem na zewnątrz? Nie lepiej rozciąć i zgrzać na zakladkę?

gch
30-01-2011, 20:44
czy konieczna jest hydroizolacja ław fundamentowych? Na forum elektryków znalazłem, że najlepiej uziom (bednarkę) włożyć do ław. Jeśli je zaizolujemy (czyli oddzielimy od ziemi) to uziom będzie chyba mniej skuteczny. Do uziomu dołączona jest również instalacja odgromowa (o ile jest założona) i lepiej chyba, żeby ława mogła bez problemu "oddać" takie wyładowanie? U mnie w projekcie też mam hydroizolację ław, ale poważnie sie nad tym zastanawiam, tym bardziej że wilgoć z ziemi podobno nie niszczy betonu...

MORHOT
30-01-2011, 21:28
, 1.dlaczego posypką do środka? 2 dlaczego zgiętym grzbietem na zewnątrz? Nie lepiej rozciąć i zgrzać na zakladkę?
ad 1 - bo wtedy możesz zgrzać papę do podłoża, (papę zgrzewa się stroną bez posypki)
ad 2 - bo tak wydaje mi się logiczniej, do dolnej warstwy papy zgrzewasz pierwszą warstwę izolacji podłogi, a do drugiej - drugą.
ad 3 - też można, i nie wiem, czy byłoby to lepiej, czy nie lepiej...

face
31-01-2011, 13:55
ja proponuje zaginac pape na 3 razy pod sciany szer 25-30 cm

dwa zagiecia po 30 cm a spodnie na 40 cm - mamy lepsza-mocniejsza izolacje pozioma pod scianami w tych samych pieniadzach

marcin.s44
31-01-2011, 17:34
gch, hydroizolacja ław fundamentowych nie jest konieczna. Wszystko zależy od warunków w miejscu gdzie będziesz budował domek (poziom wody, rodzaj gruntu: piaski, glina..., czy wykonasz drenaż).

desmear
31-01-2011, 18:59
kup beton z dodatkiem W (wodoodporny) dopłata chyba 10 zł do m3

Pawel78
31-01-2011, 20:13
czy konieczna jest hydroizolacja ław fundamentowych? Na forum elektryków znalazłem, że najlepiej uziom (bednarkę) włożyć do ław. Jeśli je zaizolujemy (czyli oddzielimy od ziemi) to uziom będzie chyba mniej skuteczny. Do uziomu dołączona jest również instalacja odgromowa (o ile jest założona) i lepiej chyba, żeby ława mogła bez problemu "oddać" takie wyładowanie? U mnie w projekcie też mam hydroizolację ław, ale poważnie sie nad tym zastanawiam, tym bardziej że wilgoć z ziemi podobno nie niszczy betonu...

a od dołu jak zaizolujesz?

gch
31-01-2011, 20:56
grunt na mojej działce jest przepuszczalny (piasek), poziom wód gruntowych poniżej 4 m (badania geotechniczne). Tak jak pisałem niechętny jestem robieniu hydroizolacji ław (nie widzę sensu). Hasło rzuciłem na forum, bo może ktoś ma dobre argumenty że jest to konieczne... Wydaje mi się, że nawet przy wysokim poziomie wód gruntowych, jeżeli dobrze odizolujemy ławy od ściany fundamentowej taka izolacja ław jest niepotrzebna (a z punktu widzenia montażu bednarki w ławach może być nawet szkodliwa). Jeśli chodzi o izolację ław od dołu to na siłę można (np. wykonać hydroizolację na chudziaku pod ławą:yes::p). Jak to mówią nie można tylko włożyć hełmu na lewa stronę:D

Grzegorz

face
31-01-2011, 21:36
grunt na mojej działce jest przepuszczalny (piasek), poziom wód gruntowych poniżej 4 m (badania geotechniczne). Tak jak pisałem niechętny jestem robieniu hydroizolacji ław (nie widzę sensu). Hasło rzuciłem na forum, bo może ktoś ma dobre argumenty że jest to konieczne...

Grzegorz

to poczytaj jeszcze o izolacji przeciwwilgociowej, bo przeciwwdona nigdy nie ma sensu w budynkach niepodpiwniczonych

gch
01-02-2011, 17:52
Nie mam zamiaru robić izolacji przeciwwodnej - w planie mam izolację przeciwwilgociową. Z założenia ma być dobra i trwała (co nie oznacza, że chcę żeby była droga).

fighter1983
01-02-2011, 23:09
kup beton z dodatkiem W (wodoodporny) dopłata chyba 10 zł do m3

.... wiesz co piszesz?

Wojtek Złotnicki
02-02-2011, 21:01
proponuję zatem 3 warstwy dysperbitu - dokładnie zamalować ściany fundamentowe. Dokładność to najważniejsza rzecz przy izolacjach. Przy piaszczystej glebie i tak nie ma co przejmować się hydroizolacjami, więc nikt nie powinien Cię do nich przekonywać.

la***is
03-02-2011, 10:25
.... wiesz co piszesz?

A dlaczego nie ????

marcin.s44
10-02-2011, 16:52
Czy ktoś mógłby napisać co mówią oznaczenia papy termozgrzewalnej, np.: PV180 S35, V60 S30 , PV160 S42, PYE PV250 S52,P-PYE PV 200 S52H ...

Papę jakiej grubości zastosować do izolacji poziomej ścian i wylewki pod posadzkę (3mm, 4mm, 5,2mm)? Czy najgrubsza = najlepsza?

la***is
10-02-2011, 20:13
Czy ktoś mógłby napisać co mówią oznaczenia papy termozgrzewalnej, np.: PV180 S35, V60 S30 , PV160 S42, PYE PV250 S52,P-PYE PV 200 S52H ...

Papę jakiej grubości zastosować do izolacji poziomej ścian i wylewki pod posadzkę (3mm, 4mm, 5,2mm)? Czy najgrubsza = najlepsza?

Najgrubsza jest najlepsza i do tego SBS ze względu na elastyczność i jakość ogólnie....Jeśli chodzi o oznaczenia, zajrzyj na stronę producenta.

mamut 74
13-02-2011, 11:32
panowie, budynek podpiwniczony ściany ocieplone od zew styro jak on będzie się zachowywał kiedy obsypie się go ziemią? na ile się ugnie?

Sławek...
13-02-2011, 12:04
...budynek raczej się nie ugnie... ;)
co do styro to taki parametr (ugięcie pod obciążeniem) powinieneś znaleźć w karcie technicznej...

mamut 74
13-02-2011, 12:28
no tak ale to są dane do ugięć z góry na dół , można je przyjąć do nacisków bocznych?

Sławek...
13-02-2011, 12:34
to są dane przy sile o określonej wartości działającej prostopadle do powierzchni , musiałbyś wyliczyć wartość takiej siły w Twojej sytuacji i zagadka się rozwiąże....

marcin.s44
15-02-2011, 09:06
mamut 74, ociepliłeś zwykłym styropianem czy XPS? Zamierzasz dawać na niego folię kubełkową?

tomax27
15-02-2011, 10:56
witam szanownych forumowiczów
z góry przepraszam za moje budowlane dyletanctwo ale wolę zapytać mądrzejszych niż uczyć sie na własnych błędach
ale do rzeczy chce wykonać w sposób następujący izolację poziomą i pionową ścian w domu podpiwniczonym, ściany piwnicy z bloczków betonowych alfa, ściany domu z betonu komórkowego, czy rozwiązanie jakie chce zastosować ma sens?
pozioma: ławy zaizolować najpierw dysperbitem na to 2x papa termozgrzewalna, z odłożonymi zakładkami na zewnątrz i do środka po 25 cm
pionowa: ściany od środka i na zewnątrz 2x dysperbit potem styropian hydromax 10 cm klej siatka klej i na to folia kubełkowa kubełkami do ściany połaczona na zakładkę z papą z ławy
podłoga na gruncie: chudziak na to 2x papa termozgrzewalna połączona z papą z ławy na zakładkę, styropian 5-10 cm i wylewka
druga pozioma: na stropie parteru przed pierwszym pustakiem papa termozgrzewalna z zakładką odłożoną do środka i połączona z folią na stropie na to styropian 10 cm i ogrzewanie podłogowa, na koniec wylewka
gdzie zrobię błędy wykonując w ten sposób?

Zbigniew100
15-02-2011, 14:07
witam szanownych forumowiczów
z góry przepraszam za moje budowlane dyletanctwo ale wolę zapytać mądrzejszych niż uczyć sie na własnych błędach
ale do rzeczy chce wykonać w sposób następujący izolację poziomą i pionową ścian w domu podpiwniczonym, ściany piwnicy z bloczków betonowych alfa, ściany domu z betonu komórkowego, czy rozwiązanie jakie chce zastosować ma sens?
pozioma: ławy zaizolować najpierw dysperbitem na to 2x papa termozgrzewalna, z odłożonymi zakładkami na zewnątrz i do środka po 25 cm
pionowa: ściany od środka i na zewnątrz 2x dysperbit potem styropian hydromax 10 cm klej siatka klej i na to folia kubełkowa kubełkami do ściany połaczona na zakładkę z papą z ławy
podłoga na gruncie: chudziak na to 2x papa termozgrzewalna połączona z papą z ławy na zakładkę, styropian 5-10 cm i wylewka
druga pozioma: na stropie parteru przed pierwszym pustakiem papa termozgrzewalna z zakładką odłożoną do środka i połączona z folią na stropie na to styropian 10 cm i ogrzewanie podłogowa, na koniec wylewka
gdzie zrobię błędy wykonując w ten sposób?

Jaki poziom wody gruntowej ?
Jaki grunt ?

tomax27
15-02-2011, 14:30
grunt przepuszczalny woda nigdy nie stoi na powierzchni ani po deszczua ani po śniegu, poziomu wody jeszcze nie sprawdzałem ok 7 m od planowanego położenia domu mam studnię i tam woda zaczyna się od ok. 5 kręgu betonowego czyli od 5 m

Zbigniew100
15-02-2011, 17:08
Na zewnątrz proponuję zrobić;
gruntowanie + 2 x Dysperbit / starannie, może nawet 3 x /
Klej bitumiczny i styropian hydromax 10 cm
Folia kubełkowa może być.
Z karty technicznej wynika ,że hydromax jest wodoodporny więc nie ma potrzeby dawać siatki i kleju.
Siatka i klej tylko na cokole budynku.

