PDA

Zobacz pełną wersję : Sciany murowane parteru - czy zawieraja dzialowe



Smyq999
20-06-2020, 18:45
Hej, prosze o pomoc, bo mamy problem z wykonawca. Co wg. Was oznacza:
- sciany murowane parteru
- sciany poddasza?

Bo taki zapis mamy w ofercie.

Rozmawialismy nawet pare razy, ze chcemy przeniesc jedna sciane w kuchni, czy tez zmienic u gory z karton-gips na normalne.

Wczoraj dowiaduje sie, ze on twierdzi, ze robi u nas bez dzialowych i az mnie zmrozilo.

Prosze nie pisac tylko, ze trzeba bylo pilnowac, ze zawalilem, bo to moj pierwszy dom i tak jestem juz zalamany...

Taka mialem oferte i wg. mnie gdyby nie bylo dzialowych, to powinno to jasno pasc podczas jakiejkolwiek rozmowy, a nigdy nie padlo.

Smyq999
20-06-2020, 18:47
Tu foto oferty:
https://ibb.co/r0DVck0

jajmar
20-06-2020, 19:16
A jakie masz ściany działowe w projekcie? I czy wykonawca wycenijac robotę widział, miał dostęp do projektu ?

Smyq999
20-06-2020, 19:40
Tak, mial projekt przez tydzien czy wiecej.

Na parterze sa murowane, na pietrze karton-gips. Jednak mowilismy mu w trakcie wyceny, ze nie chcemy kg, tylko normalne. Nie powiedzial wtedy nic, ze on dzialowek nie robi. Moim zdaniem jak tego nie mial w zakresie, to nalezaloby przy rozmowie o tym wspomniec.

donvitobandito
20-06-2020, 20:46
Po co pytasz tutaj, jak można zapytać wykonawcę?
Jeżeli z jakiś względów nie chcesz tego zrobić, to albo Ty jesteś chory, albo nie nie jest to wykonawca dla Ciebie...

Smyq999
20-06-2020, 21:15
Chyba nie zrozumiales kolego. Ja chce aby to bylo zrobione w ustalonej cenie lacznie z dzialowkami, a od wykonawcy slysze, ze wg. nirgo zakres ich nie zawiera. Juz stan zero zrobil, jestesmy na kolejnym etapie.

Smyq999
20-06-2020, 21:17
Z wykonawca bede jeszcze rozmawial, ale z tego co mi mowil, to on tego nie zawarl. Pytam Was pod katem jak byscie taki zapis zinterpretowali w wycenie. Ja jako laik "murowane sciany parteru" zinterpretowalem jako wszystkie sciany parteru.

jajmar
20-06-2020, 22:30
Z wykonawca bede jeszcze rozmawial, ale z tego co mi mowil, to on tego nie zawarl. Pytam Was pod katem jak byscie taki zapis zinterpretowali w wycenie. Ja jako laik "murowane sciany parteru" zinterpretowalem jako wszystkie sciany parteru.

Jeżeli tak jest w projekcie to dla mnie to samo znaczy że masz całość parteru wycenioną. Wykonawca nie zastrzegł np "ściany murowane nośne "

Andrzej733
21-06-2020, 08:37
Ściany parteru...jest przyjęte że to ściany nośne bez działowych. Tak było od zawsze, to że nie wspomniał ci o tym nie jest w porządku z jego strony . W umowie jeżeli nie ma osobnej pozycji ,ściany działowe, to powinno być to sprecyzowane ,nośne parteru,.
Czyli formalnie w twoim wypadku działówki są zawarte w cenie, a nieformalnie wykonawca ma rację.

donvitobandito
21-06-2020, 09:02
Z wykonawca bede jeszcze rozmawial, ale z tego co mi mowil, to on tego nie zawarl. Pytam Was pod katem jak byscie taki zapis zinterpretowali w wycenie. Ja jako laik "murowane sciany parteru" zinterpretowalem jako wszystkie sciany parteru.

Dobrze zinterpretowałeś- niech nie wymyśla w takim razie.

Smyq999
21-06-2020, 11:16
Andrzej 773: a sciany poddasza? W wycenie jest tez sciany poddasza. Rozmawialem z nim, ze jest KG i ze nie chce takich, tylko zwykle. Jak mozna mowic, ze sie zmieni KG na zwykle i nie wspomniec, ze beda dodatkowo platne? Dla mnie to zatajenie waznej informacji.

Smyq999
21-06-2020, 11:18
Co wiecej w mailu z uwagami do umowy pisalem mu:
"Zmiany odnośnie oryginalnego projektu:
- przeniesienie jednej ścianki na parterze z łazienki/kuchni, chociaż materiałowo to wyjdzie identycznie (żona ostatnio pokazywała)"

Tak wiec w mailu chcialem przed podpisem przenosic jedna scianke, a wczesniej moja zona mowila, ze zadnych zmian scian oprocz tego nie planujemy. Wtedy tez ani slowa o tym, ze one nie wchodza w zakres.

Smyq999
21-06-2020, 11:19
W tym mailu pisalem jeszcze:
"Generalnie to tak jak wspominałem, zależy mi na tym aby zamówić usługę na realizację SSZ i nie musieć się przejmować jakimś sprzątaniem, HDSami, koparkami, czy czymkolwiek innym."

Wiec nawet pusze, ze chodzi o SSZ, widc z dzialowkami. On robi w tym zakresie tez okna dachowe, wiec to nie jest SSO.

