PDA

Zobacz pełną wersję : Dom 35m2 dla starszej pary - warto?



Tadeusz Gawron
18-06-2020, 10:31
Witam :)
Ja i moja małżonka mieszkamy w wynajmowanym przez nas mieszkaniu od kilku lat. Kilka razy się przeprowadzaliśmy. Mamy 3 odchowanych dzieci oraz wnuki. W końcu mamy czas, żeby zadbać o siebie. Stąd moje zapytanie - mamy działkę pod większym miastem. Chcielibyśmy postawić na niej dom (chyba bez pozwolenia) 35m2 z tym projektem - https://domyznatury.com/portfolio/dom-letniskowy-dzn-3/ / ewentualnie https://domyznatury.com/portfolio/dom-kontener-dzn-4/. Bardziej zachęca nas pierwszy ze względu na poddasze - wówczas wydaje się więcej miejsca.
Jest nas tylko dwoje, męczy nas mieszkanie w mieście, ale nie chcemy pakować się w takim wieku w kredyt lub zapożyczać. Na domek 35m2 będzie nas stać bez problemu. Działkę mamy. Tylko pytanie - czy w takim domku można spokojnie mieszkać? Czy jest to dom bardziej letniskowy / rekreacyjny? Jakie jest Państwa zdanie w tym temacie? Czy ktoś z Państwa w takim mieszka?:confused::confused::confused:

kryzys
18-06-2020, 10:42
Dziwne pytanie , stawiać i to samemu bo zbyt wielkie wyzwanie to nie jest a koszt mniejszy o połowę niż koszt starej kawalerki w bloku . jutub -amatorka samowolka , dom 25 tys , popatrzeć i szaleć a nie ma to jak na swoim .

d7d
18-06-2020, 10:51
Buduj i mieszkaj.
Oba domy ładne ale każdy w innym stylu.

Działka jest budowlana i to ma być "normalny" dom?
Są media?

marzar2
18-06-2020, 11:28
co zawiera dom z Twojej oferty ? nie doczytałem o stanie wykończenia (co robią a czego nie), o sposobie ogrzewania a także parametrach cieplnych.
pierwsza z brzegu oferta z allegro na 35 mkw https://allegro.pl/ogloszenie/dom-mobilny-modulowy-letniskowy-35-m-caloroczny-9040647394 90 kPLN.

bajprzeznet
18-06-2020, 23:53
Czy da się mieszkać w czymś takim? Skoro ludzie (i to często więcej niż 1 osoba) mieszkają w kawalerkach 25-30m2 to czemu ma się nie dać mieszkać w takim domku? Szczególnie że możemy mieć do tego taras, jakiś garaż albo budynek z narzędziami itp - nie zajmuje nam to miejsca w domu.

Na pewno dużo wygodniej i bardziej komfortowo było by w takim 50-60m2 ale koszt także jednak większy i zachodu więcej.

Realnie jest to ok 30m2 użytkowej plus ew antresola lub poddasze które z czasem można zrobić użytkowe i miec tam np. sypialnie.

kryzys ma racje - warto jeśli możemy wykonać to samemu, choć przynajmniej pewne etapy - jest tego masa na YT i nie tylko, wystarczy wpisać - dom 35m2, domek na zgłoszenie itp. Można też kupić własnie uproszczony projekt wraz z instrukcja budowy.

Najważniejsze to najpierw ustalić na na działce jest możliwość budowy domków letniskowych na zgłoszenie itp - czasem obostrzenia w MPZP lub WZ sa takie że ciężko postawić coś innego niz normalny dom na PnB.

W internecie sa wszystkie informacje jak się dokonuje zgłoszenia, jak potem to przekształcić w całoroczny.

Nie wiem na ilu m2 teraz mieszkacie i jakie macie doświadczenia, ja osobiście wolałbym 35m2 na działce niz 50m2 w mieście, ale niektórzy wręcz odwrotnie. Dla niektórych przeskok z tych 50m2 może być zbyt duży, i będą się źle czuli na co by nie było małym metrażu.

Ten dom z linku od marzar2 to raczej taki mobilehome na wakacje. Słaba izolacja, w środku tandetnie zrobiony itp - jak przyczepa. W podobnych mieszkałem na wakacjach za granica.

Można taniej ogarnąć temat z czymś co o wiele bardziej przypomina normalny dom.

Elfir
30-04-2021, 22:28
w kawalerce nie musisz chodzić po schodach by skorzystać z toalety w nocy.
To ma być dom na starość, więc zakładajcie niepełnosprawność ruchową w przyszłości.
W sypialniach szafy wypadną pod skosami.


Kontener praktycznie nie ma miejsca na szafy - gdzie trzymać mopa, wiadro, odkurzacz, ubrania, jakieś książki, dokumenty, zapasową pościel, koce?. Gdzie odwieszać kurtki i odstawiać buty po przyjściu z zewnątrz? Aneks kuchenny raczej zakłada stołowanie się poza domem.
Gdzie będzie stała pralka? gdzie suszyć pranie?

To są letniaki, wiec tam jest program minimum na max. dwutygodniowy pobyt

Arturo1972
30-04-2021, 22:59
Szacun za odkopanie wątku z czeluści ;)
Ostatnio widzę, że jest trendy glupiomoda na "domy" o pow. 35m2 ,dla mnie jest to poprostu głupie ;)
Domem takie pomieszczenie nie można nazwać bo to jest tylko pomieszczenie.
Mam salon o pow.33m2 i nie wyobrażam sobie jak z tego można by uczynić dom i jak w takim "domu" można by funkcjonować.

Dla pary w słusznym wieku, polecam kawalerkę, zwykłą w bloku.

Elfir
01-05-2021, 13:33
Szacun za odkopanie wątku z czeluści ;)


O!? A wyświetliło mi w nowych powiadomieniach i nie zauważyłam, że to archeologiczny wątek :D