Bloczki betonowe alfa , takie są w projekcie ?
Bloczki betonowe alfa na ściany zewnętrzne piwnic nie mogą być stosowane / z tego co ja wiem /, tylko wewnętrzne piwnic lub inne zewnętrzne.

gch
17-02-2011, 07:45
No to w końcu mój wybór izolacji fundamentów się dokonał :yes:
- izolacja pozioma: jedna warstwa papy Icopal do fundamentów na podkładzie z primera (też tej firmy)
- izolacja pionowa na zewnątrz (pod termoizolacją: dwie warstwy Superflex 10 na podkładzie z rozcieńczonego Eurolanu 3K (firma Deitermann)
- izolacja pionowa wewnętrzna dwie warstwy Eurolanu 3 K na podkładzie z rozcieńczonego Eurolanu 3 K (firma j.w.)
- izolacja termiczna - XPS 12 cm
- to wszystko przykryte folią kubełkową

fighter1983
17-02-2011, 08:04
No to w końcu mój wybór izolacji fundamentów się dokonał :yes:
- izolacja pozioma: jedna warstwa papy Icopal do fundamentów na podkładzie z primera (też tej firmy)
- izolacja pionowa na zewnątrz (pod termoizolacją: dwie warstwy Superflex 10 na podkładzie z rozcieńczonego Eurolanu 3K (firma Deitermann)
- izolacja pionowa wewnętrzna dwie warstwy Eurolanu 3 K na podkładzie z rozcieńczonego Eurolanu 3 K (firma j.w.)
- izolacja termiczna - XPS 12 cm
- to wszystko przykryte folią kubełkową

Gratuluję mądrej decyzji. Rozwiązanie kosztowne, ale bardzo solidne

Zbigniew100
17-02-2011, 08:35
No to w końcu mój wybór izolacji fundamentów się dokonał :yes:
- izolacja pozioma: jedna warstwa papy Icopal do fundamentów na podkładzie z primera (też tej firmy)
- izolacja pionowa na zewnątrz (pod termoizolacją: dwie warstwy Superflex 10 na podkładzie z rozcieńczonego Eurolanu 3K (firma Deitermann)
- izolacja pionowa wewnętrzna dwie warstwy Eurolanu 3 K na podkładzie z rozcieńczonego Eurolanu 3 K (firma j.w.)
- izolacja termiczna - XPS 12 cm
- to wszystko przykryte folią kubełkową

To izolacja piwnicy ?
Jeżeli nie to Superflex 10 za drogi i zbędny, do piwnicy super.

Aedifico
17-02-2011, 15:06
Gratuluję mądrej decyzji. Rozwiązanie kosztowne, ale bardzo solidne



- izolacja pionowa na zewnątrz (pod termoizolacją: dwie warstwy Superflex 10 na podkładzie z rozcieńczonego Eurolanu 3K (firma Deitermann)
- izolacja pionowa wewnętrzna dwie warstwy Eurolanu 3 K na podkładzie z rozcieńczonego Eurolanu 3 K (firma j.w.)


IMHO przerost formy nad treścią ale wolnoć Tomku w swoim domku. Ja bym za różnicę ceny kupił coś zonie ;)

fighter1983
17-02-2011, 15:30
w przypadku podpiwniczonego też bym za różnice kupił coś żonie - pompę zanurzeniowa i parę różowych kaloszy np....

Geno
17-02-2011, 16:31
w przypadku podpiwniczonego też bym za różnice kupił coś żonie - pompę zanurzeniowa i parę różowych kaloszy np....

W przypadku lotu na księżyc konieczny skafander...czy ktoś tu pisał o budynku podpiwniczonym? Czy każdy budynek podpiwniczony jest taki sam?

gch
22-02-2011, 15:46
HMM, może i przerost formy nad treścią:P - każdy ma swoje priorytety - jeden chce mieć dobre płytki w łazience inny dobrze zabezpieczony fundament (jeszcze innego stać na obie te rzeczy). W moim przypadku wzrost ceny względem produktów tzw. std. wbrew pozorom nie jest taki ogromny. A problem jest tego typu, że płytki jest łatwiej zmienić niż hydroizolację... Ciekawe jest to, że to co 5-10 lat temu było tzw. wyrzucaniem pieniędzy w "błoto" i ekstrawagancją dzisiaj jest standardem (nie wspominam o tym co było 40-50 lat temu gdzie luksusem na wsi była ubikacja w domu.
A wybierając materiały szukam tych dobrych bo jak to ma ładnie fighter1983 w stopce napisane "Z g...... bicza nie ukręcisz".
Tak czy inaczej dziękuję za pomoc w wyborze.

fenix2
23-02-2011, 18:34
gch ostatnio słyszałem że obecnie]: "Co dwudziesty Polak nie ma toalety w mieszkaniu"!

miron123
27-02-2011, 19:47
W tym roku przy remoncie i ociepleniu ścian chcę tanim sposobem zaizolować fundamenty (dom bez piwnic) w następujący sposób: po odkopaniu na głębokość 50cm oczyścić fundament i pomalować dokładnie dysperbitem (nie rozpuszcza styropianu), następnie na dno wykopu dać 3-4 cm gr. betonu i na to postawić styropian 15cm gr., w sposób taki by po zasypaniu styropian wystawał z ziemi max 5cm. Oczywiście na styropian klej + siatkę i zasypać. Kiedy wkroczy ekipa ociepleniowców będzie mogła zacząć prace kładąc pierwszy styropian na ten który wystaje z ziemi (celowo takiej samej grubości 15cm jakim będą ocieplane całe ściany). Wylewka betonowa pod styropianem na głębokości ok 50cm będzie zapobiegać wchodzeniu pod styropian wszelkiego robactwa itd.

Koszt:
mam około 28m mb fundamentu wookół domu, izolację daję na głębokości 50cm co daje 14m2:
- 7 paczek styropianu 15cm: 45złx7 - 315zł,
- DYSPERBIT 2kg/m2 - 2 wiadra po 20kg -100zł
- siatka 1,8zł/m2 - 30zł
- klej do siatki 3kg/m2 - 2 worki po 25kg - 40zł
- piasek, cement - 100zł
suma: 585zł (materiałów dałem z nadwyżka)

Proszę o ocenę tego sposobu, może jakieś sugestie, które nie zwiększą tych kosztów a faktycznie pomogą efektywniej zaizolować przed wilgocią i stratami ciepła istniejące od 20lat fundamenty domu bez piwnic.

fighter1983
28-02-2011, 17:41
jaka wycena taka izolacja ....
Jedna rzecz: styropian jest cieply gdy jest suchy, to tak jak z kurta puchowa: sucha jest ciepla, po zanurzeniu w wodzie - juz ciepla nie jest, ocieplasz materialem, ktory narazony na stale dzialanie wilgoci nasiaka, gdy nasiaka - zapomnij o deklarowanych parametrach przenikania ciepla. warstwa kleju z siatka pod ziemia i na to dysperbit - nie rozwiazuje zupelnie problemu. poszukaj na forum.... bylo to juz walkowane wiecej razy niz Ci sie wydaje

POMPONM
28-02-2011, 20:52
Dzień dobry!
Mam pytanie a właściwie dylemat. Jesienią ubiegłego roku udało mi się zrobić jedynie fundamenty i ściany fundamentowe. Niestety nie zdążyłam z położeniem izolacji. Moi majstrowie chcą teraz kłaść izolacje i pociągnąć budowę dalej. A ja mam wątpliwość czy w chwili obecnej, kiedy temperatury są poniżej 5 stopni położenie izolacji ma sens. Czy może ktoś tak zrobił. A może istnieje jakieś inne rozwiązanie?

Zbigniew100
01-03-2011, 13:47
Dzień dobry!
Mam pytanie a właściwie dylemat. Jesienią ubiegłego roku udało mi się zrobić jedynie fundamenty i ściany fundamentowe. Niestety nie zdążyłam z położeniem izolacji. Moi majstrowie chcą teraz kłaść izolacje i pociągnąć budowę dalej. A ja mam wątpliwość czy w chwili obecnej, kiedy temperatury są poniżej 5 stopni położenie izolacji ma sens. Czy może ktoś tak zrobił. A może istnieje jakieś inne rozwiązanie?
Jaką izolację , z czego ?

abol1
04-03-2011, 20:18
Witam. Mam dom podpiwniczony, grunt gliniasty i zamierzam zrobić tak:
1.izolacja przeciwwilgociowa- dysperbit, izohan lub coś w tym stylu
2.izolacja termiczna- 10 cm styropianu AQUA Yetico EPS 200 (cena 19.90 za listek)
3.folia kubełkowa
4.drenaż
Co Wy na to?

Zbigniew100
05-03-2011, 07:46
Zwracać uwagę na instrukcję środka do izolacji , te wodne absolutnie na mogą być stosowane przy ujemnych temperaturach. mróz je niszczy, dopiero po wyschnięciu są mrozoodporne.
Jeżeli poziom wody gruntowej jest niski to izolacja powinna wystarczyć.
Proponuję aby drenaż zasypać jakimś żwirkiem, połączyć z membraną, resztę zasypać gruntem rodzimym, tak aby nie spływały pod budynek wody opadowe.

mp_krk
17-03-2011, 15:01
Witam,

Mam pytanie do znawców tematu, szczególnie z tego co widzę bywają tu fighter i Zbigniew:) Problem mam następujący...

Dom w SSZ etc., na chwilę obecną bez wylewek i tynków. Dom generalnie został trochę zbyt nisko posadowiony, co powodować może parcie wody, zwłaszcza opadowej na ściany - dom znalazł się w takiej jakby niecce (nie będę tu się rozpisywał czyja to wina bo to już bez znaczenia). Zrobię jeszcze zdjęcia i zamieszcze w weekend...

Teren ze spadkiem, więc problem dotyczy w zasadzie tylko części domu - część dzienna jest obniżona w stosunku do reszty o 30cm, pech chciał że to obniżenie jest jakby "pod spadek".

Ściany fundamentowe lane, chudziak wylewany nie pomiędzy lecz na ściany. Z zewnątrz izolacja 2x Dysperbit, XPS 6cm, folia kubełkowa - warstwy te są na wysokości chudziaka (chyba poza Dysperbitem). Pod ścianą nośną jest papa na lepiku (niestety chyba tylko 1x); na papie pierwsza warstawa (na tej obniżonej cześci) to cegly w poprzek, na nich dopiero PH25.

W czasie dużych opadów lub roztopów na chudziaku wewn. domu widziałem wilgoć. W moiej ocenie wnikała właśnie przez tą warstwę cegieł - widzę że spoiny pionowe z zaprawy miedzy poszczególnymi cegłami pozostawiają dużo do życzenia. Dodatkowo do cegieł przylegała jeszcze jakaś ziemia, gruz etc. - obecnie jak to odkopałem to sytuacja się poprawiła.

Chciałbym to jak najlepiej zaizolować:) Wiadomo koszty ale lepiej mieć sucho niż się potem martwić...

Od zewnątrz...
Poczatkowo myślałem żeby po obwodzie domu (lub jego części) przygrzać poziomo całej szerokości pasek papy, który pokryłby część ściany fundamentowej, warstwę chudziaka oraz warstwę cegieł z pierwszą warstwą PH.

Jednak obecnie jestem bliższy następującemu rozwiązaniu: odkopać cześciwo ściany na obniżonej części, z masy uszczelniającej (Botament MD28, B.BM92, PCI Pecimor 2K...) zrobić pasek (szer. 30-50cm) obejmujący część fundamentu, chudziaka oraz ściany parteru; na to położyć te 6cm XPS + dołożyć kolejne 4/6cm tylko na wysokość cokołu bez zakopywania w ziemię. Na to klej, siatka i pewnie tynk mozaikowy.

Od wewnątrz...
Paski papy spod ścian są dość wąskie, i wydaje mi się że będzie trudno je skutecznie połączyć z papa na chudziaku. W takim przypadku lepiej jednak spróbować czy lepiej zrobić oblenia w narożach i papę z chudziaka wywinąć na ściany parteru jakieć 10-15cm?

Dodatkowo, czy od wewnątrz również robić uszczelnienie z wspomnianej masy bitumicznej? Chodzi mi o najbardziej newralgiczny punkt tj. połączenie chudziaka ze ścianą parteru.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu??? Czy uszczelnienie z masy bitumicznej będzie szczelne na jego bokach?

Czy warstwę z cegieł zarzucić dodatkowo wcześniej jakąś zaprawą, by zakryć te szczeliny?

I jak z tynkami....papę na chudziaku będę kładł wiadomo później. Tynki zazwyczaj robią do podłogi (po tak wygodniej). Tylko że wtedy stracę możliwość wywinięcia papy na pustak czy choćby jej połączenia z wąską warstwą wystającą spod chudziaka. Tak samo nie będę mógł zaizolować nic masą, bo położenie jej już na tynk uważam raczej za bezsensowne.