Andrzej733
21-06-2020, 12:31
Tak jak pisałem zawsze działowe to osobna pozycja .
Do umowy włącza się załącznik pod nazwą " szczegółowy zakres prac" lub podobny, w nim rozpisane jest dokładnie co , jak i czym.Np. ściany parteru....w załączniku (izolacja pozioma, pierwsza warstwa na zaprawie następne na klej , ściany zbrojone murforami co druga warstwa w strefie podokiennej, sztraby przy rdzeniach, nadproża niezbędne do wykonania ściany, zabezpieczenie materiału powierzonego do wykonania, posprzątanie gruzu i resztek zapraw) .
U ciebie brak tego,i wykonawca to wykorzystuje.
w rozmowie z nim nie podeprzesz się forum muratora

Smyq999
21-06-2020, 13:34
Tak, brak tego w umowie, ale to on ja tak skonstruowal i zatail (specjalnie lub nie) ten fakt. Ja jestem laikiem i uwazam, ze to wprowadzenie mnie w blad. Jesli rozmawiamy o tym wczesniej i przesunieciu scianki czy zmiany kg na normalne, to powinno sie mowic, ze nie bedzie tego w zakresie. Umowa ustna tez obowiazuje i czuje sie oszukanym. Nigdy przy rozmowach nie wspomnial, ze to bedzie cos dodatkowego. Jeszcze mu pokazywalem kartke od drugiej firmy, gdzie widze ze sa jako oddzielna pozycja wymienione. Pytalem specjalnie, czy na pewno ma to samo w zakresie, bo jablka do jablek chce porownac, a nie jablka do gruszek. To mowil, ze tak tak, to to samo. Dla mnie to naciaganie.

Smyq999
21-06-2020, 13:36
Poza tym piszesz o parteru. Co wg. Ciebie oznacza zapis "sciany poddasza"?

Andrzej733
21-06-2020, 15:15
ściany poddasza to to samo co na parterze.
Wykonawcy powiedz to co tutaj piszesz, pokaż mu maile, przytocz treści rozmów.
Nie znam waszych ustaleń, a że umowa nie jest precyzyjna celowo lub nie to takie kwiatki są.

Smyq999
21-06-2020, 15:20
Oczywiscie tak zrobie. Jutro chce zadzwonic i na spokojnie spotkanie umowic. Na razie chcialem aby ktos na chlodno obok spojrzal na to.

d7d
21-06-2020, 19:01
Ściany parteru...jest przyjęte że to ściany nośne bez działowych. Tak było od zawsze, to że nie wspomniał ci o tym nie jest w porządku z jego strony . W umowie jeżeli nie ma osobnej pozycji ,ściany działowe, to powinno być to sprecyzowane ,nośne parteru,.
Czyli formalnie w twoim wypadku działówki są zawarte w cenie, a nieformalnie wykonawca ma rację.
Jeżeli ścianki działowe nie są dookreślone to nie mieszczą się w zakresie ścian parteru.
Ale każda ze stron ma swoje racje czyli @Andrzej733 ma rację.

Smyq999
21-06-2020, 20:28
Ale gdzie tak jest przyjete? Jakas podstawe prawna mozna prosic? Czy to w takiej nieformalnej notacji tak sie przyjelo okreslac, czy stanowi o tym prawo budowlane.

d7d
21-06-2020, 21:00
Prawo budowlane o tym nie stanowi bo się tym nie zajmuje.
W ogólnie przyjętym znaczeniu są ściany na fundamentach jako podstawowy element nośny i osłonowy i "ścianki działowe" bez fundamentów jako element drugorzędowy.
Ściany główne wykonuje ekipa murarska a ścianki działowe ekipa wykończeniowa.
Powinno to być jednak ujęte w umowie aby nie była niejasności.

amator12345
21-06-2020, 21:09
Mało precyzyjne wyszczególnienie robót. W taki sposób to ty z wykonawcą będziesz miał nie jeden konflikt. Lepiej pilnuj tego co robi i jak robi. Bo jak coś nie będzie wpisane to ci nie zrobi. Masz wpisane zasypanie i zagęszczenie i pewnie tak zrobi. Dosłownie. Spotkaj się z nim i kierowniki budowy i dokładnie ustalcie co będzie robione.Najlepiej to nagraj to spotkanie. Przeważnie Ci wykonawcy to zwykli szmaciarze przyuczeni do zawodu, którym się wydaje że mogą inwestora w rogi dmuchać. Szczegółowo się dogadają a jak będą kręcić to ich wyp...l z budowy.

Smyq999
21-06-2020, 21:36
Mam wielu znajomych, ktorym ekipa murarska stawiala dzialowe bez problemu, a nie ekipa wykonczeniowa.

Co wiecej w mailu uzywam parokrotnie okreslenie SSZ. O ile SSO moze byc bez scianek , to pozostalych 5 ekip, do ktorych wyslalem zapytanie jakos to zrozumialy i wycenily ze sciankami.

donvitobandito
22-06-2020, 19:28
Mam wielu znajomych, ktorym ekipa murarska stawiala dzialowe bez problemu, a nie ekipa wykonczeniowa.

Co wiecej w mailu uzywam parokrotnie okreslenie SSZ. O ile SSO moze byc bez scianek , to pozostalych 5 ekip, do ktorych wyslalem zapytanie jakos to zrozumialy i wycenily ze sciankami.

Jak nie będzie chciał Ci tego zrobić, to i tak nie zrobi. Dlatego zrób wszystko żeby jakoś się dogadać. Ewentualnie się pożegnać...

donvitobandito
22-06-2020, 19:32
Poza tym gdzie jest napisane, co znaczy skrót SSZ... Człowieku to może oznaczać np. stan surowy ziemny itd.