PDA

Zobacz pełną wersję : Kable grzewcze



Franc Bekenbauer
18-06-2020, 07:44
Witam,
Posiadam dom ( budowany w latach 80 ) okolo 240 m2. Parter 125 m2 a piętro 115 m2. Budynek praktycznie w całości podpiwniczony ( z wyjatkiem łazienki na parterze. Piwnica ok 100 m2). Robie generalny remont. Wszystkie stare tynki ze ściany są skute do gołej cegły. Cała stara elektryka zerwana. Dom będzie modernizowany tzn. mam zamiar go ocieplić tj całe poddasze, strop miedzy kondygnacjami, i z zewnątrz. Okna mam dwukomorowe. Teraz muszę wybrać sposób ogrzewania. Myślałem nad:
- kablami grzewczymi połaczonymi z fotowoltaika.
Jak myślicie czy jest to dobry pomysł??
Kable na cały dom wyliczyli mi na okolo 15 tys i do tego mogę sobie dołożyc fotowoltaike. Bo koszt instalacji wodnej podłogówki i np pompy ciepła jest o wiele droższy niż tych kabli. A jak połacze z panelami to koszt jest porównywalny. Ale mogę mieć tanie ogrzewanie. Tak mi sie wydaje przynajmniej.
Co radzicie???

Kaizen
18-06-2020, 08:11
Policzyc OZC. Przy tej powierzchni i starym domu (nawet po termomodernizacji) PC ma sporą szansę zwrócić się. A PV musiał9b6 mieć ponad 10kW więc 30% zqbierze ZE. Gdyby wyszło 15MWh/r zapotrzebowania, to PC + 5kW PV pewnie wyjdzie taniej, niż kable + 17kW PV.