Widzę jedno rozwiązanie...kazać tynkarzom zostawić 15cm luzu od chudziaka?:) Docelowo dojdzie papa, styro 15cm i wylewka 7cm...

Acha, czy jeśli na tą obniżoną częśc domu (najbardziej narażoną na wodę) dam lepszą papę gr. 5.2mm (PYE 200 S52) (lub 2x 3mm) a na reszte 1x gr. 3mm (V60 S30) to będzie w miarę optymalnie?

Zbigniew100
17-03-2011, 15:31
Pogubiłem się.:o

Zbigniew100
17-03-2011, 15:42
Proponuję;
Od wewnątrz;
odciąć 20 cm chudziaka wewnątrz, odkuć i dokopać się do izolacji poziomej pod ścianami .
wyprowadzić izolację do góry po ścianie,
dolać chudziaka,
zrobić izolacje poziomą na chudziaku, połączyć z tą nową izolacją .
styropian i wylewka na izolację.

Od zewnątrz ;
odkopać budynek do poziomu izolacji poziomej pod ścianami .
poziom terenu/ opaski w okół budynku / min 5 cm poniżej tej izolacji.
robimy spadek terenu od budynku 5 % na odległości 1,5 -2 mb
dalej teren może iść do z powrotem do góry
jeżeli możemy zejść z terenem niżej to lepiej.


Jeżeli nie możemy zejść z terenem na zewnątrz nawet do poziomu izolacji poziomej pod ścianami, to odkopujemy i robimy ciężką izolację pionową na ścianie od poziomu poziomej izolacji pod ścianami z abizolu , + papa termozgrzewalna + XPS, zasypać ile potrzeba + nad terenem siatka i klej do siatki i cokół

mp_krk
17-03-2011, 18:52
Wiem, skomplikowanie to napisalem...

Wyjaśnie Zbigniewie, bo chyba najbardziej to jest dla Ciebie niejasne...izolacja pozioma pod ścianami parteru jest widoczna, więc zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz widzę ta papę (tyle że z zewn nie jest wypuszczona)

fighter1983
18-03-2011, 21:54
izolacja pozioma pod scianami jest watpliwa. 1x papa na lepiku moze nie zapewniac ciaglosci izolacji, ale tego nie wiemy na 100% najgorsze jest to ze w tej chwili nie za bardzo jest sposob na to aby sie dowiedziec. jezeli ta izolacja nie jest szczelna - czeka Cie punktowe iniekcyjne wykonanie przepony poziomej.
Pionowa izolacja z zewnatrz niby jest, niby bo to tylko dysperbit. Poprawienie polaczenia izolacji pionowej z pozioma + wyciagniecie izolacji pionowej powyzej poziomu gruntu (bo zrozumialem ze pionowa konczy sie obecnie pod poziomem gruntu) moze tylko pomoc.
Co do izolacji poziomej i jej polaczenia z izolacja na chudziaku:
odcinamy pape, izolacja z zaprawy typu Botact M34 z wyciagnieciem na scianę ("wtapiajac" koncowke papy w m34), na to bitum typu BM92 na calej powierzchni chudziaka plus do wysokosci termoizolacji (ewentualnie podobne materialy) termoizolacja, wartswa dociskowa (jastrych). Takie rozwiazanie zadzialalo w budynku podpiwniczonym, gdzie negatywne parcie wody oderwalo papę termozgrzewalna na chudziaku.
Oj, ciężki temat.....
Dodano: co do pomyslu z wykorzystaniem papy termozgrzewalnej - pogrubienie nic nie da, 3mm jest tak samo szczelne jak 5mm, woda pod cisnieniem po prostu odrywa pape od podloza i w tym jest problem - nastepuje rozerwanie zgrzewu na polaczeniu. U Ciebie nie bedzie wystepowalo negatywne parcie wody, wiec papa moze sobie poradzic.

mp_krk
21-03-2011, 08:42
izolacja pozioma pod scianami jest watpliwa. 1x papa na lepiku moze nie zapewniac ciaglosci izolacji, ale tego nie wiemy na 100% najgorsze jest to ze w tej chwili nie za bardzo jest sposob na to aby sie dowiedziec. jezeli ta izolacja nie jest szczelna - czeka Cie punktowe iniekcyjne wykonanie przepony poziomej.
Pionowa izolacja z zewnatrz niby jest, niby bo to tylko dysperbit. Poprawienie polaczenia izolacji pionowej z pozioma + wyciagniecie izolacji pionowej powyzej poziomu gruntu (bo zrozumialem ze pionowa konczy sie obecnie pod poziomem gruntu) moze tylko pomoc.

Co do izolacji pod ścianami, to niestety tak jak piszesz cieżko coś obecnie powiedzieć. Mam nadzieję że jeśli tylko pogoda się poprawi to będę mógł poprawić te izolacje z zewnątrz i zrobić wewnątrz. Tylko że pewnie przełom maj/czerwiec to wylewki...więc przy braku opadów będzie ciężko ocenić efekty.

Właśnie, to tylko dysperbit, najprostszym rozwiązaniem wydaje się położenie dysperbitu jeszcze w górę i dokładne nim "uszczelnienie" połączenia chudziak-ściana, tam gdzie jest papa. Jednak to bym zrobił na tej części domu gdzie nie martwię się raczej o podciąganie wilgoci, bo teren jest niżej.
Natomiast na części domu tej opuszczonej wątpię by było to skuteczne. Jak już coś poprawiać i płacić za materiały to wolałbym coś pewniejszego...i tu problem to wybrać:

* tak jak pisał Zbigniew, przemalować górną część scian fund., bok chudziaka i część ściany parteru abizolem + na to papa termizgrzewalna?
* zastosować jakąś masę bitumiczną, tylko tu bym prosił o poradę jaką i nią dokładnie zabezpieczyć połączenie ściany fund. z chudziakiem i ścianą partetu? Z zewnątrz nie jest wypuszczona papa więc możnaby ew. podkuć troszkę pustaka by się do niej dostać i "zatopić" ją dokładnie w tej masie

Poniżej zdjęcia jak to wygląda obecnie:

http://images45.fotosik.pl/739/07fa5ade4c3c48d8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=07fa5ade4c3c48d8)
http://images41.fotosik.pl/731/5dbea2f892e7651cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=5dbea2f892e7651c)
http://images46.fotosik.pl/698/94aa99eede25492cm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=94aa99eede25492c)
http://images38.fotosik.pl/729/a003a1a4e390ac42m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a003a1a4e390ac42)

Poza poprawą izolacji, planuję zrównać poziom cokołu na całości budynku, czyli wyrównać go z tym poziomem który widać na zdjęciach po prawej stronie (+30cm). Tym samym właśnie o te 30cm planuję wyciągnąć izolację pionową na ścianę parteru.

I jeszcze jedno...w warstwie cegieł na zdjęciach sa widoczne uszczerbki w zaprawie pionowej...czym możnamy to uszczelnić? Znalazłem informacje o Botazit MS5 ale to chyba tylko do otworów, bo konsystencję ma płynną po rozrobieniu. Może ten Botact M34?



Co do izolacji poziomej i jej polaczenia z izolacja na chudziaku:
odcinamy pape, izolacja z zaprawy typu Botact M34 z wyciagnieciem na scianę ("wtapiajac" koncowke papy w m34), na to bitum typu BM92 na calej powierzchni chudziaka plus do wysokosci termoizolacji (ewentualnie podobne materialy) termoizolacja, wartswa dociskowa (jastrych). Takie rozwiazanie zadzialalo w budynku podpiwniczonym, gdzie negatywne parcie wody oderwalo papę termozgrzewalna na chudziaku.
Oj, ciężki temat.....
Dodano: co do pomyslu z wykorzystaniem papy termozgrzewalnej - pogrubienie nic nie da, 3mm jest tak samo szczelne jak 5mm, woda pod cisnieniem po prostu odrywa pape od podloza i w tym jest problem - nastepuje rozerwanie zgrzewu na polaczeniu. U Ciebie nie bedzie wystepowalo negatywne parcie wody, wiec papa moze sobie poradzic.

Czyli jak rozumiem, od wewnątrz zastosować M34 na uszczelnienie tego narożnika ściana parteru-chudziak, wraz z dobrym zatopieniem w tej zaprawie końcówki papy. Na to najlepiej by było tać BM92....jednak jak zauważasz powinna wystarczyć papa termo. - tylko jak w takim przypadku dokonać połączenia papy termozgrzewalnej z wcześniej położoną warstwą M34?

Z wewnątrz wygląda to tak:

http://images47.fotosik.pl/738/356654d7bbf09713m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=356654d7bbf09713)
http://images39.fotosik.pl/731/e57685846f9dc2d8m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=e57685846f9dc2d8)
http://images50.fotosik.pl/737/1f33a100f44e3c18m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1f33a100f44e3c18)

Pod tą warstwą cegieł jest papa, która wystaje do środka tylko te kilka cm.

hedgens
26-03-2011, 16:24
To ja również proszę o poradę w sprawie izolacji fundamentów ;)
Warunki są następujące :
Dom niepodpiwniczony, wyniesiony 20cm powyżej terenu, więc ławy będą osadzone na 80cm.
Poziom wody gruntowej wysoki - badanie geologiczne wykonane w zeszłym roku na jesieni (intensywne opady) wykazało, że woda jest na 1,10 m. Podobne badania robione rok wcześniej u bezpośredniego sąsiada wykazały wodę na 1,8-1,9m.
Kierownik budowy proponuje izolację "tradycyjną",tj :
1. na ławie izolacja pozioma - papa termozgrzewalna 3,5mm
2. między ścianą fundamentową a ścianą nośną kolejna izolacja pozioma - również papa termozgrzewalna 3,5mm
3. ławy i ściana fundamentowa pociągnięte 2 razy dysperbitem (zewnątrz i wewnątrz)
4. na całej wysokości ściany fundamentowej styropian EPS100 12cm na "jakiś" klej (tak wiem - powinien być XPS i będę o tym rozmawiał)
5. na zewnątrz styropianu folia kubełkowa
Czy Waszym zdaniem to wystarczy, czy inwestować w jakieś droższe technologie (np.Izohan WM?)

fenix2
26-03-2011, 17:45
Ja bym dał 2x papę na izolacje poz. pod ściany parteru.
Styropian XPS albo hydro.

zbyszek1982
27-03-2011, 10:25
Podpowiedzcie mi jak wyglada kwestia dawania foli kubelkowej i styropianu- czy zaklada sie je od samego pocztaku ław ( od gruntu) do końca wysokosci fundmaentów czy mozna je zakladac dopiero od konca ław jak zaczynaja sie bloczki i wysokośc fundamentu?jak to jest?

mp_krk
01-04-2011, 14:54
Podbijam prośbę o ustosunkowanie się do mojej propozyji izolacji:)

Lukarna
10-04-2011, 23:23
Czytam o tej cholernej izolacji i czytam i coraz bardziej wszystko mi się miesza:/
Czy mogłabym prosić Szanownych Ekspertów oraz innych współforumowiczów o ocenę planowanej izolacji.
Info wstępne: dom częściowo podpiwniczony, na wzniesieniu, posadowienie ław powyżej poziomu wód gruntowych, piaski drobne, gliny piaszczyste.

W projekcie mamy przewidzianą izolację ścian fundamentowych 12 cm styroduru poniżej poziomu terenu oraz 10cm styroduru powyżej poziomu terenu plus oczywiście mazidło uszczelniające pod styrodurem.
Ze względu na koszty (zakup 40m3:/) Panowie zadecydowali, że zamiast styroduru dajemy 12 cm styropianu twardego (prawdopodobnie to EPS100).
Ma to wyglądać tak:
- 2x dysperbit
- 2x EPS100 6cm na zakładkę
- siatka, klej

Czy ten plan to dobry plan?
Czy zamiast siatki i kleju na styropian dać lepiej folię kubełkową?

adam_mk
11-04-2011, 01:07
Czytam, czytam i wcale nie rozumiem!
CO chcecie osiągnąć?
(bardzo proszę o ZDEFINIOWANIE)

Pakujecie papę, dysperbit, folie itp....
To rozumiem...
Na 100 sposobów izolacja przeciwwilgociowa, hydroizolacja...
Opisujecie różne styropiany, styrodury itd...
Rozumiem, że to TERMOIZOLACJA...
Ale... CZEGO?
PO CO?

Bo?
NIKT tu nie dba o ciepłowód jaki pozostaje w postaci litego połączenia ściany z fundamentem (mniej lub bardziej nawilżonym - ale ZAWSZE wilgotnym)
Chodzi mi tu o PIONOWE połączenie cieplne ziemi i wnętrz!
CZEMU tego problemu dla Was NIE MA?

Pełna niejasność!!!

Adam M.

adam_mk
11-04-2011, 01:44
http://img18.imageshack.us/img18/96/fundament.jpg

O to mniej więcej mi chodzi...

Adam M.

Lukarna
11-04-2011, 06:49
Adamie, izolację poziomą mamy zrobioną. Dokładnie tak jak w projekcie czyli 2x papa. Nie znam szczegółów jak to było zrobione ale dopytam.

adam_mk
11-04-2011, 13:49
Ja nie o hydroizolację pytam tylko o TERMOIZOLACJĘ.
Bo robiona jest jakoś dziwnie...
(z opisu sądząc)
Nogami?

Adam M.

Lukarna
11-04-2011, 17:27
Ok, wytknąłeś mi moje dyletanctwo.
Nie dość, że w dziedzinie budownictwa to jeszcze w rozumieniu prostych zdań.
Bo półsłówek i niedomówień niestety nie rozumiem.

Czy możesz wytłumaczyć mi jak poprawnie wykonać poziomą termoizolację?

adam_mk
11-04-2011, 22:03
Jestem fizykiem.
To tak - ogólnie...
Mam jeszcze kilka innych specjalności, ale...
NIE JESTEM konstruktorem czy architektem.
Zadziwia mnie jak lekceważąco traktują oni (architekci) ważne dla fizyki budowli sprawy!

Jest dyrektywa nakazująca budowanie domu tak, aby nie tracił więcej ciepła niż 0,3W x m2/stK.
Na ściany dowalają styropianu do obłędu!
Dom zaś przykrywają WATĄ a ściany łączą TERMICZNIE z oceanem wilgoci zawartym w glebie!
Myślę, że bazgroł był czytelny...

Czesi wymyślili , że DA SIĘ obniżyć przenikalność termiczną OD ścian DO fundamentów zasypując ceramikę (porotermy) w pierwszej jednej czy dwóch warstwach - perlitem.
Zachód stosuje szkło piankowe w pierwszej warstwie (drogie jak szlag jasny!)

Ja zastosowałbym prostkę perlitową, gdybym z tym problemem musiał się mierzyć (Mam 107 letnią budę a nie budowę. Remont mam).
To taka cegła ze sprasowanego perlitu, którą obudowuje się piece do wytopu i kanały spustu roztopionego metalu.
Wytrzymała jest na nacisk i to absolutna termoizolacja!
A jednak jej nie dają...
Nie umieją?
Nie chcą?
Nie - bo NIKT O TO NIE PYTA?

Co rok pracuję w kilku, kilkunastu różnych NOWYCH BUDOWACH.
Prawie wszędzie to samo!
Mostki termiczne i krycie watą!
I do tego brednie o nowoczesności, oszczędności...
(z bagnem nad głową?!)
Wentylacyjnie - 9 razy na 10 - tragedia!

Uwierz!
Nie chcę, nie zależy mi i nie mam zamiaru wytykać Ci dyletanctwa!
Twój dom i twoje podejście...
Ty płacisz i Ty w tym jakie parę latek chcesz spędzić.
Chyba, że to tylko wprawka...
(pierwszy dla wroga.. drugi dla przyjaciela a trzeci - dla CIEBIE)
Adam M.

adam_mk
11-04-2011, 22:22
Może tak:

Kopią dziurę w ziemi.
Leją chudziak i na nim stawiają stopę fundamentu.
Potem, na niej - ściany fundamentowe, które wyciągają ponad poziom terenu.
Omazują te ściany mazidłami z dwóch stron (TYLKO Z DWÓCH SIĘ DA!!!).
Przylepiają na nie na placki czy jak Bóg da jakieś styropiany...
Zakopują...
NAIWNIE WIERZĄ, ŻE ŻYJĄC W HYDROSFERZE - BĘDZIE TAM SUCHO A NIE WILGOTNO!!!
Bo tak chcą - to będzie?
DLATEGO?
Więc - fundamenty stoją w wodzie RAZEM ze swoją, pożal się Boże, termoizolacją!
TWIERDZĄ (na jakiej podstawie?) że zrobili termoizolację!
(styropian zanurzony w wodzie i obciążony czymś napije się tyle wody, ze po kilku dniach TONIE w byle kałuży)

Wydatek na te styropiany, siatkę, kleje, robocizna przy tym - to strata czasu i kasy!
TĘ KASĘ przerzuciłbym na odcięcie mostka ściana - fundament.
Tylko jak?
Spotkałem kilka sposobów...
W sieci...
Bo?
Bo szukałem.
Problem mnie zaciekawił....

Adam M.

Kolombek
11-04-2011, 23:49
Panie Adamie, cała klasa młodych padawanów czeka na dalszy ciąg wykładu :D Oczywiście ma być tanio, dobrze i skutecznie.

adam_mk
12-04-2011, 07:37
No, to chyba mamy to samo...
:lol:
Też czekam na dobre, systemowe, rozwiązanie tego problemu.
Bredni typu - "bo tak się nie robi" do wiadomości nie przyjmę, jak braknie uzasadnienia - czemu się nie robi.
Architekt w tym co narysuje mieszkać nie musi!
Architekt MUSI stosować metodę RWD (ratuj własną dupę!).
Jak nie ma materiału z papierkiem CE, ITB itd. to nie zastosuje, choćby był najlepszy.
Mógłby, ale wtedy trzeba by uzasadnić dlaczego tak a nie inaczej i - że to poprawne.
Kupa liczenia, pisania, no i - odpowiedzialności!
Lepiej odpowiedzialność przerzucić na innych, rozmyć, uciec od niej...
Do tego - marketing tych, co se te papierki pozałatwiali.
Wtedy TYLKO ICH materiały są najlepsze, badane, spełniają....
Powstaje budynek piękny (rzecz też względna).
Ale to inwestor musi płacić za to, aby stał i funkcjonował!

Adam M.

michal_mlody
12-04-2011, 18:55
Dołączę się do tematu. Też jestem zainteresowany tanim rozwiązaniem tego sporego problemu:)

Dzisiaj kupiłem woreczek perlitu 150, żeby go trochę zasmakować :)
Planuję tak jak niektórzy na forum zasypać porothermy na pierwszej warstwie.
Trochę sobie porozmawiałem ze sprzedawcą . Stwierdził podobnie jak Adam że w Czechach jest to prawie powszechnie stosowane.

Ciekawa ta prostka pelitowa. Szukam sprzedawcy tego materiału, Jeden namiar mam ale do sprawdzenia. Ciekawe jak cenowo wychodzi.

adam_mk
12-04-2011, 19:01
Zobacz w Bełchatowie.
Tam ją robili i pewnie robią dalej.
Dałbym ze dwie czy trzy warstwy na fundament a pod poroterma i byłoby super.
Olałbym wtedy wszelkie styropiany na fundamentach.
Niech se marzną do tych 7stC.
Omazałbym tylko na czarno...

Swoją drogą... CZEMU poroterm?
Lepiej - to nie chcesz?

Adam M.

michal_mlody
12-04-2011, 19:50
BK nie przypadł mi do gustu. Wykonuje tynki tradycyjne i nie lubię na tym materiale tynkować. I nie chcę mieć takiego materiału we własnym domu. Myślałem o Maxie ale poro wyszedł taniej.

Fundamenty już mam omaziane i XPS poszedł na to :( pewnie tak dla zasady. Dzisiaj pewnie bym to trochę inaczej zrobił:)

michal_mlody
12-04-2011, 20:15
Znalazłem prostkę z Jaworzna i ma wytrzymałość na ściskanie 0.7MPa
Chyba trochę mało???

Cegła perlitowa to to samo co prostka perlitowa?:)

Kolombek
12-04-2011, 21:03
Oczywiście jest jeszcze ISOMUR plus.

michal_mlody
13-04-2011, 05:06
Kolombek - ma być tanio!!!

face
13-04-2011, 09:08
Znalazłem prostkę z Jaworzna i ma wytrzymałość na ściskanie 0.7MPa
Chyba trochę mało???

Cegła perlitowa to to samo co prostka perlitowa?:)

wlasnie troszke malo

ale cos za cos - material o bardzo niskiej gestosci obj z reguly dobrze izoluje termicznie ale ma mala wytrzymalosc

wszystko pieknie z tym perlitem tylko ze na sciany nosne sie nie nadaje, jest zbyt slaby i dla tego nie ma aprobaty

Kolombek
13-04-2011, 15:29
To może z tym isomurem jest chociaż dobrze i skutecznie, bo różne czytałem opinie?

michal_mlody
13-04-2011, 16:56
Dzisiaj dzwoniłem do Krakowa i mają max 2MPa. To też trochę mało. Chyba zostanę przy zasypywaniu perlitem. Pierwszą i drugą warstwę dam na zaprawie perlitowej. W takiej kombinacji chyba nie będzie problemu z wytrzymałością?
Nie dam tyle kasy za Isomura

Kolombek
13-04-2011, 18:31
Tyle, to znaczy ile? 24-ka to chyba 75 brutto za szt. Nie mówię, że to mało. Powiedziałbym, że bardzo drogo ale te cegły perlitowe czy są dużo tańsze? No i w sumie co rozwiąże lepiej problem? W zasypywanie porothermów raczej jakoś nie wierze.

akone
14-04-2011, 19:30
Witam.
Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych i częściowo nieprzepuszczalny grunt, wykonujemy płytę fundamentową denną.
Czy któryś w forumowiczów, polecił by jakieś dobre rozwiązanie systemowe do średniej/ciężkiej izolacji przeciwwilgociowej ?
http://img232.imageshack.us/img232/2180/plytafun.th.jpg
http://img232.imageshack.us/i/plytafun.jpg/

Pozdrawiam.
Adam

dwiemuchy
15-04-2011, 12:42
Dołączę się do tematu. Też jestem zainteresowany tanim rozwiązaniem tego sporego problemu:)

Dzisiaj kupiłem woreczek perlitu 150, żeby go trochę zasmakować :)
Planuję tak jak niektórzy na forum zasypać porothermy na pierwszej warstwie.
Trochę sobie porozmawiałem ze sprzedawcą . Stwierdził podobnie jak Adam że w Czechach jest to prawie powszechnie stosowane.
wychodzi.

A ja w ogóle jak ignorant (tym niemniej rozumiejący tłumaczenie Adama) spytam gdzie kupić taki perlit-będą to mieć na składach?. Na dobrą sprawę oprócz perlitu powinny też nadać się jakieś inne granulaty - czy źle myślę?

MarcinW.
15-04-2011, 21:42
Witam.
Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych i częściowo nieprzepuszczalny grunt, wykonujemy płytę fundamentową denną.
Czy któryś w forumowiczów, polecił by jakieś dobre rozwiązanie systemowe do średniej/ciężkiej izolacji przeciwwilgociowej ?
http://img232.imageshack.us/img232/2180/plytafun.th.jpg
http://img232.imageshack.us/i/plytafun.jpg/
Pozdrawiam.
Adam

Co producent to system. Nie będzie to tanie jednak proponowałbym nie oszczędzać na materiałach i wybrać skuteczne rozwiązanie na lata.
Z producentów których mogę polecić z czystym sumieniem to : HAHNE, PCI, DEITERMANN, REMMERS...
Nasza firma od lat wykonuje tego typu izolacje, w razie pytań zapraszam na priv.
Pozdrawiam.

adam_mk
18-04-2011, 09:37
Źle myślisz...
Perlit to szkło wulkaniczne.
Banieczki jak bombki choinkowe, w pełni zamknięte, ze ścianką tak cienką, że "nie waży" prawie nic i do tego zawierające powietrze ( W BEZRUCHU!!!).
Do tego - w skali małej. (nie mikro, raczej miliskala).
Zlepione jakim lepiszczem (cement, gips, epoksyd itp) tworzą coś w rodzaju aerożeli.

ZNASZ jakiś zamiennik o TAKICH parametrach?

Adam M.

dwiemuchy
18-04-2011, 11:38
Źle myślisz...
Perlit to szkło wulkaniczne.
Banieczki jak bombki choinkowe, w pełni zamknięte, ze ścianką tak cienką, że "nie waży" prawie nic i do tego zawierające powietrze ( W BEZRUCHU!!!).
Do tego - w skali małej. (nie mikro, raczej miliskala).
ZNASZ jakiś zamiennik o TAKICH parametrach?


Szczerze powiedziawszy, nie badałem aż tak tematu; ale fakt faktem materiał mocno ciekawy - możnaby rzec taki "mineralny popcorn" :D Tak zastanawiając się dalej, to naturalnym zastosowaniem EP byłoby też - dla kominów systemowych - zasypanie pustki w pustaku zamiast wełny; gwarantowałoby to dobrą izolację i do tego byłoby absolutnie odporne na wysoką temperaturę.

michal_mlody
18-04-2011, 20:15
Chyba niezły pomysł z tymi kominami. :)
Trochę nie na temat. Jestem na etapie kupna komina do pieca wszystko palnego i nie wiem co wybrać

adam_mk
18-04-2011, 21:18
Cegła, kielnia trochę czasu...
Adam M.

tomek131
18-04-2011, 22:02
NIKT tu nie dba o ciepłowód jaki pozostaje w postaci litego połączenia ściany z fundamentem (mniej lub bardziej nawilżonym - ale ZAWSZE wilgotnym)
Chodzi mi tu o PIONOWE połączenie cieplne ziemi i wnętrz!
CZEMU tego problemu dla Was NIE MA?

Ktoś gdzieś Adamie pisał ,że to problem rzędu dwa otwarcia drzwi więcej na parę dni - tej wielkości mostek.

-podsypka ,ubić
-20cm XPS (lub 10XPS i 10 styro EPS 200)
-20czy25 cm (to już konstruktor musi)zbrojonego betonu
Czyli płyta.Do tego elementy brzegowe ze styro czy tam jakiegoś XPS-a i mamy fundament w wannie ze styro
Nadal mało popularne i nie mogę dojść czy lepsze od zwykłego fundamentu.Do tego za każdym razem inne warstwy tej tzw lekkiej płyty na grucie ,czyli czasem folia czasem papa gdzieś tam pomiędzy opisane warstwy itp.
Tak wtrąciłem......nie na temat może ciut

adam_mk
19-04-2011, 07:55
"Ktoś gdzieś Adamie pisał ,że...."
Znaczy dzwonili w jakimś kościele...

A jakieś cyferki tam w tej plotce były?
ILE tego jest?
Tak, żeby dało się to przyrównać do wiaderka węgla...
Bo wtedy można się zdziwić!

Adam M.

tomek131
19-04-2011, 08:55
NIe było cyferek,było zresztą trochę inaczej.Przeciwnik tego twierdzenia ,że dużo ciepła ucieka w ten sposób ,chciał cyferek od zwolennika tegoż twierdzenia.Czyli tak, jakbym ja był przeciwnikiem i napisał "adamie cyferki,cyferki-ile tego ucieka"Mniej więcej tak to było,cyferki się nie pojawiły

owp
20-04-2011, 06:45
Hej. Ja się chciałem zapytać, czy faktycznie ten perlit coś da. Bo jeśli w porothermie mamy powietrze zamknięte w środku, to chyba jest to dobry izolator ? Perlit będzie lepszy i o ile ?

dwiemuchy
20-04-2011, 16:05
No a co z tym pomysłem z kominami i perlitem- ma to sens? Czy w przypadku komina dymnego mogą wystąpić jakieś problemy z wilgocią/przemarzaniem itp., czy perlit będzie bezpieczny?

Gdzieś widziałem PDF od jakiegoś czeskiego producenta - wg niego zasypanie pustaka perlitem zmniejszało lambdę "pionową" jakieś 4x

Update: o, mam linka http://www.heluz.pl/pdf/sti-pl.pdf - dokładnie 0.677 vs 0.162

A w temacie izolacji poziomych - jakie papy polecacie na fundament; wiadomo jest Icopal - ale koszmarnie drogi, patrzyłem też na Bikutop ze Swisspora (ale tej podkładowej S40 nigdzie nie widzę na składach) - coś innego o dobrym stosunku cena/jakość? Inne papy np. Swisspora warte uwagi? I drugie pytanie - jak rozumiem wystarczy jedna warstwa papy termozgrzewalnej, czy trzeba dwie?

ArKaMa
20-04-2011, 16:30
No a co z tym pomysłem z kominami i perlitem- ma to sens? Czy w przypadku komina dymnego mogą wystąpić jakieś problemy z wilgocią/przemarzaniem itp., czy perlit będzie bezpieczny?

Gdzieś widziałem PDF od jakiegoś czeskiego producenta - wg niego zasypanie pustaka perlitem zmniejszało lambdę "pionową" jakieś 4x

Update: o, mam linka http://www.heluz.pl/pdf/sti-pl.pdf - dokładnie 0.677 vs 0.162



Wygląda b.ciekawie.
Stosował już ktos to rozwiązanie z perlitem?

michal_mlody
20-04-2011, 20:21
Co do papy
zakupiłem s30 v60 podkładówka termo z Nexlera. Dam to 2x. Cena przystępna
Wygląda przyzwoicie.

ArKaMa poszukaj na forum, z tego co wiem to ProStaś zasypywał

face
21-04-2011, 21:50
Dam to 2x.

daj 3x:)

face
21-04-2011, 21:52
Chodzi mi tu o PIONOWE połączenie cieplne ziemi i wnętrz!
CZEMU tego problemu dla Was NIE MA?


masz na mysli podpiwniczony budynek mam nadzieje?
dla nas tego problemu nie ma poniewaz takowe polaczenie nie istnieje w budynku nie podpiwniczonym

marks74
22-04-2011, 16:15
Witam. Jerstem świeży. Mamy postawione fundamenty i wylaną dekę. Fundamenty z bloczkóe betonowych. Domek częściowo podpiwniczony jak wykonać drenaż aby połączyc fragment nie podpiwniczony ławy wyżej z tymi , które są niżej.

popo00
23-04-2011, 07:31
a moze ławy wylewać w szalunku traconym z xps?

nie zgniotą się pod ławami przy piętrowym i podpiwniczonym domem 145m?

jest już taka firma niby to mają opatentowane.

są wogóle jakieś szalunki tracone które są termoizlacją rownoczesnie?

perm
23-04-2011, 08:59
a moze ławy wylewać w szalunku traconym z xps?

nie zgniotą się pod ławami przy piętrowym i podpiwniczonym domem 145m?

jest już taka firma niby to mają opatentowane.

są wogóle jakieś szalunki tracone które są termoizlacją rownoczesnie?
Wszystko to znajdziesz na forum tylko trochę poszukaj i pomyśl. Udzielasz się w wątku o płycie fundamentowej. Izolacja brzegowa i pod nią to nic innego jak szalunek tracony niezależnie od tego co to jest. Izolacja termiczna POD ławami to trochę inna bajka. Nacisk jednostkowy jest dużo większy i XPS może nie wystarczyć. Taka izolacja jednak w olbrzymiej wiekszości przypadków nie jest potrzebna. Wystarczy ławy i ściany fundamentowe zaizolować od zewnątrz. Jest to skuteczne a więc energooszczędne i do tego proste rozwiązanie. (pomijając jakieś bardzo trudne warunki gruntowe).

popo00
23-04-2011, 13:22
mi chodzilo o poziomą pod ławami bo tu forumowicz adam twierdzi ze to najważniejsze aby nie podciągały zimna fundamenty o dołu. ale kto inny zaś pisze że nie trzeba.

nie ma jednego dobrego sposobu? :-?

perm
23-04-2011, 14:36
mi chodzilo o poziomą pod ławami bo tu forumowicz adam twierdzi ze to najważniejsze aby nie podciągały zimna fundamenty o dołu. ale kto inny zaś pisze że nie trzeba.

nie ma jednego dobrego sposobu? :-?
Z Adamem trudno dyskutować bo jest tu takim "guru". Nie znam go osobiście ale na podstawie tego co pisze mogę powiedzieć że wypowiada się kompetentnie choć dla laika czasem niezbyt zrozumiale tyle że to nie jego wina bo tematy czasem bywają trudne. Co do izolacji fundamentów to powszechny jest pogląd (taki też prezentuje Adam) że izolacja zewnętrzna ściany fundamentowej jest niewystarczająca i stanowi ona zawsze większy lub mniejszy mostek cieplny. To prawda tyle że ja po lekturze kilku artykułów i jakiejś tam dyskusji z innymi forumowiczami w wątku o płycie fundamentowej doszedłem do wniosku że ten mostek w wiekszości wypadków nie ma znaczenia! Grunt pod domem (o ile nie jest nasiąknięty nieustannie zmieniającą swój poziom wodą) jest również izolacją tyle że bardzo słabą. Ucieczka ciepła przez niezaizolowaną podlogę i ściany fundamentowe ma miejsce tylko do momentu zrównoważenia się temperatury pod domem co następuje po jednym - dwóch sezonach grzewczych. W normalnych warunkach gruntowych ucieczka ciepła następuje tylko poprzez strefy brzegowe więc izolacja fundamentow tylko zzewnątrz powinna wystarczyć.

Kolombek
25-04-2011, 19:04
Ja tam się nie znam i wobec tego chce się zapytać - temperatura pod domem równoważy się z czym ?

popo00
25-04-2011, 19:28
mieszkałem w domu typu "klocek" z lat 70 z wysokim parterem i pelnym podpiwniczeniem.

tam nie bylo żadnych termoizolacji ścian fundamentowych i piwnicznych. grunt dobry, piaski, zero wody. piwnica zawsze byla i jest suchutka, i w miare ciepła- choc nieogrzewana.

popo00
25-04-2011, 19:28
Ja tam się nie znam i wobec tego chce się zapytać - temperatura pod domem równoważy się z czym ?

chodzi zapewne o to że się stabilizuje po kilku sezonach grzewczych.

Kolombek
25-04-2011, 20:39
chodzi zapewne o to że się stabilizuje po kilku sezonach grzewczych. czyli jak w budynku jest 20 stopni, ściany powiedżmy mają 15 (w sumie czemu nie 20?) ściany fundamentowe ile ????? Chyba też koło 15. Skoro się równoważą lub stabilizują to rozumiem że chodzi o ściany fundamentowe (i ławy) z gruntem wokół ich. Pytanie dlaczego gleba nie oddaje ciepła dalej? No gdyby paseczek był suchy jak pieprz tak w każdym kierunku na 10 metrów to może i tak .........

perm
26-04-2011, 14:41
...Pytanie dlaczego gleba nie oddaje ciepła dalej? No gdyby paseczek był suchy jak pieprz tak w każdym kierunku na 10 metrów to może i tak .........Bo gleba też ma opór cieplny, niezbyt duży ale ma. Oczywiście w każdym praktycznie przypadku inny co wynika z różnych jej właściwości fizycznych. (nie wszedzie jest taki piaseczek:) ). W kierunku pionowym warstwa gleby jest praktycznie nieskończona więc i opór cieplny jest nieskończenie wielki tym bardziej że temperatura wzrasta w miare głebokości. Oczywiście piszemy o normalnych warunkach bo wystarczy ciek wodny na niedużej głębokości by to zmienić. Ciepło w związku z tym może uciekac tylko poprzez krawędzie budowli. Wystarczy te krawędzie dobrze zaizolować i mamy termos. Taką izolację tworzy zewnętrzna izolacja pionowa ściany fundamentowej wraz z ewentualną opaską poziomą. To oczywiście jakaś tam teoria ale wydaje mi sie że sprawdza się w praktyce i to dużo częściej niz wydawałoby się na pierwszy rzut oka. To co wyżej kolega pisze o piwnicach w domu bez izolacji tez jakoś to potwierdza.

Mos
01-05-2011, 14:02
[QUOTE=tomek131;4691470]NIKT tu nie dba o ciepłowód jaki pozostaje w postaci litego połączenia ściany z fundamentem (mniej lub bardziej nawilżonym - ale ZAWSZE wilgotnym)
Chodzi mi tu o PIONOWE połączenie cieplne ziemi i wnętrz!
CZEMU tego problemu dla Was NIE MA?

Ja też uważam, że taki pionowy mostek istnieje i jest bardzo energochłonny. Tym bardziej, im bardziej wilgotny jest fundament. Podobno można się go pozbyć stosując szalunek XPS. Izoluje fundament cieplnie i przeciw wodnie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym zakresie?

Mos
01-05-2011, 14:07
Z Adamem trudno dyskutować bo jest tu takim "guru". Nie znam go osobiście ale na podstawie tego co pisze mogę powiedzieć że wypowiada się kompetentnie choć dla laika czasem niezbyt zrozumiale tyle że to nie jego wina bo tematy czasem bywają trudne. Co do izolacji fundamentów to powszechny jest pogląd (taki też prezentuje Adam) że izolacja zewnętrzna ściany fundamentowej jest niewystarczająca i stanowi ona zawsze większy lub mniejszy mostek cieplny. To prawda tyle że ja po lekturze kilku artykułów i jakiejś tam dyskusji z innymi forumowiczami w wątku o płycie fundamentowej doszedłem do wniosku że ten mostek w wiekszości wypadków nie ma znaczenia! Grunt pod domem (o ile nie jest nasiąknięty nieustannie zmieniającą swój poziom wodą) jest również izolacją tyle że bardzo słabą. Ucieczka ciepła przez niezaizolowaną podlogę i ściany fundamentowe ma miejsce tylko do momentu zrównoważenia się temperatury pod domem co następuje po jednym - dwóch sezonach grzewczych. W normalnych warunkach gruntowych ucieczka ciepła następuje tylko poprzez strefy brzegowe więc izolacja fundamentow tylko zzewnątrz powinna wystarczyć.

No właśnie! A czy całkowite odizolowanie fundamentu od ziemi nie poprawi sprawy. Czy tzw. "szalunek XPS" może ten problem rozwiązać??

Kolombek
01-05-2011, 15:10
Co do piwnicy to jest ona w miarę ciepła (?!), bo nad nią jest w miare cieplejszy budynek użytkowy ogrzewany. Jeżeli jego by nie było a piwnica byłaby odpowiednio nisko pod gruntem, to mogłaby liczyc na ta stałą (8-10 stopni) temperatue gruntu. Teoria, że potrafimy tak nagrzać dom, że po odebraniu tego grzania temperatura gruntu będzie na tyle wysoka, żeby nie odbierać ciepła z domu wydaje mi sie naciągana. Według mnie Adam chciał uwypuklic problem przepływu ciepla w ścianie (przepływ pionowy) bo wydaje się stosunkowo proste zaizolowanie go (tak jak piszesz Perm) po krawędziach ścian. Tylko co z krawędzia ław (tą dolną krawędzią)? Dlatego chyba łatwiej jest ten przepływ odciąć na styku ścian fundamentowej i tej właściwej, zewnętrznej. Nie wiem czy wierzyć "isomurom" ale na ich stronce jest wyraźnie namalowane, że gdy się zastosuje ten ich najwspanialszy bloczek to juz ścian fundamentowych mozna nie izolować termicznie. Mi się wydaje, że w każdym wypadku ciepło będzie uciekać ale jak ta ilość oszacować to nie mam pojęcia :(

ziuta62
01-05-2011, 16:23
WITAM! Jeden z forumowiczów opisał przykład kolegi, który zastosował bloczki ISOMUR tylko dla ścian zewnętrznych. Po intensywnych ulewach/ przed zadaszeniem domu/ okazało się, że ściany zewnętrzne osuszyły się i były w stanie idealnym, a wewnętrzne byly popękane i uszkodzone. W czasi opadów dom wewnątrz oczywiście stał w wodzie Dom jest budowany z betonu komórkowego. No i chyba to jest jakiś praktyczny przykład. Co sądzicie?

Mos
01-05-2011, 17:26
Bo gleba też ma opór cieplny, niezbyt duży ale ma. Oczywiście w każdym praktycznie przypadku inny co wynika z różnych jej właściwości fizycznych. (nie wszedzie jest taki piaseczek:) ). W kierunku pionowym warstwa gleby jest praktycznie nieskończona więc i opór cieplny jest nieskończenie wielki tym bardziej że temperatura wzrasta w miare głebokości. Oczywiście piszemy o normalnych warunkach bo wystarczy ciek wodny na niedużej głębokości by to zmienić. Ciepło w związku z tym może uciekac tylko poprzez krawędzie budowli. Wystarczy te krawędzie dobrze zaizolować i mamy termos. Taką izolację tworzy zewnętrzna izolacja pionowa ściany fundamentowej wraz z ewentualną opaską poziomą. To oczywiście jakaś tam teoria ale wydaje mi sie że sprawdza się w praktyce i to dużo częściej niz wydawałoby się na pierwszy rzut oka. To co wyżej kolega pisze o piwnicach w domu bez izolacji tez jakoś to potwierdza.

Tak, to faktycznie tak działa. PERM ma rację, także w dopisku, w którym napisał, że styropian EPS nie nadaje się do izolowania fundamentów. Ale jest przecież XPS, który ma dużo większą wytrzymałość mechaniczną i lepiej izoluje (głównie przeciw wodzie). Widziałem nawet film o szalunkach do wylewania fundamentu wykonanych z XPS. Czy ktoś je już stosował? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia dotyczące szalunku XPS?

Mos
01-05-2011, 17:36
Co do piwnicy to jest ona w miarę ciepła (?!), bo nad nią jest w miare cieplejszy budynek użytkowy ogrzewany. Jeżeli jego by nie było a piwnica byłaby odpowiednio nisko pod gruntem, to mogłaby liczyc na ta stałą (8-10 stopni) temperatue gruntu. Teoria, że potrafimy tak nagrzać dom, że po odebraniu tego grzania temperatura gruntu będzie na tyle wysoka, żeby nie odbierać ciepła z domu wydaje mi sie naciągana. Według mnie Adam chciał uwypuklic problem przepływu ciepla w ścianie (przepływ pionowy) bo wydaje się stosunkowo proste zaizolowanie go (tak jak piszesz Perm) po krawędziach ścian. Tylko co z krawędzia ław (tą dolną krawędzią)? Dlatego chyba łatwiej jest ten przepływ odciąć na styku ścian fundamentowej i tej właściwej, zewnętrznej. Nie wiem czy wierzyć "isomurom" ale na ich stronce jest wyraźnie namalowane, że gdy się zastosuje ten ich najwspanialszy bloczek to juz ścian fundamentowych mozna nie izolować termicznie. Mi się wydaje, że w każdym wypadku ciepło będzie uciekać ale jak ta ilość oszacować to nie mam pojęcia :(

No właśnie, ja też mam podobne zdanie. Uważam, że powinno się oddzielić fundament od gruntu. Przecież ziemi nie ogrzejemy, jest zbyt duża! Grunt będzie ciagle chłonął energię ze ścian. Widziałem na Budmie tzw. "szalunek XPS", który ponoć rozwiązuje ten problem. Czy ktoś go już stosował? Czy ktoś ma przemyślenia na ten temat?

antech
01-05-2011, 19:40
Szalunek tracony ten wyglada ciekawie, dobre rozwiazanie, każde odizolowanie, zlikwidowanie mostków termicznych jest porządane, aby tylko nieingerować w konstrukcję nosną.
Jak zwykle wadą takich rozwiązań jest ekipa wykonująca i błędy ludzkie. Jeżeli chcecie stosowac ten typ szalunków i planujecie mieć piwnicę w terenie z mozliwą wodą gruntową lub w gruncie to zastosujcie szczelny beton do tego szalunku.

agaitomek
03-05-2011, 11:46
Czytając wypowiedzi Pana Adama, zastanawiam się czy jest sens izolować termicznie ścianę fundamentowa budynku niepodpiwniczonego ze ścianami z BK oddzielonymi od od siebie papą. Ściana fundamentowa ma 1,4m a murarz radzi przykleić styropian na 1m w głąb.

agaitomek
03-05-2011, 12:04
ściany fundamentowe są z keramzytobetonu

michal_mlody
05-05-2011, 21:20
Adam odświeżył wątek i .............
Myślałem że będzie kontynuował rozważania na ten temat.

Adamie do dzieła. Mi już nie pomożesz:) mam to za sobą, ale może dla potomności.

Pozdrawiam.

ewa&mariusz
08-05-2011, 11:24
Witam. CZy może ktoś mi doradzić jak/czym połączyć folię budowlaną z papą położoną pod bloczkami jako izolacja przeciwwilgociowa pozioma. Chodzi mi aby połączenie było trwałe i nie rozerwało się podczas betonowania posadzki.
Pozdrawiam

antech
08-05-2011, 18:04
jako izolacja folia się nienadaje to jest tylko złudzenie izolacji. od kilku lat niestosuje folii..tylko powłoki mineralne.
Papa jest smolista więc do tego bedą sie trzymały bitumy, połaczenie mozna przeprowadzić jakimś preparatem bitumicznym np CP 44, oczyszczasz podłoże , gruntujesz kładzesz warstwe CP 44 nakładasz na to folie i nastepną warstwę cp 44, tak aby folia znalazła sie w warstwie CP, zapewni to w miarę bezpieczne połaczenie. Niezapomnij że izolacje musisz wyciągnąć na ścianę ponad pape.
Jezeli masz chęci to zastosuj izolację mineralną CR 65, w dwóch warstwach kupuje sie ja w workach koszt jak klej rozrabiasz i kładziesz pedzlem lub paca.

michal_mlody
08-05-2011, 20:26
antech widzę, że masz doświadczenie w izolacjach mineralnych.
Planuję właśnie izolacje podłogi na gruncie CR 65. Pod ściany dałem papę termo. Myślę tak żeby na brzegach gdzie wystaje papa dać CR166 (może z siatką) aby to się jakoś ładnie połączyło a później CR 65 na chudym betonie.

Dobrze myślę?

ewa&mariusz
08-05-2011, 20:46
Witam. Dzięki za konkretną odpowiedź, ta folia ma iść na piasek pod pierwszą warstwę betonu, później ma być izolacja właściwa, styropian, izolacja, wylewka i np. terakota.
Folię to chcę dać tak od siebie, dla wszelkiego spokoju i połączyć ją z warstwą papy znajdującą się pod bloczkami, chyba że jest to niepotrzebne. Domek podpiwniczony.
A izolację mineralną CR 65 to chyba trzeba by było już kłaść na beton, a ja folię chcę dać na piasek.
Pozdrawiam

antech
08-05-2011, 20:47
zasadniczo 166 jest powłoka własciwą, jest ona elastyczna. 65 jest idealna jako podkłady i izolacja na podłoza nieodkształcalne. Najlepiej by było abyś zrobił najpierw 65 potem 166, ale jeśli mówisz o izolacji przeciwwilgociowej to możesz tak zrobic jak piszesz. U mnie na balkonie zrobiłem izolacje z 65, zostawiłem specyjalnie na zime płytki niezafugowane aby zobaczyć czy izolacja spełnia role i spełniła, ani jedna płytka nienaruszona.
W narożach niezbedne są wyoblenia, aby izolacja pracowała poprawnie, wyoblenia wykonuje z cementu CX5, jest on wodoszczelny i nim też uzupełniam wszelkie ubytki w betonach..posadzkach czy ścianach.
Masz tam ścianę stojacą na ławie i do ławy dolany chudziak? Czyli może chudziak pracować oddzielnie niz ława i na tym styku musisz dać 166 z tasma. Oba cr-y sa mineralne więc mozna je łaczyć w dowolnym punkcie zachowując ciągłość izolacji.

michal_mlody
08-05-2011, 21:33
Chudziak wylany jest między ścianami fundamentowymi, tak więc będzie pracować.

Olga_321
11-05-2011, 18:03
witajcie,

Na dniach ruszamy z murami i potrzebuje porady w sprawie izolacji fundamentów.
Własciwie same fundamenty już stoją od jakiegoś czasu - teraz okazuje się, że poziom wód gruntowych jest wyższy niz pierwotnie mysleliśmy i potrzebujemy wykonać izolacje możliwą na tym etapie dla warunków chyba ekstremalnych.
Jak to wygląda teraz:
- woda pojawiła się przy kopaniu ław
- ławy wylane B20 i ściany B15
- od wewnątrz są niezaizolowane jedynie zasypane piaskiem
- z zewnątrz wysmarowane dysperbitem, na to styrodur i folia kubelkowa
- drenaż zewnetrzny
- piasek w fundamentach mokry w 2 pomieszczeniach bez wzgledu na pogodę

I to tyle co jest zrobione na ten moment. Podpowiedzcie co zrobic teraz żeby zapewnic właściwą izolacje?

antech
11-05-2011, 19:44
Piwnicy niemasz więc zadbaj o izolacje poziomą, pod ścianami. Poczytaj wątki dotyczące izolacji.
Zasadniczo na plus to to że masz ściany betonowe nie bloczki.
Pierwszą rzeczą to jest to aby zabezpieczyć folię kubełkowa, własciwie ona przy takich wysokich wodach jest bezcelowa, ale skoro ją masz to zabezpiecz ją aby podczas wznoszenia ścian nienasypać zaprawy i piasku pod folie.
Jeżeli piasek mokry w dwoch pomieszczeniach a w innych suchy to drenaż jeszcze niepracuje dobrze albo wcale w tym rejonie, chyba ze to środek domu i swiezy drenaż. Zalej chudziak najlepiej z dodatkiem uszczelniającym, mozna też odkopac od środka funadamenty i zaizolowac je, utrudni to podciąganie wody przez ściany.
Pod cegły daj pape na lepiku podwójna, pape wybierz dobrą nie jakieś kartonowe pseudo-papy. Jak zrobisz całość musisz wysuszyć dobrze chudziak przed kładzeniem jakiejkolwiek izolacji, preferuje mineralne izolacje, lub pape ale do tego musisz mieć dobrych fachowców

Bewi
12-05-2011, 22:40
Witam,
Mamy problem z wylaną pięć dni temu ławą fundamentową, różny poziom w różnych miejscach na całej ławie (różnica 11 cm). Okazało się, że za mało było betonu (troszkę rys i pęknięć). ........ Co trzeba zrobić, żeby to miało sens. Poza innymi aspektami sprawy?

jajmar
13-05-2011, 00:08
Witam,
Mamy problem z wylaną pięć dni temu ławą fundamentową, różny poziom w różnych miejscach na całej ławie (różnica 11 cm). Okazało się, że za mało było betonu (troszkę rys i pęknięć). ........ Co trzeba zrobić, żeby to miało sens. Poza innymi aspektami sprawy?

Po pierwsze to zadac pytanie z sensem. Co znaczy " Poza innymi aspektami sprawy?"
Po drugie skąd wniosek ze jak popękało to za malo betonu ? - jak beton pęka to najcześciej zła lub brak pilęgnacji. Polewnie to podstawa
Krzywa ława to oznacza brak niwelatora na budowie czyli robią to przypadkowi ludzie.

11 cm idzie wyprowadzić na prostą za małej ilości betonu nie.

Sprecyzuj swoje problemy i je opisz. Ktoś doradzi.

Bewi
13-05-2011, 08:21
Poza tym, że chyba budowlaniec nie przyłożył się do roboty odpowiednio. mało betonu, gdyż ściągali z innych miejsc fundamentu beton, żeby przykryć druty. Pewnikiem dlatego jest różny poziom i różnica wynosi 11cm. Podlewany był po wylaniu, wieczorem tego samego dnia i przez następne dwa dni podlewaliśmy. Zrobili oznaczenia na palikach, ale widać nie dokładnie. Poradźcie co dalej, bo trzeba podjąć decyzję.

antech
13-05-2011, 18:31
różnice da się zniwelowac, na wieńcu po bloczkach, jezeli zbrojenie zakryte i niewyłazi to jest ok.
Spekania i rysy powstały dlatego że beton był ściagany z innych miejsc, a beton po wylaniu zaczynajac twardnienie uwalnia wode i ta woda wypływa na wierzch betonu tak po chłopskiemu mówiąc i prawdopodobnie do betonu dodano jeszcze wode aby lepiej sie rozpłynał..i te własnie wodę, jak wolisz beton z wodą oni zgarneli w inne miejsce, a im wiecej wody tym skurcz wiekszy bo woda odparowuje nieadekwatnie szybko do klasy betonu.
Zasadniczo niemasz czym sie martwić, może poza tym żaby "fachowcy" nieodpieprzyli czegoś podobnego na stropie.

lukas_1
16-05-2011, 23:48
cześć,

przeczytałem wątek i mam mętlik w głowie dotyczący zabezpieczenia fundamentów; folia czy papa, sam dysperbit czy coś konkretniejszego itd... nasz projekt poniżej:

http://img88.imageshack.us/img88/5651/75799007.th.jpg (http://img88.imageshack.us/i/75799007.jpg/)
http://img691.imageshack.us/img691/7063/29283911.th.jpg (http://img691.imageshack.us/i/29283911.jpg/)

Warunki gruntowe są OK, wód gruntowych nie stwierdzono, piwnica będzie max 3/4 w ziemi, fundamenty w całości szalowane z betonu, opaska. Niestety jedna ściana piwnicy przebiega pod budynkiem, dlatego wolę chuchać na zimne, a ostatnio mokro, mokro :/

Myślałem o izolacji ścian i podłóg piwnicy:
- w poziomie papa Icopal Szybki Profil SBS, ew folia - nie wiem jaka i czy warto..
- w pionie grunt np dysperbit + Izohan WM 2K + XPS na Izohanie Wm + f.kubełkowa
Pozostałe elementy fundamentu:
- w poziomie: jw
- w pionie: dysperbit jako grunt + 1 powłoka + xps (od zewnątrz) i f.kubełkowa

Z góry dzięki za komentarz i podpowiedzi, które pozwolą przeprowadzić operację sprawnie i niedrogo :)

b2211
17-05-2011, 14:53
Mam pytanie jak zaizolować ławę fundamentową poziom rozumiem papa sbs ale pionowa mam ją posmarować lepikiem czy też jak jak ścianę fundamentową Botazitem ewentualnie czymś podobnym czy też jej nie muszę wogóle smarować jedynie samą ścianę fundamentową.

DrBUD
17-05-2011, 14:58
proponuję Elektrofizyczne osuszanie (ale też izolację), montujesz urządzonko i nie powinno być problemów z izolacją

antech
17-05-2011, 18:57
Do lukas_1
Piwnica od zewnątrz CP 44, XPS, (jeżeli folia kubełkowa to zakończona, ta folia niejest izolacją i spełnia role ochronną oraz jako odprowadzenie wilgoci co przy XPS niema znaczenia)..
Piwnica od wewnatrz CR 65 , (jeżeli chudziak to beton (stare B15 minimum).
Przy za;ewaniu ścian betonowych skożystaj z taśmy bentonitowej koszt niski efekt znaczący http://www.ars-3.pl/inside.php?cat=4&pg=stopka&of=tasmy

S.H.O.W.
21-05-2011, 11:39
do lukas_1

mam podobny dylemat odnośnie izolacji piwnicy i doszedłem do podobnych wniosków ;-)
u mnie grunt skrajnie-nieprzepuszczalny = glina (stoją kałuże nawet po rosie :-D) ale zachciało sie piwnicy, więc mam problem.
zamienilbym jedynie Izohana WM2K, na WM2K plus - jest ciut droższy, ale ma mniejsze zużycie (0,8 kg/m2/1mm) (dzięki kuleczkom polistyrenowym - mają ułatwiać też precyzyjną aplikacje na ścianę),
co do poziomu... strasznie drogi ten Icopal Szybki SBS :-( - nie zna ktoś tańszego zamiennika??
pozdrawiam :rolleyes:

antech
21-05-2011, 11:51
jak to napisał lukas "sprawnie i niedrogo" :0..w izolacjach takie okreslenie nie istnieje :)..tutaj niestety cena odzwierciedla jakość. Pamietajcie takze że żaden bitum niewiąże się z betonem , co najwyżej się do niego klei, dlatego po stokroć liczy sie prawidłowe wykonanie

Sidi
21-05-2011, 13:33
Witam.

Mam wybudowany dom na dość wysokim fundamencie - bez podpiwniczenia. Fundament od ścian poziomo izolowany jest podwójną warstwą papy. I od poziomu gruntu w górę jest ocieplony 10cm styropianem. Natomiast pod powierzchnią gruntu nie ma nic - tzn. ani styropianu (co jeszcze mogę zrozumieć, bo pomieszczenia zaczynają się dużo wyżej) ani żadnej izolacji przciwwilgociowej. Po prostu po odkopaniu ziemi widać goły fundament. Majster tłumaczy, że jest bardzo dobra izolacja pozioma i tak jest prawidłowo i że nie trzeba fundamentów zabezpieczać przed wilgocią. Z tego co czytam na tym forum, to jednak powinno się zaizolować jakimś smarowidłem te fundamenty. Czy jednak nie???

Pozdrawiam.

antech
21-05-2011, 16:01
Wskazane by było przy bloczkach betonowych bo sam bloczek to wytrzymały materiał ale spoiny to sito dla wody. Jeżeli ściana z betonu to niemusisz jak masz odprowadzona wodę z rynien i niemasz problemów z wodami gruntowymi

Sidi
21-05-2011, 17:00
Fundament jest z betonu a ściany powyżej z suporexu. Także fundament betonowy jest goły. Nie ma ani izolacji termicznej ani hydroizolacji. Ponieważ nie znam się na tym kompletnie nie jestem pewien czy tak jest prawidłowo. Czy woda ma prawo wsiąkać w taki fundament? Czy jeśli tak, to czy zimą mi go nie rozsadzi? Czy utrata ciepła z pomieszczeń przez nieodizolowany styropianem fundament może być znaczna? Czy raczej pomijalna?

antech
21-05-2011, 17:29
ale masz ocieplony fundament do poziomu gruntu? Pisałeś że jest on wysoki, jaką ma wysokość ten fundament?,jak ma metr gdzieś i jest to zaizolowane i masz pasadzkę zaizolowana to nieprzemarznie ci do chaty.
Jak niemasz wody nigdzie to nierozsadzi ci go, jaki to jest beton? z betoniarni? B20? czy z betoniarki?
Piszesz że fundament betonowy jest goły a wczesniej że ocieplony 10 cm to jak tam masz?
Utrata ciepła jest duza przez brak izolacji, piszesz zbyt ogólnie i do końca niewiem co tam masz

Sidi
21-05-2011, 20:16
Beton był z betoniarni - Jakiej klasy to Ci nie odpowiem, bo przejąłem dom w stanie surowym i od tego momentu zajmuje się dalszymi pracami. Także właśnie odkrywam niedoróbki ekipy budowlanej. Fundament w miejscu gdzie kopałem ma 150cm wysokości z czego od 20 do 60cm jest nad poziomem gruntu (teren lekko pochyły). I te 20-60cm NAD gruntem jest ocieplone 10cm styropianem. Pod gruntem nie ma nic - czyli od 90 do 130cm gołego fundamentu leży w ziemi, bez żadnego styropianu ani żadnej izolacji przeciwwilgociowej (czyli nie widzę żadnej folii ani mazidła, które by odgraniczało w jakikolwiek sposób glebę od betonu). Teraz chyba jasno to napisałem. Jedyne co wiem to to, że jest izolacja pozioma - t.j. dwie warstwy papy pomiędzy fundamentem a ścianami. I teraz się zastanawiam czy odkopywać fundament dookoła domu i izolować termicznie i porzeciwwilgociowo czy dać sobie z tym spokój? Gleba to pomieszanie gliny z jakimś czarnoziemem (kiedyś było to pole uprawne), poziomu wód nie znam ale po deszczach woda szybko znika z działki - zresztą przez działkę płynie podziemny rów melioracyjny - może on zbiera te wody. Salon na przykład jest akurat z tej strony domu gdzie fundament najwyżej wystaje nad poziomem ziemi - ok 60cm. Będzie przemarzać czy nie? :)

Pozdrawiam.

antech
21-05-2011, 20:49
Lód ci nie powstanie, straty ciepła będziesz miał.
20 do 60 to niewiele, należałoby zblizyć się do 1m ocieplenia na fundamencie,

Sidi
21-05-2011, 22:29
Ok, dziękuję za odpowiedź. Wygląda na to, że będe musiał docieplić ten fundament.

mk_kosa
22-05-2011, 09:18
Witam, mam fakturę z kwietnia tego roku na cokołowe pustaki izolacyjne ISOMUR Plus (24cm szerokie, 60cm długie) - cena za sztukę to 45,99 zł brutto. Dostawa kurierem na budowę wliczona w cenę. Dostawców w Waszym regionie można poszukać poprzez stronę producenta. Czy się sprawdzą? - zapytajcie za ok. rok ;)

b2211
22-05-2011, 13:50
Planuję zrobić izolację budynku podpiwniczonego tak:
ławę fundamentową
- jeden raz posmarować Botazit BE 901
- położyć papę Icopal SBS szybki profil z zakładką 10cm (chyba że coś jest tańszego i równie dobrego?)
ścianę fundamentową:
- jeden raz posmarować Botazit BE 901
- dwa razy posmarować Botazit BM92 powyżej poziomu gruntu 30cm
- styrodur XPS gr 8cm klejony do ściany fundamentowej klejem do XPS powyżej poziomu gruntu 30cm
Proszę o opinię czy tak będzie dobrze dodatkowo mam dylemat czy te 30cm powyżej poziomu gruntu wystarczy ponieważ piwnicę z jednej strony mam wkopaną na 1,8m w ziemię natomiast z drugiej strony jest na 1m w ziemi i budynek z uwagi na to że jest podniesiony będzie obsypany wkoło. Botazit BE901 posmaruję całą ścianę fundamentową piwnicy natomiast w przypadku Botazit BM92 i XPS chciałbym zaoszczędzić i dać zamiast tego tylko BE901 i EPS.

redon
23-05-2011, 12:23
A czy ściany piwnic jest korzystnie z zewnątrz zasypać keramzytem? Mówię o takiej warstwie ok. 30cm nad drenarką (opaska wokół budynku). A potem dopiero piaskiem wypełnić wykop. Proszę o poradę.

Marcim
25-05-2011, 10:33
Planuję zrobić izolację budynku podpiwniczonego tak:
ławę fundamentową
- jeden raz posmarować Botazit BE 901
- położyć papę Icopal SBS szybki profil z zakładką 10cm (chyba że coś jest tańszego i równie dobrego?)
ścianę fundamentową:
- jeden raz posmarować Botazit BE 901
- dwa razy posmarować Botazit BM92 powyżej poziomu gruntu 30cm
- styrodur XPS gr 8cm klejony do ściany fundamentowej klejem do XPS powyżej poziomu gruntu 30cm
Proszę o opinię czy tak będzie dobrze dodatkowo mam dylemat czy te 30cm powyżej poziomu gruntu wystarczy ponieważ piwnicę z jednej strony mam wkopaną na 1,8m w ziemię natomiast z drugiej strony jest na 1m w ziemi i budynek z uwagi na to że jest podniesiony będzie obsypany wkoło. Botazit BE901 posmaruję całą ścianę fundamentową piwnicy natomiast w przypadku Botazit BM92 i XPS chciałbym zaoszczędzić i dać zamiast tego tylko BE901 i EPS.

Nie jestem fachowcem ale robię tak: budynek niepodpiwniczony, izloacja pozioma na ławie folia na zakład, ściany fundamentowe od wewnątrz BE 901+BE89 na całej wysokości. Od zewnątrz BE 89 jako grunt + BM 92 x2. Na to mam XPS 10cm, siatka+ klej i teraz raz jeszcze BM 92 do wysokości gruntu. Z siatki+kleju na styku ława-ściana jest faseta i połączenie poziomej folii z pionowym botazitem. Nie kładę folii kubełkowej.

aprilka1000
06-10-2011, 08:26
poradzcie co robic - fundamenty ocieplone styropianem na to siatka i czarna maziaja -przykryte folia
po roku wszystko sie zagotowalo i zaczyna odpadac i siatka i ten czarny klej.czy powinnam klasc folie kubelkowa...?

voytas80
06-10-2011, 11:35
Co to znaczy zagotował sie wszystko?

aprilka1000
06-10-2011, 20:03
zagotowalo sie - tak mi sie wydaje - tak zabezpieczyli to folia , nie bylo dostepu powietrza i chyba sie zaparzylo

ChemikTeoretyk
06-10-2011, 21:02
zagotowalo sie - tak mi sie wydaje - tak zabezpieczyli to folia , nie bylo dostepu powietrza i chyba sie zaparzylo

Fundament to nie pupcia niemowlaka. Aby coś tam się gotowało czy zaparzało potrzeby jest materiał biologicznie czynny.
A gdybyś tak napisała warstwowo rozkład fundamentu. I bardzo ciekawa jest ta "czarna maziaja". Czy są szanse żeby dowiedzieć się co to?

Folia kubełkowa tu niewiele pomoże. Nie likwiduje problemu i nie od tego ją stworzono.

Alpha Dam
07-10-2011, 07:47
Witam

System AlphaPro
Hydroizolacja membraną AlphaPro - trójwarstwowa membrana do hydroizolacji fundamentów, wodoszczelna 400 kPa, odporna mechanicznie, korzystna ekonomicznie, metoda mało pracochłonna i czasochłonna.
Rozłożenie membrany na ławie fundamentowej (izolacja pozioma) z odpowiednim naddatkiem. wymurowanie fundamentu z bloczka, przyklejenie na mur fundamentowy membrany AlphaPro (za pomocą kleju MS polimer TECFIX441 punktowo lub punktowo klejem do fundamentów Styrbit) połączyć membranę poziomą z pionową używając klej MS POLIMER TECFIX441 i taśmą butylową. Łączenia membran na zakład skleić lub zgrzać.

pozdrawiam

fenix2
07-10-2011, 08:49
Witam

System AlphaPro
Hydroizolacja membraną AlphaPro - trójwarstwowa membrana do hydroizolacji fundamentów, wodoszczelna 400 kPa, odporna mechanicznie, korzystna ekonomicznie, metoda mało pracochłonna i czasochłonna.
...

Papka marketingowa.

atsyrut
07-10-2011, 14:48
potrzebuję Waszej pomocy...

Mam dom niepodpiwniczony ( TYMEK D) ławy i ściany fundamentowe mam wylane z betonu B20 do poziomu gruntu. Dalej na wiosnę ciągnę z bloczków….

1. Powiedzcie mi proszę taką rzecz. Czy te fundamenty na zimę mam jakoś zabezpieczać? Ludzie pisali, że dobrze zasypać ziemią, inni mówią żeby nic nie robić…
2. Temat szeroki jak rzeka…. Jak izolować pionowo ściany fundamentowe…. Czy na całą głębokość posadowienia czy wystarczy na pół metra od powierzchni gruntu? Chcę zrobić dobrze i tanio – o nie bez sensu ładować kasę…. Bo widzę że sporo firm daje najdroższe materiały w dużych ilościach…. Tylko czy w każdym przypadku to jest konieczne? Rozumiem, że na podmokłych i pochyłych terenach potrzeba super ochrony przeciwwilgociowej. U mnie sytuacja jest taka… dom niepodpiwniczony, grunt to sam piach z dużą ilością kamieni. Nawet bo bardzo obfitych opadach – wody jest tam jak na lekarstwo – wszystko głęboko wsiąka i za kilka godzin znów jest sucho. 300 metrów dalej w linii prostej płynie rzeka – być może wody gruntowe od razu tam spływają – tak sobie tłumacze tą suszę na działce ;-) …. I moje pytanie: - Jak byście doradzili mi ocieplenie ścian fundamentowych? Może ktoś z Was ma podobny grunt? Będę wdzięczny za każdą informację… opinii słyszałem już sporo od budowlańców – ale chętnie wysłucham każdej od Was… z góry dziękuję